Podróże 15 sierpnia 2024

Adriatyk i Balaton zamiast Bałtyku, bo blisko, tanio i słonecznie. Polacy polubili bliskie wyjazdy zagraniczne

Tylko kilka godzin w samochodzie, albo krótki lot. Do tego gwarantowana pogoda, widoki i ceny porównywalne do polskich, czasem nawet niższe. Na krótkie wypady Polacy coraz chętniej wybierają bliskie wyjazdy zagraniczne, polskie góry zamieniając na czeskie, a bałtyckie plaże na Balaton – wynika z analizy portalu Nocowanie.pl.

To ma być rekordowy rok dla polskich biur podróży. Jak wynika z ogłoszonych kilka dni temu raportów, na zorganizowane wyjazdy zagraniczne zdecydowało się w tym roku aż 4,5 miliona Polaków. Jednak jak wynika z danych Nocowanie.pl, bliskie wyjazdy zagraniczne wciąż chętnie organizujemy na własną rękę. Tym chętniej, gdy tak jak teraz – przed długim weekendem sierpniowym – w najpopularniejszych kurortach brakuje już korzystnych cenowo opcji i trzeba się liczyć z wyższymi wydatkami.

„Skoro na Półwyspie Helskim czy w Kołobrzegu dostępne są już głównie droższe oferty, gdzie za pobyt dwóch osób w apartamencie wynajętym na cztery dni trzeba zapłacić 3-5 tysięcy złotych, nie jest żadnym zaskoczeniem, że coraz chętniej wybieramy kilkudniowy wyjazd do Chorwacji czy na Węgry – zauważa Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl. – Dla przykładu, ceny pobytu w Chorwacji dla pary za trzy noce rozpoczynają się od 850 złotych, a nad Balatonem od 558 złotych”.

Przy czym warto zauważyć, że wizyty u sąsiadów to wyjazdy dłuższe niż te krajowe. W Polsce średnia długość rezerwacji wynosi zaledwie 3,3 doby. Natomiast w Chorwacji – zdecydowanie najpopularniejszej wśród Polaków – spędzamy średnio tydzień, płacąc od 90 złotych za osobę za noc w Zadarze, czy 106 złotych w Starigradzie. Nieco droższa jest Makarska (średnio 116 złotych) czy Pula – bardzo popularna wśród użytkowników Nocowanie.pl – w której osobodoba kosztuje 134 złote.

„Te kwoty są niższe niż średnie z tego sezonu dla wielu popularnych polskich miejscowości wypoczynkowych” – podkreśla ekspert Nocowanie.pl. Długość rezerwacji sprawia, że ich średnia wartość dla Chorwacji wynosi 4911 złotych.

Nieco mniej czasu polscy turyści spędzają na Węgrzech. Ale wciąż więcej niż w Polsce, bo średnio jest to 4,2 doby. Na ten wynik wpływ mogą mieć weekendowe wypady do Budapesztu. Dłuższe pobyty Polacy rezerwują w uzdrowiskowym Hajduszoboszlo. Spędzają tam średnio 5 dni przy średniej wartości rezerwacji 2224 złote. Na jeszcze dłużej zatrzymują się nad Balatonem. Wśród użytkowników portalu najpopularniejszy jest Siófok, gdzie średnia cena osobodoby kształtuje się na poziomie 136 złotych.

Dużym zainteresowaniem Polaków cieszy się też Eger, słynący z zabytków i term. W czasie tegorocznych wakacji użytkownicy Nocowanie.pl spędzają tam średnio 4 dni i płacą za noclegi 1693 złote.

„Znane i sprawdzone lokalizacje, takie jak Zadar w Chorwacji czy Praga w Czechach dają poczucie bezpieczeństwa. Po prostu wiemy, czego się spodziewać, ale widzimy, że dostępność nowych miejsc kusi polskich turystów, którzy coraz chętniej odkrywają mniej popularne, ale atrakcyjne lokalizacje w zasięgu samochodu czy nawet pociągu” – mówi Agnieszka Rzeszutek.

Przykładem może być zainteresowanie atrakcjami u naszych południowych sąsiadów. Na liście często wybieranych tego lata miejscowości znalazły się między Špindlerův Mlýn, Harrachov, Pec pod Sněžkou, Liberec, Brno czy Tatranská Lomnica. Polacy spędzają tam średnio 3 dni i zostawiają do 1200 złotych.

Nocowanie.pl to największy polski portal noclegowy z bazą blisko 27 000 obiektów na terenie całej Polski, oferujący możliwość rezerwacji online lub wysłanie zapytania do gospodarza. Jego użytkownicy mogą również rezerwować wypoczynek za granicą – w ofercie serwisu jest niemal 70 000 obiektów na Węgrzech, w Rumunii, Czechach, Chorwacji i Słowacji.

 

Źródło informacji: Nocowanie.pl

Obraz Robert Balog z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sport 14 sierpnia 2024

14 sierpnia startują zapisy na 8. PKO Bieg Charytatywny

Już w środę ruszają zapisy na 8. PKO Bieg Charytatywny, który odbędzie się na 12 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Tegoroczny cel biegu to wsparcie psychologii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży.

Od godz. 10:00 na stronie PKO Bieg Charytatywny (pkobp.pl) każdy, kto lubi aktywność fizyczną i chce pomóc innym może zapisać się na ósmą edycję biegu charytatywnego organizowanego przez PKO Bank Polski i Fundację PKO Banku Polskiego.

Bożena Majerska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego zwraca uwagę, że w dzisiejszym świecie dzieci i młodzież potrzebują wsparcia. „Trzeba im pokazać, że w trudnych dla nich chwilach nie są sami i mają się do kogo zwrócić ze swoimi problemami. Dlatego w tym roku – biegając – ponownie zbieramy pieniądze na wsparcie psychiatrii i psychologii dzieci i młodzieży” – powiedziała.

„Dzięki poprzednim biegom charytatywnym udało się zrobić już wiele dobrego i wierzę, że tym razem nie będzie inaczej” – dodała.

Całość opłat startowych oraz dobrowolne cegiełki wraz z darowizną Fundacji PKO Banku Polskiego przekazane zostaną właśnie na działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

8. PKO Bieg Charytatywny wystartuje 14 września o godz. 10:00 jednocześnie na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach w Polsce. W tym roku odbędzie się w: Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Poznaniu, Oleśnicy, Rudzie Śląskiej, Krakowie, Warszawie, Inowrocławiu i Białej Podlaskiej.

W biegu będą uczestniczyć 5 – osobowe sztafety, które w ciągu godziny będą miały za zadanie pokonać jak największą liczbę okrążeń. Każdy członek sztafety musi przebiec minimum jedno okrążenie. W każdej lokalizacji może pobiec 100 zespołów.

Po biegu sztafetowym odbędzie się również PKO Bieg Charytatywny Młodych. Dzieci od roku do 14 lat pobiegną na dystansie od 100 do 400 m.

W każdej lokalizacji na uczestników biegu i kibiców czekać będzie wiele atrakcji. Spotkać będzie można utytułowanych polskich lekkoatletów, którzy są ambasadorami biegu.

Każdy z uczestników wydarzenia otrzyma unikatową koszulkę i pamiątkowy medal.

Jak podkreśla Dawid Korszeń, dyrektor Departamentu Zarządzania Marką i CSR w PKO Banku Polskim, PKO Bieg Charytatywny to wspaniała, rodzinna inicjatywą, organizowaną w całym kraju, która łączy aktywność fizyczną i pomaganie innym.

„Zbierzcie drużynę, zapiszcie się i trenujcie, aby 14 września przebiec jak najwięcej okrążeń z myślą o wspólnym wsparciu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” – zachęcał Korszeń.

„Jeśli ktoś nie może biec, niech gorąco kibicuje” – dodaje. Wystarczy stworzyć grupę i wspierać swoją drużynę podczas biegu na stadionie. Wyróżniające się zespoły kibiców będą nagradzane. A zwycięski zespół kibiców będzie mógł wskazać cel charytatywny, na jaki Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże dodatkowe pieniądze.

Dotychczas odbyło się siedem edycji biegu, w których udział wzięło ponad 42 tys. uczestników, a Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała ponad 8 mln zł na wsparcie celu charytatywnego związanego z biegiem.

Więcej o programie łączącym popularyzację zdrowego stylu życia z ideą dobroczynności można przeczytać na stronach:

www.bankomania.pkobp.pl/sport

www.facebook.com/PKOBankPolskiBiegajmyRazem

www.instagram.com/pkobiegajmyrazem

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 13 sierpnia 2024

Ørsted wspiera utworzenie nowego kierunku studiów „Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore” na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym

Globalny lider morskiej energetyki wiatrowej Ørsted, podczas spotkania z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie zadeklarował merytoryczne wsparcie w utworzeniu nowego kierunku studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore”. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w rozwoju inwestycji offshore, Ørsted wypracował światowej klasy standardy bezpieczeństwa i higieny pracy, które zamierza przekazać kadrom na polskim rynku. Inicjatywa stanowi ważny krok w edukacji przyszłych specjalistów BHP i będzie dostępna od roku akademickiego 2024/2025.

Studia z zakresu „Bezpieczeństwa i higieny pracy w sektorze offshore” są skierowane do osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje w obszarze bezpieczeństwa pracy w morskiej energetyce. Ørsted – partner merytoryczny kierunku przewidział również ufundowanie stypendiów w formule konkursowej. Format konkursu zostanie niebawem ogłoszony na stronie www.orsted.pl.

„Z entuzjazmem przyjęliśmy inicjatywę utworzenia nowego kierunku studiów. W Ørsted dostrzegamy potrzebę wypracowania kompleksowej oferty edukacyjnej dla przyszłych kadr sektora morskiej energetyki wiatrowej. Wierzymy, że nasze zaangażowanie pomoże stworzyć atrakcyjny program, który przyciągnie najlepsze talenty. Sektor offshore stanowi ważny filar polityki przemysłowej kraju, dlatego kluczowe jest inwestowanie w rozwój kadr. Jesteśmy przekonani, że partnerstwa, takie jak nasze, są niezbędne do osiągania ambitnych celów. Razem możemy kształtować przyszłość polskiej branży offshore” – mówi Joanna Wis-Bielewicz, dyrektorka ds. rozwoju rynku.

„Rozszerzając ofertę kształcenia podyplomowego Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie planuje rekrutację na kierunek >>Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore<< wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób pragnących rozszerzyć swoje kompetencje w powyższym zakresie. Współpraca z tak znakomitymi partnerami, aktywnie działającymi w branży energetyki wiatrowej, sprawia, że kierunek studiów >>Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore<< będzie unikatowy w skali kraju i umożliwi rozwój specjalistycznej i praktycznej wiedzy” – powiedziała prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, PUM.

W gronie partnerów merytorycznych nowego kierunku studiów znalazły się również firmy Dräger i FairWind.

Do 2030 roku w Polsce powstaną pierwsze morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 5,9 GW, w tym inwestycje realizowane wspólnie przez Ørsted i PGE o łącznej mocy 2,5 GW. Skala rozwoju branży offshore tworzy ogromny potencjał na rynku pracy oraz otwiera nowe możliwości kształtowania kompetencji wśród kadr zaangażowanych w budowę i zarządzanie morskimi farmami wiatrowymi. Ørsted, współpracując z ponad 50 uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi na całym świecie, wprowadza innowacyjne rozwiązania oraz wysokie standardy w zakresie całego łańcucha wartości offshore. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie dołącza do grona partnerów Ørsted, wspierając rozwój edukacji w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.

O Ørsted

Wizją Ørsted jest świat zasilany wyłącznie zieloną energią. Ørsted rozwija, buduje i eksploatuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii, instalacje do produkcji odnawialnego wodoru i zielonych paliw oraz zakłady bioenergetyczne. Ørsted jest uznawany przez CDP Climate Change A List za światowego lidera w dziedzinie działań na rzecz klimatu i był pierwszą firmą energetyczną na świecie, której cel zerowej emisji netto oparty na naukowych podstawach, został zatwierdzony przez Science Based Targets initiative (SBTi). Siedziba główna Ørsted znajduje się w Danii, firma zatrudnia około 8 900 osób. Akcje Ørsted są notowane na Nasdaq Copenhagen (Orsted). W 2023 roku przychody grupy wyniosły 79,3 miliarda DKK (10,6 miliarda EUR).

KONTAKT:

Beata Głuszcz
Comunications Manager
Ørsted Polska
e-mail: beagl@orsted.com
tel. +48 573 412 537

 

Źródło informacji: Ørsted

Obraz Peter Dargatz z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close