Ciąża czy stan błogosławiony- Zagadnienie interdyscyplinarne

Tytuł:  „Ciąża czy stan błogosławiony- Zagadnienie interdyscyplinarne”
Pod redakcją naukową: Emilia Lichtenberg-Kokoszka, Ewa Janiuk, ks. Jerzy Dzierżanowski
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2011
Format: 17 x 24 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 146
Cena sugerowana: ok. 24,80 zł

Ciąża? Jeśli jesteście ciekawi „z czym to się je” dobrze jest zgłębić wiedzę nie tylko z punktu widzenia fotela w gabinecie lekarza. Kolejna już publikacja Oficyny Wydawniczej IMPULS, w charakterze wybranych referatów z konferencji o bardzo intrygującym temacie: „Ciąża czy stan błogosławiony – Zagadnienie interdyscyplinarne” zaprasza do poszerzenia swoich horyzontów.

Nie jest to pierwsza publikacja o takim kształcie, którą miałam przyjemność przeczytać, jednak ze względu na dobór tematów oraz ich prezentację, niewątpliwie jest to jedna z najlepiej przygotowanych książek, podejmująca tematykę ciąży w szerszym zakresie (niż publikacje o charakterze poradników).

Już sam tytuł jest zapowiedzią ciekawych rozważań i kusi, żeby zajrzeć do środka! Na kartach książki nie czeka rozczarowanie, a 11 referatów dotyczących przebiegu ciąży w odniesieniu do… można by rzec całego świata.

Oczekiwanie potomstwa wbrew pozorom nie jest procesem wiążącym się tylko i wyłącznie z kobiecością,  a czasem wielkich zmian cielesnych, emocjonalnych oraz dotyczących relacji z najbliższym otoczeniem. Dzięki otwartości umysłu redakcji sprawującej pieczę nad doborem treści, przekazywane informacje doskonale się uzupełniają dając pełny obraz tematu – w ujęciu bio-medycznym, psychologicznym, pedagogicznym i teologicznym.

Szczególnie polecałabym lekturę przyszłym mamom – dwa pierwsze artykuły: „ Zmiany bio-psycho-społeczne zachodzące w organizmie kobiety, wynikające z poczęcia dziecka” oraz „Granice między fizjologią a patologia ciąży – wybrane zagadnienia” to istny strzał w dziesiątkę! Fachowa lecz nieprzytłaczająca wiedza na temat rozwoju i przebiegu ciąży, doniesienia naukowe na temat prawidłowych i budzących niepokoje ciążowych dolegliwości, dostarczą wiele pożytku. Forma również jest przystępna – tekst nie został uproszczony do poziomu przysłowiowego „cepa” dzięki czemu informacje są rzetelne i wyczerpujące (oczywiście wymaga to od czytelnika większej uwagi, niektóre publikacje noszą na sobie charakterystyczne „naukowe” znamiona). Autorki opisują różne stany organizmu kobiety ciężarnej rozróżniając jednocześnie na czasami nieuniknione „przykrości” oraz stany wymagające konsultacji czy wręcz niebezpieczne. Kolejne podjętę tematy dotyczą tzw. „szanowania się” w czasie ciąży oraz zmian zachodzących ciele kobiety podczas oczekiwania potomstwa ze względu na statykę ciała. Przyszłe mamy (i nie tylko) dowiedzą się między innymi, że: „nie je się za dwoje, a dla dwojga” oraz jak ich ciało przez 40 tygodni przygotowuje się na rozwój dziecka oraz „wielki finał”.

Psychologowie oraz pedagodzy proponują w swoich artykułach ciekawe i pełne refleksji rozważania o szeroko pojętym wpływie „odmiennego stanu” kobiety na jej życie i życie najbliższych. Wszystko odbywa się w kontekście tytułowego pytania „stan błogosławiony czy ciężar?” i właśnie ta część książki może się okazać najciekawsza perełką. Sposób postrzegania nienarodzonego dziecka, uczucia i emocje – wszystko to wpływa na kobietę, dziecko, ojca i oczywiście całą resztę świata, który oczekuje przyjścia nań nowego człowieka.  „Uciemiężony czy szczęśliwy, czyli dziewięć miesięcy oczekiwania na narodziny dziecka z perspektywy męża”  to wspaniały referat autorstwa Mirosława Hanulewicza – jestem przekonana, że  jego lektura wniesie wiele świeżości w spojrzeniu na zestresowanego tatę, być może pomoże zrozumieć paniom różne, w ich oczach dziwne, zachowania mężczyzn podczas tych 9 miesięcy. Artykuł zwieńczony jest bogatym wykazem  witryn internetowych poświęconych ojcom.

Zostały poruszone również tematy, prenatalnych korzeni w psychoterapii, więzi z nienarodzonym dzieckiem i oczekiwań wobec niego, kwestia wczesnego rodzicielstwa oraz teologiczne ujęcie tematu „stanu błogosławionego”.

Pora na krótkie podsumowanie:
Świetna książka – rzetelna, nie obciążona piętnem wąskiej „specjalizacji”, prowokująca do myślenia i rozważania. Charakteryzują ją otwartość w prezentacji tematu i wysoka wartość merytoryczna.
Co stwarza trudności ?Ze względu na swój charakter to publikacja na nieco akademicką nutę, jednak bez zbędnego „nadęcia” – nie powinna przysparzać trudności w lekturze, po prostu czasem wymaga poświęcenia większej uwagi i skupienia.

Polecam, warto znaleźć czas na spokojne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie” Ciąża czy stan błogosławiony?”

Hanna

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej IMPLUS za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

Optymalizacja porodu – Zagadnienie interdyscyplinarne

Tytuł:  „Optymalizacja porodu – Zagadnienie interdyscyplinarne”
Pod redakcją naukową: Emilia Lichtenberg-Kokoszka, Ewa Janiuk, ks. Jerzy Dzierżanowski
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2008
Format: 17 x 24 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 132
Cena sugerowana: ok. 19,80 zł 

Czy poród można „zoptymalizować”? Tytuł zdaje się być lekko kontrowersyjny, jednak strona po stronie, autorzy udowadniają, że optymalizacja nie jest synonimem mechaniki i rutyny, a wręcz przeciwnie!

Książka jest zbiorem opracowań i referatów wygłoszonych podczas konferencji  naukowej:  „Optymalizacja porodu – Zagadnienie interdyscyplinarne” zorganizowanej w 2008 roku. Temat porodu został ukazany z kilku niezależnych perspektyw, a rozważania wokół niego poświęcone są tytułowej optymalizacji aktu narodzin.

Dzięki otwartym umysłom i postępowi „myśli humanistek” na salach porodowych możemy dziś cieszyć się coraz lepiej przygotowaną pomocą fachowców – nie w ujęciu ich kompetencji instrumentalnych, a w zakresie ich szeroko pojętej otwartości i empatii wobec rodzącej.

Optymalizacja porodu ujęta jest w kontekście dążenia do rozwiązań najlepszych i najkorzystniejszych, dla dziecka, dla rodzącej i całej „reszty świata”.

Temat został bardzo intensywnie „przewałkowany” zarówno z punktu widzenia Medyceuszy, przewodników duchowych oraz głównych bohaterów cudu narodzin – rodziny.

Każdy z referatów dotyczy jednej z wielu warstw „porodu” (oraz ciąży) – od informacji o charakterze typowo biologicznym – o fizjologii porodu, po sferę sacrum życia małżonków oczekujących na nowe życie.

Jednym z referatów, który zaskoczył mnie w najmilszy i pozytywny sposób, była właśnie publikacja autorstwa ks. Jerzego Dzierżanowskiego, pt.: „Wybrane aspekty życia religijnego i duchowego małżonków w przygotowaniu do porodu” – jest to niewątpliwie piękny traktat o duchowości i cielesności człowieka, zdecydowanie ukazujący kobietę w ciepłym świetle i pełną boskiego natchnienia.

Referaty o tematyce biomedycznej, czy psychologicznej zostały napisane na pograniczu wiedzy specjalistycznej, a lektury dla przeciętnego śmiertelnika. Nie można ukrywać, że jest to lektura wymagająca od czytelnika uwagi, a nie „felietonik do autobusu” – jednak autorzy nie nadużywają medycznej nomenklatury, a bogate ilustracje oraz inne „pomoce dydaktyczne” (tabele czy wykresy prezentujące wynika badań do których się odwołują) ułatwią oswojenie się . Można powiedzieć, że pewnych myśli czy terminów nie da się zastąpić skrótami, nie ponosząc ofiar w jakości merytorycznej tekstu.

Publikacja porusza następujące tematy:

„Poród”

„Optymalizacja porodu”

„Biomedyczne aspekty porodu. Elementy wybrane”

„Matka jako aktywny uczestnik porodu”

„Ojciec, aktywny uczestnik porodu”

„Deficyty rozwojowe u dzieci wywołane nieprawidłowym przebiegiem okresu okołoporodowego”

„Doświadczenie porodu, a poporodowe obniżenie nastroju u kobiet”

„Wybrane aspekty życia religijnego i duchowego małżonków w przygotowaniu do porodu”

„Dlaczego ludzie mają dzieci?”

„Rola i zadania współczesnej położnej – opinie pacjentek”

„Prawo w relacjach pacjent- personel medyczny”

„Czynniki wpływające na satysfakcję kobiet z porodu – analiza danych z akcji „Rodzić po ludzku”

„Dobry poród. Próba spojrzenia z różnych perspektyw”

Dla kogo jest ta książka? Dla wszystkich chętnych pogłębić swoją wiedzę, dla oczekujących dziecka lub planujących powiększenie rodziny, dla rodziców i dla wszystkich specjalistów związanych zawodowo z „witaniem dzieci na świecie”.

To bardzo dobre (i co najważniejsze) rzetelne źródło informacji dla rodziców – na kartach książki znajdziemy m.in.  informacje o prawach pacjenta oraz  emocjach towarzyszących podczas i po porodzie.

Polecam! To doskonałe uzupełnienie luźnych lektur o charakterze poradników, podaje fachową wiedzę, jednak nie zmusza od razu do studiów dzieł wszelkich o istocie anatomii ludzkiej – czyli spory kawałek wiedzy akademickiej podany zgrabnie z pigułką na niestrawności dla osób postronnych ;)

Hanna

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej IMPLUS za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku