Gry 9 sierpnia 2022

Zapowiedź – W Krainie Baśni – premiera 5 września 2022!

Gra W Krainie Baśni przeniesie nas do wybranych baśniowych krain, żywcem wyjętych z kart książek. Będziemy szukać złotej rybki, czasem nasze trafne spojrzenia będą musiały znaleźć ukryte przedmioty. Uważajcie – Smok Wawelski ich strzeże i chroni. Bezpieczniej będzie na stawie u boku Brzydkiego Kaczątka. Tutaj wszystko jest dobrze ukryte, tylko Ci o dobrym oku wytropią i zrealizują zadania. To zabawa na wiele godzin dla dużego i małego.

W Krainie Baśni to zdecydowanie rodzinny tytuł z naciskiem na wiele wspólnych chwil pełnych skupienia i rozbawienia po odnalezieniu kolejnych przedmiotów. Całości dopełniają przepiękne ilustracje Nikoli Kucharskiej, którą możecie znać z takich gier jak UFO, Kurnik, Game Over, czy z książek Miasto Psów i Rok na zamku. 

Gra ma również charakter edukacyjny – stymuluje i rozwija percepcję u najmłodszych graczy, usprawnia logiczne myślenie i rozbudza wyobraźnię. W Krainę Baśni można grać zarówno solo jak i nawet w 18 osób jednocześnie. To zaś sprawia, że jest to idealny tytuł także dla grup przedszkolnych lub szkolnych świetlic.  

Jak grać W Krainę Baśni?

To prostsze niż myślisz, wystarczą tylko trzy kroki, aby otworzyć przed Wami niekończącą się przygodę. Po prostu:

 1. Wybierz planszę z baśniową krainą
 2. Odsłoń kartę
 3. Odszukaj ukryty przedmiot i zdobądź punkt

W Krainie Baśni! Patronujemy!

W Roli Mamy, niegdyś blog, a obecnie portal dla rodziców, z radością informuje, że objął grę W Krainie Baśni patronatem medialnym. Zdecydowaliśmy się na to ze względu na rodzinny i edukacyjny charakter gry oraz jej dużą uniwersalność. Po prostu lubimy planszówki, i już!

W Krainie Baśni już we wrześniu w Waszych domach!

Ruszyła już przedsprzedaż i już na początku września gra może zawitać do Waszych domów. Wystarczy złożyć bezpośrednie zamówienie w Muduko

Nie jesteście jeszcze przekonani? Poniższe zestawienie od wydawcy i instrukcja pomoże Wam przechylić szalę!

Plusy gry:

 • solidne tekturowe plansze 
 • możliwość gry nawet w 18 osób 
 • piękne ilustracje Nikoli Kucharskiej 
 • produkt całkowicie polski 
 • kilka trybów rozgrywki 

Co rozwija?   

 • spostrzegawczość 
 • koncentrację 
 • koordynację wzrokowo-ruchową 
 • umiejętność planowania i działania 

  Zawartość opakowania:  

 • 18 plansz 
 • 30 kwadratowych kart  
 • Instrukcja  

Do pobrania:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 8 sierpnia 2022

Ry-Bitwa – gra zręcznościowa od Rebel

Plaża, słońce, szum morza i… walka nadmorskiego ptactwa o najlepsze kąski! Mewy kontra pelikany — komu uda się wygrać? Ry-Bitwa to gra zręcznościowa, oparta chyba na najbardziej znanym mechanizmie, czyli rzucaniu do celu. Jeśli spodziewacie się po tej grze dobrej zabawy, to zdecydowanie ją tu znajdziecie!

Zawartość pudełka:

 • 3 maty: morze, płycizna i plaża
 • 3 znaczniki zdobyczy: ośmiornica, ryby, krab
 • 12 żetonów dla mew (kolor zielony)
 • 12 żetonów dla pelikanów (kolor czerwony)
 • parawan, składający się z 3 części
 • instrukcja

ry-bitwa

Cel i zasady gry:
Zadaniem drużyn jest wygranie dwóch rund, dzięki zdobyciu jak największej ilości punktów.

Na stole (opcjonalnie na podłodze) rozłóżcie maty, tworząc jedną powierzchnię. Dookoła postawcie parawan, który ma za zadanie ograniczyć wypadanie żetonów poza pole gry. Na matach połóżcie znaczniki zdobyczy: ośmiornicę w morzu, ryby na płyciźnie, kraba na plaży. 

Podzielcie się na dwie drużyny — mew (zielone żetony) i pelikanów (czerwone żetony). Wyznaczcie odległość, z której będziecie rzucać. Dorośli powinni stać nie bliżej niż metr od maty. Następnie zdecydujcie, która z drużyn zaczyna. Można skorzystać z propozycji z instrukcji, losując jeden z dwóch kolorów żetonów. 

Teraz wystarczy opracować strategię, zdobywać punkty i wygrać ;) 

A tak już całkiem na poważnie, każdy z graczy będzie rzucał kolejno jednym żetonem. Na tym etapie warto zdecydować, które krążki przydzielić członkom grupy, dlatego że drużyna ma do dyspozycji po 4 żetony o wartości 1, 2 i 3 punktów. Czy większe szanse mają tu dorośli, a może gracze stojący najbliżej? O tym musicie przekonać się już sami. 

Kiedy ustalicie już kolejność oraz koncepcję, możecie zacząć trafiać do celu. Zadaniem jest naprzemienne rzucanie przez drużyny żetonami, gracz po graczu. Jeśli krążek spadnie z maty, odbije się od stołu, lub z niej wystaje, należy go usunąć do końca rundy. Po wykorzystaniu wszystkich rzutów przechodzimy do naliczenia punktów. 

 

Punktowanie

Policzcie wartość wszystkich swoich żetonów na każdej ze stref i na każdym znaczniku zdobyczy. Drużyna, której żetony w danym polu lub znaczniku mają większą wartość, zdobywaja 1 punkt, czyli w każdej rundzie można zdobyć aż 6 punktów:

 • 1 punkt za większą wartość żetonów w strefie morza,
 • 1 punkt za większą wartość żetonów w strefie płycizny,
 • 1 punkt za większą wartość żetonów w strefie plaży,
 • 1 punkt za większą wartość żetonów na znaczniku ośmiornicy,
 • 1 punkt za większą wartość żetonów na znaczniku ryb,
 • 1 punkt za większą wartość żetonów na znaczniku kraba.

 

Uwaga! 

 • Żetony, które zostały chociaż częściowo przykryte przez inne, nie biorą udziału w punktacji. 
 • Każdy żeton nalicza się tylko jeden raz (np. w przypadku kiedy krążek częściowo leży na macie i znaczniku).
 • Jeżeli żeton leży na dwóch strefach czy dotyka dwóch znaczników, uwzględniamy go w naliczaniu punktacji, dla tej strefy lub znacznika, którego dotyka w większej części. 
 • W przypadku remisu żadna z drużyn nie otrzymuje punktów.

 

Przykład naliczenia punktów 

W strefie morza znalazły się 3 żetony mew, o wartości 1,1 i 2, oraz żeton pelikanów w o wartości 3.

Mewy zdobywają 1+1+2= 4 punkty
Pelikany otrzymują 3 punkty

ry-bitwa

Oznacza to, że za ten pojedynek 1 punkt otrzymuje drużyna mew. 

Na znaczniku ośmiornicy leżą dwa żetony mew (2,3) oraz jeden żeton o wartości 3, który przykrył częściowo żeton drużyny mew. 

Mewy zdobywają 2 punkty
Pelikany otrzymują 3 punkty

ry-bitwa

Oznacza to, że za ten pojedynek 1 punkt otrzymuje drużyna mew.

Zasadę tę stosujemy dla pozostałych stref i znaczników. Rundę wygrywa drużyna, która zdobyła więcej punktów. Zwycięzcami całej rozgrywki jest ta grupa, która wygra dwie rundy. 

Ry-bitwa zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie, zaczynając od jej wykonania. Materiały, z których została zrobiona, poradzą sobie z niejedną rozgrywką, a przypominam, że zasadą jest rzucanie elementami. Żetony są zrobione z grubego plastiku, przypominają swoim wyglądem te stosowane w kasynach (akurat to wiem tylko z filmów ;)). Maty natomiast to guma powleczona z jednej strony materiałem z nadrukiem, trochę podobna do tych do ćwiczeń (tego akurat się domyślam ;)). Do tego średniej wielkości pudełko, odpowiadające zawartości (które nie zmusza nas do przechowywania powietrza ;)). 

Same zasady są bardzo proste, choć przyda się tu jakiś kapitan, który będzie nadzorował zabawę i naliczanie punktów. W grze może brać udział od 2 do 6 osób, w wieku 6+, ale i tu można zrobić odstępstwo. Z nami bawiła się niespełna dwulatka, która, choć nie rozumie jeszcze zasad gry, świetnie się przy tym bawiła, a nawet udało jej się zdobyć kilka punktów. 

Jeśli więc szukacie gry, która niekoniecznie wymaga sporego skupienia, a za to sprawi wiele funu, a jej rozgrywki są szybkie, to Ry-Bitwa spełnia te kryteria z nawiązką. Poza tym ilustrator zrobił tu świetną robotę. Gra jest naprawdę bardzo przyjemna dla oka. Chociaż przeważają tu odcienie niebieskiego, znanego jako kolor spokoju, spokojnie raczej nie będzie. Za to gwarnie i wesoło.

ry-bitwa

Tytuł: Ry-Bitwa

Autor: Christophe Coat

Ilustracje: Pierô

Wiek: od 6 lat

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 20 minut

Wydawca: Rebel

 

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP

https://gramywplanszowki.pl/gra/2794/ry-bitwa

 

Wpis powstał we współpracy z Rebel

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 8 sierpnia 2022

Powrót młodej mamy do formy – dieta, ćwiczenia i sen

Ciąża to niezwykły czas dla kobiety – i choć pojawienie się dziecka na świecie jest niesamowitym wydarzeniem, to sam okres ciąży wymaga od kobiecego ciała ogromnej ilości adaptacji i zmian. Jedną z najbardziej zauważalnych z nich jest wzrost masy ciała – spowodowany zarówno naturalnymi procesami związanymi z rozwojem płodu, jak i zmianami stylu życia – w tym zwiększenia porcji posiłków i zmniejszenia aktywności fizycznej. Jak wrócić do formy po ciąży? I jak łączyć dietę z wymagającą mnóstwa czasu opieką nad małym dzieckiem? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Dieta online dla mam

Jak powinna wyglądać odpowiednia dieta dla mam? Na początku trzeba wziąć pod uwagę pewną podstawową kwestię – a mianowicie: czy nowonarodzone dziecko karmione jest piersią czy może mieszankami mlecznym. Dlaczego jest to ważne? Karmienie piersią wymaga dodatkowej porcji energii – a konkretnie prawie 700 dodatkowych kalorii w ciągu dnia. Zalecenia żywieniowe mówią, że dieta mamy karmiącej powinna zawierać dodatkowe 500 kcal, podczas gdy pozostałe 200 kcal powinno pochodzić z rezerw tłuszczowych zgromadzonych w trakcie ciąży. Oznacza to, że samo karmienie piersią wspomaga proces powrotu do masy ciała sprzed ciąży.

Jednak karmienie piersią to nie wszystko – a mamy które nie chcą lub nie mogą karmić swoich dzieci w ten sposób wcale nie są skazane na mało efektywne zmagania z niechcianymi kilogramami! Podstawą powrotu do formy po ciąży jest przede wszystkim dopasowana do potrzeb dieta. Zastanawiasz się jak połączyć wizytę u dietetyka z opieką nad niemowlęciem? To żaden problem – a idealnym rozwiązaniem może być dieta online! Jak czytamy na stronie specjalizującego się w tego rodzaju współpracach Centrum Respo, dobra dieta online to wygoda i konsultacje z ekspertem bez wychodzenia z domu, a także plan diety idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dlaczego spersonalizowana dieta online jest lepsza niż ogólne, uniwersalne zalecenia? Pamiętaj, że każda młoda mama jest inna – może karmić swoje dziecko piersią albo mieszankami mlecznymi, chorować na niedoczynność tarczycy albo cukrzycę, mieć alergie albo unikać niektórych produktów ze względu na nietolerancje występujące u dziecka. Takich zmiennych jest mnóstwo – i tylko dopasowanie diety do potrzeb danej kobiety i jej dziecka ma szansę dać satysfakcjonujące efekty.

Regularna dawka ćwiczeń w domu

Czy da się regularnie ćwiczyć mając pod opieką niemowlę? Jak najbardziej – a idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest plan treningowy w domu. I choć powrót do ćwiczeń może po ciąży może wydawać się trudny, to z odpowiednią opieką i dopasowanym do potrzeb harmonogramem ćwiczeń jest to jak najbardziej osiągalne. Dlaczego aktywność fizyczna po ciąży jest ważna? Aktywność fizyczna a zdrowie to szeroki temat, w tym okresie jest ona jednak szczególnie pomocna przy powrocie do sylwetki przed ciąży. Pomaga ona także wzmocnić mięśnie, zwiększa poziom energii, poprawia jakość snu, a także…zmniejsza ryzyko depresji poporodowej. Obawiasz się, że nie dasz rady z (nawet domowym) zestawem ćwiczeń? Bez obaw – trening dla początkujących dobierany jest tak, abyś mogła sobie z nim poradzić i, aby był on dla Ciebie bezpieczny po porodzie.

Kompleksowa opieka Centrum Respo

Okres po porodzie to świetny moment, aby zmienić swoje nawyki i zacząć zdrowe odżywianie. I choć może się to wydawać trudne – zwłaszcza, gdy masz pod opieką niemowlę, to wystarczy sięgnąć po pomoc ekspertów, a cały proces sprawi, że będziesz miała więcej energii, lepsze samopoczucie i odzyskasz figurę sprzed ciąży. Jak to zrobić? Z ofertą dla kobiet chcących pozbyć się nadmiarowych kilogramów po ciąży wychodzi Centrum Respo – dietetyczne centrum prowadzone w 100% w formie online. Jak czytamy na https://centrumrespo.pl Centrum Respo to nie tylko najlepsi dietetycy online, ale także personalizowana dieta, dostęp do mobilnej aplikacji, czatu z dietetykiem i…trener personalny online. Dzięki takiej kompleksowej opiece cele są w zasięgu ręki – a Ty możesz się czuć całkowicie bezpieczna, gdy nad Twoim zdrowiem czuwają najlepsi dietetycy kliniczni.

Odpoczynek i zdrowy sen, jako uzupełnienie zdrowej diety

Zdrowa dieta, ćwiczenia, odpowiednie nawodnienie…o co jeszcze należy zadbać, aby efekty zmiany stylu życia były jak najlepsze? Odpowiedź brzmi: dobry sen i regeneracja organizmu. I choć o to może być trudno, gdy masz pod opieką wymagające mnóstwa uwagi maleństwo, to warto znaleźć rytm dnia pozwalający na chociażby chwilę dla siebie. W tej kwestii ogromną rolę odgrywają oczywiście osoby wspierające Cię na co dzień – tak, abyś mogła poświęcić chociaż chwilę na relaks. Tego rodzaju regeneracja nie musi być skomplikowana ani długa, ważne jest to, aby sprawiała Ci ona przyjemność.

Zdjęcie i materiał przesłane przez partnera zewnętrzego

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close