Znikające królewstwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt – Millie Marotta
Tytuł: Znikające królewstwo Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt
Autor i ilustrator: Millie Marotta
Liczba stron: 112
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt to książka, która sprawi, że spojrzycie na otaczający Was świat i zwierzęta z innej perspektywy. Obecnie w Czerwonej Księdzie, liście stworzonej w UICN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody) zagrożonych wyginięciem jest około sto pięć tysięcy siedemset gatunków zwierząt, z czego dwadzieścia osiem tysięcy jest bezpośrednio zagrożonych. Wśród nich są takie zwierzęta jak okapi leśne, mrówkojad wielki, puchacz śnieżny, żyrafa czy baktrian (wielbłąd dwugarbny). Zdziwieni?
Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt to apel autorki o ratowanie Ziemi i zwierząt na niej żyjacych, o budowanie wrażliwości i świadomości o tym jak my możemy pomóc. Na ostatniej stronie Millie Marotta wskazuje kilka przykładów, jakie działania My możemy podjąć. Wśród nich jest np. prośba o zużywanie mniejszej ilości wody, unikanie oleju palmowego, czy zaangażowanie się w kampanie na rzecz dzikich zwierząt.
Millie Marotta autorka i ilustratorka, tak opisuje swój wybór zagrożonych gatunków zwierząt: Każdy z moich bohaterów jest wyjątkowy – zapylacz oszust, chrząszcz segregujący odpady, ptak śpiący w locie, ryba żyjąca na pustyni, a nawet chodząca szyszka – i każdy dowodzi wielkiej mądrości przyrody. A jednocześnie uświadamia, o ileż uboższy staje się świat człowieka, gdy bezpowrotnie ginie jakieś zwierzę”.
Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt podzielona jest według krain takich jak: oceany, lasy, mokradła, tundra, góry, stepy i sawanny, wody słodkie, pustynie. Jej bohaterowie opisani są w bardzo przystępnym języku dla dzieci. Książka nie jest przegadana, a za to pełna ciekawostek dotyczących wybranych zwierząt. Dla przykładu Wargacz garbogłowy to ryba, która w swoim życiu początkowo jest dziewczyną, by w wieku dziewięciu lat stracić jajniki i wykształcić jądra. Tylko największe samice wargacza przybierają postać supersamca i mogą przystąpić do rozrodu.
Szata graficzna książki jest przepiękna. Można ją przeglądać bez końca. Jednak mi czegoś osobiście zabrakło. Chcąc pokazać dzieciom zwierzęta zagrożone wyginięciem nie sposób posiłkować się tylko ilustracją graficzną w książce. Dzieci budują swoje wyobrażenie świata w oparciu o dostępne im materiały. Dlatego dla pogłębienia tematu warto odszukać zdjęcia tych zwierząt w ich naturalny środowisku. To wzbogaci budową w ich umyśle wiedzę i pozwoli przechodzić z naiwnych teorii w naukowe.
Polecam serdecznie książkę dla wszystkich dzieci ciekawych otaczającego ich świata.
Dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego