Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów – Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson
Tytuł: Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów
Autor: Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson
Wydawca: Mamania
Ilość stron: 268
Okładka: broszurowa ze skrzydełkami
Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów to poradnik, który może być szczególnie pomocny tym rodzicom, którym wydaje się, że coś im umyka w relacjach z dziećmi, mimo usilnych starań. Autorzy poradnika, Daniel J. Siegel i Tina Payne Bryson, doskonale wiedzą, czego boją się rodzice, co w budowaniu więzi z dzieckiem sprawia największe kłopoty. Oni sami dają do zrozumienia, że tę książkę napisali dla każdego rodzica, niezależnie od etapu, na którym się znajduje. To wsparcie można porównać do wiatru, który kierowany jest w rodzicielskie skrzydła.
Wiecie, najtrudniej jest przyznać uczciwie, że coś nie do końca wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Sama najlepiej wiem, czym jest wychowywanie dzieci i próba ogarnięcia codzienności przy tym. I chyba najbardziej boli w tym wszystkim brak realnego czasu dla dzieci. Tak, mam świadomość, jak to brzmi okropnie. Ale nawet pracując w domu, rodzic daje od siebie swoją obecność połowicznie, nie tak wartościowo, jakby mógł to zrobić. Chyba każdy z nas był choć raz bliżej dziecka ciałem niż duchem i ta obecność była tylko pozorna. Właśnie Potęga obecności oferuje rodzicowi narzędzia i metody, które pozwalają tę obecność wykorzystać w jak najbardziej wartościowy sposób – emocjonalny i mentalny.
Autorzy bazują nie tylko na badaniach i nauce, ale także na doświadczeniu własnym i innych rodziców. W zasadzie książka porusza temat od podstaw – czym jest obecność, dlaczego jedni rodzice są bardziej lub mniej obecni. W jaki sposób buduje się więzi z dziećmi i na jakich filarach się one opierają (bezpieczeństwo, ukojenie, dostrzeżenie, pewność). Te filary i zachowanie rodzica w ich obszarach zostało tu w jasny sposób określone i poparte dla lepszego zrozumienia obrazkami – prostymi, ale dosadnymi.
Autorzy skupili się głównie na ukazaniu relacji dziecko – rodzic, w sytuacjach, w których dziecko walczy o coś, odnosi sukces lub porażkę, kiedy ma wątpliwości, obawy, kiedy kłóci się, czy odczuwa smutek. Mowa jest o emocjach i możliwych reakcjach na nie ze strony rodziców i dziecka, oraz ich skutkach. Omawiając wyżej wspomniane filary, autorzy nie oszczędzali również słów na to, by wyjaśnić, co się dzieje z dziećmi, kiedy w tych filarach następuje jakaś wyrwa, niedostatek. Mowa jest o także różnych zaniedbaniach rodzicielskich i dysfunkcjach, o tym, jak brak poczucia bezpieczeństwa wpływa na zasoby emocjonalne dziecka w przyszłości. Przykładów wziętych z życia nie brakuje.
Książka wyczerpuje temat budowania więzi z dziećmi i świadomej obecności rodziców przy nich. Wskazuje, jak rozmawiać, jak się zachowywać w sytuacjach także trudnych, zaognionych. Śmiało można ją potraktować jako zasobny w wiedzę poradnik, który oferuje jasne wskazówki, jak polepszyć wzajemne relacje. Konieczne jest jedynie uczciwe zaangażowanie i chęć do tego, by być nie tylko obok, ale z dziećmi.
Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki