20 sierpnia 2020

Ooodjazd! (pop-up) – Gérard Lo Monaco

Tytuł: Ooodjazd! (pop-up)
Autor: Gérard Lo Monaco
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 10
Kategoria wiekowa: 6+

Ooodjazd! (pop-up) to nietypowa książeczka dedykowana młodym miłośnikom kolei. 

Jest ona zupełnie inna niż te, które dotychczas mieli w biblioteczce moi synowie. Jeżeli kojarzycie książki z rozkładankami z papieru, które niegdyś były bardzo popularne, to Ooodjazd! można zaliczyć do tego typu otwieranych publikacji, opracowanych z rozmachem w wersji trójwymiarowej.

ooodjazd

Fot. Ooodjazd!

Książka wygląda bardzo ciekawie. Gdy otwieramy ją zwyczajnie, rozkładają się przestrzenne ilustracje stacji, przedstawiające scenki z dworców, które można było obserwować w różnych czasach. Możecie nie tylko obracać pojedyncze ilustracje, ale, niczym harmonijkę, rozłożyć całość, by powstał dwumetrowy obrazek panoramiczny, przedstawiający ciągiem historię zmian zachodzących na kolei.

ooodjazd

Fot. Ooodjazd!

Gdy kartki otworzycie odwrotnie, jakby czytając je od wewnątrz, znajdziecie tam jednostronicowe opisy pociągów i ich krótką historię. 

ooodjazd

Fot. Ooodjazd

Ilustracje ukryto w twardej okładce, ale mimo to warto obchodzić się z nimi łagodnie. Zapewne też z tego powodu dedykowano ją dzieciom powyżej 6 r. ż., które nie tylko potraktują książkę jak należy, ale przyswoją ukrytą w niej wiedzę. 

Autor, Gérard Lo Monaco, przedstawił w niej pięć najbardziej znanych pojazdów szynowych — od maszyny parowej, tak zwanej „rakiety Stephensona”, która powstała w latach 20. XIX wieku, do supernowoczesnego francuskiego TGV oraz japońskiego Shinkansenu. To podróż w czasie przepełniona wiedzą. Dla przykładu przytoczę fakt, że „rakieta Stephensona” osiągała na tamte czasy rekordową prędkość 48 km/h, co zawdzięczała nowemu typowi kotła, który zwiększył jej moc, w porównaniu do wcześniejszych parowozów. Osiągnięcia  „Latającego szkota”, który w latach 30. XX wieku poruszał się z prędkością 160 km/h, obecnie wydają  się niczym szczególnym, w porównaniu do Shinkansenu osiągającego prędkość 280 km/h, a jeszcze bardziej do TGV, które osiągnęło maksymalną prędkość 584/8 km/h! To zdecydowanie supernowoczesne i superbezpieczne maszyny, które wzbudzają uzasadniony zachwyt, podobnie jak ta książka. 

Fot. Ooodjazd!

To perełka w biblioteczce dzieci — w moim odczuciu jest ona po prostu zachwycająca. Podkreślam uznanie dla tej książeczki, ale czuję się zobowiązana również, by zaznaczyć jej dość wysoką cenę – 79,90 zł, która nie dla  każdego będzie przystępna. Wydawać się może, że to sporo za dziesięciostronicową książkę, ale na moje oko jest ona rarytasem, więc osobiście taką cenę rozumiem. Fajnie mieć takie cudeńko na półce lub podarować wyjątkowy prezent młodym pasjonatom kolei.

Dziękuję Wydawnictwu Dwie Siostry za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close