Odkrywamy tajemnice zmywarki. Ekspert odpowiada na wasze pytania
Nie wiem, czy to złośliwość sprzętu, że zawsze psuje się on w najmniej oczekiwanym momencie? W wigilijny wieczór zepsuł się bojler i z tego powodu nie mieliśmy ciepłej wody. A co z naczyniami, talerzami, garnkami? Przecież są święta, a jest nas wszystkich dziesięcioro? Kto będzie wszystko mył w zimnej wodzie?
Zmywarka uratowała nasze ręce przed myciem tej sterty naczyń.
Zmywarka to nieoceniona pomoc w każdej kuchni, więc warto wiedzieć, jak o nią dbać, by zachować w doskonałym stanie i jak sobie radzić w awaryjnej sytuacji. Zebraliśmy więc wasze pytania i przekazaliśmy do naszego eksperta. Gotowi na odpowiedzi?
Dlaczego tabletka w zmywarce nie rozpuszcza się cała?
Piotr Topa, ekspert Sharp Home Poland (PT): Są trzy główne powody: niskiej jakości tabletka do zmywania, zbyt niska temperatura zmywania (zły dobór programu) oraz złe ustawienie twardości wody (woda jest zbyt twarda). Dodatkowo bardzo modne jest używanie programów krótkich, a niestety nie jest modne czytanie instrukcji obsługi, więc mało kto wie, że programy krótkie są przeznaczone do mniej zabrudzonych naczyń i najczęściej do mniejszej ilości kompletów niż maksymalna pojemność zmywarki.
Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?
PT: Są dwa główne powody, dla których sprawna zmywarka nie odprowadza wody: zatkany filtr (ten znajdujący się wewnątrz, należy go wykręcić, wyjąć i wyczyścić). Wyczyszczenie zmywarki powinno pomóc. Druga przyczyna to zbyt wysoko umiejscowiony odpływ nieczystości ze zmywarki. Jeżeli odpływ ścieków od zmywarki znajduje się za wysoko, nie będzie ona w stanie ich wypompować. Tu warto sprawdzić informacje zawarte w instrukcji obsługi.
Dlaczego moja zmywarka nie suszy naczyń i po skończonym myciu naczynia śmierdzą wilgocią? Wszystko jest: sól, nabłyszczacz i nawet jakiś zapach wisi, czyszczę ją raz na miesiąc i nie mam zielonego pojęcia co mogłoby być przyczyną?
PT: . Znów kilka powodów: niska temperatura zmywania, złe dopasowanie programu do załadowanych brudnych naczyń. Należy pamiętać, też, że naczynia z plastiku szybciej stygną i dlatego też mogą pozostawać bardziej mokre niż naczynia ceramiczne czy metalowe. Tu należy wspomnieć jak suszarki suszą naczynia. Otóż jest to prosta sprawa, czyli po myciu i płukaniu naczynia są polewane gorącą wodą przez co są nagrzewane, a potem ciepłe/gorące naczynia odparowują wodę. Skuteczność suszenia zależy od tego, jak szybko para zostanie usunięta z wnętrza zmywarki. Tu wW produktach SHARP oferujemy trzy systemy usuwania pary: Active Drying, Turbo Drying oraz AutoDoor. Active drying usuwa parę grawitacyjnie, Turbo Drying dodatkowo wymusza usuwanie pary poprzez pracę wentylarora. Autodoor to funkcja, która pod koniec suszenia otwiera drzwi i para jest usuwana na zewnątrz urządzenia. W temacie brzydkiego zapachu, warto pamiętać o czyszczeniu zmywarki oraz o niepozostawianiu naczyń po umyciu zbyt długo w zamkniętej zmywarce.
Czy zmywarkę też trzeba czyścić? – mycie, bez naczyń?
PT: Tak trzeba i tu podobnie jak w przypadku pralek częstotliwość mycia zależy od tego jak często myjemy naczynia w jakich temperaturach i jakich programów używamy. Zasada ta sama, im niższe temperatury, im bardziej brudne naczynia, im krótsze programy tym częściej należy myć/czyścić zmywarkę. Dobrze jest też używać raz na jakiś czas (np. tydzień) programu o wysokiej temperaturze. Modne ostatnio programy Eco także nie mają najlepszego wpływu na czystość zmywarki.
Czy pranie w zmywarce np. czapki z daszkiem lub butów jej nie zaszkodzi? Nie chcę prać ich w pralce, bo mogą się zniszczyć.
PT: Pranie w zmywarce… jak to ładnie brzmi ☺ W przypadku zmywarki używamy nieco innych detergentów niżeli w pralce, czyszczenie/pranie/mycie w nich butów czy czapki z daszkiem nie powinno zaszkodzić samej zmywarce. Jest natomiast duże prawdopodobieństwo, że uszkodzeniu ulegną buty lub czapka. W przypadku butów zdecydowanie lepiej je wyprać w pralce. Oczywiście należy pamiętać o sprawdzeniu zaleceń producenta obuwia, wyjęciu sznurówek ustawieniu odpowiedniego programu oraz dołożeniu czegoś do pralki, aby nie prać samych butów. Tu idealnie sprawdzą się stare bawełniane ręczniki. Oczywiste jest również, że wszelkiego rodzaju „grubsze” zabrudzenia, jak np. błoto należy usunąć wcześniej ręcznie. W przypadku czapki także lepiej jest wyprać ją w pralce. Także w tym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta czapki. Daszki takich czapek są bardzo często tekturowe
i w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne tak, aby nie namoczyć zbytnio daszka oraz go nie zdeformować.
Czy otwieranie zmywarki w trakcie mycia by dołożyć coś, nie szkodzi?
PT: Samo otwieranie zmywarek raczej jej nie szkodzi. Można także coś dołożyć. Znów należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Zmywarka, podobnie jak pralka ma zaprogramowany tryb/przebieg mycia – używając dużego uproszczenia: namaczanie, mycie wstępne, mycie zasadnicze, płukanie, suszenie. Tu, jeżeli zapragniemy dodać coś do pralki po dłuższym okresie czasu od jej uruchomienia, może okazać się, że nasze „zapominalskie” brudne naczynie trafi do zmywarki już podczas fazy płukania
i po prostu nie zostanie domyte. W skrajnym przypadku „podzieli” się swoim zabrudzeniem z resztą naczyń i całość mycia będzie na nic. Niestety lub na całe szczęście zakup zmywarki kończy się powiększeniem ilości kompletów naczyń
w naszych domach. Szczerze powiedziawszy najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie takiego „zapominalskiego” naczynia do kolejnego mycia – chyba że zmywarka została dopiero co uruchomiona.
Czy tryb ekonomiczny naprawdę jest tak ekonomiczny, czy to ściema?
PT: Tryb ekonomiczny to realny program, którego zadaniem jest osiągnąć takie same efekty mycia jak programu standardowego, ale przy jednoczesnym zmniejszonym zużyciu wody, prądu. Jak to jest osiągane – otóż jest wydłużany nieco czas przez jaki naczynia są namaczane i myte. Do poprawnego umycia naczyń, generalizując, potrzebne są trzy rzeczy, woda, energia i czas. Jeżeli chcemy zużyć mniej wody i prądu musimy dać zmywarce więcej czasu. Niektóre urządzenia są także wyposażone w czujniki zabrudzenia wody. Dzięki nim zmywarka podczas mycia jest w stanie na bieżąco monitorować czystość wody i ewentualnie skrócić mycie oszczędzając czas, wodę i prąd. Kolejnymi rozwiązaniami ekonomicznymi są EcoBox czy Autodoor. EcoBox to funkcja ograniczająca zużycie wody. Woda
z ostatniego płukania wykorzystywana jest w kolejnym cyklu podczas mycia wstępnego. Autodoor umożliwia szybsze i sprawniejsze osuszenie naczyń. Po zakończeniu mycia drzwi zmywarki automatycznie się uchylają, aby uwolnić nagromadzoną parę. Pozwala to na zaoszczędzenie prądu potrzebnego do skutecznego suszenia, poprawia jakość samego suszenia i skraca czas całego cyklu.
Czy można za każdym razem myć w tym samym trybie? Czy trzeba np. raz na jakiś czas wybierać ten o 75 stopniach?
PT: Większość z nas kupując zmywarkę chce, aby urządzenie miało tysiące programów i funkcji. W rzeczywistości mało kto czyta instrukcje obsługi i używa jednej funkcji. W przypadku zmywarek sytuacja jest podobna. Dobre zmywarki wyposażone są w programy automatyczne. Te lepsze modele mają jeszcze komplety czujników sprawiając, że urządzenia robią się bardziej inteligentne – czy używając modnego słowa smart. I dobrze, jako producenci dokładamy wszelkich starań, aby urządzenia były łatwe, proste i miłe w obsłudze. Zmywarka w domu ma nas uwolnić od kłopotu, zmartwień z brudnymi naczyniami. Dziś modne jest używanie najkrótszych programów, niskich temperatur niezależnie od stopnia zabrudzenia naczyń. Takie postępowanie wpływa negatywnie na filtr zmywarki, czystość jej wnętrza czy serce całego systemu – pompę. Chyba pora na odpowiedź – Tak, pomimo automatyzacji zmywarek, ich inteligencji, należy jednak raz na jakiś czas uruchomić zmywarkę w programie Intense czy 75 stopni. Jest to dobre dla samej zmywarki. Wysoka temperatura umożliwia lepsze i bardziej dokładne nie tylko umycie naczyń, ale i samej zmywarki.
Czy używając tabletek “all in one” konieczne jest dodatkowe używanie nabłyszczacza i soli?
PT: Warto zacząć od początku. Przeczytać instrukcję obsługi lub dobry blog. Sól
w zmywarce potrzebna jest do poprawnego działania systemu zmiękczania wody. Twarda woda obniża jakość i efektywność mycia. Ustawienie twardości wody
w zmywarce to bardzo ważny element wpływający nie tylko na to, jak dobrze zmywarka myje, ale i na to, czy zmywarka nie zacznie „niszczyć” szklanek i kieliszków. Ustawienie zbyt twardej wody powoduje uszkodzenie – demineralizację naczyń, najbardziej podatne na takie uszkodzenie są szklanki i kieliszki (im gorszej jakości szkło tym szybciej je uszkodzić). Natomiast ustawienie zbyt miękkiej wody może wpływać negatywnie na efekty mycia. Dlatego, też należy dobrze ustawić ten parametr, ewentualnie zaniżyć ustawienie.
Nabłyszczacz natomiast odpowiada za brak „smug” czy „zacieków” na szklanych naczyniach. Dlaczego tyle tu o ustawieniach twardości – gdy już wszystko ustawimy poprawnie, zmywarka wie, z jaką wodą ma do czynienia i jest w stanie nie tylko dobrze umyć, ale także i nie matowić naszej zastawy. Wie też, ile i jak dozować sól i nabłyszczacz. Jeżeli mamy w zmywarce sól i nabłyszczacz, mamy już ją dobrze ustawioną, wybrany odpowiedni program i uruchomimy ją korzystając z tabletek 1000 w 1 to musimy się liczyć, że podczas mycia będzie więcej niż to potrzeba nabłyszczacza oraz woda będzie bardziej „zmiękczona” niż to potrzeba – możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego też, dobrze jest wybrać zmywarkę z trybem „tabletka”. Uruchamiając taki tryb zmywarka, wie, że dostanie „turbo” działkę zmiękczania i nabłyszczania. Druga ewentualność to sprawdzenie w instrukcji obsługi, jak należy ustawić twardość wody w przypadku takich tabletek.
Jakimi domowymi środkami można skutecznie myć zmywarkę omijając chemiczne środki dostępne na sklepowych półkach?
PT: Jak już była mowa, najlepiej uruchamiać zmywarkę raz na jakiś czas
w regularnym programie intensywnym w wysokiej temperaturze. Dodatkowo nie należy zapominać o czyszczeniu filtra (znajdującego się na dole, wewnątrz zmywarki). To powinno wystarczyć. Zmywarkę możemy także uruchomić „na pusto” – wtedy umyje się sama.
Szukacie dobrej zmywarki? Zapraszamy do zestawienia najlepszych zmywarek do zabudowy 60 cm
Cenne rady
Fajny tekst! Muszę podesłać teściowej :p
Witam zmywarka umylanaczynia ale światełko nie zgaslo nie zauważy wszy otworzyłem drzwiczki zmywarki. Czy coś się mogło stać?
Mam zmywarkę ,która się otwiera automatycznie.Boję się o drzwi zmywarki,gdy się otwierają to z wielkim hałasem.Drzwi otwierają się tak ,że wiszą na zawiasach
Taka jest funkcja zmywarki, nic nie powinno się stać. U mnie otwiera się na ok 10cm I to mnie martwi, bo cała para idzie pod blat.