10 kwietnia 2020

Ziemia do Księżyca. Porywająca historia Apollo 11 – Lara Albanese

Tytuł: Ziemia do Księżyca. Porywająca historia Apollo 11
Autor: Lara Albanese
Ilustracje: Luogo Comune
Oprawa: twarda
Liczba stron: 60
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Muchomor

Z racji tego, że moje dziecko chłonie wiadomości na temat kosmosu niczym woda gąbkę, książek o tej tematyce kilka już w domu mamy. Mogę więc śmiało powiedzieć, że Ziemia do Księżyca. Porywająca historia Apollo 11 to książka inna niż wszystkie. Z tymi, które mamy, łączy ją format – A4. Natomiast dzieli cała reszta.

Większość książek popularnonaukowych dla dzieci skupia się na poważnych wiadomościach podanych w przystępny sposób. A tu niespodzianka! Co prawda poważnej wiedzy nie brakuje, ale tym, co przykuwa uwagę, są anegdotki i ciekawostki, których próżno szukać w Wikipedii.

Ale po kolei. Apollo 11 to pierwszy statek kosmiczny, który nie tylko wylądował na Księżycu, ale przywiózł pasażerów: Nila Armstronga i Buzza Aldrina. I tyle mniej więcej wie przeciętny Ziemianin. Mało kto pamięta o trzecim członku załogi – Michaelu Collinsie. To ktoś w rodzaju kierowcy albo pilota. Przywiózł kosmonautów, umożliwił lądowanie i… przez sporą część czasu pozostawał po niewidocznej stronie księżyca. Nie tylko nie mógł widzieć swoich kolegów, ale jako jedyny człowiek na Ziemi i poza nią nie miał dostępu do transmisji telewizyjnej! Jak sobie z tym poradził? Odpowiedź znajdziecie w książce.

Dowiecie się też, jak często kobiety latały w kosmos, która z nich zrobiła to jako pierwsza i jak wspominają swoje kosmiczne wyprawy.

Nie zabraknie informacji technicznych i ciekawostek ze świata kosmonautyki. Czym się różni kosmonauta od astronauty i jak podchodzą do tego naukowcy w USA i w Rosji? Wszystko przed Wami!

A do kompletu odpowiedzi na kilka niezwykłych pytań.
Dlaczego astronauci przed lotem w kosmos robią siku na koło autobusu?
Jakie zwierzę poleciało w kosmos jako pierwsze i ile było takich zwierzęcych wypraw?
Dlaczego prezydent Nixon z okazji pierwszego lądowania na księżycu przygotował dwie zupełnie inne przemowy i którą ostatecznie wygłosił?
Co to jest Vomit Comet, czyli po polsku rzygająca kometa?
Jak zakłada się skafander kosmiczny i jak szybko trzeba to zrobić?
Jak to jest mieć katar w kosmosie?
Dlaczego Neil Armstrong przestał rozdawać autografy?
Czym pachnie księżyc?
Ile czasu trwała i na czym polegała kwarantanna po powrocie z księżyca?
Czy na lądowaniu na księżycu da się zarobić?

To tylko niektóre zaskakujące informacje ujęte w tej książce. Jest ich tam więcej i na pewno uśmiechniecie się nie raz i nie dwa. Mnie ta książka urzekła właśnie nieszablonowym podejściem do tematu. W czasach, gdy wydawałoby się, że o lądowaniu na księżycu wiemy już wszystko, autorka podała temat od zupełnie nowej, zaskakującej strony.
Na uwagę zasługują też ilustracje rysownika Luogo Comune. Nieprzekombinowane, ale dość realistyczne, utrzymane w stonowanych kolorach, są doskonałym uzupełnieniem treści.

Dla kogo jest ta książka? Dla miłośników szeroko pojętej tematyki astronomii i astronautyki to pozycja wręcz obowiązkowa. Dla całej reszty (o ile jest w ogóle jakaś reszta) będzie to przyjemna lektura na jedno, góra dwa popołudnia. Nie ma ograniczeń wiekowych. Już kilkulatkom można tę książkę przeczytać, chociaż zapewne przyda się komentarz rodziców. A górnej granicy wieku nie widzę. Ja sama przeczytałam tę pozycję z prawdziwym zainteresowaniem.

Dziękuję Wydawnictwu Muchomor za przekazanie egzemplarza recenzenckiego

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony Wydawnictwa Muchomor. Mam nadzieję, że Wydawnictwo się nie pogniewa 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close