Nie każda zmiana oznacza raka piersi. Zamiast bać się na zapas, badaj swoje piersi
Guz piersi, nowotwór. Samo brzmienie tych słów powoduje u wielu z nas gęsią skórkę. Nikt nie chce chorować przewlekle, tym bardziej cierpieć z powodu raka. Ale sam strach i niechęć niewiele zmienia.
My, kobiety, zbyt często popełniamy grzech zaniedbania. Gdy ktoś nas pyta o profilaktykę, to owszem, potakujemy, że jest ona potrzebna, ale najczęściej się kończy na deklaracji samobadania. Ale ile z nas faktycznie staje przed lustrem regularnie, raz w miesiącu i poświęca dosłownie kilka minut dla swojego zdrowia?
Mhmm, no tak.
Ale może być i tak:
Wiesz, że trzeba się badać, choć nie wiesz jak. Słyszałaś, że palcami możesz wyczuć zmiany, więc dla świętego spokoju myjesz swoje ciało i od niechcenia przesuwasz dłonią po piersi. Nie czujesz nic i jesteś spokojna. Albo czujesz coś innego, nietypowego. W panice wyskakujesz z wanny, stajesz przed lustrem i po raz kolejny dotykasz TEGO miejsca i oblewa cię zimny pot.
Rak, guz, nowotwór – przez głowę przelatuje ci wszystko co najgorsze, tymczasem….
Tymczasem MUSISZ wiedzieć, że nie każda zmiana oznacza raka.
Zarówno brak profilaktyki raka piersi, jak i nieumiejętna kontrola piersi w domu może przynieść niemiłe konsekwencje. Nie wystarczy, abyś “coś” na ten temat słyszała, bo trzeba wiedzieć jak się badać tak, by naprawdę zadbać o zdrowie i życie.
5 kroków do samobadania piersi:
1.Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się, czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta.
- Opuść ręce na biodra i zwróć uwagę na to samo.
- Ściśnij brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn.
- Pod prysznicem połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskaj trzema środkowymi palcami zataczając małe kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo z prawą piersią.
Proste? Bardzo proste! Więc dlaczego tak wiele z Nas tego unika?
Musisz jeszcze wiedzieć, że wahania poziomu hormonów w cyklu miesięcznym sprawiają, że przed miesiączką oraz w jej trakcie, piersi mogą być bardziej opuchnięte i nadwrażliwe, o nieco innej konsystencji, niż np. w środku cyklu.
Możesz to zrobić jeszcze prościej, przy pomocy specjalnego urządzenia do domowego badania piersi Braster. Po prostu przyłóż urządzenie do piersi i uruchom specjalną aplikację na smartfon lub tablet z dostępem do internetu, aby przejść badanie krok po kroku. Braster przykłada się do każdej z piersi, prostopadle do linii ciała – w zależności od rozmiaru piersi należy wykonać 1,3 lub 5 przyłożeń.
Potrzebujesz na to wyłącznie 15 minut w miesiącu, bez specjalnych przygotowań. Wykonane przez urządzenie obrazy termograficzne piersi wysyłane są do analizy. Każda podejrzana zmiana zostanie zauważona, a Ty będziesz miała pełną kontrolę nad swoim zdrowiem. Co więcej, aplikacja przypomni Ci o konieczności kolejnego badania.
Jeśli planujesz samobadanie przy pomocy dłoni lub urządzenia Braster, USG lub mammografii, najlepszym czasem będzie tydzień po miesiączce.
I nie panikuj, gdy coś wyda Ci się inne, niepokojące. Umów się na wizytę z lekarzem, który rozwieje wątpliwości lub skieruje na bardziej szczegółową diagnostykę. Szczęśliwie większość podejrzanych zmian nie jest zmianami złośliwymi.
Ja nie chcę Was straszyć, nie taką mam intencję. Ja chcę każdą z Was gorąco zachęcić do tego, abyście nie ignorowały wartości samobadania piersi. Comiesięczna profilaktyka to bezcenna szansa, którą należy mądrze wykorzystać. Pamiętajcie, że wiedza oznacza życie, a ono nie ma swojej ceny.
Zgodzicie się ze mną, prawda?