Tatry polskie i słowackie z dzieckiem – Marlena i Mariusz Woch
Tytuł: Tatry polskie i słowackie z dzieckiem
Autorzy: Marlena i Mariusz Woch
Wydawnictwo: Pascal
Oprawa: miękka
Liczba stron: 206
Uwielbiam góry. Tak jak w dzieciństwie marzyłam o posiadaniu domku przy plaży z widokiem na morze, tak teraz zdecydowanie bardziej cieszyłaby mnie niewielka posiadłość z ogródkiem, z którego mogłabym do znudzenia gapić się na góry.
Marzę też o częstych wędrówkach po górskich szlakach, o zdobywaniu kolejnych szczytów, nocowaniu w schroniskach, podziwianiu wschodu i zachodu słońca będąc wysoko nad poziomem morza i dzieleniu tej radości z moją najbliższą rodziną.
Sęk w tym, że mam troje dzieci (w wieku osiem lat, trzy lata i rok), więc różnego rodzaju wycieczki bywają z nimi naprawdę trudne, począwszy od pakowania się, przez podróż, aż po ogarnianie ich na miejscu, dbanie o bezpieczeństwo i ciekawie spędzony czas – kto ma troje dzieci, ten wie o czym mówię.
Dlatego wypady w góry (i nie tylko) stanowią dla mnie i męża nie lada wyzwanie, jednak mimo wszystko zawsze powtarzam, że grunt to mieć CHĘCI. Jeśli one są, to człowiek jest w stanie wiele zrobić. Potwierdzają to również Marlena i Mariusz Woch – autorzy fanpage`a i przewodnika „Góry z dzieckiem”, a także rodzice dwójki dzieci, z którymi dzielą się swoją pasją.
Od lat wędrują po górach, najpierw we troje – pierwszą córkę do ukończenia przez nią trzeciego roku życia zabrali na dwadzieścia osiem szczytów Korony Gór Polski! – a teraz we czworo. Mają więc wielkie doświadczenie i ku uciesze wszystkich miłośników górskich wycieczek, postanowili się owym doświadczeniem podzielić.
W ten oto sposób najpierw powstał przewodnik „Góry z dzieckiem”, a później „Tatry polskie i słowackie z dzieckiem”.
W swoim posiadaniu mam tę drugą pozycję i jestem nią absolutnie zachwycona, ponieważ stanowi niezwykle bogate kompendium wiedzy, zarówno dla tych, którzy pragną chodzić po górach z dziećmi, jak i dla tych, którzy potomstwa nie mają, ale chcą zacząć swą przygodę od łatwych szlaków.
W książce znajdziecie między innymi takie informacje:
Jak przygotować się do wyprawy, jeszcze zanim wyruszycie w góry – przed wyjściem na szlak należy zadać sobie kilka ważnych pytań dotyczących własnej kondycji, ambicji, planu wycieczki (dokąd chcecie pójść i co zobaczyć). Trzeba również na bieżąco sprawdzać prognozy pogody, a także dokładnie przeanalizować jaki strój i wyposażenie powinno się zabrać.
Jak się spakować na wędrówkę z dzieckiem – znajdziecie tutaj dużo cennych wskazówek dotyczących tego co spakować, zarówno dla dzieci, jak i dla siebie. Co może się Wam przydać i ułatwić wędrówkę, a także spisaną listę potrzebnych rzeczy podzieloną na: wycieczkę z małym dzieckiem oraz wycieczkę ze starszym.
Jak przygotować apteczkę – jakie włożyć do niej leki, preparaty i inne akcesoria.
Co zabrać do jedzenia i picia – wraz z podpowiedziami jak je spakować.
Jest również rozdział poświęcony chustom i nosidełkom przydatny rodzicom, którzy chcieliby maszerować nawet z niemowlakami lub większymi dziećmi, które nie przejdą całej trasy na własnych nóżkach. Znajdziecie tam porady dotyczące wygodnych wiązań w chuście, wyboru nosidełka, a także wad i zalet noszenia w nich dziecka.
Jak ubrać małego wędrowca – w tym dziale znajdziecie cenne wskazówki na temat wyboru odzieży oraz obuwia, podpowiedzi na co zwrócić uwagę, a nawet jakie konkretne modele (marki) wybrać.
Asekuracja dziecka – to rozdział poświęcony tematyce bezpieczeństwa, jaki wybrać sprzęt specjalistyczny, a także gdzie (na jakich szlakach i w jakim terenie) asekurować dziecko.
Jak przygotować się do wycieczki z dzieckiem o różnych porach roku, również zimą – jak się ubrać, co zabrać, na co zwrócić uwagę.
Jak spakować się do schroniska, jeśli zamierzamy w nim nocować – znajdziecie tutaj pełną listę rzeczy od ubrań, przez kosmetyki, aż po zabawki dla dzieci.
Propozycje wycieczek – to obszerny rozdział, w którym znajdziecie bardzo fajnie opisane propozycje wycieczek jedno- i kilkudniowych, podzielone na dwie części – Tatry polskie i Tatry słowackie. Jest tu cała masa ważnych informacji dotyczących bezpieczeństwa, są podane numery alarmowe do TOPRu, wymienione zostały różne bazy noclegowe, schroniska, parkingi, wskazówki, które trasy można pokonać wózkiem, a które rowerem. Wskazane są także wszelkie inne okoliczne atrakcje, jak np. muzea. No i oczywiście są również bardzo dokładnie opisane przykładowe wycieczki, uwzględniające długość trasy, orientacyjny czas przejścia, i wyznaczone punkty – od którego do którego należy się kierować.
Jak widać przewodnik jest bardzo bogatym i cennym źródłem wiedzy dla turystów, ponadto zawiera sporo podpowiedzi od autorów wywodzących się z ich własnych doświadczeń. Znajdują się w nim także liczne zdjęcia z prywatnego archiwum, do kompletu zamieszczona została również mapa, którą śmiało można wykorzystać podczas swoich wycieczek.
Dla mnie lektura przewodnika okazała się czystą przyjemnością, niezwykle motywującą i pobudzającą jeszcze bardziej moje górskie marzenia 😉 Na pewno prędzej czy później wrzucę go do plecaka i ruszę z nim na szlak!
…
Dziękuję wydawnictwu Pascal za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki!