Co wolno dziecku?

autor: Martin Herbert,
oprawa: miękka,
ilość stron: 70 stron,
cena: 19,90 zł

Każdy odpowiedzialny i kochający swoje dzieci rodzic, pragnie wychować je jak najlepiej. Zanim jednak nasze ukochane skarby zejdą z naszych rąk i zaczną pokazywać prawdziwe charakterki, wydaje się nam, że jeśli tylko będziemy wychowywać je zgodnie z wyobrażeniami, pójdzie z górki. Nie to co u koleżanki czy w programie o SuperNiani i mało super dzieciach.

A rzeczywistość mocno nas zaskakuje. Bo po pierwsze, nasze założenia trzeba często weryfikować, a po drugie, nasze ukochane pociechy wcale się do nich nie chcą stosować. Przynajmniej nie wszystkie i nie zawsze.

Okazuje się, że rodzice największy problem mają z mądrym stawianiem granic i ich  egzekwowaniem. Aż ⅓ “grzecznych” dzieci nagina te granice, na tyle, ile niekonsekwentni rodzice pozwalają, i aż ½ “niegrzecznych” dzieciaków notorycznie je łamie. Z czego to wynika i w jaki sposób rzutuje na kształtujący się charakter dziecka, wyjaśnia profesor psychologii klinicznej i społecznej, Martin Herbert, w poradniku “Co wolno dziecku?”

Ta książka to takie mini kompendium wiedzy, które szczególnie pomoże debiutującym w roli rodziców. Mnie, jako matce trójki chłopaków, dała nie tyle pełną wiedzę, co pomogła ją usystematyzować i zdecydowanie odświeżyć. Profesor Herbert skupia się w niej na objaśnieniu różnych systemów wychowawczych, wskazując na ich zalety, wady i wpływ na charakter dziecka. Jak zawsze, najlepszy, ale najtrudniejszy do wypracowania okazuje się złoty środek między prezentowanymi  różnymi podstawami rodziców.

Osobną uwagę w poradniku autor poświęcił tematowi chwalenia dzieci. Okazuje się, że nawet przy tych pozornie prostych działaniach, rodzice popełniają masę błędów, których sami nie są w stanie dostrzec. Nacisk w treści położony został również na różnice między karaniem dziecka, a wzmocnieniem negatywnym oraz poprawnym wyciąganiem konsekwencji.

Cała koncepcja poradnika została pomyślana tak, by informacje nie przytłaczały czytelnika, który w większości przypadków jest rodzicem bez przygotowania psychologicznego. Z tego powodu książka jest napisana prostym językiem, a wiedza jest łatwa do zapamiętania. Tabelki i wypunktowania systematyzują informacje, pozwalają nawet na zapisywanie obserwacji dokonanych na dziecku. W załączniku autor przytoczył i streścił w kilku zdaniach literaturę dotyczącą wychowywania dzieci, po którą warto sięgnąć, by poszerzyć wiedzę.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

SuperQuiz Pieniądze

Tytuł: SuperQuiz Pieniądze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Edgard, Kapitan Nauka
Rok wydania: 2016
Cena: 24,90 zł

Edukujecie finansowo swoje dzieci? Pieniądze to część życia naszego, naszej rodziny, a tym samym naszych dzieci. Maluchy uczymy, co to są „pieniążki”, skąd się biorą i, że nie można z nich korzystać na każde zawołanie.

Starszemu dziecku warto tłumaczyć, jak używać pieniędzy, pokazać jak oszczędzać, uświadamiać, jak można nimi dysponować. Im dokładniej tego nauczymy dzieci, tym lepiej będą sobie radziły w nastoletnim i dorosłym życiu. Nauka ta powinna też obejmować pojęcia ekonomiczne. I o ile z podstawami sobie jako tako radzimy, to wieloma możemy mieć już pewien problem.

Z pomocą przychodzi SuperQuiz „Pieniądze” – mała, kieszonkowa książeczka na sprężynce z informacjami o finansach i 160 zagadkami na ich temat. Na jednej stronie jest krótki opis zagadnienia, a na drugiej  zagadki w formie quizu dotyczącymi danego tematu. Prawidłowe odpowiedzi są zaznaczone na dole kartki „do góry nogami”. Twarde strony można łatwo przekładać, by przechodzić do kolejnych tekstów i pytań.

Dziecko dzięki książeczce poznaje ciekawostki ekonomiczne, historyczne, geograficzne, sentencje i przysłowia związane z finansami.  Dowiaduje się  skąd się wzięły pieniądze, jak radzili sobie ludzie, zanim je wymyślono, jak zarządzać finansami, co znaczą takie pojęcia jak nominał, waluta, import i eksport, popyt i podaż, przychód i dochód, dywidenda.

Forma quizu pozwala bawić się samemu, z rodzicem czy kolegami. Jako pedagog dodam, że świetnie sprawdza się jako nauka przez zabawę w szkole podczas zajęć w grupie i jako ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem na zajęciach indywidualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku