Lifestyle 3 grudnia 2021

Święta pełne czasu!

Z roku na rok wybór ciekawego, przydatnego, a jednocześnie nietuzinkowego podarunku dla bliskiej nam osoby się coraz większym wyzwaniem. Dziś z pomocą przychodzi TOP 5 pomysłów na prezenty od Pani Swojego Czasu. Podaruj ukochanej osobie czas: czas dla siebie, czas na rozwój, czas na relaks!

Kalendarz dla dzieci

Pozwól swojemu dziecku odkryć czas razem z odjazdowym kalendarzem kreatywnym PSC
dla uczniów i przedszkolaków. Tutaj świetna zabawa nigdy się nie kończy – można kolorować, wyklejać, rysować po śladzie i przemierzać labirynty, a przy okazji planować obowiązki
i przyjemności, poznawać miesiące i dni oraz odkrywać, czym jest czas. Razem z kalendarzem Twoje dziecko otrzymuje także trzy arkusze naklejek w formacie A4 – z dniami tygodnia, kształtami oraz nazwami lat i miesięcy. Wspólnie bawcie się czasem… każdego dnia!

Cena: 59 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/kalendarz-dla-dzieci/

Książka „Dzieci i czas”

To nie jest książka, dzięki której Twoje dzieci jakieś będą albo jakieś nie będą. To jest książka dla Ciebie – rodzicu. Dla mamy albo taty. A nawet babci i dziadka. Dla każdego, kto ma
do czynienia z dziećmi i chciałby wiedzieć, jak je nauczyć, by sensownie działały, organizowały i korzystały z życia.
Dzięki tej książce dowiesz się m.in.: dlaczego nie możesz mieć czasu na wszystko; jak nauczyć się organizacji, będąc rodzicem; od czego zacząć planowanie w rodzinie; po co Twojemu dziecku kalendarz; jak nauczyć siebie (i innych) odpuszczania; kiedy wprowadzić dziecko w temat planowania.

Cena: 59 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/ksiazka-dzieci-i-czas-jak-zorganizowac-zycie-w-rodzinie/

Ścianer Pełen Czasu

Nowa odsłona uniwersalnej wersji kalendarza do wielu zadań świetnie sprawdzi się jako centrum dowodzenia w Twojej rodzinie. 12 kart miesięcznych w kolorowej oprawie to uniwersalny układ 31 dni. Planowanie ze Ścianerem możesz rozpocząć w dowolnym momencie w roku – wybierasz właściwą kartę miesiąca, uzupełniasz dni i gotowe! Aż pięć rubryk dla każdego dnia pozwala na rozplanowanie wielu różnych działań lub przypisanie ich do konkretnych członków rodziny. Teraz wystarczy jedno spojrzenie i każdy może sprawdzić zadania swoje i swoich bliskich, dzięki czemu łatwiej jest zaplanować czas wolny, rodzinny wypad czy Twoje spotkanie z przyjaciółką.

Cena: 49,90 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/scianer-pelen-czasu/

Dziennik Wieloletni

Dziennik Wieloletni to stworzone z ogromną starannością narzędzie rozwojowe, które będzie towarzyszyło Ci przez 5 lat. Zaczynasz jego prowadzenie w dowolnym dniu i codziennie odpowiadasz na krótkie pytanie, a potem – na przestrzeni kilku lat – dostrzegasz, jak zmieniało się Twoje spojrzenie na siebie samą, otoczenie i świat. Dziennik Wieloletni skłoni Cię do tego, byś koncentrowała pełnię uwagi na sobie, choćby przez minutę dziennie.

Cena: 119 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/dziennik-wieloletni-zolty/

Kalendarz Pełen Czasu

Twój 2022 rok będzie pełen czasu za sprawą tego pięknego i praktycznego Kalendarza Pełnego Czasu. To idealne połączenie gotowych rozwiązań do planowania z miejscem na Twoje swobodne działanie. Dzięki temu nie będziesz traciła czasu na projektowanie własnych stron kalendarzowych, a z drugiej strony zyskasz przestrzeń na spontaniczne zapiski czy bazgroły.

Cena: 119 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/kalendarz-pelen-czasu-2022-morski/

Materiał zewnętrzy i zdjęcia przesłane przez partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 2 grudnia 2021

Jęczmień na oku – dlaczego się tworzy i jak można się go pozbyć?

Jęczmień pojawiający się na oku, czy też bardziej na powiece, to przykra dolegliwość. Zanim wyskoczy charakterystyczna “gulka” na powiece, miejsce jej wykwitu zaczerwienia się, swędzi, boli, dokucza. I wtedy już wiadomo, że do czynienia mamy ze specyficznym stanem zapalnym. Warto wiedzieć, czym jest jęczmień na oku oraz w jaki sposób można się z tym problemem rozprawić. 

Jęczmień na oku — co to jest?

Mianem jęczmienia określamy zakażenie powiek gronkowcem złocistym o ostrym przebiegu. Najczęściej skarżą się na tę przypadłość osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Zmiana może powstać na zewnątrz lub wewnątrz oka, ale nie wpływa na jakość widzenia. 

Jęczmień wewnętrzny to o ropne zapalenie gruczołu tarczkowego Meiboma, czyli torbiel, którą można wyczuć pod palcami. Na początku jest niewielka, ale może rosnąć i finalnie pęknąć. Towarzyszy jej zaczerwienienie, obrzęk i bolesność powieki, grudkę można wyczuć pod palcami. W większości przypadków jęczmień wewnętrzny ustępuje bez żadnej ingerencji. Natomiast gdy nie ustąpi, pojawia się przewlekły stan zapalny, określany mianem gradówki. 

Jęczmień zewnętrzny to ropne zapalenie mieszka włosowego rzęsy i gruczołów Zeisa lub Molla. Ta zmiana powoduje mniej dokuczliwy ból, w porównaniu do jęczmienia wewnętrznego. W wielu przypadkach można zauważyć ropny czop prześwitujący przez skórę. Jęczmień zewnętrzny może goić się od kilku dni do 2 tygodni, co zależy od indywidualnego przebiegu zakażenia.

Jęczmień na oku – przyczyny pojawienia się stanu zapalnego

Do rozwoju przyczyniają się gronkowce powodujące stan zapalny. Najczęściej problem wywołuje wprowadzenie tych bakterii z brudnych rąk do oka, co często zdarza się w przypadku dzieci. Wpływ na jęczmień na oku może mieć także: 

  • noszenie soczewek kontaktowych;
  • nieodpowiednie kosmetyki do makijażu;
  • brak wystarczającej higieny przyborów mających styczność z oczami;
  • a także brak, lub niedokładny demakijaż oczu.

Większe tendencje do zachorowania na jęczmień na oku wykazują osoby z osłabionym układem immunologicznym, oraz narażone na przewlekły stres. 

Domowe sposoby na jęczmień na oku 

Zazwyczaj jęczmień na oku mija samoistnie, i rzadko trzeba korzystać z pomocy okulisty. Istnieje kilka domowych sposobów na jęczmień na oku, które można nazwać dziwnymi, ale rzeczywiście działają.

Gdy tylko pojawi się podejrzana zmiana na oku, zaleca się pocieranie jęczmienia złotą obrączką. Nie ma w tej metodzie żadnej magii, a skuteczność tkwi w tym, że pocieranie obrączką wytwarza ciepło, które przyczynia się do odblokowania zatrzymanej ropy.  Drugi sposób to pocieranie zmienionego miejsca ugotowanym, ciepłym jeszcze jajkiem w skorupce. Ta metoda również opiera się na masażu i ocieplaniu zmienionego miejsca. 

Równie dobrze można kłaść na powiekę ciepłe okłady, 4 razy w ciągu doby, przez 10 – 15 minut. Można wykonać sam masaż powieki jednym palcem w kierunku z góry do dołu na powiece górnej, a w powiece dolnej – z dołu ku górze. Należy bezwzględnie przestrzegać przy tym wysokiej higieny dłoni. 

Jeśli domowe sposoby w ciągu kilku dni nie przynoszą poprawy, wtedy warto umówić się na  konsultację do okulisty. Pilna wizyta jest konieczna, gdy dochodzi do:  

  • obrzęku całego oka i pojawienia się sino-czerwonej obwódki wokół rogówki;
  • towarzyszącej zmianom gorączki;
  • zaburzeń widzenia,
  • wypadania rzęs i opuchnięciu powieki;
  • powiększenia pobliskich węzłów chłonnych.

Specjalista przepisze antybiotyk w maści lub kroplach do oczu. Duże zmiany mogą wymagać nacięcia przez chirurga.

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 2 grudnia 2021

Rok w lesie. Znajdź zwierzaka – gra przestrzenna dla najmłodszych

Rok w lesie. Znajdź zwierzaka to kolejny hit fantastycznej serii tworzonej przez niezwykle utalentowaną ilustratorkę, Emilię Dziubak. Po książkach, puzzlach i zabawach typu memo przyszedł czas na grę przestrzenną.

Bohaterami gry są znane wszystkim fanom cyklu leśne zwierzęta, pojawiające się we wcześniejszych pozycjach. Tym razem jednak możemy im się przyjrzeć z dwóch stron, ponieważ tworzą one trójwymiarowe kartonowe figurki, które po dołączeniu do nich odpowiednich podstawek – stoją. Można się więc nimi do woli bawić, co bardzo odpowiada moim dzieciom. Co prawda miewam czasem obawy o to, jak długo owe figurki wytrzymają tak intensywne zabawy w nienagannym stanie, ale wydaje mi się, że dzieciaki musiałyby się bardzo postarać, żeby je zniszczyć. Wszystkie elementy są bowiem zrobione z naprawdę grubej tektury, jest więc nadzieja, że długo nam posłużą.

Poza tym w pudełku znajdują się też kartonowe drzewa oraz krzaki, z których budujemy las, a także dwa rodzaje żetonów: z wizerunkiem żołędzia do przydzielania punktacji i z rysunkami zwierząt – o ich funkcji opowiem niżej.

Gra przeznaczona jest dla maluchów w wieku mniej więcej od 3 lat, dzięki czemu ma niezwykle proste zasady. Głównym jej celem jest ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości.

W zbudowanym przez nas lesie tak samo zresztą, jak w prawdziwym, mieszkają różne zwierzęta – w grze mamy do czynienia z dwunastoma gatunkami: dzikiem, lisem, zającem, wiewiórką, niedźwiedziem, żubrem, jeżem, łosiem, bobrem, rysiem, borsukiem i wilkiem. Owe stworzenia nie stoją oczywiście cały czas w miejscu, tylko się przemieszczają. Mogą całkowicie zniknąć z pola widzenia, czyli z lasu, albo odwrotnie – wyjść z ukrycia i się w nim pojawić.

Zadaniem graczy jest odgadnięcie, co się wydarzyło? Czy w lesie pojawił się nowy zwierzak, czy może któryś został z niego usunięty? W ciut trudniejszej wersji przy każdym ruchu (dołożeniu lub schowaniu figurki) możemy zmieniać ustawienie wszystkich zwierząt. Trzeba wówczas za każdym razem bacznie przyglądać się całej gromadzie.

Na jakiej zasadzie wybieramy zwierzaka, którego usuniemy z lasu lub go w nim postawimy? Otóż losujemy jeden żeton spośród dwunastu dostępnych (są to żetony z wizerunkami zwierząt). Jeśli na wybranym żetonie znajduje się rysunek zwierzaka, który już stoi w lesie, należy go stamtąd zabrać i ukryć w pudełku. Natomiast jeżeli wylosowanego zwierzaka nie ma wśród drzew, należy go gdzieś  ustawić. Osoby, które będą odgadywać, mają w tym czasie zasłonięte oczy i nie mogą podglądać.

Generalnie w instrukcji jest napisane, aby każdy po kolei losował i przemieszczał zwierzęta, my jednak najczęściej gramy tak, że ja jestem osobą prowadzącą, a dzieciaki zgadują, co zrobiłam.

Pola i Staś (5l. i 3 l.) w zasadzie od początku świetnie sprawdzali się w roli detektywów i znakomicie odgadywali, kogo ukryłam, a kogo postawiłam w lesie, dlatego zabawę zazwyczaj zaczynamy od ustawienia sześciu zwierząt  – co według instrukcji stanowi ostatni poziom trudności. Dla przykładu w pierwszym poziomie ustawia się tylko trzy zwierzęta.  

Gra „Rok w lesie. Znajdź zwierzaka” ma na tyle proste i elastyczne zasady, że prawdę powiedziawszy, warto zaangażować do zabawy nawet młodsze dzieci, poniżej 3 roku życia. Początkowo można ją wykorzystać do zapoznania się z leśnymi zwierzętami, ich wyglądem i cechami charakterystycznymi. Następnie przejść do gry, poczynając od ustawienia w lesie tylko dwóch lub trzech zwierzątek i stopniowo zwiększać poziom trudności.

Dużym atutem tej zabawki jest to, że zbudowanych figurek zwierząt i drzew nie trzeba za każdym razem rozkładać i składać, bo mieszczą się wszystkie w pudełku – co strasznie mnie cieszy! I nie tylko mnie, dzieciaki też są zadowolone, że na koniec wystarczy wszystko wrzucić do kartonika ?

Gra oczywiście (jak na Naszą Księgarnię przystało) jest pięknie wydana, a ilustracje Emilii Dziubak niezmiennie zachwycają!  Połączenie tej estetyki z prostymi zasadami, elementami edukacyjnymi i fajną zabawą, dało znakomity efekt. Nic dziwnego, że Pola i Staś każdego dnia przychodzą do mnie z tym pudełkiem i pytają – czy zagramy? ?

Polecam dla wszystkich przedszkolaków i rodziców, którzy nie mają za wiele czasu wolnego lub po prostu chęci na dłuższą i bardziej angażującą zabawę. Tutaj nasz udział możemy ograniczyć do minimum, aktywizując mocniej dzieciaki. Gwarantuję Wam, że będą się świetnie bawić. Jeśli mają rodzeństwo, emocje będą jeszcze większe, bo pojawi się duch rywalizacji – kto szybciej zdobędzie siedem żetonów żołędzi, ten wygrywa! :-) 

 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close