Ciąża 7 sierpnia 2017

Jak przygotować się do ciąży?

Podobno co piąte dziecko jest owocem gorących letnich nocy, a najszybciej zachodzi się w ciążę właśnie na urlopie. Dziś trochę informacji o tym, jak przygotować się do tego, by zostać mamą, choć – jak wiadomo – i bez specjalnych starań może się udać. Jak mówi staropolskie przysłowie – przypadki chodzą po ludziach 😉

Jedno jest pewne, jeśli planujesz zajść w ciążę, powinnaś o pewne kwestie zadbać odpowiednio wcześniej. Mam więc kilka ważnych wskazówek, które choć znane, mogą Ci umknąć.

Zmień styl życia

Odstaw używki, znajdź czas na wypoczynek, pamiętaj o odpowiedniej ilości snu, mniej się stresuj (stres jest jednym z większych przeszkód zajścia w ciążę i niestety najtrudniej nad nim zapanować). Powyższe rady dotyczą także przyszłego taty – między innymi od tego zależą jego możliwości  prokreacyjne i jakość nasienia.  

Zadbaj o formę

Czas przed zajściem w ciążę to dobry moment, by poprawić kondycję swojego ciała i uregulować BMI (stosunek masy ciała do wzrostu) – zarówno niedowaga jak i nadwaga wpływają na płodność. Poza tym aktywne kobiety lepiej znoszą te szczególne dziewięć miesięcy, rzadziej dokuczają im bóle pleców, obrzęki i są lepiej przygotowane do porodu. Jeśli dotąd nie ćwiczyłaś, wybierz taki rodzaj ruchu, który będzie sprawiał Ci przyjemność.

Jedz zdrowo

Kiedy, jak nie teraz! To najlepszy czas na zmianę nawyków – przyjrzyj się swojej diecie i zmodyfikuj ją  tak, by posiłki były pełnowartościowe i bogate w niezbędne składniki odżywcze, mikroelementy oraz witaminy. Twój organizm potrzebuje około trzech miesięcy, aby zgromadzić zapas witamin.

Idź do lekarza:

– ginekologa – przebadaj się ginekologicznie, zrób cytologię, USG piersi i morfologię, upewnij się, czy od razu po odstawieniu antykoncepcji możecie starać się o dziecko. Zazwyczaj warto zrezygnować wcześniej z jej stosowania, aby organizm mógł uregulować gospodarkę hormonalną. Zapytaj swojego lekarza, jakie badania powinnaś jeszcze zrobić – np. w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii, albo sprawdź, czy jesteś odporna na różyczkę;

– stomatologa – wylecz wszystkie zęby! Stany zapalne i próchnica mogą być groźne dla płodu, a w ciąży leczenie dentystyczne jest trudniejsze.

Zacznij przyjmować kwas foliowy

W okresie ciąży jego zapotrzebowanie bardzo wzrasta, a dieta nie dostarczy odpowiedniej ilości tej substancji. Chyba, że jesteś w stanie zjeść ponad kilogram szpinaku czy brokułów dziennie? Kwas foliowy w ciąży bierze udział np. w prawidłowym podziale komórek, odgrywa ważną rolę w procesach krwiotwórczych, a jego niedobór może skutkować wadami u dziecka, dlatego warto zacząć go przyjmować na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę, a potem w pierwszym trymestrze.

Ciesz się seksem

Postaw na spontaniczność i czerpanie przyjemności z bycia razem.

 

Photo by Bich Ngoc Le on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Niepoprawna Optymistka

Haha – ostatni mój ulubiony, ale póki co ciąży nie planuję 😛

W przedszkolu 7 sierpnia 2017

5 niebezpiecznych rzeczy, które powinno robić twoje dziecko

Żyjemy w czasach, gdy niebezpiecznie jest wyjść boso na trawę, piasek na plaży czy zawiesić w domu firanki tzw. makarony. Bańki mydlane też są niebezpieczne dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, bo mogą one wypić płyn, połknąć drobne elementy. Czy tylko mi się wydaje, że świat trochę zwariował na tym punkcie?

Na większości produktów znajduje się informacja – niedozwolone dla dzieci poniżej trzeciego roku życia,  bo produkt zawiera np. zbyt małe elementy, którymi mogą się zadławić. Dobrze wiemy, że rzeczywiście tak może być. To pociąga za sobą konsekwencje związane z doborem zabawek dla dzieci, ponieważ często bawią się one same poza uwagą rodziców i gdy mają potencjalnie niebezpieczną zabawkę nieadekwatną do wieku, o nieszczęście nietrudno. Natomiast posługiwanie się nożem to zdobywanie nowych umiejętności, pamiętajmy jednak byśmy w tej przygodzie byli zawsze razem z nimi.

Przedstawię wam 5 niebezpiecznych rzeczy, które powinny robić już przedszkolaki. Jesteście gotowi?

Zabawa z ogniem. Tak, dobrze przeczytaliście –  chodzi mi o zabawę dzieci z ogniem, oczywiście pod okiem rodziców. Musimy je nauczyć kontrolować to zjawisko. Nie nauczymy ich tej umiejętności pokazując obrazki w książkach, filmy, czy tłumacząc jakie zagrożenia niesie. Dzieci poprzez doświadczenia poznają tajemnice ognia, co się szybciej pali, czym najlepiej go ugasić, a wszystko to pod czujnym okiem dorosłego. Pamiętajmy, by informować ich o tym co mogą zrobić, a czego nie. Niech zapalą zapałkę, później świecę, a na końcu niech zgaszą obie rzeczy.

Ostry nóż i patyk. Pamiętacie te emocje, gdy potajemnie zabraliście scyzoryk ojcu lub starszemu bratu? Ileż rzeczy można  było z nim zrobić? Dlaczego dziś nie dać starszym przedszkolakom ostry nóż, finkę, czy scyzoryk, by zaostrzyli patyk, np. na kiełbaskę? Wystarczy, że wyjaśnimy lub pokażemy jak bezpiecznie mogą to zrobić: Usiądź wygodnie, rozszerz nogi, połóż patyk na twoim lewym udzie (jeśli dziecko jest leworęczne, na prawym udzie) i złap go lewą ręką i połóż ją na udzie. W prawej masz ostry nóż. Teraz wykonaj ruch od siebie z ostrzem skierowanym na zewnątrz i spróbuj zaostrzyć końcówkę patyka. Pamiętaj, palce trzymaj z daleka od ostrza. Jeśli ktoś będzie obok ciebie przechodził, zatrzymaj się, rób to powoli. Należy też zwrócić uwagę dzieciom, by przy tej czynności nie śpiewały, nie bawiły, ale by skoncentrowały się na zadaniu. Świat się nie zawali, jak przy pierwszym patyku nieco się zadrapią, czy skaleczą – bo do wesela się zagoi.

Rzucanie włócznią. Mamy już zaostrzony patyk, więc dlaczego go nie wykorzystać jako włóczni? Do tego celu warto znaleźć polanę lub przestrzeń w ogrodzie. Ćwiczenie to stymuluje zarówno mózg naszych dzieci, jak również całe ich ciało, poprawia skupienie uwagi i koncentracji. Trafienie włócznią do celu to świetne ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jeśli nie macie możliwości by rzucać z dziećmi włócznią lub nadal uważacie to za zbyt niebezpieczne, zróbcie razem papierowe samoloty, które mogą lądować na lotnisku z pudełka po butach lub rzucajcie lotkami do tarczy. Zmierzam do tego, że samo rzucanie nie rozwija tak bardzo percepcji, jak rzut do określonego celu.

Wielka demolka. Musicie wyrzucić stary telewizor, pralkę albo mikrofalówkę? Dlaczego jej nie rozkręcić razem z dziećmi? Skoro zapłaciliśmy za to urządzenie, to miejmy z niego jeszcze jakiś użytek. Rozbieranie domowych sprzętów to świetna okazja, by pokazać co jest w środku, jak to działa, jak można coś naprawić itd. Dajcie im śrubokręt do ręki, niech próbują rozkręcać śrubki, to dopiero ćwiczenie małej motoryki i frajda dla dzieci.

Jazda na rowerze/deskorolce/rolkach. To już ostatni punkt. Pokonywanie trasy na jednośladzie pozwala maluchom szybciej się przemieszczać i jednocześnie rozwija ich sprawność motoryczną. Zarówno Marcin jak i Lusia w wieku dwóch lat pożegnali wózek na rzecz rowerka biegowego czy swoich nóżek. Dali radę. Dziś Lusia bez problemu przejdzie 3 km pieszo, a tym bardziej na rowerku, a Marcin potrafi z tatą przejechać 20 km na wycieczce rowerowej. Jeśli dzieci szybko załapią o co chodzi z rowerkiem biegowym, to równie sprawnie skoncentrują się na samej jeździe i znajdą również przyjemność we wspólnym spacerowaniu z wami. Obok doskonalenia umiejętności koordynacji, musimy nauczyć dzieci rozumieć znaki drogowe, światła, tłumaczyć zasady na ścieżkach rowerowych, czy przejściu dla pieszych. Mądrze wychowujmy przyszłych rowerzystów.

Bezpieczeństwo to jeden z najtrudniejszych obszarów zarówno w edukacji, jak i w wychowaniu. Każdy z nas ma bowiem własne poczucie bezpieczeństwa. Dla jednych granica tego co jest Niebezpiecznie zaczyna się bliżej, a dla innych o wiele dalej. Pamiętajcie, że im szybciej pozwolimy dzieciom korzystać z narzędzi, tym wcześniej będą świadomie ich używać i łatwiej będzie im funkcjonować w otoczeniu.

Zdjęcia: Agnieszka J.

Subscribe
Powiadom o
guest

20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Niepoprawna Optymistka

Zgasić świeczkę ok, ale aby uczyło się zapalać zapałkę? Ja bym się bała

W roli mamy - wrolimamy.pl

Ale dlaczego? Jeśli nauczy się to robić pod twoim okiem nic złego się nie stanie a z drugiej strony zaspokoi swoją ciekawość.

Agata Wawrow
7 lat temu

Nauczy się robić pod Twoim okiem, ale jak nie będziesz patrzeć to też będzie „umiał”. Jeden będzie ostrożny, a drugi nie

Dogonić Rudą
7 lat temu

Trzeba pozwalać na to dzieciom, bo przecież przyjdzie czas, gdy będą musiały puścić maminą spódnicę. Lepiej, by były rozsądne i samodzielne, a same się tego nie nauczą.

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Dogonić Rudą

zgadzam się w 100% z tobą 🙂

Mama w Barcelonie
7 lat temu

Jeśli wszystko dzieje się pod okiem rodzica, ok. No i przede wszystkim tłumacząc o ewentualnych niebezpieczeństwach.

Ewa Jelinek
7 lat temu

Artykuł wywołał moj prezent dla Marcinka…? 😀

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Ewa Jelinek

kochana Ciociu, zdjęcie jeszcze przed prezentem 🙂

Tere There
7 lat temu

Moje dzieci od małego wszystko ze mną robią…syn mając 3 latka skroił 10 kg pieczarek oczywiście pod kontrolą,podpalaja kuchenkę gazową same robią kanapki dzieci trzeba zachęcać A nie wiecznie mówić nie dotykać bo sobie coś zrobisz! Potem wyrastają dźwięki które w wieku 16 lat umrą z głodu bo mamusia nie zostawiła obiadu.

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Tere There

Super, że je od początku angażujesz

Anonimowo
6 lat temu

moj jak mial 5 lat, to prasował żelazkiem…Bardzo go interesowało i pokazywałam mu co żelazko robi z paragonami

Anonimowo
6 lat temu

Moja ma 2,5 roku i takim nożem od kompletu sztućców smaruje sobie kanapki i pomaga w krojeniu.

Anonimowo
6 lat temu
Reply to  Anonimowo

Przy drugim.dziecku wszystko jest prędzej i człowiek mniej panikuje ?

Anonimowo
6 lat temu

Przy pierwszym dziecku długo się przed tym wzbraniałam – ale dzisiaj, kiedy są „więksi”, to pomagają robić sałatki – w wieku 8, 6 i 4 latka ciachają ostrożnie, ale z wieeelką pasją 🙂

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Anonimowo

Pomocnicy rosną. Aż czekać aż sami przygotują 🙂

Anonimowo
6 lat temu
Reply to  Anonimowo

Trochę się tego dnia boję, ale coraz bardziej się cieszę 😀

Anonimowo
6 lat temu
Reply to  Anonimowo

no i najmłodsza (14m) przy okazji też się szybko nauczy 😉

Anonimowo
6 lat temu

Sredni syn mial 2 lata jak sobie sam kanapke zrobil do dzis lubi rzadzic w kuchni

Anonimowo
6 lat temu

Starsza Córka ma niecałe 7 lat, potrafi nastawić wodę na herbatę, robić kanapki, czy włączyć mikrofalówke. Zawsze chciała się uczyć takich rzeczy więc jej pozwalam i pokazałam co i jak. Młodsza niedługo skończy 3 lata o uczy się „obsługi” noża.

Anonimowo
6 lat temu

Moja 3-latka obcina nożem końcówki banana i kroi go na „plasterki” (takie 3-5 cm – nie ważne ale jest szczęśliwa, że się udało ;)), smaruje masełkiem kanapkę. Starsza córka 5 lat, kroi owoce i też sobie potrafi posmarować kanapkę masełkiem. Wszystko pod nadzorem.

Emocje 3 sierpnia 2017

Cztery kroki do zdrowia. Profilaktyka nowotworu piersi jest w zasięgu każdej z nas

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy rozpoznawany u kobiet. Jest bardzo niebezpieczny i zbyt późno wykryty zbiera śmiertelne żniwo. Dotyka on przede wszystkim kobiety, choć mężczyźni również mogą na niego zachorować.

Ryzyko rozwoju tego typu nowotworu wzrasta po ukończeniu 35 roku życia, a apogeum zachorowań przypada między 50 a 70 rokiem życia. Niestety nie oznacza to, że młodsze kobiety (i mężczyźni!) nie mają czego się obawiać. Troska o zdrowie powinna towarzyszyć każdej z nas przez całe życie. Nie na darmo mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest kilka czynników, które pomagają zminimalizować lub uniknąć ryzyka rozwoju raka piersi.

Szczególną uwagę na ten problem trzeba zwrócić, jeśli w rodzinie występowały przypadki nowotworu piersi. Niebezpieczeństwo wynika z mutacji genów, tak zwanych BRCA1/2. Kobiety, u których stwierdzono taką mutację, muszą być czujne, gdyż ryzyko wystąpienia nowotworu wynosi w ich przypadku od 50 do 90%. Jeśli należysz do kobiet obarczonych wysokim ryzykiem wystąpienia raka piersi, powinnaś być objęta opieką według wytycznych lekarza (USG piersi, mammografia).

Każda z nas, nawet ta potencjalnie nieobarczona ryzykiem, powinna samodzielnie badać piersi oraz prowadzić zdrowy styl życia. Ani jedno, ani drugie nie jest trudne do wdrożenia i poza badaniami profilaktycznymi, warto każdego dnia pamiętać o czterech prostych krokach do zdrowia:

  1. Badaj piersi raz w miesiącu

Samobadanie jest podstawą wczesnego wykrywania raka piersi, którą powinny przeprowadzać regularnie wszystkie kobiety, niezależnie od wieku. Samobadanie powinno wykonywać się tydzień po okresie, ponieważ przed i w trakcie miesiączki wahania poziomu hormonów sprawiają, że piersi mogą być opuchnięte i nadwrażliwe, co może zafałszować wynik. Kontrola polega na oglądaniu piersi oraz poprowadzeniu odpowiedniego dotyku, aby wyłapać zmiany m.in. w kształcie piersi, przebarwienie skóry lub powstanie jej zmarszczeń i zmian napięcia, zaistnienia wycieku z sutka. Najlepiej, by lekarz rodzinny lub ginekolog, pokazali dokładnie, jak wykonywać to badanie, ponieważ tylko dobrze poprowadzony dotyk pozwoli wychwycić nieprawidłowości.

  1. Jedz zdrowo

To brzmi jak wytarte hasło reklamowe, ale to cały czas jedna z najważniejszych rzeczy, które powinniśmy przestrzegać. Zdrowe odżywianie jest potrzebne nie tylko do energetycznego napędzania naszego organizmu, ale przede wszystkim niedopuszczenia do powstawania uszkodzeń w ciele przez szkodliwe czynniki. Toksyny i nadmiar wolnych rodników, spowodowany niewłaściwą dietą, sprawiają, że zdrowe komórki organizmu ulegają uszkodzeniu i niebezpiecznym mutacjom. Aby tego uniknąć, trzeba ograniczyć, a najlepiej zrezygnować, z produktów wysoko przetworzonych, pełnych cukru rafinowanego, tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, a także alkoholu i nadmiaru czerwonego mięsa. Pamiętaj o owocach i warzywach, ponieważ zaleca się spożywanie każdego dnia co najmniej ich pięciu porcji. To one dostarczą dobroczynnych witamin i minerałów, błonnika pokarmowego, a także terpenów, steroli, fenoli i flawonoidów chroniących organizm przed rozwojem nowotworu. Dieta oparta na zdrowych produktach wcale nie musi być nudna, a dzięki niej będziesz szczuplejsza i zdrowsza. Badania pokazują, że masa ciała odpowiednia w stosunku do wzrostu może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.

  1. Ruszaj się codziennie

Aktywność fizyczna rzeczywiście wpływa na zmniejszenie ryzyka powstawania różnych nowotworów. Nie chodzi tu jedynie o intensywne ćwiczenia, które w nadmiarze lub źle wykonywane, mogą powodować kontuzje, ale o zdrowy ruch, co najmniej przez 30 minut każdego dnia przez 5 do 7 dni w tygodniu. Możesz spacerować z psem, pływać, grać w tenisa czy jeździć rowerem – rób wszystko to, co sprawia ci niekłamaną przyjemność i wprawi twoje ciało w zdrowy ruch.

  1. Bądź otwarta na wiedzę

Jest wiele akcji, specjalistycznych stron internetowych, takich jak myday.eu.com i książek poświęconych tematyce nowotworów, po które możesz sięgać. Rozmawiaj z lekarzami, korzystaj z badań profilaktycznych, aby wiedza pomagała chronić twoje zdrowie.

Pamiętaj, że omijanie problemu nie oznacza, że on zniknie. Im większa świadomość i regularne samobadanie, tym większa szansa na przeciwdziałanie nowotworom, które w wielu przypadkach można leczyć z sukcesem, o ile są wcześnie wykryte. Wiedza = życie!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close