Zieleń szmaragdu

Tytuł: „Zieleń szmaragdu”
Autor: Kerstin Gier
Wydawnictwo: Egmont
Seria: Trylogia czasu
Rok wydania: 2011
Format: 140 x 210 mm
Okładka: miękka
Ilość stron: 360
Przedział wiekowy: 16+
Cena sugerowana: ok. 30 zł

Książka nagrodzona statuetką Małego DONGA przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych przy Polskiej Sekcji IBBY

Kolejna, ostatnia już część Trylogii czasu„Zieleń szmaragdu” zaspakaja powoli ciekawość i zabiera czytelnika po raz trzeci w świat pełen fantazji… Gwendolyn i Gideon sprzymierzają siły w walce z hrabią Saint Germain. Gwen dowiaduje się wielu niezwykłych rzeczy o sobie i swojej najbliższej rodzinie. Książka nie odbiega od poprzednich tomów, autorka utrzymała poziom. Czyta się tak samo szybko i dobrze.

Główni bohaterowie przeskakują w czasie od jednej niezwykłej przygody ku kolejnej. Tempo momentami staje się naprawdę zawrotne, ale wszystko zmierza do nieuniknionego rozwiązania. Ciekawie zarysowane w poprzednich tomach postaci, w ostatnim pokazują swoje prawdziwe możliwości. I nie mam tu na myśli tylko dwoje głównych bohaterów, ale też całą plejadę postaci drugoplanowych, jak np. przyjaciółka Gwen – Leslie lub gargulec Xemerius. To właśnie oni, dodają całości smaku i odgrywają zasadniczą rolę w rozwiązaniu niektórych zagadek.

Mimo, że to już ostatnia części Trylogii czasu, nie odstaje ona od pozostałych tomów. Kerstin Gier udało się utrzymać wysoki poziom sprzyjający dobrej lekturze. Jak to często bywa, przy ostatnich częściach, pozwolę sobie na krótkie podsumowanie całej Trylogii czasu.

W zasadzie książki są dobre. Nie jest to może literatura najwyższych lotów, ale też nie taki był chyba zamiar autorki. Jeśli dobrze rozumiem, to chciała napisać niezłą powieść typowo rozrywkową i ten cel został osiągnięty. Trylogia została  wydana w trzech odrębnych tomach, niektórzy mogą zapytać dlaczego? Na poziomie fabularnym nie mamy wyraźnych granic, które można uznać za koniec czy początek kolejnej części. Myślę, że jeśli by inaczej zredagować całość, spokojnie zmieściła by się w jednym bardziej opasłym tomie. Jednakże mi zabieg podziału bardzo odpowiada. Dobrą literaturą lubię się delektować i dozować w kawałkach. Poza tym te książki pochłania się za jednym razem i trudno było by mi znaleźć czas na 1000 stronicowy tom:)

Trylogia Czasu została nagrodzona statuetką Małego DONGA.

Pełna zagadek, tajemnicza, zabawna, inna – taka właśnie jest Trylogia Czasu. Czytanie jej to naprawdę wspaniałe doświadczenie.

Magdalena 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

TomTom VIA120 – samochodowa nawigacja GPS

W związku z letnią akcją firmy TOMTOM otrzymaliśmy do recenzji jedno z urządzeń do nawigacji samochodowej – TOMTOM VIA 120 wraz z mapami Europy. Firma TOMTOM prowadzi akcję MAMA TOMTOM, której motywem przewodnim jest bezpieczne prowadzenie do celu naszych mam wraz z pociechami oraz przekazanie przydatnych informacji podczas podróżowania z dziećmi.

Nawigację dostaliśmy w komplecie z przyssawką do szyby, kablem USB i ładowarką samochodową. Samo urządzenie jest bardzo dobrze zaprojektowane, zgrabne i wygodne w użyciu. Wielkość ekranu (4,3 cala) jest idealna do jazdy w dłuższej trasie, dobrze sprawdza się też w warunkach miejskich. Urządzenie nie jest ani za małe ani za duże, a fabryczny uchwyt do szyby jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy przyłożyć urządzenie do szyby, przekręcić uchwyt i już. Całość składa się z solidnie wykonanych surowców.

Nasz TOMTOM bardzo szybko łapie tzw. fixa – czyli sygnał z satelit GPS. Sprawdzaliśmy to włączając urządzenie w odległościach kilkunastu kilometrów od ostatniej synchronizacji i za każdym razem potrzebowało kilku chwil na odświeżenie pozycji. Oczywiście, centrum miasta, gdzie dookoła są wysokie zabudowania jest drobną przeszkodą, ale nawet wtedy nie trzeba było czekać dłużej niż kilka minut.

Urządzenie oprócz oczywistej opcji nawigacji po drogach posiada kilka bardzo przydatnych dodatków dla aktywnych mam (i ich mężów, jeśli uda im się pożyczyć nawigację). Jest wyposażona w Bluetooth, który umożliwia podłączenie telefonu komórkowego zamieniając nasze TOMTOM VIA120 w zestaw głośno-mówiący. Dzięki opcji importowania książki telefonicznej nie trzeba wyjmować telefonu z kieszeni. Przeprowadzone testy rozmów w trakcie jazdy (osobno po mieście oraz po autostradzie, gdzie szumy są dużo większe) były bardzo pozytywne – jakość dźwięku jest naprawdę dobra.
Kolejną bardzo ciekawą opcją jest wybieranie głosowe opcji menu. Wystarczy nacisnąć przycisk na ekranie i już można wydawać komendy. “Jedź do domu”, “Wybierz ostatni numer”, “Znajdź najbliższy bankomat” – to tylko niektóre z możliwych dyspozycji. Można nawet podyktować cały adres dojazdu bez dotykania urządzenia! Jedyną wadą są nazwy naszych miejscowości – testowaliśmy urządzenie na Śląsku i niektóre nazwy trzeba czasami powtórzyć wielokrotnie – mimo tej niedogodności trzeba przyznać, że rozpoznawanie mowy działa naprawdę dobrze.

Urządzenie posiada bardzo dużo opcji konfiguracyjnych. Nadaje się do użytku od razu po wyjęciu go z pudełka. Wszystko jest ustawione tak, że można spokojnie wyruszyć w drogę. TOMTOM od wielu lat był i jest liderem w tworzeniu nawigacji samochodowych i to widać – nawigacja to czysta przyjemność. Po zaprogramowaniu trasy urządzenie bardzo sprawnie reaguje na wszelkie zmiany, przeliczanie nowej drogi jest bardzo szybkie i nie blokuje podróży. W trakcie samego korzystania pojawiają się pewne drobne smaczki, ale naszym zdaniem są one bardzo przydatne. Jednym z nich jest Asysten Pasa Ruchu – opcja, która – dla przykładu – w trakcie jazdy autostradą na kilkaset metrów przed zjazdem z niej wyświetla pełnoekranową grafikę ze wskazaniem którego pasa należy się trzymać. Niby detal, ale ważny i przydatny!

Mapy również są bardzo dobre, jednak z powodu ciągłych remontów mogą zdażyć się pewne problemy z drogą. Nie jest to wina producenta, czasami po prostu ciężko nadążyć za ciągłymi zmianami w mieście. Aktualizacja urządzenia jest bardzo prosta. Wystarczy podpiąć urządzenie do komputera, zainstalować proste oprogramowanie i już – wszystko robi się samo.
Według strony producenta darmowe aktualizacje map będą możliwe przez okres jednego roku, jednak tutaj również spotkała nas miła niespodzianka, gdyż w pudełku był kupon na 2 lata bezpłatnych aktualizacji. Pozwoli to zaoszczędzić trochę gotówki w domowym budżecie przez dłuższy czas.

Oczywiście TOMTOM VIA120 posiada szereg opcji, bez których ciężko wyobrazić sobie podróż w nieznane miejsca. Podstawową opcją jest tryb dzień/noc, która pozwala zmienić kolorystykę mapy na odpowiednią do warunków oświetleniowych. Można również wyświetlić bazę Użytecznych Miejsc jak szpitale, stacje benzynowe czy bankomaty. Na mapie mogą znaleźć się również fotoradary, jednak musicie wiedzieć, że w niektórych krajach Europy Zachodniej korzystanie z tej opcji jest prawnie zabronione i może skończyć się bardzo wysokim mandatem!

Basia

Serdecznie dziękujemy firmie TOMTOM za przekazanie urządzenia do testów!

Informacje producenta

Szczegółowy opis można znaleźć na stronie producenta, jednak poniżej przedstawimy najważniejsze informacje techniczne.

Żywotność baterii: Do 2 godzin niezależnego działania
Zestaw głośnomówiący Bluetooth®
Pamięć wewnętrzna: 4 GB wewnętrznej pamięci
Gniazdo SD: Tak
Rozmiar ekranu: 4.3″ (11 cm)
Typ ekranu: 16:9 LCD szerokokątny
Rozdzielczość ekranu: 480 x 272 pikseli
Rozmiar: 119 X 80 X 25 mm
Waga: 183 gramów

W zestawie znajdziesz: urządzenie TomTom VIA120, kabel microUSB, ładowarkę samochodową, uchwyt, instrukcję.

  1. hmm.. chciałabym móc napisać recenzję tego produktu ale go nie posiadam. Jednak konkurs trwa może będę szczęśliwą posiadaczką i wówczas się wypowiem…
    :)

  2. Jestem szczęśliwą posiadaczką Tom Tom Via. Co prawda została ona prezentem dla męża ale testujemy ją wspólnie. Jak dotąd: nie wyprowadziła nas w pole! Ma sporo „bajerów” i 8 darmowych aktualizacji. Zawsze marzyliśmy o nawigacji i wreszcie jest: na 5+!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku