Zarządzanie stresem

Tytuł:  „Zarządzanie stresem”
Autor: Mike Clayton
Tłumaczenie: Katarzyna Zimnoch
Wydawnictwo: Edgard
Seria: Samo Sedno
Rok wydania: 2012
Format: 21 x 15 cm
Okładka: miękka
Ilość stron:  208
Cena sugerowana: ok. 32,90 zł 

„Zarządzanie stresem” to już kolejna pozycja Wydawnictwa Edgard, która trafiła w moje ręce – i bardzo miło mi powiedzieć, że umocniła pozycję Super poradnika – serii „Samo sedno”.

Zapewne w pierwszym momencie, pomyślicie, że poradnik dedykowany jest wąskiej grupie zapracowanych biznesmenów – nic bardziej mylnego! Czy to nie my rodzice, nie bywamy najbardziej zestresowana grupą społeczeństwa?

Życie każdej Mamy i każdego Taty, zazwyczaj nie jest usłane różami – oprócz stresu jakiego doświadczamy w pracy, często o ból głowy przyprawiają nas nasze domowe bolączki – trudności wychowawcze, zapewnienie bezpieczeństwa naszym dzieciom i zwykła powszechna frustracja, wynikająca po prostu ze „zmęczeniem materiału”. Zdecydowanie jesteśmy głównym audytorium książki!

Poradnik urzeka swoją strukturą. Bardzo dobrze uporządkowana treść, pozwala na „bezbolesne” budowanie wiedzy, a następnie zdobywanie cennych umiejętności do walki ze stresem w naszym  życiu.

Pierwszy rozdział poświęcony jest rozpoznaniu naszego „wroga”. W lekki sposób, autor przedstawia nam oblicza stresu, jego oznaki, kierunki jakie obiera „agresor” w próbie przejęcia kontroli nad życiem zatroskanego człowieka.

Drugi rozdział – „Kontrola nad fizjologicznymi reakcjami na stres” to niejako pierwszy oręż, jaki trafia w nasze dłonie w walce ze stresem. Część ta zawiera wiele praktycznych wskazówek i ćwiczeń, które pomogą nam opanować sytuację.  Znajdziecie tutaj również porady „długoterminowe”- czyli kompendium wiedzy na temat warunków sprzyjających relaksowi – m.in. posiadanie zwierząt domowych, dieta, wysiłek fizyczny oraz kilka słów o „używkach” .

Trzeci rozdział, jest kolejnym etapem rozwijającym nasze zdolności w panowaniu nad stresem. Gdy już zadbamy o siebie, należy otworzyć „granice” i zająć się swoim otoczeniem.

„Kontrola nad otoczeniem” –tak nazwano tę część książki – rozpoczyna wprowadzenie w trudną sztukę przejmowania kontroli (lub raczej odzyskiwania kontroli) nad naszym życiem. Jednak „trudność”, tkwi jedynie w naszych przekonaniach. Kluczem do działania jest wiara w siebie, a następnie zbudowanie sobie jak najbardziej przyjaznego otoczenia –  za pomocą  prostych środków: światła, kolorów, dźwięku –  ważne jest abyśmy się dobrze czuli w swoim otoczeniu (bez względu czy mamy na myśli własny kąt w biurze, czy też kuchenne „okopy”).

Kolejnym czynnikiem, który niewątpliwie wpływa na nasze zdolności i jakość pracy, jest czas i nastawienie, w dość krótkich rozdziałach, zostały opisane proste metody zapanowania nad tykającym zegarem- metody tworzenia harmonogramów – oraz podstawy i sposoby pracy nad samym sobą. Staniemy też w twarzą w twarz z demonem „praca nie zając…” oraz nieśmiertelnym „jutro”.

Po tak rzetelnym treningu, przechodzimy do sedna…

 „Kontrola nad mentalną reakcją na stres„

„ Zarządzanie stresem w pracy”

„ Zarządzanie stresem spowodowanym zmianą”

„ Zarządzanie stresem spowodowanym konfliktami”

„ Pomoc innym w zarządzaniu stresem”  – to tytuły kolejnych rozdziałów poradnika „Zarządzanie stresem”. Mike Clayton prowadzi nas po labiryncie pułapek ludzkich zachowań – nie będę bynajmniej streszczać Wam ostatnich rozdziałów, było by to jedynie zuchwalstwem – tu odsyłam Was i zapraszam do lektury!

Układ treści Poradnika jest mistrzowski w tej dziedzinie – nie po raz pierwszy zachwalam „skład” i układ graficzny pozycji książkowych Wydawnictwa Edgard – można dosłownie potraktować tytuł serii „Samo sedno”. Temat przedstawiony jest w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Autor odnosi się do sytuacji z życia zawodowego (i nie tylko), poradnik będzie pomocny zarówno kadrze menagerów, jak i zastępowi gospodyń domowych!

Na czym polega to „mistrzostwo”? Na użyteczności! W temat wprowadza nas krótka, zwięzła i zupełnie zaspokajająca potrzebę budowania wiedzy na własny użytek, informacja o stresie, jego przyczynach i skutkach. Po przedstawieniu zagadnienia, autor bynajmniej nas nie porzuca, a proponuje sposoby na rozwiązanie sytuacji problemowej. Każda część jest bogata w praktyczne ćwiczenia i wskazówki – układ graficzny w postaci ramek „Zapamiętaj”, „Ciekawostka”, „Ćwiczenie”, pozwala na sprawne poruszanie się po książce, szybko odnajdziemy cenne dla nas informacje.

Książka jest też skarbnicą pomysłów do wykorzystania w realnych warunkach. Rozdziały poświęcone konfliktom, relacjom w życiu zawodowym, oraz pewnemu ujęciu sytuacji stresowej z pozycji obserwatora – pomagają zdystansować się do problemu, rozszerzyć naszą „perspektywę” – można powiedzieć, że w pewnym sensie uczą cierpliwości, odrobiny pokory.

Gorąco polecam Wam kolejny poradnik Samo Sedno –  poradnik o życiu – wzbogacający wiedzę i umiejętności, otwierający horyzonty i niosący „na tacy” narzędzia, którymi te horyzonty możemy bezgranicznie poszerzać – dopóki starczy nam chęci! Życzę wszystkim wiele relaksu podczas lektury oraz pracy nad rozwojem osobistym w niestresującej atmosferze!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych

Tytuł:  „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych”
Autor: Joanna Krzyżanek
Ilustracje: Marcin Ciseł
Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2008
Format: 22,5 x 23 cm
Okładka: twarda
Ilość stron: 188
Przedział wiekowy: 3+
Cena sugerowana: ok. 27,30 zł

Książka została laureatką VII edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

 Konwencja Praw Dziecka niewątpliwie jest jednym z najważniejszych dokumentów jakie stworzył człowiek – z kolei „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych” to jedna z najważniejszych książek dla dzieci!

Nie myślcie, że lektura dedykowana jest osobom w trudnych sytuacjach, czy dzieciom, które doświadczają łamania praw dziecka. Zdecydowanie NIE!

Książka ważna dla każdego dziecka i każdego rodzica, a dlaczego? Przeczytajcie sami!

Na ulicy Tulipanowej mieszkają bardzo różniące się od siebie dzieci (i równie odmienni dorośli) – każde z nich ma inne marzenia, wady i zalety – i każdemu z nich dedykowanie jest jedno z dziesięciu opowiadań.

Opowiadania poruszają tematy ważnych praw dziecka (a zarazem obowiązków wobec innych). Problemy przedstawione są w bardzo jasny sposób – każda z historii jest przykładem – zrozumiałym i życiowym. Autorka – Joanna Krzyżanowskadoskonale operuje przyczyną i skutkiem – w formie przystępnej już dla kilkulatka.

Bohaterzy opowieści postępują niezgodnie z zasadami, w konsekwencji sami doświadczają takiego traktowania od innych –skłania ich to do refleksji nad swoim zachowaniem. Każda opowieść jest bogato zilustrowana. Przykłady konkretnych zachowań i sytuacji, znajdują odzwierciedlenie w jednoznacznych obrazach – a zatem również przekaz graficzny, niezwykle ważny dla małych dzieci, jest niezakłócony i doskonale wspiera „słowo”.

Po każdym opowiadaniu jest czas na rozmowę i wyjaśnienie. Autorka niezawodnie tłumaczy prawa dziecka, prowokuje do rozmyślań. Odpowiednio dobrane przykłady – wyjęte prosto z życia bardzo młodego człowieka, utrwalają wychwycone w opowieściach informacje, weryfikują i uzasadniają jednocześnie, pojęcie dobra i zła.

Zachęcam Was do lektury z dziećmi – dobrze przeprowadzone rozmowy na trudne tematy, zawsze owocują! Książka jest niezastąpioną pomocą wychowawczą, bez wątpienia ukazuje jak dobrze wytłumaczyć i zinterpretować dziecku jego prawa i nauczyć jego pierwszej „małej-wielkiej” odpowiedzialności za siebie.

Dzięki książce „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych” Wasze dziecko dowie się, jak zadbać o siebie, bronić się przed złym traktowaniem, jak nie krzywdzić innych (czasem nieświadomie) – krótko mówiąc jak Maluch może zadbać o siebie i swoich bliskich!

Zapraszam Was na ulicę Tulipanową, gdzie każdy mały i duży człowiek ma prawo do:

Imienia i nazwiska

Tajemnic i marzeń

Zabawy

Odpoczynku

Emocji

Życia bez przemocy

Własnego zdania

Opieki lekarskiej

Jedzenia

Nauki

Książka jest pięknie wydana – twarda i szyta oprawa oraz papier o wyższej gramaturze z pewnością przedłużą jej życie. Szata graficzna jest estetyczna i ciekawa – ilustracje Marcina Cisła są bardzo kolorowe i czytelne. Większy rozmiar czcionki ułatwi dziecku samodzielne czytanie. Również rozłożenie tekstu opowieści jest zabiegiem wspomagającym przekaz informacji – opowiadania są podzielone na dość krótkie partie tekstu –ułatwia to skupienie uwagi dziecka, na każdym konkretnym szczególe i przykładzie, oraz dokładne ich zilustrowanie.

 

Serdecznie polecam wszystkim, którym los dzieci nie jest  obojętny!

Hanna

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jedność za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku