Dom 7 kwietnia 2012

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy

Wielkanoc jest najważniejszym spośród świąt kościelnych. Święto to nazywane jest także Niedzielą Wielkanocną lub Zmartwychwstaniem Pańskim. Dzień ten poprzedza Niedziela Palmowa.

Zadość czyniąc staropolskiej tradycji zapewne poświęciłyście palmy. Ciekawe czy przygotowałyście je samodzielnie, bo w dzisiejszych czasach, mało kto wykonuje je własnoręcznie. Takie rękodziała są już rzadkością. Kiedyś rolę palmy pełniły gałązki wierzby z pąkami zwanymi baziami. Współcześnie, przeważnie kupowane są gotowe, kolorowe palmy przygotowane z zasuszonych zbóż, traw i kwiatów.

Wiosenne porządki także zapewne macie już za sobą. Zostałyście pilnymi gospodyniami domowymi i przed Wielkanocą dokładnie wypucowałyście swoje domostwa na błysk. Takie porządki, to nie tylko dokładne ogarnięcie domu, według tradycji symbolizują one pozbycie się z domu wszystkich kłopotów, problemów, chorób oraz rozgoszczenie się szczęścia i radości.

Nadeszła Wielka Sobota. Uszykowane święconki czekają na zaniesienie do Kościoła a może już poświęcone stoją i czekają na Wielkanocny Niedzielny poranek. W wiklinowym koszyczku znajdują się tradycyjne: wędlina, chleb, sól, chrzan oraz oczywiście jajka.

Mazurki, babki i inne ciasta upieczone, mięsiwo przygotowane a zapach żurku niesie się po domu…. Wszystko do Świąt przygotowane, zatem możecie odpoczywać a nam nie pozostaje nic innego jak złożyć Wam serdeczne życzenia.

Wesołych, pełnych nadziei
i wiary Świąt Wielkiej Nocy,
spędzonych wśród srebrnych bazi
i kochającej rodziny, przy wspólnym bogatym stole.
Mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te Święta będą jak bajka!

Życzy Redakcja Bloga W Roli Mamy

Źródło zdjęcia: Flickr

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
hedziaAnna HaluszczakAleksandra Greszczeszyn Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aleksandra Greszczeszyn
Gość

I wzajemności dla wszystkich Autorek W roli mamy!:)

Anna Haluszczak
Gość

Spokojnych, rodzinnych Świąt i wszelkiej pomyślności :)

hedzia
Gość
hedzia

Oczywiście dziękuję i również życzę wszystkiego co najlepsze!!! Nie tylko na Święta:)

hedzia
Gość
hedzia

PS mam nadzieję, że Śmigus Dyngus był obfity:P

Emocje 6 kwietnia 2012

Śpieszmy się kochać…

„Życie choć piękne tak kruche jest
Wystarczy jedna chwila by zgasić je.
Życie choć piękne tak kruche jest
Zrozumiał ten kto otarł się o śmierć…”

Słowa piosenki Golden Life – jakże piękne, prawdziwe i bliskie memu sercu. W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni słuchałam jej już chyba z milion razy! I za każdym razem ryczę przy niej jak mały dzidziuś!

Styczeń, kilka dni przed Dniem Dziadka, późny wieczór, dzwoni telefon….. –„Ojciec nie żyje..” – usłyszałam w słuchawce. W pierwszej chwili odbiera mi mowę, przez ułamek sekundy myślę, że to jakiś durny żart! Lecz po chwili dociera do mnie, że to niestety prawda. Odkładam słuchawkę, zalewam się łzami… Na pytanie Małża –„Co się stało?!” nie potrafię odpowiedzieć, jąkam się, dukam.. wyję niczym wilk do księżyca.

W mojej głowie automatycznie zrodziło się pytanie – DLACZEGO?!?! Dlaczego ON?! Dlaczego tak do tego doszło?! Dlaczego teraz, akurat przed tym cholernym Dniem Dziadka?!?! Pierwszy w Jego życiu Dzień Dziadka!! Mieliśmy jechać z Miśkiem! Czekoladki i kartka z życzeniami były już przygotowane, czekały… i się nie doczekały…

Z Ojcem nigdy nie miałam super extra dobrego kontaktu. W mojej pamięci widnieją Jego dwa obrazy: pierwszy– człowiek poukładany, zdyscyplinowany, poważny, krótko trzymający nas – dzieci. Po pracy lubił odpocząć wygodnie na kanapie, przed tv. Nie w głowie było mu wówczas aktywne spędzanie czasu z rodziną, w związku z czym wymiana zdań pomiędzy nami była bardzo uboga. Prawdę powiedziawszy „dzięki” temu nie mieliśmy O CZYM rozmawiać.. ;/ I w zasadzie z tamtego okresu pamiętam tylko: dyscyplinę, obowiązki, rygor i kary.
Drugi obraz przedstawia zupełnie innego człowieka: rozrywkowego, wesołego, wygadanego, wyluzowanego…. i darzącego alkohol dużą sympatią. W tym okresie swojego życia wymieniłam wreszcie „kilka” zdań z własnym Ojcem, ba! Nawet się z nim trochę pośmiałam! Odetchnęłam z ulgą, bo nie musiałam już „chodzić jak w zegarku”, nie musiałam stać na baczność… Jednak z drugiej strony, pojawiły się inne „atrakcje” – kłótnie, krzyki, trzaskanie drzwiami,…

Beztroskie dzieciństwo zostało szybko i bezpowrotnie nam odebrane (mnie i braciom). Spokój i poczucie bezpieczeństwa na chwilę gdzieś odleciały. Ciśnie mi się na usta stwierdzenie, że Ojciec trochę nam uprzykrzył życie, wyrządził wiele złego. Tak naprawdę myśli o nim przywołują obłędnie skrajne uczucia – złość, radość, żal, ulgę, …

Ale jednak, MIMO WSZYSTKO po Jego odejściu odczuwam wielki ból! Nie potrafię się pogodzić z tym, że już Go nie ma! Że już nigdy Go nie zobaczę! Że już nigdy z Nim nie porozmawiam! Że już nigdy nie obejrzę z Nim meczu piłkarskiego i nie wypiję piwa!! Nie mogę zdzierżyć tej myśli, że MÓJ SYN nigdy nie pozna DZIADKA!! I że Dziadek nigdy nie zobaczy jak mój syn chodzi, mówi, rośnie, jak poznaje świat..!! Ryczę jak bóbr za każdym razem kiedy o tym pomyślę!

Dlatego właśnie chciałabym wszystkim powiedzieć, by w tym całym szalonym i zabieganym świecie nie zapominali o tym, że – życie jest tylko JEDNO! Że jest niezwykle kruche i bywa strasznie krótkie! Nie oglądajcie się za siebie! Nie rozgrzebujcie przeszłości! I nie zapominajcie o bliskich!! Jeśli kogoś kochacie – powiedzcie mu o tym lub po prostu to okażcie! Szanujcie Matkę i Ojca swego bo macie ich tylko jednych! Nie unoście się DUMĄ! Starajcie się być lepszym człowiekiem od drugiego! A „drugiemu” dajcie szansę, nawet jeśli uważacie, że w danej chwili na to nie zasługuje.

I ostatnie moje przesłanie – Nie słuchajcie tych, którzy mówią, że nałogowcom nie można/nie warto pomagać! Zawsze warto! Dopóki człowiek żyje – zawsze warto próbować!!!!

 

Źródło zdjęcia: Flickr

73
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magda Kupis
Gość

Bardzo osobisty, wzruszający tekst, skłaniający do refleksji. Chyba właśnie jest taki czas, by zatrzymać się na chwilę i w szczególny sposób spędzić świąteczny czas.

Paulina Garbień
Gość

Siedzę i ryczę jak bóbr… mój Tato odszedł kilkanaście lat temu, nie był nawet na moim ślubie. Doskonale Cię rozumiem i wiem co czujesz. Był niezwykle wesołym człowiekiem, ale też rodzinnie lubiał się rozweselić alkoholem… Tak jak Ty uważam, że zawsze należy pomagać, właśnie teraz kiedy możemy, bo potem moze być za późno….
Treraz kiedy patrze na mojego synka i patrzę w jego oczy widzę ten sam błysk który zawsze widziałam u Taty, przynajmniej tyle z niego mam na codzień :)
Tato Kocham Cię i zawsze będziesz w moim sercu :*

Fizinka
Gość
Fizinka

Teraz to i ja płaczę po twoich słowach.. :P

A dziś umarła babcia mojego męża :(
Smutne te święta………..

Paulina Garbień
Gość

Przykro mi :( tulę mocno :* przekaż mężowi wyrazy współczucia, trudne to będą święta…

Dorota
Gość
Dorota

Paulina,mój tato odszedł 9 m-cy przed naszym ślubem tak nagle i niespodziewanie.Do tego wszystkiego i na domiar złego,tuz przed Bożym Narodzeniem,najcieplejszymi i jakże rodzinnymi świętami.Pogrzeb dzień przed wigilią.Świąt nie było.I już nie ma.Tato był osobą tak ciepłą i serdeczną,tak zatroskaną o nas jak mało kto.
Teraz….bez Taty teraz nie jest już takie jak było.Czas przemija,a jego ciągle brakuje.Gdzie nie spojrzę-widzę JEGO…

Paulina Garbień
Gość

U nas to było w listopadzie więc też niedaleko świąt i dla nas też święta były bardzo trudnym okresem, zwłaszcza, że pół roku wcześniej umarła moja Babcia ze strony Taty. Co roku jest nam cieżko w święta, ale teraz jeszcze bardziej, ze względu na Adiego staram się cieszyć tym okresem :) zeby poczuł magie tego cudownego czasu, nie chcę żeby mój smutek zabierał mu radość :)

Magda Kupis
Gość

Mój Dziadek zmarł 22 grudnia, 13lat temu. W Wigilię był pogrzeb. To były najgorsze święta w moim życiu i już żadne inne nie były i nie będą takie same jak te z Nim. Dziadek kochał wszystkie dzieci, był tak ciepłym człowiekiem, mimo że odkąd pamiętam niszczyła go choroba. Dziś święta spędzamy „normalnie”, zawsze wspominamy zmarłych, ale już nie ze łzami w oczach. Na szczęście czas pozwala na spojrzenie na życie inaczej.

Sylwia Chojnowska
Gość

Bardzo wzruszający tekst. Szczególnie chyba Święta sa takim okresem kiedy brakuje nam bliskich który odeszli :(

Anna Haluszczak
Gość

Smutne… ale skłaniające do refleksji. Dzięki takim ludziom jak Ty (i tekstom jak Twój) człowiek docenia to, co ma i zaczyna patrzeć na świat inaczej niż dotychczas.

Fizinka
Gość
Fizinka

Cieszę się i dziękuję!!

Marcin Kańczucki
Gość

Przykre jest czytanie o cierpieniu po utracie bliskiej osoby, o niewypowiedzianych słowach, niewyrażonych uczuciach. Bardzo wzruszający tekst. Taka moja refleksja, że człowiek to krucha i omylna istota, czas zaś leci szybko nieubłaganie. Wybaczać trzeba więc jak najszybciej, zaś z życia czerpac całymi garściami, doceniac każda wspólną chwilę, gdyż kiedyś wspomnienie o niej będzie na wagę złota…

Aleksandra Greszczeszyn
Gość

Tak wiele w moim życiu bliskich osób już pożegnałam… I każde odejście boli, choć każde inaczej… Kiedy tragicznie zginął mój przyjaciel, myślałam, że oszaleję zadając sobie pytanie: dlaczego on???Nie mogłam pojąć, jak Bóg może zabierać tak młodych ludzi… Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach zginęła moja kuzynka, obraziłam się na Pana Boga na długi, długi czas… Potem dotknęłam cierpienia będąc blisko z babcią i dziadkiem, którzy spędzili ostatnie kilka lat życia leżąc i ich odejście było zupełnie inne – choć był smutek i łzy, wiedziałam, że dla nich było to wybawienie… Każda śmierć jest inna, ale każde pożegnanie bliskiej osoby pozostawia pustkę,… Czytaj więcej »

hedzia
Gość
hedzia

Moje głębokie wyrazy współczucia[*]

Jagódka
Gość

Fizinka- 10 miesięcy temu zmarła moja mama,zmagała się z ciężką chorobą,ale przy tym nie opuszczał jej dobry humor. Kolejne święta bez niej…tak trudne…tak smutne…moja córka niestety nie będzie pamiętać Babci,bo jak zmarła to Olcia miała 10,5 miesiąca. Mój synek też nie umie pozbierać się po śmierci swojej ukochanej Babci. Moje najczarniejsze myśli się spełniły…mogę wyobrazić sobie co teraz czujesz…ściskam mocno i wierzę,że nasi rodzice gdzieś tam spoglądają na nas z góry i otaczają nas swoją opieką!

Małgosia Ostrowska
Gość

Mój Jaś tez ma tylko jednego dziadka , drugi zmarł bardzo bardzo dawno temu,

Gosia Porębska
Gość

bardzo głupie, ja byłam w 5 mcy ciąży z drugim synem jak zmarła moja babcia na 4 dni przed wigilią to była dla mnie masakra tak czekała na drugiego prawnuka ,( jak dowiedziałam się że jestem 2 raz w ciąży, to ona cieszyła się najbardziej ) takie to życie niesprawiedliwe..

Anna Czech
Gość

A mój Syn ma tylko jedną babcię (ze strony meza)

Katarzyna Trudnos
Gość

Moja mama zmarla praktycznie m-c po narodzinach mojego synka ehh.myslalam ze dozyje do dnia babci ale w grudniu zmarla

Kazimiera Woźniak
Gość

Gdy w Dzień Wszystkich Świętych znicze zapalamy,
ileż myśli i westchnień w swoich sercach mamy.
Ten moment refleksji nad życia mijaniem,
nad grobem bliskiego, jakże często łkaniem.

Kazimiera Woźniak
Gość

…tu, gdzie jest posągów i krzyży tysiące,
gdzie za każdym razem rzewnie płacze słońce,
gdzie bezkresna cisza jękiem przerywana
… chwila wspomnień z tymi co odeszli, dana <3

Basia Sylwia Augustynowicz
Gość

Mamę tatę babcię i wielu innych

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Ściskam!

Kasia Koch
Gość

U nas od 2012 r.rok w rok był pogrzeb… kuzyn,dziadek,ciocia i wujek.Nie zdążyliśmy łez otrzeć ,a dowiadywaliśmy się o kolejnej tragedii ;(

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

O jeju :( Mam nadzieję, że najbliższe miesiące, lata będę dla Was spokojniejsze!
Ściskam!

Kasia Koch
Gość

Też mam taką nadzieję.Szczegolnie że młodzi ludzie nie powinni tak szybko odchodzić :(

Myszka Szmaragowska
Gość

W pracy jestem jutro na spokojnie pójdę z rodziną
Ominie mnie dzisiejsza rewia mody.

Angelika Saganowicz
Gość

20.I.2016 śmierć mamy. Przegrała walkę z nowotworem który się ” ujawnił ” 3 miesiące przed jej odejściem

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

:( szybko Ją zabrał :( A co to było za dziadostwo?

Sylwia Romańska
Gość

Za rodzicami,dziadkami, ukochanym wujkiem. .Smutny to dla mnie dzień. .

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Ściskam!

Lucjan Gach
Gość

tak dzisiaj na cmentarzu bedzie jak.na pokazie mody.masz sasiadka racje.

Monika Sokół
Gość

Ja w tym roku w styczniu jednego dnia straciłam mamusię i dziadka… mama o 10… dziadek o 18…

Małgorzata Guzek
Gość

Podwojny szok ;-( wspolczucia kochana 3-maj sie ;”

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość
Ola Weltrowska
Gość

Za moimi dwoma nienarodzonymi aniołkami

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

? Przytulam!

Patrycja Arent
Gość

za mama i dziadkiem. rowniez za przyjacielem. :-(

Basia Kulaszyńska
Gość

Tatus❤Babcia❤Dziadzio….rodzina znajomi. ⛪Na zawsze w mym sercu❤

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

:(

Agnieszka Detyna
Gość

Od wielu lat tęsknię za obiema babciami i dziadkami a od 12 dni tęsknię niezmiernie za moim tatą, który przegrał 1,5-miesięczną walkę z nowotworem :(

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Przykro mi ?
Trzymaj się ciepło!

Magdalena Pdsz
Gość

Aga przykro mi bardzo?

Agnieszka Detyna
Gość

Magdalena dzięki kochana…

Marta Zawadzka
Gość

Wyrazy współczucia Aga.

Agnieszka Detyna
Gość

Marta dzięki…

Karolina Zieleźnik
Gość

Za moim kuzynem i za babcia (*)

Małgorzata Guzek
Gość

Mojego 1 chlopaka ;-(
Dziadka oraz brata mamy
Ciocie ktora odeszla 5 msc temu ;-(
I wszystkie aniolki z „teczowego kocyka” ;-(

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

?

Elżbieta Szymkowiak
Gość

Mamę

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

?
Przytulam!

Aneta Wasieńko
Gość

Przepraszam, mialo być :(

Elżbieta Szymkowiak
Gość

Chciałam napisać ,że brakuje mi mojej mamy i ją bardzo opłakuje lecz łzy mi nie pozwoliły dokończyć .Nawet teraz kiedy to pisze lecą łzy po policzku.To ciągle boli.

Monika Hetman
Gość

Moja Babcie cudowna kochana i jedyna i moja kuzynke która tak szybko odeszła

Monika Hetman
Gość

Dziękuję

Sylwia Kornacka
Gość

Mamą…dziadziem….. :(

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Przytulam :(

Małgorzata Kmieciak
Gość

Córeczka

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Ojej ?? Mocno przytulam!!

Katarzyna Małkowska
Gość

Dziadulkiem:-(

Agnieszka Smulczyk
Gość

Pierwsze takie inne święto. Stanąć przy grobie ojca jest ciężko. Przy dziadkach jednak było trochę inaczej

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

To prawda.. ?

Kinga Kasprzyk-Pawełczyk
Gość

<3 racja!

Ewa Żuromska
Gość

Moją kochaną mamę

Sylwia Wnuk
Gość

Dziadków bo nie mam jednego od 1999 a drugiego od 2003 roku. W zeszłym roku odeszła tez babcia mojego męża z którą spotykaliśmy się za każdym przyjazdem do Polski a 6 lat temu też dziadek wiec teraz odwiedzamy ich tylko na cmentarzu :'(

Wiktoria Mrozowicz
Gość

Za moimi rodzicami i ciocią, siostrą taty najbardziej. :(

Wioleta Bożek
Gość

Mój cudowny Teść ❤ – przegrał nierówną walkę z miastenią… Dziadkowie ❤ ❤

Patrycja Gaj
Gość

Za tata , którego nie ma juz dwa lata, za babcia-niezwykła osobowość, za ciocia, która odeszła zdecydowanie za wcześnie …

Anna Piotrowska
Gość

Gdy miałam 25 lat Zawalił mi się świat
Odeszła moja mama a ja zostałam sama
Dziś po wielu latach wiem że moja mama nie odeszła
Ona wciąż ze mną jest
Kocham ją

Beata Ludwiczak
Gość

15.10.2017 zmarł mój mąż…jeszcze nie potarfię płakać…Razem przygotowywaliśmy sie do tej chwili od 3 lat . Bylismy razem 36 lat ..Nie wiem czy wytrwam w spokoju , czy …pęknę któregoś dnia . Tymczasem łączę się z wszystkimi , którzy dziś wspominają swoich bliskich

Karolina Belniak
Gość

Tato… to tak cholernie boli… jeszcze rok temu był i zapałał znicze…. a dziś go nie ma, pustka…

Dorota Boron
Gość

Ja za córką odeszła tak młodo zostawiła dwoje dzieci.Dla mnie ból tęsknota jedno jedyne dziecko.

AgataiAdam Olkowscy
Gość

Za chrzestna, zabral ja rak. Za dwoma moimi aniolkami, i za babcia i dziadkiem..

Mariola Sadłok Lubowska
Gość

Za rodzicami najbardziej

Dom 4 kwietnia 2012

Nakrywamy wielkanocny stół…

Zanim nasze stoły zaczną się uginać, jajka kusić oczy swoją magia kolorów, a dzieci szukać zająca, czeka nas sporo pracy i przygotowań. Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane przepisy! Już drugi raz, udało nam się stworzyć niepowtarzalną pamiątkę i prezent, na nadchodzące Święta!
Mamy nadzieję, że „Książka” pomoże Wam w przygotowaniach do Świąt Wielkiej Nocy!

„Dzielenie się święconym jajkiem”
Zadzwoniły już dzwony,
dzień nastał wesoły.
Pod święconym pieczywem
uginają się stoły.

Leży jajko święcone
malowane farbami –
kto też dzisiaj tym jajkiem
będzie dzielił się z nami?

A więc ojciec i matka –
oni pierwsi najpewniej,
potem bracia i siostry,
i sąsiedzi i krewni,

Potem … nie wiem kto dalej,
a odgadnąć to sztuka
może jakiś gość z drogi
do drzwi chaty zapuka.

Może dziadziuś zgrzybiały,
co się modli w kościele?
To się także tym jajkiem
z biednym dziadkiem podzielę.
Maria Konopnicka

Od Was dla nas i od nas dla Was :
Wielkanocna Księga Tradycji – W Roli Mamy

Źródło zdjęcia: Flickr

6
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iza
Gość
Iza

Bardzo fajne przepisy – skorzystam :)

Aleksandra Greszczeszyn
Gość

Nadal kompletuję menu na Wielkanoc, więc może z któregoś przepisu skorzystam:)

Anna Haluszczak
Gość

A do mnie nie dochodzi, że Święta są już tuż tuż! Tylko mąż stwierdził, że MUSZĘ upiec mój sernik… No to upiekę ;)

Barbara Heppa-Chudy
Gość

Upiekłam pierwszą w swoim życiu babkę wg przepisu Hani – wygląda pięknie, pachnie zachęcająco, a że dzisiaj post ścisły, to o tym – czy smakuje równie cudownie – napiszę później :)

Sylwia Chojnowska
Gość

Właśnie piecze się moja babka z przepisu Hani :D i biszkopt na W-Z(-kę)

hedzia
Gość
hedzia

Ach… Jaka piękna dekoracja!!! Szkoda, że dopiero teraz tutaj zajrzałam:(

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close