Targi 26 lutego 2020

Targi Mamaville Kraków vol. 2

To już druga krakowska edycja Targów Mamaville. Tym razem będzie bardzo wiosennie, kolorowo i jak zwykle rodzinnie. Organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi i te, które dopiero czekają na maleństwo. 

Targi Mamaville obecne są na polskim rynku  od sześciu lat. To dość, by zdobyć doświadczenie i dokładnie poznać oczekiwania konsumentów. Wystawcy coraz lepiej dopasowują się do potrzeb klientów, a klienci, szczególnie ci mali, są coraz bardziej zadowoleni. 

Nie inaczej będzie i w pierwszą marcową niedzielę. Na odwiedzających czeka bogata strefa zakupów, gdzie będzie można nabyć ubranka dla mniejszych i większych dzieci oraz ubrania dla kobiet w ciąży, akcesoria do pokoju dziecięcego i niezbędne elementy wyprawki noworodka, zabawki, wózki, foteliki nosidełka i wszystko to, czego dziecko potrzebuje. Spora część wystawców to kobiety, które łączą opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. One najlepiej wiedzą, czego potrzebują dzieci i rodzice. Właśnie dlatego oferta Targów Mamaville jest tak unikalna. Tu nie ma taśmowej produkcji importowanej ze Wschodu, tylko oryginalne i unikatowe projekty, najczęściej zrealizowane w Polsce. 

Ponieważ Targi Mamaville to impreza skierowana do rodzin, głównie z małymi dziećmi, organizatorzy zadbali o kącik dla mamy i dziecka, gdzie można nakarmić lub przewinąć malucha. Będzie miło, czysto i bezpiecznie. A na starsze dzieci będzie czekała strefa atrakcji, w której na pewno będą się dobrze bawiły. 

Tradycyjnie już Targom Mamaville będą towarzyszyły zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązuje kolejność zgłoszeń. Rejestrować się można tutaj: https://evenea.pl/event/mamavillekrakow2/ 

Całodzienny pobyt na Targach będzie możliwy dzięki strefie relaksu, gdzie będą stały wygodne leżaki i pufy oraz oczywiście tradycyjne stoły. Tu będzie można zjeść (w menu nie zabraknie żywności wegetariańskiej i wegańskiej), odpocząć i zebrać siły na dalszą przygodę z targami. 

 

Data: 1 marca 2020 

Godzina: 10 – 17

Miejsce: EXPO KRAKÓW ul. Galicyjska 9, 31-586 Kraków

Wstęp: Bilety w cenie 7 zł w przedsprzedaży, 10 w dniu imprezy. Dzieci do lat 15 wstęp wolny. Informacje dotyczące przedsprzedaży można znaleźć tutaj: https://targi.mamaville.pl/krakow-vol-2-1-03/informacje/

 

Zapraszamy też na stronę Targów na Facebooku: https://www.facebook.com/events/434830480526255/

 

Blog W Roli Mamy tradycyjnie obejmuje kolejną edycję Targów Mamaville patronatem medialnym.  

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 24 lutego 2020

Łóżko domek – perfekcyjny wybór do pokoju dziecka!

Szukasz takiego łóżeczka dziecięcego, które będzie mogło spełnić wszystkie oczekiwania Twojego malucha? W takim przypadku sprawdź łóżka domki – to jeden z ostatnich hitów!

W sklepach można znaleźć różne rodzaje łóżeczek dziecięcych przeznaczonych zarówno dla najmłodszych dzieci, jak również dla przedszkolaków i dla uczniów.

Oprócz standardowych konstrukcji w sprzedaży możemy spotkać także te oryginalne i niebanalne, na przykład łóżko domek. To doskonały wybór zarówno dla dziewczynki, jak również dla chłopca!

Jak wygląda łóżko domek?

Pod pojęciem takim jak łóżko domek znajduje się łóżko dziecięce, które swoim kształtem przypomina domek. Do jego wykonania najczęściej wykorzystuj się solidne drewno lite, które zapewnia całej konstrukcji odpowiednią stabilność i bezpieczeństwo.

Na podstawie łóżka osadza się wtedy cztery belki pionowe, które tworzą rogi budynku. Na nich osadza się ukośne belki, które tworzą daszek domku. Dodatkowo, łóżeczko może być uzupełnione o inne elementy, na przykład o dekoracyjny komin czy też o barierkę – łóżko domek z barierką będzie zabezpieczało śpiącego malucha przed upadkiem na ziemię. Tego typu łóżka znajdziemy na stronie Filo-Shop.pl.

W sprzedaży można spotkać także konstrukcje uzupełnione o dodatkowe szuflady – łóżko domek z szufladą może pomóc w przechowywaniu różnych przedmiotów, na przykład pościeli lub ubrań, ale również można umieścić w nim dodatkowy materac, aby z łóżeczka jednoosobowego stworzyć dwuosobowe.

Najczęściej łóżka drewniane tego rodzaju są wykańczane specjalnymi farbami oraz lakierami, które są bezpieczne dla maluchów – nie wydzielają szkodliwych, toksycznych oparów.

Łóżko domek – do snu i do zabawy

Gdy wybierzemy łóżko domek, podarujemy maluchowi nie tylko komfortowe miejsce do snu o niebanalnym wyglądzie, ale również idealną przestrzeń do zabawy.

Takie łóżko dziecięce może przekształcić się w domek, pałac lub chatkę, dlatego możliwości są tutaj nieograniczone! Dodatkowo, pionowe i poziome oraz ukośne belki łóżeczka mogą posłużyć do podwieszenia różnych zabawek, obrazków, ozdobnych światełek i innych dekoracji.

Zatem łóżko domek może być idealnym wyborem dla każdego dziecka – z nim pokój dziecięcy stanie się wspaniałym miejscem do zabawy każdego dnia!

Gdzie można zakupić łóżko domek?

Dzisiaj łóżka drewniane takie jak domki można kupić także jako gotowe – zapłacimy za nie od około 400 złotych do nawet ponad 1000 złotych w zależności od konstrukcji oraz producenta.

Najszerszy wybór tego rodzaju łóżeczek dla dzieci można znaleźć w internecie. Do wyboru mamy łóżka o różnych rozmiarach, między innymi 120 x 60 cm, 140 x 70 cm, 180 x 100 cm czy w rozmiarach „dorosłych” jak 200 x 80 cm czy 200 x 90 cm, a nawet 200 x 140 cm.

Przy składaniu zamówienia on-line możemy też często wybrać typ łóżeczka, na przykład łóżko domek z barierką czy łóżko domek z szufladą oraz określi interesujący nas kolor wykończenia.

Do sprawdzenia swojej kolekcji łóżeczek dziecięcych domków zaprasza sklep internetowy Filo Home Decor pod adresem Filo-Shop.pl. To tutaj można zakupić oryginalne łóżka drewniane w różnych wariantach do wyboru!

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
Krystyna
4 lat temu

Piękne łóżka, chyba kupimy dla swojego synka 🙂

Ciąża 21 lutego 2020

Konflikt serologiczny – na czym polega, kiedy występuje, jak mu zapobiegać

Konflikt serologiczny zwany też konfliktem krwi matki i dziecka to przypadłość, wokół której narosło wiele mitów. Nieprawdą jest, że istnieje tylko jeden rodzaj konfliktu. Nieprawdą jest też, że dziecka z pierwszej ciąży on nie dotyczy. 

Konflikt serologiczny – co to jest 

Konfliktem serologicznym nazywa się powikłanie ciąży, w którym matka i dziecko mają różne grupy krwi, przede wszystkim różniące się obecnością antygenu D, znanego bardziej jako czynnik Rh. Jeśli matka ma czynnik ujemny (Rh-), dziecko zaś odziedziczy grupę krwi po ojcu i ma czynnik dodatni (Rh+) organizm matki zarejestruje obecność „obcego antygenu” i spróbuje go zwalczyć swoimi przeciwciałami. W efekcie dochodzi do bardzo silnej niedokrwistości u dziecka, a także wad rozwojowych. W skrajnych przypadkach konflikt serologiczny może skończyć się zgonem płodu. 

Konflikt sam w sobie nie jest chorobą, ale jest przyczyną choroby hemolitycznej płodu. 

Konflikt serologiczny – kiedy występuje 

Aby doszło do konfliktu serologicznego, krew matki musi „spotkać się” z krwią płodu. Wbrew pozorom nie jest to oczywiste, bo matka i dziecko mają dwa niezależne układy krwionośne. Do takiego spotkania dochodzi najczęściej w trakcie porodu lub poronienia, ale też podczas cesarskiego cięcia, zabiegów wewnątrzmacicznych w okresie ciąży oraz przy ręcznym usuwaniu łożyska z macicy.  Dlatego (o ile ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przesłanek mogących świadczyć o wymieszaniu krwi) mówi się, że w przypadku pierwszej ciąży dziecku nie grozi konflikt serologiczny, bo organizm matki nie zdąży wyprodukować silnych przeciwciał. Będą one gotowe dopiero półtora do sześciu miesięcy po porodzie. 

W rzadkich przypadkach dochodzi do „spotkania” krwi matki i dziecka w prawidłowo rozwijającej się ciąży z przyczyn nieznanych nawet medycynie. 

Aktualnie każdej kobiecie z czynnikiem Rh- podaje się po porodzie immunoglobinę, która ma zahamować rozwój przeciwciał. Lekarze zalecają także podawanie jej między dwudziestym ósmym a trzydziestym tygodniem ciąży każdej kobiecie z ujemnym Rh niejako na wyrost, na wszelki wypadek. Jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze jest to robione. 

Konflikt serologiczny – czy jest groźny 

Niemonitorowany i nieleczony na pewno tak. Jednak postęp medycyny zrobił swoje i dziś konflikt serologiczny występuje niezwykle rzadko, przede wszystkim ze względu na silnie rozwiniętą profilaktykę. Już na początku ciąży wykonuje się badanie mające określić grupę krwi i czynnika Rh. Jeśli jest on ujemny, kobieta zostaje otoczona szczególną troską. W jej przypadku badania na obecność przeciwciał (odczyn Coombsa)  zwalczających antygen D będą powtórzone co najmniej dwukrotnie, a gdyby wynik okazał się pozytywny, konieczne będzie monitorowanie stanu zdrowia dziecka przede wszystkim za pomocą badania ultrasonograficznego wykonywanego znacznie częściej niż przy prawidłowo rozwijającej się ciąży.

Odczyn Coombsa występuje w dwóch wersjach – pośredniej (PTA – pośredni test antyglobulinowy) i bezpośredniej (BTA – bezpośredni test antyglobulinowy). Aby zdiagnozować konflikt serologiczny w okresie prenatalnym wykonuje się test pośredni. Test bezpośredni wykonuje się aby zdiagnozować chorobę hemolityczną noworodka. 

Badanie to wykonuje się też w innych przypadkach, np. przy transfuzjach. 

 

Konflikt serologiczny wbrew pozorom dotyczy nie tylko czynnika Rh. W medycynie wyróżnia się jeszcze kilka innych typów

Konflikt serologiczny grup głównych 

Do tego rodzaju konfliktu dochodzi, gdy rodzice mają inne grupy krwi, np. matka ma grupę 0, ojciec grupę A lub B. ten rodzaj konfliktu z jednej strony ma łagodniejszy przebieg i zagraża dziecku w mniejszym stopniu, z drugiej – może dotyczyć już pierwszej ciąży. Jego efektem jest rozpad krwinek i podwyższony poziom bilirubiny. Takie dzieci rodzą się z bardzo silną żółtaczką. 

Konflikt płytkowy 

Konflikt płytkowy, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy płytek krwi. Za jego powstanie odpowiada niezgodność w obrębie antygenu HPA-1a. W efekcie u dziecka może pojawić się małopłytkowość, co skutkuje obniżoną krzepliwością krwi. To z kolei rodzi ryzyko krwotoków u dziecka zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie. Konflikt płytkowy może pojawić się także w pierwszej ciąży. 

Inne rodzaje konfliktu serologicznego 

Trudno je wymienić, bo antygenów odpowiedzialnych za powstawanie konfliktu jest aż kilkadziesiąt. Jednak występują bardzo rzadko i statystycznie rzecz biorąc, ryzyko pojawienia się konfliktu na tle innym niż konflikt Rh, grup głównych i płytkowy jest znikome. 

Konflikt serologiczny – leczenie 

Jeśli u dziecka w okresie prenatalnym zostanie stwierdzona choroba hemolityczna, niezbędne będzie przeprowadzenie transfuzji krwi. Takie zabiegi przeprowadza się w drugiej połowie ciąży i powtarza co dwa do czterech tygodni. 

Ponieważ transfuzja, jak każdy zabieg w okresie prenatalnym, obarczona jest pewnym ryzykiem, decyzja o jej podjęciu przeprowadzana jest tylko wówczas, gdy niedokrwistość płodu osiągnie poziom krytyczny. W ustaleniu tego poziomu pomocne jest badanie USG mające zobrazować przepływ krwi w tętnicy mózgowej. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close