Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów. Praktyczny przewodni

Tytuł:  „Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów. Praktyczny przewodnik”

Autor: Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Rok wydania: 2012

Format: A5

Okładka: miękka

Ilość stron:  280

Książka zawiera płytę CD: prezentacje i ćwiczenia

Cena sugerowana: ok. 29,90 zł  

 

Rodzice – kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i dlaczego? Coraz częściej zapominamy o stawianiu sobie trudnych pytań, o refleksji. „Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów” przychodzi z pomocą współczesnemu rodzicowi – również temu zapracowanemu, jest wskazówką dla nauczyciela, pedagoga. Jest przystankiem na złapanie oddechu i odnalezienie swojej własnej ścieżki w wychowawczych zmaganiach.

Praktyczny przewodnik spełnia swoją rolę – zarówno jako nieoceniona pomoc dla każdego, kto zapragnie wzbogacić swoją wiedzę, jak i zadbać o własny rozwój jako człowieka, rodzica czy wychowawcy.

Trening oddaje swoją formą charakter warsztatów. W kolejnych rozdziałach, a jest ich czternaście, zostały przedstawione poszczególne zagadnienia związane z budowaniem naszej świadomości wychowywania dziecka.

W pierwszej kolejności autorzy wprowadzają nas, w krótkiej części teoretycznej, w dany temat (bazując na literaturze tematu oraz własnych doświadczeniach),  następnie oferują nam ćwiczenia i zabawy , które z łatwością uda nam się „praktykować” w warunkach domowych. Wszystkie ćwiczenia i zadania są przygotowane od A do Z, dokładnie i czytelnie opisane polecenia  pozwalają nam na bezstresową pracę nad samym sobą. Gorąco zachęcam Was do wykonywania takich ćwiczeń, nie dajcie się zjeść uprzedzeniom czy poczuciu, że dorosłym nie wypada się przy tym dobrze bawić! Zadbajmy o nasz samorozwój!

Specjaliści również skorzystają z części praktycznej – starannie przygotowane materiały są gotowe do przeprowadzenia warsztatów! Wszak człowiek uczy się przez całe życie, a „[…]  pomagać dziecku wzrastać, można tylko poprzez własny wzrost […]”*

Książka w pewnym sensie  „wraca do korzeni”, do początku istoty procesu wychowania – czyli do RODZINY. Każde dziecko funkcjonuje w swojej rodzinie i to właśnie od niej – rodziców, rodzeństwa, dziadków – zależy jak to funkcjonowanie przebiega. Od tego jakimi jesteśmy małżonkami/partnerami zależą nasze relacje w całej rodzinie, a sposób w jaki budujemy więzi wpływa na to, jak zrobi to nasze dziecko.

Autorzy odwołują się do myśli takich znamienitości, jak Jean Piaget – ojciec psychologii rozwojowej i wielu myśli pedagogicznych.

Dzięki lekturze nauczycie się rozpoznawać swoją szeroko pojętą  „sytuację” –  emocje i mechanizmy postępowania, poznacie dobrze swoje obawy i oczekiwania, nauczycie się świadomie „panować” nad wychowywaniem. Nie jest to poradnik z gotową receptą na „złote dziecko” – i bardzo dobrze –  jak wspominają autorzy, zbyt pochopnie przyjmujemy „cenne rady” innych. Przewodnik ma na celu doprowadzenie nas do refleksji i samodzielności, do pracy nad sobą, naszą rodziną i naszymi dziećmi. Pokazuje nam miejsce, w którym się znajdujemy i pomaga określić cel, do którego zmierzamy. Uświadamia, że mimo trudności jakie przynoszą zmiany – jak najbardziej można ich dokonać!

Do książki dołączona jest płyta CD: na płycie znajdziecie slajdy w formie prezentacji Power Point. Slajdy zawierają piękne zdjęcia i cytaty, na pewno zachęcą do refleksji. Każdy rozdział posiada oddzielną prezentację.

Książka zawiera następujące rozdziały:

 1. Miejsce w rodzinie.
 2. Moje zasoby jako rodzica.
 3. Zasoby dziecka.
 4. Granice.
 5. Wierzchołek góry lodowej, czyli mowa ciała.
 6. Emocje.
 7. Czy umiem być zrelaksowanym rodzicem, czyli nauka relaksacji.
 8. Przez co tracę grunt pod nogami, czyli jak oswoić lęk.
 9. Gdzie prowadzę swoje dziecko, czyli zagrożenia współczesnego świata.
 10. Rola zabawy w życiu dziecka i rodziny.
 11. Rusztowanie, czyli budujemy fundament pod wszechstronny rozwój dziecka.
 12. Komunikacja w rodzinie.
 13. Wychowujemy niezależnego człowieka, czyli blokowanie lub wzrost.
 14. Poczucie sprawstwa – czym jest i do czego prowadzi

  Z przyjemnością zachęcam wszystkich do „Treningu”! A jak cytują autorzy, za  George’em Eliot: „Nigdy nie jest za późno, byś stał się tym, kim mógłbyś być”*

Hanna

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Pedagogicznemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

*„Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów. Praktyczny przewodnik”, Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski  

 1. Ania mama Alicji

  Podsumowując, z czystym sumieniem mogę napisać, że książka jest ciekawa, a informacje w niej zawarte powinny zainteresować każdego rodzica. Mnie jednak nie przypadł do gustu język, jakim posługuje się autorka. Zdecydowanie wolę poradniki z łatwiejszymi i prostszymi przykładami. Tutaj sformułowania wykorzystywane podczas tłumaczenia poszczególnych zagadnień są bardzo wyszukane. Wydaje mi się, że przez to czytało mi się tę książkę dość ciężko.

  Nie jest to jednak problem nie do przeskoczenia. Bowiem zagadnienia poruszane w tej lekturze są na tyle interesujące, że i tak trudno nam oderwać się od książki. Ja przeczytałam cała i muszę przyznać, że wiele się z niej dowiedziałam. Podobało mi się także sporo zaproponowanych ćwiczeń, choć to raczej część dla wychowawców :)

  Uważam, że to ciekawa lektura dla rodziców, którzy stale pragną się rozwijać i pracować nad tym, by ich relacje z dzieckiem były jak najlepsze. Dzięki tej książce dowiedzą się, jak efektywnie komunikować się ze swoim maluchem, jak rozpoznawać jego emocje. Mówiąc krótko, jak wychowywać swoje dziecko nie poświęcając mu się w pełni jednocześnie nie zaniedbując jego potrzeb i oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

Bajki przez telefon

Tytuł:  „Bajki przez telefon”

Autor: Gianni Rodari

Przełożyła: Ewa Nicewicz-Staszowska

Ilustracje:  Katarzyna Bajerowicz

Wydawnictwo: Bona

Rok wydania: 2012

Format: 14,5 x 20,5 cm

Okładka: twarda

Ilość stron:  208

Przedział wiekowy: nieskończony ;)

Cena sugerowana: ok. 39,90 zł

 

Ciężkie jest życie księgowego Bianchi` ego… ciągłe służbowe podróże po kraju, nieustanna rozłąka z ukochaną córeczką. Jednak Pan Bianchi, nad wyraz pomysłowy i kochający ojciec, nie poddał się tak łatwo! „Co wieczór jedna bajka. Pamiętaj tatusiu!”* przypominała mu córeczka, gdy co tydzień wyjeżdżał z domu, a Pan Bianchi dzwonił codziennie…

Książka „Bajki przez telefon” jest owocem wyobraźni troskliwego taty, który co wieczór dzwonił do swojej córki i opowiadał jej jedną króciutką historię. Za sprawą mistrzowskiego pióra Gianni Rodari – historie te,  ku mojej uciesze – prosto z życia książkowego bohatera, zostały zaklęte na stronach książki i powierzone czytelnikom.

To jedna z tych książek, po których przeczytaniu, nasz świat na zawsze się zmieni. W książce znajdziemy 70 bajek i bajeczek tak różnych i zaskakujących, że nie sposób, nie znaleźć chociaż kilku, które uznamy za napisane specjalnie dla „nas”.

Autor wręcz zachwyca swoją imaginacją, zapiera dech w piersi lekkością słowa. Wśród bajek znajdziemy szczyptę absurdów, kilka łyżek nierealnych światów, lekkostrawną dawkę refleksji nad ludzką egzystencją, kiść morałów – nierzadko podane na talerzu, z tak zwyczajnie „ludzkim” zakończeniem – że aż zaskakującym!

„Bajki przez telefon” na pewno wpiszą się w kanon lektur obowiązkowych w naszym domu! Nie bez powodu przedział wiekowy pozwoliłam sobie określić „nieskończonością” – czytanie dzieciom sprawi przyjemność zarówno dużym jak i małym uszom, a gdy nasi milusińscy już zamkną oczy – my możemy chłonąć bajki dla własnej przyjemności.

Historie przenoszą nas w magiczny świat, jednak nie sprawia on wrażenia nieosiągalnego – wydaje się, że owe czary są na wyciągniecie naszej dłoni. Dla autora nie istnieją granice możliwości, jego projekcje ludzkich losów (ich problemów i radości, pragnień i lęków) przyjmują często egzotyczne formy, konfundując dorosłych – tak przywiązanych do czarno – białego świata.

Książka jest pięknie wydana, nie posiada zbyt wielu ilustracji – jednak ich autorka Katarzyna Bajerowicz – doskonale zrekompensowała ilość – jakością! Jako mała dziewczynka, czytając z rodzicami bajki, z  z zapartym tchem czekałam: „kiedy znowu pojawi się obrazek? I co na nim będzie?”- tak wyczekana ilustracja, choć często czarno – biała – była niesamowitą nagrodą. W bajkach pana Bianchi`ego nie musimy czekać bardzo długo, jednak wystarczająco, aby urósł nasz apetyt i ciekawość, a ilustracje są pięknie i barwne.

Wiele literackich  „miniatur” tworzących „Bajki przez telefon” skradło moje serce, jednak „Niebieskie światło” – choć to jedna z najkrótszych bajek, stała się dla mnie esencją piękna zapisanego na stronach książki. Pewnego dnia w Mediolanie, zaskakując mieszkańców, pewien sygnalizator postanowił świecić tylko na niebiesko! Zapanował zamęt i chaos na skrzyżowaniu, ludzie snuli różne domysły. Na chwilę przez wyłączeniem sygnalizatora – oczywiście w celu naprawy-  „[…] świecący na niebiesko sygnalizator zdążył jeszcze pomyśleć: Biedacy! Dałem im sygnał >>Wolna droga<< do nieba. Gdyby tylko dobrze mnie zrozumieli, teraz wszyscy umieliby latać. Ale może po prostu zabrakło im odwagi […]”*

Z całego serca, umysłu i w imieniu własnej wyobraźni polecam Wam tę książkę!!! I życzę Wam, samych niebieskich świateł …

Hanna 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Bona za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

*„Bajki przez telefon”, Gianni Rodari

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku