Zdrowie 13 kwietnia 2017

Nie bądź jedną z 2 574 kobiet. Naucz się rozpoznawać objawy raka jajnika

Czy wiesz, jak wiele kobiet nie ma zielonego pojęcia, jakie objawy daje rak jajnika? W przeprowadzonym badaniu, tylko jedna na dziesięć kobiet potrafiła podać większość objawów nowotworu tego narządu, to przerażające. Wczytałam się dalej w statystyki – W 2008 r. na świecie zachorowało na niego około 225 000 kobiet, a zmarło 140 000. Szczyt zachorowań przypada po 65. roku życia. Przypomnijcie sobie, ile lat mają wasze mamy, ciocie, babcie? Czy one znają objawy tej podstępnej choroby?

Ale to nie wszystko – W Polsce w 2010 r. zapadło na ten nowotwór 3 587 kobiet, a umarło 2 574 (72% zdiagnozowanych kobiet). Był on czwartą przyczyną zgonów na nowotwory, a liczba zachorowań powoli, ale systematycznie się zwiększa. Nie dotarłam do nowszych statystyk, ale obawiam się, że wcale nie wyglądają lepiej.

A wiecie, co jest najgorsze? Rak jajników najczęściej początkowo przebiega bez objawów łączonych z jajnikami. Najczęściej kobiety zgłaszają się do lekarza, gdy objawy są nasilone i szanse na życie maleją dramatycznie. Sytuacja jest tym poważniejsza, że nie ma skutecznej profilaktyki wystąpienia tego nowotworu i dopóki nie wystąpią wyraźne objawy, rozwija się on podstępnie. Nie ma również jednego rodzaju raka jajnika – dotychczas wyodrębniono ponad 25 typów tej choroby.

Musicie wiedzieć, że wczesne wykrycie raka jajnika w I i II stadium choroby pozwala wyleczyć 75% kobiet. Stopnie III i IV zmniejszają szansę na przeżycie 5 lat do 30–50%. Ponadto rak jajnika często, bo w około ¾ przypadków, nawraca.

Rak jajnika można wykryć podczas badania dzięki:

  • wykonaniu przez lekarza USG przezpochwowego, aby dostrzec guzy na narządzie
  • ocenie stężenia markerów raka jajnika we krwi (CA-125 i HE-4),
  • tomografii komputerowej oraz rezonansowi magnetycznemu, jako uzupełnienie badania USG w kierunku raka jajnika.

Twoja rola jest niezwykle ważna – nie można zapobiec rozwojowi raka jajnika (chyba, że usuwając te organy w przypadku mutacji genu BRCA1), ale można rozpoznać niepokojące sygnały, które powinny skłonić do szybkiego kontaktu z lekarzem. Te z was, które miały w rodzinie przypadki zachorowania na ten nowotwór, powinny wykonać ocenę stężenia markerów – nosicielstwo wadliwych genów dwudziestokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania.

Zapamiętaj objawy raka jajnika:

  • wodobrzusze (występuje u 30% chorych),
  • uczucie ciężkości w jamie brzusznej, bóle o nietypowej lokalizacji dla narządu rodnego,
  • nerwobóle ud, okolicy kulszowej lub pachwinowej,
  • uczucie nagłego parcia na mocz,
  • zaparcia,
  • okresowo bolesne stosunki płciowe,
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
  • mogą pojawić się wzdęcia, niestrawność, selektywna nietolerancja pokarmów, nudności, wymioty, brak łaknienia oraz trudności w oddawaniu stolca.

Pamiętajcie, tu nie chodzi o straszenie i sianie paniki, ale o to, by każda z was umiała jak najlepiej zadbać o własne zdrowie. Nie ma lepszych obserwatorów waszego organizmu, niż wy same.

Więcej informacji znajdziecie w źródłach, z których korzystałam, pisząc ten tekst : onkologia.mp.pl, www.zwrotnikraka.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mirella Moga
7 lat temu

Te objawy nie są tylko objawami raka jajnika to ta najgorsza opcja. Są to objawy wielu innych chorób. Jeśli się jednak pojawiają należy je od razu skonsultować z lekarzem.

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Mirella Moga

zgadza się, niestety ten nowotwór daje wiele nieswoistych objawów

Mirella Moga
7 lat temu
Reply to  Mirella Moga

Wiem =)

Wielkanoc 12 kwietnia 2017

Wielkanocne menu – mała ściąga dla zabieganych

Do świąt wielkanocnych pozostało niewiele czasu. Zapewne część z Was dopina już przygotowania na przedostatni guzik – kończy porządki i robi przemyślane zakupy, tak by w piątek przygotować święconkę i wszelkie potrawy. Wszak tradycja głosi, że po sobotnim święceniu koszyczków nie powinno się już nic robić.

Tradycja to jedno, a rzeczywistość to drugie, dlatego założę się, że mimo wszystko jeszcze znaczna część z Was jest w czarnej dziurze z przygotowaniami. I choć czas nagli to jeszcze zastanawiacie się CO ugotować, upiec i podać, by te święta były nie tylko syte i smaczne, ale też by nie zabrakło na stole niczego, co powinno się na nim znaleźć.

Wychodząc więc Wam naprzeciw, podrzucam(y) małą ściągę Wielkanocnego menu – śniadania i obiadu…

Podczas niedzielnego śniadania na stole powinno pojawić się wszystko to, co uprzednio, w sobotę, poświęciliście, a więc:

CHLEB – symbol Chrystusa, zapewnia dobrobyt i pomyślność.

JAJKA – symbol rodzącego się życia.

Podawane mogą być klasycznie, czyli po prostu ugotowane na twardo lub w bardziej nowoczesnej formie – jajka faszerowane. Przepisów jest całe mnóstwo, od przeróżnych past, przez pieczarki, sery, aż po warzywa i wędliny.

MIĘSO – po Wielkim Poście potrawy mięsne są niemal obowiązkowym elementem menu, symbolizują płodność, dostatek i zdrowie.

Na stole nie może więc zabraknąć: białej (pieczonej) kiełbasy, różnego rodzaju wędlin, pieczonego schabu i/lub szynki oraz pasztetów.

Pasztety mogą być również przygotowane w wersji bezmięsnej, tj. z jajek, grzybów bądź warzyw.

CHRZAN i/lub ćwikła z chrzanem – symbol siły i zdrowia.

SÓL – symbol oczyszczenia, prostoty i prawdy. Posiada również moc odstraszania wszelkiego zła.

CIASTA – symbol wszechstronnych umiejętności i doskonałości.

Tradycyjne wielkanocne słodkości to: pascha, babka, mazurek, baranek i zajączek. Ale na świątecznym stole zawsze mile widziany jest również sernik – dla mnie król ciast 😉

SAŁATKI

Co prawda nie stanowią zawartości święconki, ale za to pyszne i kolorowe dopełnienie wszystkich tych jaj i mięs. Klasyką jest oczywiście sałatka jarzynowa, ale obok niej śmiało  może stanąć iście wiosenna wersja – z zieloną sałatą/rukolą, pomidorami, rzodkiewką, fetą i kiełkami.

Ponadto, w niektórych domach do śniadania, w innych dopiero do obiadu, serwuje się ZUPY:

Żurek – tradycyjny, na zakwasie. W zależności od upodobań z dodatkiem jajka, kiełbasy lub grzybów.

Barszcz biały.

Zupa chrzanowa z jajkiem i kiełbasą.

A dopełnieniem wszystkich tych potraw, niezależnie od tego czy serwuje się je na śniadanie czy obiad, są wszelkiego rodzaju: rolady, schaby faszerowane, drób na różne sposoby i galarety.

Wybór duży, ilości też zapewne będą wprost nieproporcjonalne do liczby gości i świątecznych dni – ale cóż, taka to już tradycja… 😉

Smacznego!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gościnne wtorki 11 kwietnia 2017

Poznaj inspirujące mamy – takie jak Ty!

Mama – to najpiękniejsze słowo, jakie może usłyszeć kobieta. Daje poczucie szczęścia, spełnienia i radości, ale również związane jest z pewnymi wyrzeczeniami, wyborami, które przedkładają dobro dziecka nad swoje własne. I to jest oczywiście naturalne.  

Nie ma żadnej szkoły, która przygotowuje do bycia mamą czy tatą, a niekiedy takie zaplecze ze sprawdzonymi informacjami, z doświadczeniem innych mam, przydałoby się bardzo – i potwierdzi to każda mama. Staramy się przygotować do macierzyństwa już będąc w ciąży – dbamy o siebie, o rozwijające się dziecko, chcemy przygotować nasz dom na przyjście maleństwa. Ale nie jesteśmy w stanie przygotować siebie oraz otoczenia na kilkanaście lat na przód, a każdy wiek dziecka stawia przed nami kolejne wyzwania. To wszystko dzieje się w trakcie – a wtedy ciężko o spokojny czas na doczytanie o problemie, zasięgnięcie porady u odpowiedniej osoby. I jeszcze piętrzą się sprawy organizacyjne: czasem nasze miejsce zamieszkania nie pomaga nam w znalezieniu fachowej pomocy.

Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy możemy komunikować się ze wszystkimi poprzez Internet. To wielkie ułatwienie dla nas, współczesnych mam! Zabrano nam bowiem wiele: pomoc osób bliskich (wielu młodych rodziców mieszka daleko od rodziny lub nie może po prostu liczyć na pomoc w codziennej opiece nad dziećmi); naszą intuicję (wszyscy dookoła mówią nam, co mamy robić – jak rodzić, jak karmić, jak usypiać itp.) i komfort bezpieczeństwa (świat pędzi do przodu i czujemy się ciągle sfrustrowane, że nie możemy pogodzić ze sobą wszystkiego, a pierwsze lata życia dziecka wymagają poczucia bezpieczeństwa i spokoju). Do tego jeszcze dochodzi szum informacyjny i reklamy, bo każdy producent wie, co najlepsze jest dla Twojego dziecka, a przecież tak naprawdę tylko Ty znasz swoje maleństwo! Jeśli jednak akurat nie trafisz na sprawdzone informacje i metody, dzięki którym Twoje macierzyństwo może być spokojniejsze, wciąż będziesz bombardowana milionem porad i wskazówek wielkich koncernów, dla których celem nie jest ochrona Twojego dziecka, a osiągnięcie zysku ze sprzedaży produktów.

Z tej bezsilności, z poczucia, że szczególnie pierwsze miesiące życia po narodzinach mojej drugiej córki, które okazały się bardzo trudne dla naszej rodziny, mogły wyglądać zupełnie inaczej, postanowiłam działać – i stworzyłam cykl bezpłatnych spotkań online dla mam „Inspirujące mamy”. Nie jestem alfą i omegą, dlatego zaprosiłam do udziału znane mi mamy-ekspertki, które są specjalistkami w konkretnym temacie. Są one najczęściej blogerkami i dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem na swoich blogach, albo działają również lokalnie, spotykając się z innymi mamami na warsztatach lub konsultacjach.

Jakie tematy są i będą poruszane podczas spotkań online „Inspirujące mamy”? Wszystkie związane z opieką i wychowywaniem dzieci, szczególnie tych małych: rodzicielstwo bliskości, chustonoszenie, karmienie piersią, zdrowe żywienie, masaż niemowląt, zdrowy rozwój psychiczny i ruchowy, rozwój mowy, zdrowe pieluszkowanie (pieluszki wielorazowe) lub nawet wychowanie bezpieluchowe (Naturalna Higiena Niemowląt), metoda Marii Montessori, porozumienie bez przemocy. Najogólniej mówiąc: te tematy, które pozwalają być bliskim i wspierającym rodzicem, który korzysta z dobrodziejstw naturalnych metod i chce prowadzić zdrowe i  ekologiczne życie. Dlatego zapraszam wszystkie mamy do udziału w bezpłatnych spotkaniach online (tak zwanych webinariach) „Inspirujące mamy”.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2017 roku o godzinie 21.00 i będzie dotyczyło chustonoszenia – jak zacząć przygodę z chustonoszeniem i jak wybrać dobrą chustę. Podczas spotkań można zadawać pytania mamom-ekspertkom na czacie, dlatego zachęcam do bycia na żywo, ale jeśli jednak np. dziecko  się obudzi, to oczywiście będzie można przez kilka dni po spotkaniu obejrzeć powtórkę. Wystarczy zapisać się raz, a otrzymasz informacje o każdym kolejnym spotkaniu wprost na Twoją skrzynkę mailową (http://inspirujacemamy.pl/zapisz-sie/). Obecnie trwa edycja wiosenna „Inspirujących mam” i spotykamy się co miesiąc, ale od września spotkania będą odbywały się co dwa tygodnie, gdyż cykl cieszy się coraz większym zainteresowaniem i kolejne mamy-ekspertki zgłaszają się, by dzielić się swoją wiedzą.   

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close