Nie bądź jedną z 2 574 kobiet. Naucz się rozpoznawać objawy raka jajnika
Czy wiesz, jak wiele kobiet nie ma zielonego pojęcia, jakie objawy daje rak jajnika? W przeprowadzonym badaniu, tylko jedna na dziesięć kobiet potrafiła podać większość objawów nowotworu tego narządu, to przerażające. Wczytałam się dalej w statystyki – W 2008 r. na świecie zachorowało na niego około 225 000 kobiet, a zmarło 140 000. Szczyt zachorowań przypada po 65. roku życia. Przypomnijcie sobie, ile lat mają wasze mamy, ciocie, babcie? Czy one znają objawy tej podstępnej choroby?
Ale to nie wszystko – W Polsce w 2010 r. zapadło na ten nowotwór 3 587 kobiet, a umarło 2 574 (72% zdiagnozowanych kobiet). Był on czwartą przyczyną zgonów na nowotwory, a liczba zachorowań powoli, ale systematycznie się zwiększa. Nie dotarłam do nowszych statystyk, ale obawiam się, że wcale nie wyglądają lepiej.
A wiecie, co jest najgorsze? Rak jajników najczęściej początkowo przebiega bez objawów łączonych z jajnikami. Najczęściej kobiety zgłaszają się do lekarza, gdy objawy są nasilone i szanse na życie maleją dramatycznie. Sytuacja jest tym poważniejsza, że nie ma skutecznej profilaktyki wystąpienia tego nowotworu i dopóki nie wystąpią wyraźne objawy, rozwija się on podstępnie. Nie ma również jednego rodzaju raka jajnika – dotychczas wyodrębniono ponad 25 typów tej choroby.
Musicie wiedzieć, że wczesne wykrycie raka jajnika w I i II stadium choroby pozwala wyleczyć 75% kobiet. Stopnie III i IV zmniejszają szansę na przeżycie 5 lat do 30–50%. Ponadto rak jajnika często, bo w około ¾ przypadków, nawraca.
Rak jajnika można wykryć podczas badania dzięki:
- wykonaniu przez lekarza USG przezpochwowego, aby dostrzec guzy na narządzie
- ocenie stężenia markerów raka jajnika we krwi (CA-125 i HE-4),
- tomografii komputerowej oraz rezonansowi magnetycznemu, jako uzupełnienie badania USG w kierunku raka jajnika.
Twoja rola jest niezwykle ważna – nie można zapobiec rozwojowi raka jajnika (chyba, że usuwając te organy w przypadku mutacji genu BRCA1), ale można rozpoznać niepokojące sygnały, które powinny skłonić do szybkiego kontaktu z lekarzem. Te z was, które miały w rodzinie przypadki zachorowania na ten nowotwór, powinny wykonać ocenę stężenia markerów – nosicielstwo wadliwych genów dwudziestokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania.
Zapamiętaj objawy raka jajnika:
- wodobrzusze (występuje u 30% chorych),
- uczucie ciężkości w jamie brzusznej, bóle o nietypowej lokalizacji dla narządu rodnego,
- nerwobóle ud, okolicy kulszowej lub pachwinowej,
- uczucie nagłego parcia na mocz,
- zaparcia,
- okresowo bolesne stosunki płciowe,
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
- mogą pojawić się wzdęcia, niestrawność, selektywna nietolerancja pokarmów, nudności, wymioty, brak łaknienia oraz trudności w oddawaniu stolca.
Pamiętajcie, tu nie chodzi o straszenie i sianie paniki, ale o to, by każda z was umiała jak najlepiej zadbać o własne zdrowie. Nie ma lepszych obserwatorów waszego organizmu, niż wy same.
Więcej informacji znajdziecie w źródłach, z których korzystałam, pisząc ten tekst : onkologia.mp.pl, www.zwrotnikraka.pl
Te objawy nie są tylko objawami raka jajnika to ta najgorsza opcja. Są to objawy wielu innych chorób. Jeśli się jednak pojawiają należy je od razu skonsultować z lekarzem.
zgadza się, niestety ten nowotwór daje wiele nieswoistych objawów
Wiem =)