9 objawów odwodnienia. Warto umieć je rozpoznać
Woda jest podstawą życia i obecna jest w każdej komórce naszego ciała. Nawet niewielki jej niedobór boleśnie odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu.
Nie wiem czy wiecie, ale już 2% odwodnienie niesie ze sobą zmiany np. w pracy mózgu, dlatego tak ważne jest żeby pamiętać o piciu wody nie tylko podczas upału. Tymczasem objawów niedostatecznej ilości wody w organizmie jest znacznie więcej i mogą być one bardzo mylące.
9 objawów odwodnienia:
- Suchość w ustach i nieświeży oddech
Błony śluzowe w ustach potrzebują odpowiedniej ilości wody, aby spełniały swoje zadanie. Gdy organizm cierpi z powodu odwodnienia, produkuje za mało śliny, a to sprawia, że namnażają się bakterie i powstaje nieprzyjemny zapach z ust.
- Sucha skóra i oczy
Przesuszona skóra, łuszcząca się i zaczerwieniona, może świadczyć o odwodnieniu. Skóra jest największym organem w ludzkim organizmie i potrzebuje naprawdę dużej ilości wody, aby być w dobrej kondycji. Podobnie jest z oczami. Niedobór wody wpływa na nawilżenie oczu i powoduje problemy z ich suchością, pieczeniem i niedostatkiem łez.
- Ból stawów
Z powodu chronicznego niedoboru wody w organizmie chrząstka stawowa może ucierpieć. Wypiajnie odpowiedniej ilość wody zabezpiecza kości przed ocieraniem się o siebie i chroni przed bólem w trakcie ruchu.
- Osłabienie
Podczas odwodnienia może pojawić się uczucie zmęczenia, chęć na sen. Mało kto wtedy sięga po wodę, bo najczęściej staramy się przegonić dyskomfort kawą. Efekt jest jeszcze gorszy, bo kawa przyspiesza wydalanie moczu, czyli pozbywanie się wody z organizmu.
- Odczuwanie głodu
Często mylimy uczucie głodu z pragnieniem. Szczególnie apetyt na słodycze może być objawem niedoboru wody w organizmie.
- Zaparcia
Woda jest potrzebna do funkcjonowania układu pokarmowego. Gdy płynów w organizmie brakuje, pojawiają się uciążliwe zaparcia.
- Ciemny mocz
Gdy organizm jest odwodniony, wytwarza mniejszą ilość moczu, który staje się bardziej skoncentrowany, ciemny i mocno go czuć. Rzadziej chodzimy do toalety, co nie służy ani nerkom, ani pęcherzowi.
- Ból i zawroty głowy
Oba objawy często związane są z niedostatek wody w organizmie. Zamiast sięgać po tabletkę przeciwbólową, lepiej najpierw sięgnąć po szklankę z wodą.
- Problemy z pamięcią
Tak jak wcześniej zostało wspomniane, już 2% odwodnienie odbija się negatywnie na pracy mózgu. Ten organ złożony jest aż w 89% z wody, więc w pierwszej kolejności odczuwa jej niedobór. Problemy z pamięcią, koncentracją, ciężkie myślenie to jedne z pierwszych oznak zagrażającego odwodnienia.
Aby uniknąć kłopotów, należy każdego dnia małymi łykami, ale często, wypijać najmniej ok. 1,5 – 2 litry wody (ok. 8 szklanek). Dwie szklanki napoju wychylone na raz, przelatując przez układ pokarmowy, nie zostaną w pełni przyswojone i wykorzystane przez organizm.
Pijcie powoli, systematycznie i na zdrowie.
Mi bardzo kiedyś pomagał kmin na jelita, potem przestałam pić i zaczęłam stosować intestę, bo tylko ona potrafiła mi juz pomóc przy moich wzdęciach i zaawansowanych zaparciach. To pewnie sprawka maslanu sodu, który jest zawarty w inteście, bo to on odpowiada za uregulowanie błony śluzowej jelita, a dzięki temu ja się świetnie czuję 🙂
hmmm ja niestety mało piję i ma to wpływ na moje funkcjonowanie. Niestety jestem tego świadoma i muszę sama nad tym pracować.