Wielkanoc 12 kwietnia 2017

Wielkanocne menu – mała ściąga dla zabieganych

Do świąt wielkanocnych pozostało niewiele czasu. Zapewne część z Was dopina już przygotowania na przedostatni guzik – kończy porządki i robi przemyślane zakupy, tak by w piątek przygotować święconkę i wszelkie potrawy. Wszak tradycja głosi, że po sobotnim święceniu koszyczków nie powinno się już nic robić.

Tradycja to jedno, a rzeczywistość to drugie, dlatego założę się, że mimo wszystko jeszcze znaczna część z Was jest w czarnej dziurze z przygotowaniami. I choć czas nagli to jeszcze zastanawiacie się CO ugotować, upiec i podać, by te święta były nie tylko syte i smaczne, ale też by nie zabrakło na stole niczego, co powinno się na nim znaleźć.

Wychodząc więc Wam naprzeciw, podrzucam(y) małą ściągę Wielkanocnego menu – śniadania i obiadu…

Podczas niedzielnego śniadania na stole powinno pojawić się wszystko to, co uprzednio, w sobotę, poświęciliście, a więc:

CHLEB – symbol Chrystusa, zapewnia dobrobyt i pomyślność.

JAJKA – symbol rodzącego się życia.

Podawane mogą być klasycznie, czyli po prostu ugotowane na twardo lub w bardziej nowoczesnej formie – jajka faszerowane. Przepisów jest całe mnóstwo, od przeróżnych past, przez pieczarki, sery, aż po warzywa i wędliny.

MIĘSO – po Wielkim Poście potrawy mięsne są niemal obowiązkowym elementem menu, symbolizują płodność, dostatek i zdrowie.

Na stole nie może więc zabraknąć: białej (pieczonej) kiełbasy, różnego rodzaju wędlin, pieczonego schabu i/lub szynki oraz pasztetów.

Pasztety mogą być również przygotowane w wersji bezmięsnej, tj. z jajek, grzybów bądź warzyw.

CHRZAN i/lub ćwikła z chrzanem – symbol siły i zdrowia.

SÓL – symbol oczyszczenia, prostoty i prawdy. Posiada również moc odstraszania wszelkiego zła.

CIASTA – symbol wszechstronnych umiejętności i doskonałości.

Tradycyjne wielkanocne słodkości to: pascha, babka, mazurek, baranek i zajączek. Ale na świątecznym stole zawsze mile widziany jest również sernik – dla mnie król ciast 😉

SAŁATKI

Co prawda nie stanowią zawartości święconki, ale za to pyszne i kolorowe dopełnienie wszystkich tych jaj i mięs. Klasyką jest oczywiście sałatka jarzynowa, ale obok niej śmiało  może stanąć iście wiosenna wersja – z zieloną sałatą/rukolą, pomidorami, rzodkiewką, fetą i kiełkami.

Ponadto, w niektórych domach do śniadania, w innych dopiero do obiadu, serwuje się ZUPY:

Żurek – tradycyjny, na zakwasie. W zależności od upodobań z dodatkiem jajka, kiełbasy lub grzybów.

Barszcz biały.

Zupa chrzanowa z jajkiem i kiełbasą.

A dopełnieniem wszystkich tych potraw, niezależnie od tego czy serwuje się je na śniadanie czy obiad, są wszelkiego rodzaju: rolady, schaby faszerowane, drób na różne sposoby i galarety.

Wybór duży, ilości też zapewne będą wprost nieproporcjonalne do liczby gości i świątecznych dni – ale cóż, taka to już tradycja… 😉

Smacznego!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gościnne wtorki 11 kwietnia 2017

Poznaj inspirujące mamy – takie jak Ty!

Mama – to najpiękniejsze słowo, jakie może usłyszeć kobieta. Daje poczucie szczęścia, spełnienia i radości, ale również związane jest z pewnymi wyrzeczeniami, wyborami, które przedkładają dobro dziecka nad swoje własne. I to jest oczywiście naturalne.  

Nie ma żadnej szkoły, która przygotowuje do bycia mamą czy tatą, a niekiedy takie zaplecze ze sprawdzonymi informacjami, z doświadczeniem innych mam, przydałoby się bardzo – i potwierdzi to każda mama. Staramy się przygotować do macierzyństwa już będąc w ciąży – dbamy o siebie, o rozwijające się dziecko, chcemy przygotować nasz dom na przyjście maleństwa. Ale nie jesteśmy w stanie przygotować siebie oraz otoczenia na kilkanaście lat na przód, a każdy wiek dziecka stawia przed nami kolejne wyzwania. To wszystko dzieje się w trakcie – a wtedy ciężko o spokojny czas na doczytanie o problemie, zasięgnięcie porady u odpowiedniej osoby. I jeszcze piętrzą się sprawy organizacyjne: czasem nasze miejsce zamieszkania nie pomaga nam w znalezieniu fachowej pomocy.

Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy możemy komunikować się ze wszystkimi poprzez Internet. To wielkie ułatwienie dla nas, współczesnych mam! Zabrano nam bowiem wiele: pomoc osób bliskich (wielu młodych rodziców mieszka daleko od rodziny lub nie może po prostu liczyć na pomoc w codziennej opiece nad dziećmi); naszą intuicję (wszyscy dookoła mówią nam, co mamy robić – jak rodzić, jak karmić, jak usypiać itp.) i komfort bezpieczeństwa (świat pędzi do przodu i czujemy się ciągle sfrustrowane, że nie możemy pogodzić ze sobą wszystkiego, a pierwsze lata życia dziecka wymagają poczucia bezpieczeństwa i spokoju). Do tego jeszcze dochodzi szum informacyjny i reklamy, bo każdy producent wie, co najlepsze jest dla Twojego dziecka, a przecież tak naprawdę tylko Ty znasz swoje maleństwo! Jeśli jednak akurat nie trafisz na sprawdzone informacje i metody, dzięki którym Twoje macierzyństwo może być spokojniejsze, wciąż będziesz bombardowana milionem porad i wskazówek wielkich koncernów, dla których celem nie jest ochrona Twojego dziecka, a osiągnięcie zysku ze sprzedaży produktów.

Z tej bezsilności, z poczucia, że szczególnie pierwsze miesiące życia po narodzinach mojej drugiej córki, które okazały się bardzo trudne dla naszej rodziny, mogły wyglądać zupełnie inaczej, postanowiłam działać – i stworzyłam cykl bezpłatnych spotkań online dla mam „Inspirujące mamy”. Nie jestem alfą i omegą, dlatego zaprosiłam do udziału znane mi mamy-ekspertki, które są specjalistkami w konkretnym temacie. Są one najczęściej blogerkami i dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem na swoich blogach, albo działają również lokalnie, spotykając się z innymi mamami na warsztatach lub konsultacjach.

Jakie tematy są i będą poruszane podczas spotkań online „Inspirujące mamy”? Wszystkie związane z opieką i wychowywaniem dzieci, szczególnie tych małych: rodzicielstwo bliskości, chustonoszenie, karmienie piersią, zdrowe żywienie, masaż niemowląt, zdrowy rozwój psychiczny i ruchowy, rozwój mowy, zdrowe pieluszkowanie (pieluszki wielorazowe) lub nawet wychowanie bezpieluchowe (Naturalna Higiena Niemowląt), metoda Marii Montessori, porozumienie bez przemocy. Najogólniej mówiąc: te tematy, które pozwalają być bliskim i wspierającym rodzicem, który korzysta z dobrodziejstw naturalnych metod i chce prowadzić zdrowe i  ekologiczne życie. Dlatego zapraszam wszystkie mamy do udziału w bezpłatnych spotkaniach online (tak zwanych webinariach) „Inspirujące mamy”.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2017 roku o godzinie 21.00 i będzie dotyczyło chustonoszenia – jak zacząć przygodę z chustonoszeniem i jak wybrać dobrą chustę. Podczas spotkań można zadawać pytania mamom-ekspertkom na czacie, dlatego zachęcam do bycia na żywo, ale jeśli jednak np. dziecko  się obudzi, to oczywiście będzie można przez kilka dni po spotkaniu obejrzeć powtórkę. Wystarczy zapisać się raz, a otrzymasz informacje o każdym kolejnym spotkaniu wprost na Twoją skrzynkę mailową (http://inspirujacemamy.pl/zapisz-sie/). Obecnie trwa edycja wiosenna „Inspirujących mam” i spotykamy się co miesiąc, ale od września spotkania będą odbywały się co dwa tygodnie, gdyż cykl cieszy się coraz większym zainteresowaniem i kolejne mamy-ekspertki zgłaszają się, by dzielić się swoją wiedzą.   

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 11 kwietnia 2017

Mówisz: W ogóle nie czuję tych świąt? Zmień nastawienie!

Święta powinny być wyjątkowe. Nie skupiajmy się na przewadze Bożego Narodzenia nad Wielkanocą, czy odwrotnie. Poszukajmy ich wyjątkowości i nauczmy dzieci się nimi cieszyć. Gdzie znaleźć magię świąt? Najlepiej w sobie, nawet jeśli schowana jest głęboko.

Pamiętacie filmik krążący kiedyś w sieci, przedstawiający skrzypka na stacji metra, który grał Bacha? Przez trzy kwadranse zebrał zaledwie 30 dolarów, choć mijały go tysiące ludzi. Przechodnie nie wiedzieli, że gra dla nich sławny na całym świecie Joshua Bell, na którego koncert bilety — za 100 dolarów — zostały już dawno wyprzedane. Bo wiecie… bez odpowiedniego nastawienia łatwo nie zauważyć i nie docenić ważnych i wielkich rzeczy. “Opakujmy” więc Święta, najpiękniej jak potrafimy, by przeżyć je tak, by stały się dla nas cudowne.

Święta to spotkanie przy stole

Gdy byłam dzieckiem, święta spędzało się u dziadków – babcia przygotowywała na obiad kaczkę i królika, a dziadek robił najlepszą w świecie kapustę. Teraz o tradycję wspólnych spotkań przy świątecznym stole dbają moi rodzice. Zamykam oczy, a znany smak babcinej babki i pasztetu mojej mamy przenosi mnie do dzieciństwa. Radość bycia razem jest niezmienna przez te wszystkie lata. Cudownie, jeśli jest wypełniona dziecięcym śmiechem i podnieceniem — kiedy będzie można poszukać zajączka…

Święta to tradycja

W wielkanocną niedzielę dzieci szukają prezentów, które jak przed laty, zostawił gdzieś pod krzaczkiem zajączek. A w lany poniedziałek jak co roku jest śmigus-dyngus, więc leje się wodą. Wcześniej w Wielką Sobotę ozdabiamy jajka (w tym roku planujemy je drapać) i idziemy z koszyczkiem do kościoła…

Święta to religijność

Cieszę się, że zostałam wychowana w katolickiej wierze, między innymi dlatego, że nietrudno mi święta przeżywać szczególnie, intensywnie i emocjonalnie. Nie wyobrażam sobie odpuścić spowiedź świętą, staram się słuchać rekolekcji. Czuję naturalną potrzebę, by w Wielkim Tygodniu być w kościele, poczuć jego spokój i ciszę oraz pokazać Aleksowi, o co w tych dniach naprawdę chodzi. A dziecko z każdym rokiem rozumie coraz więcej.

Wyjątkowa oprawa stołu i domu

Święta składają się z wielu zwyczajnych szczegółów. Z zapachu czystego domu i widoku wiosny przez lśniące szyby w oknach – bądźmy też razem w świątecznych porządkach i przygotowaniach. Z wielkanocnych dekoracji: kurczaczków i królików, żonkili w doniczce i pastelowych serwetek. Z wypucowanego samochodu, wyprasowanych koszul i odświętnych sukienek. Tak, to wszystko ma duże znaczenie najpierw dla zmysłów, a potem dla serca.

Czy rzeczywiście ciężko obudzić w sobie magię Świąt Wielkiej Nocy i sprawić, by były tak wyjątkowe, jak wtedy gdy byliśmy dziećmi? A jeśli dotąd nie mamy szczególnych wspomnień albo z jakiegoś powodu wyparliśmy tradycję – stwórzmy od nowa piękne przeżycia i ważne rytuały. Spróbujmy sami odnaleźć ich czar i sprawić, by nasze dzieci poczuły je mocno w swoich serduszkach.

Zdjęcia z naszego domowego archiwum 😉

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close