Bajki przez telefon

Tytuł:  „Bajki przez telefon”

Autor: Gianni Rodari

Przełożyła: Ewa Nicewicz-Staszowska

Ilustracje:  Katarzyna Bajerowicz

Wydawnictwo: Bona

Rok wydania: 2012

Format: 14,5 x 20,5 cm

Okładka: twarda

Ilość stron:  208

Przedział wiekowy: nieskończony ;)

Cena sugerowana: ok. 39,90 zł

 

Ciężkie jest życie księgowego Bianchi` ego… ciągłe służbowe podróże po kraju, nieustanna rozłąka z ukochaną córeczką. Jednak Pan Bianchi, nad wyraz pomysłowy i kochający ojciec, nie poddał się tak łatwo! „Co wieczór jedna bajka. Pamiętaj tatusiu!”* przypominała mu córeczka, gdy co tydzień wyjeżdżał z domu, a Pan Bianchi dzwonił codziennie…

Książka „Bajki przez telefon” jest owocem wyobraźni troskliwego taty, który co wieczór dzwonił do swojej córki i opowiadał jej jedną króciutką historię. Za sprawą mistrzowskiego pióra Gianni Rodari – historie te,  ku mojej uciesze – prosto z życia książkowego bohatera, zostały zaklęte na stronach książki i powierzone czytelnikom.

To jedna z tych książek, po których przeczytaniu, nasz świat na zawsze się zmieni. W książce znajdziemy 70 bajek i bajeczek tak różnych i zaskakujących, że nie sposób, nie znaleźć chociaż kilku, które uznamy za napisane specjalnie dla „nas”.

Autor wręcz zachwyca swoją imaginacją, zapiera dech w piersi lekkością słowa. Wśród bajek znajdziemy szczyptę absurdów, kilka łyżek nierealnych światów, lekkostrawną dawkę refleksji nad ludzką egzystencją, kiść morałów – nierzadko podane na talerzu, z tak zwyczajnie „ludzkim” zakończeniem – że aż zaskakującym!

„Bajki przez telefon” na pewno wpiszą się w kanon lektur obowiązkowych w naszym domu! Nie bez powodu przedział wiekowy pozwoliłam sobie określić „nieskończonością” – czytanie dzieciom sprawi przyjemność zarówno dużym jak i małym uszom, a gdy nasi milusińscy już zamkną oczy – my możemy chłonąć bajki dla własnej przyjemności.

Historie przenoszą nas w magiczny świat, jednak nie sprawia on wrażenia nieosiągalnego – wydaje się, że owe czary są na wyciągniecie naszej dłoni. Dla autora nie istnieją granice możliwości, jego projekcje ludzkich losów (ich problemów i radości, pragnień i lęków) przyjmują często egzotyczne formy, konfundując dorosłych – tak przywiązanych do czarno – białego świata.

Książka jest pięknie wydana, nie posiada zbyt wielu ilustracji – jednak ich autorka Katarzyna Bajerowicz – doskonale zrekompensowała ilość – jakością! Jako mała dziewczynka, czytając z rodzicami bajki, z  z zapartym tchem czekałam: „kiedy znowu pojawi się obrazek? I co na nim będzie?”- tak wyczekana ilustracja, choć często czarno – biała – była niesamowitą nagrodą. W bajkach pana Bianchi`ego nie musimy czekać bardzo długo, jednak wystarczająco, aby urósł nasz apetyt i ciekawość, a ilustracje są pięknie i barwne.

Wiele literackich  „miniatur” tworzących „Bajki przez telefon” skradło moje serce, jednak „Niebieskie światło” – choć to jedna z najkrótszych bajek, stała się dla mnie esencją piękna zapisanego na stronach książki. Pewnego dnia w Mediolanie, zaskakując mieszkańców, pewien sygnalizator postanowił świecić tylko na niebiesko! Zapanował zamęt i chaos na skrzyżowaniu, ludzie snuli różne domysły. Na chwilę przez wyłączeniem sygnalizatora – oczywiście w celu naprawy-  „[…] świecący na niebiesko sygnalizator zdążył jeszcze pomyśleć: Biedacy! Dałem im sygnał >>Wolna droga<< do nieba. Gdyby tylko dobrze mnie zrozumieli, teraz wszyscy umieliby latać. Ale może po prostu zabrakło im odwagi […]”*

Z całego serca, umysłu i w imieniu własnej wyobraźni polecam Wam tę książkę!!! I życzę Wam, samych niebieskich świateł …

Hanna 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Bona za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

*„Bajki przez telefon”, Gianni Rodari

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

Najlepsze porady dla niemowlęcia i maluszka

Tytuł: „Najlepsze porady dla niemowlęcia i maluszka”

 Autor: Gina Ford

Wydawnictwo: Esprit

Rok wydania: 2006 (Polska 2011)

Format: 130×200

Okładka: miękka

Ilość stron: 170

Cena sugerowana: ok. 20 zł

 

Choć na rynku mamy dostępnych wiele poradników i czasopism, które zawierają mnóstwo rad i wskazówek. Dobrze mieć niewielką książeczkę, która zawiera  podpowiedzi obejmujące każdy etap rozwoju małego dziecka.

Z książką tą możemy przebrnąć przez karmienie, spokojny sen, zdrowie, pieluszki i nocniczek, zachowanie oraz bezpieczeństwo. System wypunktowań sprawia, że książka jest bardzo czytelna. Zakres poruszanych tematów jest ogromny, jednakże każdy z nich jest opisany w bardzo zwięzły sposób. Zostały wyłuskane najważniejsze problemy i zagadnienia,  dlatego szukając pytania/problemu szybko odnajdujemy konkretną odpowiedź. Są one napisane prostym i zrozumiałym językiem, bez wyszukanych, specjalistycznych określeń.

Porady zawarte w tej książce, są poparte wieloletnim doświadczeniem autorki w wychowywaniu dzieci. Autorka proponuje w tej książce dość sztywny i usystematyzowany plan, dlatego też nie każdemu może ona przypaść do gustu. Autorka jest zdania, iż kluczem do szczęśliwego i spokojnego rodzicielstwa jest ściśle określony schemat żywienia, spania i zabawy. Nie ma w nim miejsca np. na karmienie piersią na żądanie.

Tak więc książka ta nie jest dla wszystkich rodziców, ponieważ pewne zasady mogą być dla niech nie do zaakceptowania. Jednakże główne zasady wydają się być oczywiste i zgodzi się z nimi zapewne większość Czytelniczek. Te zasady powtarzają się w przeważającej części proponowanych „modeli” wychowania. Oto one:

 – rodzice potrzebują planu,

 – dzieci potrzebują reguł i granic,

  – rutyna daje dziecku poczucie bezpieczeństwa,

  – żelazna konsekwencja jest podstawą wespół z bezbrzeżną cierpliwością,

  – wymagania stawiane dziecku należy dostosować do jego możliwości,

  – pochwała ma większą siłę, niż kara.

Książkę polecam szczególnie parom, które pierwszy raz staną się rodzicami. Będzie ona dla nich wskazówką i przeprowadzi przez większość napotykanych problemów.

Wspomnę, że książka w oryginale została wydana w 2006 roku, a co się z tym wiąże, podejście do niektórych tematów mogło ulec zmianie.

Magdalena 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Esprit za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku