Cynamon jako naturalna broń dla zdrowia i urody – żegnajcie wypryski i inne defekty!
Cynamon zapewne większości z nas kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia i to właśnie w tym okresie sięgamy po niego najczęściej. Dobrze smakuje w słodkich wypiekach (i nie tylko), jego zapach poprawia nastrój, a rozgrzewające właściwości idealnie sprawdzają się w zimowe dni. Warto jednak czerpać z tej przyprawy zdecydowanie więcej niż raz w roku, ponieważ ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i urodę.
Nie wiem czy wiecie, ale ze względu na swe wszechstronne właściwości, cynamon znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w lecznictwie i kosmetyce. Zajmuje on bowiem drugie miejsce wśród przypraw (zaraz za goździkami) mających najwięcej przeciwutleniaczy! Stanowi więc bardzo silną, w 100% naturalną broń. Wykazuje silne właściwości antybakteryjne, antygrzybicze, przeciwpasożytnicze oraz antynowotworowe.
Jakby tego było mało działa również przeciwzapalnie, dezynfekująco i przeciwwirusowo. Dlatego też olejek eteryczny, a także wyciągi z kory i liści cynamonowca z powodzeniem można stosować w leczeniu przeziębień, grypy, kataru, problemów z zatokami oraz chorób dróg oddechowych.
Ponadto…
Cynamon poprawia pamięć, koncentrację i proces trawienia. Reguluje również pracę nerek.
Zwalcza wolne rodniki, przez co opóźnia procesy starzenia.
Przyspiesza przemianę materii oraz spalanie tłuszczu – dla uzyskania tego efektu należy dodawać do spożywanego jedzenia pół łyżeczki tej przyprawy dziennie.
Reguluje procesy trawienia oraz wydalania.
Obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Według lekarzy regularne spożywanie cynamonu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, a także cukrzycy (uwrażliwia komórki naszego organizmu na insulinę).
Zawarty w cynamonie aldehyd oraz epikatechina może opóźnić wystąpienie lub wręcz zapobiec chorobie Alzheimera.
Olejek cynamonowy hamuje wzrost pleśni i drożdżaków, dlatego warto dodawać go do różnych przetworów jako naturalny konserwant.
Wyciąg z kory oraz olejek cynamonowy wspierają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Wykorzystywane są zatem przy biegunkach i zatruciach pokarmowych.
Ze względu na zawartość kumaryny należy zachować ostrożność, pod względem ilości spożywanego cynamonu, ponieważ jego nadmierne spożycie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek. Warto przy tym jednak podkreślić, że dawka toksyczna dla cynamonu cejlońskiego to 40 gramów, czyli mniej więcej 11 łyżeczek. Jednorazowo więc chyba trudno przekroczyć tę ilość.
CYNAMON W KOSMETYCE…
W kosmetyce cynamon najczęściej stosowany jest w preparatach i zabiegach antycellulitowych, przeciwtrądzikowych, odmładzających i rozgrzewających.
Warto łączyć go z miodem, który wykazuje właściwości nawilżające, zmiękczające i ujędrniające. Razem stanowią idealną bazę do tworzenia maseczek do twarzy, peelingów, czy kosmetyków do włosów.
Mieszanka miodu z cynamonem to prosty i dobry sposób na walkę z różnymi defektami cery, typu wypryski, czy przebarwienia oraz do codziennej pielęgnacji mającej na celu poprawienie kondycji skóry i przedłużenie jej młodości. W tym celu wystarczy dwie łyżki przyprawy wymieszać z tą samą ilością miodu i nałożyć na skórę na około 20-30 minut. Po tym czasie zmyć letnią wodą. Mieszankę tę można również wzbogacić o jogurt naturalny i sok z cytryny.
Do pielęgnacji ciała oraz walki z cellulitem warto serwować sobie cynamonowy peeling/papkę do nacierania, która nie tylko wygładzi skórę i ją nawilży, lecz również poprawi ukrwienie. By przygotować sobie taki kosmetyk należy wymieszać cynamon z miodem i solą morską.
Olejek cynamonowy można z powodzeniem dodawać do aromatycznej i rozgrzewającej kąpieli – zalecanej przy przeziębieniu. Może to być kąpiel całego ciała w wannie, jak również samych stóp, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Do przygotowania kąpieli stóp potrzebujemy szklankę mleka, szklankę wody, łyżkę oliwy z oliwek i dwie łyżeczki sproszkowanego cynamonu. Wszystkie składniki należy wymieszać i lekko podgrzać, a następnie moczyć stopy przez około 10 minut.
Olejek cynamonowy działa ujędrniająco, ściągająco i rozjaśniająco. Stosowany jest w stanach zapalnych skóry oraz przy (wspomnianych już) wypryskach i plamach pigmentacyjnych.
Cynamon z powodzeniem można również wykorzystywać do pielęgnacji włosów oraz stymulacji ich wzrostu. W tym celu w domowym zaciszu można przygotować prostą maseczkę składającą się z cynamonu, miodu oraz oliwy z oliwek – w równych proporcjach (np. po jednej łyżce). Mieszankę nakłada się na zmoczoną uprzednio skórę głowy i wykonuje delikatny masaż. Maseczkę powinno się pozostawić na skórze przez około 15 minut – najlepiej pod czepkiem. Po tym czasie mieszankę spłukujemy letnią wodą. Zabieg można wykonywać raz w tygodniu.
P.s. Pamiętajcie, że przed nałożeniem jakiegokolwiek produktu na skórę (twarzy) warto jest wykonać najpierw próbę uczuleniową!