Mięso w diecie dziecka: Czy zmuszać dziecko do jedzenia mięsa? Kiedy je wprowadzać i jak podawać?
Wiele dzieci niechętnie sięga po mięso, przyprawiając przy tym swoich rodziców o niemały zawrót głowy. Powszechnie uważane jest bowiem, że zawarte w mięsie białko jest niezbędne w naszej diecie. Są jednak też tacy, którzy w niejedzeniu mięsa nie widzą problemu, wychodząc z założenia, że białko można czerpać z innych źródeł, np. roślin strączkowych. Jak jest naprawdę i czy zmuszać dzieci do jedzenia mięsa?
Wyjaśnijmy sobie na początek pewną istotną kwestię…
Podczas trawienia białka następuje jego rozkład na aminokwasy. Ludzki organizm potrafi syntetyzować 12 aminokwasów, natomiast 10 musi być dostarczonych z zewnątrz, wraz z pożywieniem. Jednak większość produktów spożywczych nie zawiera pełnego kompletu tychże składników. Dla przykładu: w roślinach strączkowych jest za mało metioniny, w produktach zbożowych brakuje tryptofanu i lizyny, z kolei w mięsie występuje niedobór takich aminokwasów jak walina, metionina oraz tryptofan. Tak więc, aby otrzymać pełen zestaw przyswajalnego białka należy łączyć ze sobą różne produkty, w taki sposób by wzajemnie się uzupełniały.
Jak wybrać mięso, by było dobrej jakości?
Wybierane przez nas mięso powinno pochodzić z pewnych źródeł. Szczególnie dzieciom warto podawać produkty najwyższej jakości, pochodzące od zwierząt karmionych (jak najbardziej) naturalnie, jak np. zagrodowy kurczak. Z kontrolowanej hodowli, nadzorowanej przez służby weterynaryjne oraz zootechniczne. Mięso takie pozbawione powinno być antybiotyków, hormonów i innych ulepszaczy smaku.
Kiedy wprowadzać mięso do diety dziecka?
Według najnowszych zaleceń i aktualnego schematu żywienia, dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym można wprowadzać mięso w 6 miesiącu życia. Z kolei dieta dzieci karmionych piersią powinna składać się wyłącznie z mleka mamy przez pierwszych 6 miesięcy życia. Dopiero po skończonym półroczu, wprowadza się nowe produkty, w tym mięso – w okolicach 7 miesiąca życia.
Jaki gatunek mięsa podawać dzieciom?
Zazwyczaj w pierwszej kolejności dzieci zaczynają poznawać smak mięsa chudego, tj. królika, indyka i kurczaka. Z czasem wprowadza się cielęcinę, jagnięcinę, wołowinę i ( sporadycznie) wieprzowinę.
Które mięso jest najzdrowsze?
Jednym z wartościowszych mięs jest drób, ponieważ zawiera wiele cennych dla zdrowia minerałów, takich jak: magnez, fosfor, potas, cynk i żelazo. Warto przy tym jednak wiedzieć, że najwięcej żelaza zawiera cielęcina, jagnięcina i wołowina. Drób, szczególnie indyk, zawiera również łatwo przyswajalne białko, witaminy z grupy B, w tym witaminę B12, mającej duże znaczenie w tworzeniu czerwonych krwinek.
Obróbka termiczna, czyli jak przyrządzać i podawać mięso dzieciom?
Mięso dla dzieci najlepiej gotować – na parze lub w wywarze warzywnym – dusić, bądź piec. Dobrze jest unikać smażenia, szczególnie w kiepskiej jakości tłuszczu. Warto również ograniczyć dodatek soli i gotowych mieszanek przypraw, a zastąpić je ziołami.
Mięso można dodawać do zup – od tego zwykle zaczynają swą mięsną przygodę niemowlęta. W późniejszym etapie można serwować różnego rodzaju kotlety, pulpety, gulasze i zapiekanki z dodatkiem warzyw, pełnoziarnistych makaronów czy ryżu. Propozycji podania mięsa jest całe mnóstwo, wystarczy dobry pomysł lub pożyczony przepis. Jeśli jedna forma nie przypadnie dziecku do gustu, warto spróbować innej, lub powrócić do niej jeszcze raz, za jakiś czas, ponieważ dzieci potrafią jednego dnia się czymś zajadać, innego gardzić.
Czy zmuszać dzieci do jedzenia mięsa?
W pewnym stopniu mięso można zastąpić warzywami strączkowymi, produktami mlecznymi, warzywami czy rybami. Lecz jak wspomniałam na samym początku, produkty białkowe muszą być różnego pochodzenia, by wzajemnie uzupełniały niedobory aminokwasów. Dlatego warto zachęcać dzieci do jedzenia mięsa (drobiu i chudego czerwonego, 2-3 razy w tygodniu), ale nie zmuszać – nic na siłę.
Moje dzieci jedzą tylko mięso najmlodsza z kanapek wyjada tylko wedline parowka w rękę chleba nie je
Moja córka co prawda wędlin nie chce, ale wszelkiego rodzaju kotlety bardzo chętnie ?
Moje dzieci uwielbiają mięso. Udka kurczaka, kotlety i mielone i z piersi, schabowe i z polędwiczki, sosik mięsny z szyneczki, szaszłyki, karczek pieczony, sosik z polędwiczek, mięso gotowane z rosołu itd
Sama radość ☺️ U nas córcia chętnie sięga po mięso – woli to niż warzywa czy owoce! ? Ale syn, tak jak kiedyś pożerał kotlety mielone czy mięso z kurczaka, tak teraz namówić się go nie da ?
Moje to chodzący mięsożercy. Czasami mam wrażenie że w erze dinozaurów byli by na szczycie łańcucha pokarmowego 😉
Hahaha ?
Mój syn uwielbia mięsko 🙂 i daje mu mięsko…. Schabowy w cieście to nr 1..królik, cielęcina, kurki, przepiorki własne.. Jeśli chodzi o wędline to sami robimy kiełbasę oraz szynkę, schab..
No proszę, uwielbiam swojskie wyroby!
Mój tata też ja przyznam, że nie zawsze chce jeść gdy widzę jak się robi hehehehe np. Kaszanke hehehe
miesśko dawaj mieśko synek wszystko je Majeczka uwielbia ryby i warzywka na parze
„Dawaj mieśko” ??
U nas tylko kotlety… z keczupem…
Moje Gwiazdy są wszystkożerne i w każdej ilości 😉 mięsko w każdej postaci, wędliny, kiełbaski itd 🙂
Nic tylko się cieszyć! 🙂
Nasza miała cztery miesiące jak spróbowała wątróbki :p teraz zamiast czekolady wcina kiełbasę, smakusie itp 😀
„zamiast czekolady wcina kiełbasę” – to brzmi fajnie ?