O czym szumią drzewa – Peter Wohlleben
Pamiętam, jak uczono mnie w szkole o drzewach, roślinach i innych obiektach przyrodniczych. Mówiono, że drzewo rośnie, rozwija, rozmnaża się i umiera. Jest ścinane, aby w lesie zrobić miejsce innym drzewom. Gdy wchodziłam do lasu, kazano mi zachować ciszę, a gdy znalazłam szyszki, miałam je zostawić (bo są brudne, bo wszędzie ich pełno).
Tak było do pewnego czasu. Otóż rok temu natrafiłam na książkę Petera Wohllebena, który zmienił mój stosunek do leśnej flory i fauny. W swojej książce „Sekretne życie drzew” napisał, że drzewa żyją w lesie jak społeczeństwo. Rozmawiają ze sobą, wymieniają informacje o atakujących je pasożytach, a także wspomagają siebie, pompując życiodajne soki do swych słabszych towarzyszy. Mało tego, wychowują swoje dzieci, dbają, aby rosły prosto do góry. Dzięki temu ich pnie nie tylko szybciej sięgają obszarów, w których walczą o światło z innymi gatunkami. Spowalniają swój rozwój, aby zwiększyć gęstość miazgi w pniu dzięki, której pewniej radzą sobie podczas burz. Peter Wohlleben wskazał także, że cisza w lesie nie jest wskazana, ponieważ zwierzęta żyjące w lesie czują się pewniej, słysząc obecność człowieka (a mit o tym, aby zachować ciszę w lesie, pochodzi – zdaniem Petera – od samych myśliwych, którym nie na rękę jest głośne zachowanie się ludzi). Zbieranie szyszek jest jak najbardziej aprobowane, ponieważ oprócz samej zabawy, dobrze jest także pomóc roślinom się wzajemnie rozmnażać, roznosząc ich nasiona dalej.
I tak autor zmienił moje nastawienie do drzew i lasu. A teraz ukazała się jego książka dla dzieci, “O czym szumią drzewa”. Trzeba przyznać, że w zręczny sobie sposób, opisuje życie drzew. Książka ta nie tylko podpowiada, jak wyjaśniać te skomplikowane zagadnienia dzieciom, ale także jak właściwie rozumieć życie w gęstwinie lasu.
W książce znajdziecie dwanaście rozdziałów, w których autor opisuje między innymi życie rodzinne w lesie, czy drzewa mają babcie i dziadków, czy też o tym, jak bardzo chce się im pić. Ponadto przeczytacie także o tym, co potrafią zwierzęta, które z nich jest najlepszym detektywem, a także dowiecie się, jak przebiega rok w lesie.
Ta książka jest jak skarbiec pełen ciekawostek i informacji, których nie znajdziecie w innych książkach. Już na samym początku dosłownie “opadła” mi szczęka, gdy czytałam fragment o budowie liścia. Czy wiedzieliście, że liście mają usta, które otwierają lub zamykają w zależności od pogody? Mało tego, kto z Was podejrzewa, że w lesie można złapać internet? Siecią zarządzają grzyby, które dzięki swoim koniuszkom korzeni, takimi cienkimi niteczkami komunikują się z drzewami i przekazują informację dalej. “Za leśny internet grzyby żądają nawet jednej trzeciej całego cukru produkowanego przez drzewa”.
Jestem przekonana, że po przeczytaniu tej książki spojrzycie na drzewa, las, zwierzęta zupełnie innymi oczami i uszami, a na końcu czeka Was quiz, który warto rozwiązać z dziećmi.
Dziękuję Wydawnictwu Otwarte za egzemplarz recenzencki książki.
Tytuł: O czym szumią drzewa
Autor: Peter Wohlleben
Ilustracje: Diana Karpowicz
Okładka: twarda
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 200