Gry planszowe i nie tylko 10 sierpnia 2022

Latające Burrito – Ekstremalna edycja podwórkowa

Latające Burrito, czyli karciana gra w zbijaka w ekstremalnej edycji podwórkowej. Tak! Tak!  Jeśli poznaliście wcześniejszą wersję podstawową, rzekłabym nawet – stołową, to już wiecie, że możecie spodziewać się dobrej zabawy. Myślę jednak, że nikt z Was nie podejrzewa skali tego szaleństwa, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. 


Zazwyczaj w tym miejscu rozpoczynam od zawartości pudełka i celu zabawy. Tym razem jednak muszę zacząć od samej instrukcji. Na ogół  muszę skupić się na zrozumieniu zasad, czasem je modyfikuję, jeśli nie są wystarczająco jasne. Tym razem było nieco inaczej. Przyznam szczerze, że to chyba będzie moja ulubiona instrukcja, która nie tylko jest napisana w zrozumiały sposób, ale nieraz można się przy niej uśmiechnąć. Zdecydowanie należą się duże brawa dla copywritera. 

 

Zawartość pudełka:

 • 120 kart 
 • 2 nadmuchiwane burrito
 • 6 znaczników obrażeń
 • znacznik najlepszego gracza
 • łatki
 • instrukcja :) 

Latające Burrito

Cel i zasady gry:
Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów. Sama rozgrywka składa się z dwóch rund, podczas których dobieracie i odrzucacie karty, żeby zebrać zestaw trzech jednakowych.

 

Przygotowanie do gry

Należy potasować karty i rozdać po mniej więcej (tak, wcale nie trzeba ich odliczać) piętnaście wszystkim graczom. Każdy zawodnik układa stos po swojej prawej stronie. Pozostałe karty należy podzielić na dwie części i ułożyć na środku stołu, będą to stosy wspólne. W zasięgu ręki powinny być również ułożone znaczniki obrażeń. 

 

Czy czegoś tu nie brakuje? Oczywiście, jeszcze burrito!

Do gry potrzebne są jeszcze dwa gigantyczne (ponad 90 cm), dmuchane burrito. I tutaj ponownie wracam do tematu instrukcji, która zawiera bardzo przydatną wskazówkę. Mianowicie, żeby nie zostać przegrywem, jak ja, do ich nadmuchania użyjcie pompki. Jeśli kiedykolwiek przyszło Wam nadmuchać materac przy pomocy własnych płuc, to zdajecie sobie sprawę, o czym mówię ;) Z tego też jasno wynika, że instrukcję do ręki wzięłam nieco później. Wy nie popełnijcie tego błędu! 

Latające Burrito

Przebieg gry

Każdy gracz dobiera 5 kart ze swojego stosu, pozostałe karty zostają zakryte przez całą rozgrywkę. Waszym zadaniem jest jak najszybsze zebranie zestawu składającego się z 3 pasujących do siebie kartoników. Te możecie wymieniać pojedynczo, wg zasady pięciu kart w dłoni (czyli najpierw odrzucasz jedną, by na jej miejsce wziąć kolejną). Jeśli uda Wam się zebrać komplet, odkładacie go na stos zapunktowanych zestawów, i następnie w ich miejsce dobieracie następne. 

 

Karty dobierajcie ze stosu po Waszej prawej stronie (który jest stosem kart odrzuconych innego gracza), a odrzucajcie na ten po lewej (z niego będzie dobierać kolejna osoba). W ten sposób wszystkie karty będą wędrować pomiędzy uczestnikami i utworzy się swego rodzaju koło. 

Jeśli zabraknie kart z prawej strony, do czasu kiedy znów się tam pojawią, możecie dobierać je ze stosu wspólnego. 

 

Punktacja

Punkty zdobywacie dzięki zestawom pasujących kart:

 • komplet standardowy: +1 pkt
 • komplet kart bitew: +2 pkt
 • znaczniki obrażeń: -1 pkt

Latające Burrito

Karty bitew

Oprócz zwykłych kart można zbierać również punktowane zestawy specjalne, czyli Burrdę, Wojnę, Pojedynek.

 

Burrda

Po odłożeniu zebranego zestawu krzyknijcie Burrda. Osoby po Waszej prawej i lewej stronie muszą chwycić za burrito i rzucić w przeciwnika. Osoba, którą dotknie dmuchaniec, przegrywa, zabierając znacznik obrażeń. Oprócz uniku można próbować go złapać (dokładnie tak, jak w grze w dwa ognie).

 

Wojna

Macie 3 karty z napisem wojna? Krzyknijcie hasło, by pozostali gracze ruszyli do boju. Tu wszyscy biorą udział, zgodnie z powyższą zasadą. 

 

Pojedynek

W pojedynku na burrito biorą udział wybrani przez Was dwaj zawodnicy. Każdy z nich chwyta za dmuchańca, odwraca się plecami i domierza 3 kroki w przód. Następnie zawodnicy krzyczą “Burrito”, odwracają się i próbują trafić w przeciwnika.

Ta zasada obowiązuje też w przypadku gry w dwie osoby. 

 

Przegrywacie, gdy:

 • wywołacie wojnę, nie mając odpowiednich kart,
 • chwycicie za burrito, mimo że nie Wy bierzecie udział w bitwie.

a na Wasze konto trafia znacznik obrażenia.

 

Zwycięstwo

Gra składa się z 2 rund, które kończą się po wyczerpaniu przez zawodników znaczników obrażeń. Po podliczeniu punktów w obu rundach, osoby z najlepszym wynikiem otrzymują znacznik najlepszego gracza. Aby wyłonić ostatecznego zwycięzcę, należy rozegrać Pojedynek. 

Latające Burrito

Latające Burrito w tej odsłonie zdecydowanie wymaga zabawy na podwórku. Ciężko byłoby wygospodarować tyle miejsca w mieszkaniu, bez ryzyka szkód. Polecam też usunąć wszelkie przeszkody z pola zabawy. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku powyżej 7 lat, ale myślę, że warto wziąć pod uwagę dojrzałość graczy (choć celowe uderzanie uczestników jest zakazane, może skończyć się to nieumyślnie spowodowaną awanturą). Sama koncepcja jest całkiem ciekawa — połączenie gry karcianej ze zręcznościową, opartą na znanym chyba wszystkim dwóch ogniach. Poza tym jest bardzo dobrze wydana — jej jakość pozwala uplasować ją raczej na górnej półce. Zresztą, po grze w Kotka i Pyszczek niczego innego się nie spodziewałam. Dla mnie piątka z plusem

Latające Burrito

Tytuł: Latające Burrito karciana gra w zbijaka. Ekstremalna edycja podwórkowa
Autor: Brian Spence
Ilustracje: Matthew Inman, Elan Lee
Wiek: od 7 lat
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 15 minut
Wydawca: Rebel

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/2518/latajace-burrito-ekstremalna-edycja-podworkowa

Wpis powstał we współpracy z Rebel

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 10 sierpnia 2022

Zadbaj o dietę swoją i bliskich!

O zdrowym odżywianiu i jego znaczeniu dla naszego zdrowia mówi się często. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest redukcja masy ciała, poprawa kondycji, stanu zdrowia czy wzrost wagi odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa. Czym charakteryzuje się taka dieta? Przede wszystkim tym, że uwzględnia Twoje potrzeby, tryb życia i preferencje żywieniowe. Nauka zdrowych nawyków żywieniowych nie jest krótkim procesem, jednak z odpowiednim wsparciem, wcale nie musi być trudna. Sprawdź, jak zacząć zdrowo się odżywiać i zachęcić do tego swoich bliskich.

 Online – indywidualny plan bez wychodzenia z domu

Zbilansowanie odpowiedniego jadłospisu często stanowi trudność, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Dieta online to bardzo wygodne rozwiązanie, dostępne bez wychodzenia z domu. Spersonalizowana dieta online uwzględnia Twój cel, zapotrzebowanie na składniki odżywcze, styl życia oraz stan zdrowia. Dzięki temu masz pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi tego, co potrzebuje, a jednocześnie jesz smaczne i zdrowe posiłki. Plan diety to nie tylko sposób na odchudzanie, ale także naukę komponowania smacznych i zbilansowanych posiłków. Warto pamiętać, że zdrowa dieta nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i spędzaniem wielu godzin na gotowaniu potraw. Rozpoczynając przygodę z racjonalnym odżywianiem, warto zaangażować w to także swoich bliskich. Pamiętajmy, że dbałość o to, co jemy, nie jest zarezerwowana jedynie dla osób, które pragną schudnąć. To podstawowy element zdrowego stylu życia, zalecany dla każdego z nas, jako element profilaktyki wielu chorób, w tym otyłości, chorób układu krążenia czy niektórych nowotworów.

Najlepszy dietetyk – wybierz mentora dla swojej rodziny

Dietetyk online to profesjonalne wsparcie w nauce zdrowych nawyków żywieniowych u całej rodziny. Skuteczna dieta, czyli taka, która jest odpowiednio dopasowana do potrzeb danej osoby to świetny sposób na to, by poprawić stan zdrowia i samopoczucie. Warto zadbać nie tylko o zdrowie własne, ale całej swojej rodziny. Jak zostało wspomniane, prawidłowe odżywianie to podstawa zdrowego stylu życia. Dbanie o to, co znajduje się na naszych talerzach może chronić nas i naszych najbliższych przed groźnymi powikłaniami niezdrowej diety, dlatego warto zacząć już dziś wprowadzać drobne zmiany w sposobie odżywiania. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skorzystaj z porady dietetyka. Profesjonalne porady dietetyczne pomogą Ci dobrać odpowiednią strategię na to, by zadbać o zdrowie całej rodziny.

Wspólny trening jako uzupełnienie diety

Przejdźmy do równie istotnej kwestii, mianowicie aktywność fizyczna a zdrowie. Jak dobrze wiemy, oprócz zbilansowanej diety bardzo ważną rolę dla naszego zdrowia odgrywa systematyczna aktywność fizyczna. Więcej na temat zdrowego odżywiania i treningów może przeczytać na stronie https://akopszostak.com. Obecne czasy sprzyjają siedzącemu trybowi życia, dlatego wprowadzenie regularnego wysiłku fizycznego będzie korzystne. Aktywny wypoczynek to świetny sposób na spędzenie czasu z bliskimi. Oprócz spacerów, czy przejażdżek rowerowych warto wprowadzić wspólne treningi. Plan treningowy w domu to skuteczny sposób na systematyczną aktywność fizyczną. Warto z pomocą profesjonalisty dobrać odpowiedni trening dla początkujących. Pamiętajmy, że rozpoczynanie przygody z treningiem od zbyt intensywnych ćwiczeń, wcale nie przekłada się na lepsze efekty. Warto dopasować formę aktywności do stanu zdrowia i kondycji.

Pamiętajcie o regeneracji i odpowiedniej dawce snu!

Do zdrowego stylu życia, oprócz prawidłowego odżywiania i systematycznej aktywności zaliczyć można relaks i dbałość o dobry sen. Żyjemy w biegu, często towarzyszy nam stres, a to nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto pamiętać, że regeneracja organizmu jest bardzo ważna i pomijanie tego z czasem może przynieść negatywne skutki. Regeneracja to przede wszystkim wygospodarowanie czasu na odpoczynek po pracy, treningu oraz przesypanie wystarczającej ilości godzin w ciągu nocy.

 

Zdjęcie i materiał przesłane przez partnera zewwnętrznego

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry 9 sierpnia 2022

Zapowiedź – W Krainie Baśni – premiera 5 września 2022!

Gra W Krainie Baśni przeniesie nas do wybranych baśniowych krain, żywcem wyjętych z kart książek. Będziemy szukać złotej rybki, czasem nasze trafne spojrzenia będą musiały znaleźć ukryte przedmioty. Uważajcie – Smok Wawelski ich strzeże i chroni. Bezpieczniej będzie na stawie u boku Brzydkiego Kaczątka. Tutaj wszystko jest dobrze ukryte, tylko Ci o dobrym oku wytropią i zrealizują zadania. To zabawa na wiele godzin dla dużego i małego.

W Krainie Baśni to zdecydowanie rodzinny tytuł z naciskiem na wiele wspólnych chwil pełnych skupienia i rozbawienia po odnalezieniu kolejnych przedmiotów. Całości dopełniają przepiękne ilustracje Nikoli Kucharskiej, którą możecie znać z takich gier jak UFO, Kurnik, Game Over, czy z książek Miasto Psów i Rok na zamku. 

Gra ma również charakter edukacyjny – stymuluje i rozwija percepcję u najmłodszych graczy, usprawnia logiczne myślenie i rozbudza wyobraźnię. W Krainę Baśni można grać zarówno solo jak i nawet w 18 osób jednocześnie. To zaś sprawia, że jest to idealny tytuł także dla grup przedszkolnych lub szkolnych świetlic.  

Jak grać W Krainę Baśni?

To prostsze niż myślisz, wystarczą tylko trzy kroki, aby otworzyć przed Wami niekończącą się przygodę. Po prostu:

 1. Wybierz planszę z baśniową krainą
 2. Odsłoń kartę
 3. Odszukaj ukryty przedmiot i zdobądź punkt

W Krainie Baśni! Patronujemy!

W Roli Mamy, niegdyś blog, a obecnie portal dla rodziców, z radością informuje, że objął grę W Krainie Baśni patronatem medialnym. Zdecydowaliśmy się na to ze względu na rodzinny i edukacyjny charakter gry oraz jej dużą uniwersalność. Po prostu lubimy planszówki, i już!

W Krainie Baśni już we wrześniu w Waszych domach!

Ruszyła już przedsprzedaż i już na początku września gra może zawitać do Waszych domów. Wystarczy złożyć bezpośrednie zamówienie w Muduko

Nie jesteście jeszcze przekonani? Poniższe zestawienie od wydawcy i instrukcja pomoże Wam przechylić szalę!

Plusy gry:

 • solidne tekturowe plansze 
 • możliwość gry nawet w 18 osób 
 • piękne ilustracje Nikoli Kucharskiej 
 • produkt całkowicie polski 
 • kilka trybów rozgrywki 

Co rozwija?   

 • spostrzegawczość 
 • koncentrację 
 • koordynację wzrokowo-ruchową 
 • umiejętność planowania i działania 

  Zawartość opakowania:  

 • 18 plansz 
 • 30 kwadratowych kart  
 • Instrukcja  

Do pobrania:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close