Prawy i lewy – Anna Paszkiewicz
Tytuł: Prawy i lewy
Tekst: Anna Paszkiewicz
Ilustracje: Kasia Walentynowicz
Wymiary: 21 x 26 cm
Liczba stron: 32
Rodzaj: książka dla dzieci
Oprawa: twarda
Wiek: 3+
Prawy i lewy to kolejna książka dla dzieci, która zasiliła zasoby domowej biblioteczki moich synów. I wcale nie narzekam na nadmiar książek, bo czytam dzieciom co wieczór, więc lubię móc często zmieniać repertuar.
Prawy i lewy to książka, która wpasowała się w nasze potrzeby – jest w niej sporo treści do wyciszenia przed snem, a i morału nie brakuje. Historia dotyczy pary butów, lewego i prawego. Obaj bez siebie nie mogą żyć, ale razem czasem coś między nimi zgrzyta. Są jak woda i ogień, przeciwieństwa, które jednak się uzupełniają.
Prawy i lewy to buty o dwóch różnych temperamentach, które cieszą inne rzeczy. Prawy but to taki pan porządnicki, któremu nie w smak jesienne błoto, nieporządek, i bardzo by chciał być eleganckim pantoflem. Zdecydowanie lubi sobie ponarzekać na niedogodności. Lewy natomiast wykazuje większą tolerancją dla rzeczy i sytuacji niedoskonałych, łatwiej jest mu cieszyć się z życia i nie do końca rozumie, dlaczego jego kompan bywa taki marudny. Jemu nie przeszkadza to, że Madzia, ich właścicielka nie patrzy pod nogi, gdy spaceruje.
To odmienne postrzeganie świata wywołuje zażarte dyskusje, co jest lepsze, a co gorsze, co warto robić a czego lepiej unikać. Pojawia się nawet trochę zazdrości o wypucowanego pantofelka, który nie musi chodzić po błocie, a z szafy wychyla się jedynie na specjalne okazje. I błyszczy, lśni, zachwyca swą wyjątkowością. Ale w życiu nic nie jest jedynie dobre lub złe, białe lub czarne. W dyskusji można zauważyć, że “punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” i wystarczy odrobina chęci, by spojrzeć na pewne rzeczy oczami innej osoby.
Historia zobrazowana została ciekawą grafiką autorstwa Kasi Walentynowicz, jest przyjemna i bardzo kolorowa. Sam tekst nie jest zapisany jednolitą czcionką – wyróżniono kolorem i większymi literami część wypowiedzi bohaterów.
Czy mogę polecić książkę Prawy i lewy? Mogę i chyba nawet powinnam, bo to naprawdę przyjemna historia, która finalnie pokazuje dzieciom, że można się od siebie różnić i bez tego świat byłby po prostu nudny.
Dziękuję wydawnictwu Widnokrąg za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.