Uwaga, pająki! Jak pozbyć się strachu przed pająkami – Nina Dulleck
Tytuł: Uwaga, pająki! Jak pozbyć się strachu przed pająkami
Autor: Nina Dulleck
Tłumaczenie: Miłosz Urban
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 24
„Uwaga, pająki! Jak pozbyć się strachu przed pająkami” to lektura dla wszystkich tych, którzy cierpią na arachnofobię, czyli dla mnie 😀 I w tym miejscu muszę się przyznać bez bicia, że książkę tę przygarnęłam nie z myślą o moich dzieciach (które notabene zawsze wzywają posiłki, gdy zauważą te stworzenia ?), ale z myślą o sobie!
Wiem, że jestem duża i być może powinnam się tego wstydzić, ale co poradzić, że od dziecka wzdrygam się (i nierzadko krzyczę ?) na widok każdego „spajdera” – mały, czy duży, nieistotne! Pająk twój wróg! – ciśnie mi się na usta za każdym razem, parafrazując słowa z klasyki polskiego filmu, tj. z Seksmisji ?
Z tym że tutaj nie mam absolutnie racji, ponieważ pająki są (niestety :P) pożyteczne, o czym można się przekonać, czytając właśnie książkę „Uwaga, pająki”. Ponieważ pozycja ta, to taki mały zbiór faktów na temat tych stawonogów. Dowiemy się z niej między innymi, że pająki mają różne kształty i kolory, że są takie, które mają sześcioro oczu i takie, które mają ich ośmioro, albo że niektóre gatunki są niezwykle wysportowane i ustanawiają rekordy w skoku w dal… ?
W książce znajdują się informacje powszechnie znane, ale są też takie ciekawostki, o których osobiście nie miałam pojęcia, jak np. to, że pająki widzą tylko na odległość 6 cm! Przedstawione są również gatunki niebezpieczne, które na (moje) szczęście nie występują naturalnie na naszym kontynencie.
Bardzo fajną część stanowią podpowiedzi, jak eksmitować niechcianego sublokatora z domu – tu z pewnością wielu z was odnajdzie własne metody ? A najśmieszniejsza jest wskazówka, że wszystkie przedstawione w książce sposoby można zastosować równocześnie budując tym samym „megagigaturbo odkurzaczowopackową usuwaczkę pająkową”, która skradła moje i moich dzieci serca! 😀
Jednak nie (tylko) o żarty tutaj chodzi, a prawdziwe i przydatne porady, dlatego też w tej pozycji znajdziemy kilka sztuczek mających na celu, pozbycie się strachu przed pająkami. Jest więc mowa o nadawaniu im imion, a także o bezbolesnym wyrzucaniu ich z naszego lokum, z pomocą zwykłego kubka i kawałka pocztówki czy tektury.
Fakt faktem, mnie póki co książka nie wyleczyła z mojej arachnofobii – szczerze zdziwiłabym się, gdyby tak łatwo to poszło ?, ale może ktoś z Was zmieni swoje nastawienie i lęk do tych małych bądź co bądź, stworzeń?
Na pewno jest to fajna pozycja dla dzieci – moim smykom przypadła do gustu, mimo że sami nie skaczą z radości na widok pająków, wręcz przeciwnie. Nie mniej książka bardzo ich zaintrygowała i chętnie do niej zaglądają, odkąd pojawiła się w naszym domu, robią to codziennie ? Mam jednak nadzieję, że to zainteresowanie nie przerodzi się w fascynację i chęć hodowania tych stworzeń pod naszym dachem! Bo tego nie przeżyję! 😛
W każdym razie, mówiąc poważnie, „Uwaga, pająki!” to fajna i ciekawa lektura. Ładnie wydana, w dużym formacie, z twardą oprawą i mnóstwem kolorowych ilustracji. Myślę, że warto podarować tę książkę wszystkim tym dzieciom, które odczuwają lęk przed pająkami – by próbować je oswoić i pokazać, że nie ma się czego bać – oraz tym, które są nimi zauroczone i chciałyby zgłębiać wiedzę na ich temat.
…
Dziękuję wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.