Po co się złościć? – Elżbieta Zubrzycka
Tytuł: Po co się złościć?
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 56
Wydawnictwo: GWP
Jakiś czas temu otrzymałam do zrecenzowania książkę Elżbiety Zubrzyckiej „Po co się złościć?” Zainteresowała mnie ze względu na poruszaną tematykę. Emocje, również te negatywne, są nieodzownym elementem naszego życia.
Złość jest jedną z podstawowych emocji, którą przeżywamy niemal codziennie, jednak do tych negatywnych emocji niechętnie się przyznajemy.Chcemy przyznawać się jedynie do tych pozytywnych, ale życie nie składa się tylko z nich. Uważam, że od małego warto dziecku tłumaczyć, czym jest złość i jak ona wpływa na kształtowanie się relacji w rodzinie czy w grupie rówieśniczej. Książka porusza temat złości, która pojawia się nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych, z którymi, na co dzień spotykają się dzieci – nauczyciele, kierowca autobusu czy kustosz w muzeum.
Książka składa się z dwóch części: z ciekawego opowiadania i dodatku dydaktycznego poświęconego zasadom prawidłowej komunikacji.
Pierwsza część to opowiadanie obrazujące różne sytuacje, z jakimi bohaterowie muszą się zmagać targani złością lub widzą jak pojawia się ona u innych osób. Mecz piłki nożnej, przywłaszczona książka i kłamstwo kolegi, reakcja kierowcy autobusu na zachowanie uczniów czy wizyta w muzeum – to sytuacje, w jakich biorą udział bohaterowie.
Druga część, czyli dodatek dydaktyczny, omawia zjawisko złości, uczy jak nad zapanować i dać jej upust w taki sposób by nie skrzywdzić nikogo. Ponadto opisuje jak złość, jako podstawowa emocja jest ważna i potrzebna w naszym życiu oraz podaje przykłady, jak różne typy osobowości reagują na złość i jak ją wyrażają.
Książka, Po co się złościć? jest częścią serii „Bezpieczne dziecko” wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Myślę, że jest to lektura dla starszych dzieci w wieku szkolnym. Niektóre porady szczególnie z części dydaktycznej mogą być niezrozumiałe dla przedszkolaków. Natomiast opowiadania mogę polecić już przedszkolakom, które przy pomocy rodziców bez problemu powinny zrozumieć, czym jest złość, jak jej przeciwdziałać i w bezpieczny sposób dawać jej upust.
Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego ksiażki