29 maja 2012

Duchy w teatrze – Ewa Karwan-Jastrzębska

Tytuł:  „Duchy w teatrze”

Autor: Ewa Karwan-Jastrzębska

Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło

Seria: Księżycowy kamień

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2012

Format: 19,8 x 12,8 cm

Okładka: miękka

Ilość stron: 176

Przedział wiekowy: 8 +

Cena sugerowana: ok. 19,99 zł

 

Dobra książka nie jest łaskawa dla Czytelnika – pochłania go bez reszty, bez kompromisów. Właśnie taki los spotkał mnie już po przeczytaniu pierwszej strony „Duchów a teatrze”. Ewa Karwan-Jastrzębska – autorka takich pereł jak „Miś Fantazy…”, jest mistrzynią w swoim fachu, skutecznie czaruje słowami do tego stopnia, że trudno jest odstąpić od rozpoczętej lektury, nawet na chwilę! Historia z kart powieści dla dzieci „Duchy w teatrze”, wyjątkowo dobrze zawładnęła mną strona po stronie… A było to tak…

…na warszawskim Żoliborzu, trójka przyjaciół przygotowuje się właśnie do szkolnego przedstawienia. Marysia, Ola i Michał – znają się nie od dziś i równie długo mają dar trafiania na różne „detektywistyczne” zagadki. Jednak ucząc się kwestii „Romea i Julii” do ich teatralnego debiutu, nawet przez chwilę nie spodziewają się, jaka tym razem czeka na nich przygoda! Młodzi detektywi podejrzewają, że na szkolnym strychu oprócz kurzu, staroci i „Williama Zapomnianego” – jak nazwali popiersie Williama Shakespeare’a –  jeszcze ktoś mieszka, w dodatku w pobliskim teatrze widziano duchy! Ale czy to możliwe?! Postanawiają, osobiście sprawdzić czy to aby nie mistyfikacja! Po spektaklu, ukrywają się w teatrze – aby sprawdzić co dzieję się gdy wszyscy już opuszczą jego mury i… wraz z duchami Julii, Romea, Ofelii i Hamleta przenoszą się z teatralnej scenografii wprost do szesnastowiecznej Werony… Czy uda im się ocalić najsłynniejszych kochanków świata? O tym przekonajcie się sami!

Fabuła jest mieszanką akcji, emocji oraz zgrabnie podanej wiedzy. Wszystko w atrakcyjnej polewie z wzmagających naszą wyobraźnię opisów. Książka idealna dla dzieci – jest ciekawa, napisana zrozumiałym językiem – trudniejsze słowa zostały wyjaśnione czytelnikom w specjalnie przygotowanym słowniczku na końcu książki. Aby jeszcze lepiej przenieść nas w świat bohaterów, książkę wzbogacono o ilustracje- bardzo estetyczne, czarno-białe rysunki pomagają ukierunkować naszą wyobraźnie, nie rozpraszając w niepożądany sposób – grafika oraz słowo tworzą harmonijną całość.

Duchy nie są straszne – więc bez obaw o lęki młodych czytelników! – to postaci z kręgu dobrych charakterów. Znajdziemy również szczyptę uczuć – pierwszego „zakochania” na szkolnym korytarzu – jednak wątek tego wyjatkowego dla młodych ludzi uczucia nie jest nachalny, jest dopełnieniem historii spod najsłynniejszego balkonu na świecie. Historia jest niejako hołdem ku pamięci wielkiego dramaturga-  Williama Shakespeare’a – w książce znajdziemy wiele cytatów i kwestii z dramatu „Romeo i Julia w przekładzie Stanisława Barańczaka. Dzięki takiemu przybliżeniu twórczości mistrza, Shakespeare zapewne zyska wielu młodych  wielbicieli – za co osobiście dziękuję autorce!

 „Duchy w teatrze” to nie tylko dobra zabawa i miłe chwile spędzone  „przy książce”, to trzy wymiary czytaniaprzestrzeń fantazji zgrabnie przeplatana z edukacją oraz czas – spędzony w sposób przyjemny i wartościowy!

Gorąco polecam! Nie tylko dla dzieci! Uwaga! Istnieje możliwość, że zakochacie się w książce tak mocno, jak pewien chłopiec z rodu Montecchi zakochał się setki lat temu w niewieście z domu Capuletich…

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close