28 maja 2012

Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów. Praktyczny przewodnik – Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski

Tytuł:  „Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów. Praktyczny przewodnik”

Autor: Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Rok wydania: 2012

Format: A5

Okładka: miękka

Ilość stron:  280

Książka zawiera płytę CD: prezentacje i ćwiczenia

Cena sugerowana: ok. 29,90 zł  

 

Rodzice – kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i dlaczego? Coraz częściej zapominamy o stawianiu sobie trudnych pytań, o refleksji. „Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów” przychodzi z pomocą współczesnemu rodzicowi – również temu zapracowanemu, jest wskazówką dla nauczyciela, pedagoga. Jest przystankiem na złapanie oddechu i odnalezienie swojej własnej ścieżki w wychowawczych zmaganiach.

Praktyczny przewodnik spełnia swoją rolę – zarówno jako nieoceniona pomoc dla każdego, kto zapragnie wzbogacić swoją wiedzę, jak i zadbać o własny rozwój jako człowieka, rodzica czy wychowawcy.

Trening oddaje swoją formą charakter warsztatów. W kolejnych rozdziałach, a jest ich czternaście, zostały przedstawione poszczególne zagadnienia związane z budowaniem naszej świadomości wychowywania dziecka.

W pierwszej kolejności autorzy wprowadzają nas, w krótkiej części teoretycznej, w dany temat (bazując na literaturze tematu oraz własnych doświadczeniach),  następnie oferują nam ćwiczenia i zabawy , które z łatwością uda nam się „praktykować” w warunkach domowych. Wszystkie ćwiczenia i zadania są przygotowane od A do Z, dokładnie i czytelnie opisane polecenia  pozwalają nam na bezstresową pracę nad samym sobą. Gorąco zachęcam Was do wykonywania takich ćwiczeń, nie dajcie się zjeść uprzedzeniom czy poczuciu, że dorosłym nie wypada się przy tym dobrze bawić! Zadbajmy o nasz samorozwój!

Specjaliści również skorzystają z części praktycznej – starannie przygotowane materiały są gotowe do przeprowadzenia warsztatów! Wszak człowiek uczy się przez całe życie, a „[…]  pomagać dziecku wzrastać, można tylko poprzez własny wzrost […]”*

Książka w pewnym sensie  „wraca do korzeni”, do początku istoty procesu wychowania – czyli do RODZINY. Każde dziecko funkcjonuje w swojej rodzinie i to właśnie od niej – rodziców, rodzeństwa, dziadków – zależy jak to funkcjonowanie przebiega. Od tego jakimi jesteśmy małżonkami/partnerami zależą nasze relacje w całej rodzinie, a sposób w jaki budujemy więzi wpływa na to, jak zrobi to nasze dziecko.

Autorzy odwołują się do myśli takich znamienitości, jak Jean Piaget – ojciec psychologii rozwojowej i wielu myśli pedagogicznych.

Dzięki lekturze nauczycie się rozpoznawać swoją szeroko pojętą  „sytuację” –  emocje i mechanizmy postępowania, poznacie dobrze swoje obawy i oczekiwania, nauczycie się świadomie „panować” nad wychowywaniem. Nie jest to poradnik z gotową receptą na „złote dziecko” – i bardzo dobrze –  jak wspominają autorzy, zbyt pochopnie przyjmujemy „cenne rady” innych. Przewodnik ma na celu doprowadzenie nas do refleksji i samodzielności, do pracy nad sobą, naszą rodziną i naszymi dziećmi. Pokazuje nam miejsce, w którym się znajdujemy i pomaga określić cel, do którego zmierzamy. Uświadamia, że mimo trudności jakie przynoszą zmiany – jak najbardziej można ich dokonać!

Do książki dołączona jest płyta CD: na płycie znajdziecie slajdy w formie prezentacji Power Point. Slajdy zawierają piękne zdjęcia i cytaty, na pewno zachęcą do refleksji. Każdy rozdział posiada oddzielną prezentację.

Książka zawiera następujące rozdziały:

  1. Miejsce w rodzinie.
  2. Moje zasoby jako rodzica.
  3. Zasoby dziecka.
  4. Granice.
  5. Wierzchołek góry lodowej, czyli mowa ciała.
  6. Emocje.
  7. Czy umiem być zrelaksowanym rodzicem, czyli nauka relaksacji.
  8. Przez co tracę grunt pod nogami, czyli jak oswoić lęk.
  9. Gdzie prowadzę swoje dziecko, czyli zagrożenia współczesnego świata.
  10. Rola zabawy w życiu dziecka i rodziny.
  11. Rusztowanie, czyli budujemy fundament pod wszechstronny rozwój dziecka.
  12. Komunikacja w rodzinie.
  13. Wychowujemy niezależnego człowieka, czyli blokowanie lub wzrost.
  14. Poczucie sprawstwa – czym jest i do czego prowadzi

  Z przyjemnością zachęcam wszystkich do „Treningu”! A jak cytują autorzy, za  George’em Eliot: „Nigdy nie jest za późno, byś stał się tym, kim mógłbyś być”*

Hanna

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Pedagogicznemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

*„Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów. Praktyczny przewodnik”, Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski  

Jedna odpowiedź do “Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów. Praktyczny przewodnik – Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski”

  1. Ania mama Alicji pisze:

    Podsumowując, z czystym sumieniem mogę napisać, że książka jest ciekawa, a informacje w niej zawarte powinny zainteresować każdego rodzica. Mnie jednak nie przypadł do gustu język, jakim posługuje się autorka. Zdecydowanie wolę poradniki z łatwiejszymi i prostszymi przykładami. Tutaj sformułowania wykorzystywane podczas tłumaczenia poszczególnych zagadnień są bardzo wyszukane. Wydaje mi się, że przez to czytało mi się tę książkę dość ciężko.

    Nie jest to jednak problem nie do przeskoczenia. Bowiem zagadnienia poruszane w tej lekturze są na tyle interesujące, że i tak trudno nam oderwać się od książki. Ja przeczytałam cała i muszę przyznać, że wiele się z niej dowiedziałam. Podobało mi się także sporo zaproponowanych ćwiczeń, choć to raczej część dla wychowawców 🙂

    Uważam, że to ciekawa lektura dla rodziców, którzy stale pragną się rozwijać i pracować nad tym, by ich relacje z dzieckiem były jak najlepsze. Dzięki tej książce dowiedzą się, jak efektywnie komunikować się ze swoim maluchem, jak rozpoznawać jego emocje. Mówiąc krótko, jak wychowywać swoje dziecko nie poświęcając mu się w pełni jednocześnie nie zaniedbując jego potrzeb i oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close