Pielęgnacja 16 września 2022

Bezdech afektywny – co robić, gdy dziecko przestaje oddychać?

Bezdech afektywny brzmi groźnie, ale sam w sobie nie zagraża życiu dziecka. Warto jednak wiedzieć, czym jest, jak się objawia i jak reagować w przypadku jego wystąpienia. 

Co to jest bezdech afektywny?

Napady afektywnego bezdechu pojawiają się po szóstym miesiącu życia i ustępują samoistnie około szóstego roku. Ich nasilenie obserwuje się, gdy dziecko ma dwa lata. Tych ram czasowych nie powinno się jednak traktować jako sztywnych, zdarzają się bowiem takie napady u zaledwie kilkumiesięcznych niemowląt, a najmłodszy noworodek, u którego zdiagnozowano zespół afektywnego bezdechu miał zaledwie trzy dni.* Sporadycznie notuje się takie przypadki u dzieci w wieku szkolnym. 

Samo zjawisko określa się jako niepadaczkowe zaburzenie napadowe wieku dziecięcego. Obrazowo mówiąc, polega ono na tym, że płaczące dziecko nagle przestaje oddychać. Brak powietrza często prowadzi do omdlenia lub drgawek. Czasem pojawia się też obniżone napięcie mięśniowe. 

 

Jakie są przyczyny afektywnego bezdechu?

Wyróżnia się trzy rodzaje bezdechu afektywnego: blady, siniczy i mieszany. 

Bezdech afektywny blady jest skutkiem zbyt dużego pobudzenia nerwu błędnego. Następstwem takiego epizodu jest krótkotrwałe spowolnienie lub całkowite zatrzymanie akcji serca, co skutkuje bezdechem. 

Bezdech afektywny siniczy powstaje wskutek zamknięcia się krtani przy wydechu. 

O bezdechu mieszanym mówimy, gdy objawy obu wyżej wspomnianych rodzajów pojawiają się łącznie. 

Medycyna nie zna jednej konkretnej przyczyny bezdechu afektywnego. Za jego pojawianie się obwiniana jest dysfunkcja autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialnego za unerwienie poszczególnych narządów. Mówi się też o zbyt wolnym dojrzewaniu układu nerwowego, szczególnie pnia mózgu. Jako inną przyczynę wskazuje się niedobory żelaza

Przede wszystkim jednak lekarze radzą obserwować dziecko. Jeśli bezdech jest skutkiem nadmiernie stresującej sytuacji, radzą po prostu takowych unikać. Przy czym dla dziecka nawet niewielki stres może być zbyt duży i skutkować bezdechem. 

 

Jak rozpoznać u dziecka napad bezdechu afektywnego?

Bezdech afektywny to określenie stricte medyczne. Potocznie mówi się o zanoszeniu się dziecka, czyli nieprzerwanym płaczu, który prowadzi do zatrzymania oddechu a w konsekwencji do utraty przytomności. I to akurat jest dobra wiadomość, dziecko nie traci oddechu nagle w trakcie zabawy, jedzenia lub snu. Zaczyna się od płaczu, który jest dość charakterystyczny i łatwo go rozpoznać. 

Naturalnym odruchem rodziców, w przypadku gdy ich dziecko często traci przytomność, jest potrzeba skonsultowania się z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że lekarzowi może być trudno jednoznacznie zdiagnozować bezdech afektywny, gdy dziecko akurat nie ma ataku. Dlatego, chociaż brzmi to nieco bezdusznie, dobrze jest nagrywać płacz dziecka poprzedzający bezdech (czyli ten „zanoszący”) na telefon, by lekarz mógł go posłuchać. 

 

Czy można leczyć afektywny bezdech?

Nie ma lekarstwa na bezdech afektywny, tak samo, jak nie ma lekarstwa na płacz. Bardzo rzadko i  tylko w bardzo powikłanych przypadkach stosuje się farmaceutyki, ale tę decyzję każdorazowo musi podjąć lekarz. 

Rolą rodziców natomiast jest obserwowanie, co wpływa na pojawienie się powodów do nieprzerwanego płaczu i w konsekwencji bezdechu, a następnie unikanie tych bodźców, które mogą do niego prowadzić. 

Czy bezdech afektywny jest groźny dla dziecka? 

Chociaż samo określenie „bezdech afektywny” brzmi dość strasznie, to sam w sobie nie jest dla dziecka groźny. Oczywiście długotrwałe omdlenie może mieć negatywne skutki, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie, gdy dziecko zaczyna się zanosić. 

Po pierwsze i najważniejsze: rodzice lub opiekunowie muszą zachować spokój. Nerwy nie pomogą ani im, ani dziecku. Po drugie trzeba postarać się uspokoić dziecko, mówiąc do niego łagodnie, przytulając, dając do ręki ulubionego pluszaka (jeśli to kilkulatek). Z czasem na pewno uda się wypracować rytuały przywracające spokój. 

Jeśli widzimy, że dziecko przestaje oddychać, można mu dmuchnąć w twarz (najlepiej prosto do otwartej buzi) lub lekko spryskać jego twarz wodą. Dobrym rozwiązaniem jest też zmiana pozycji ciała dziecka: leżącego płaczącego malucha dobrze jest wziąć na ręce. Jeśli dziecko płacze w pozycji wertykalnej nie kładźmy go, ale spróbujmy nieco zmienić ustawienie tułowia. 

 

* Źródło: https://podyplomie.pl/pediatria/12214,napady-afektywnego-bezdechu 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Fluffy Baby
Fluffy Baby
1 rok temu

Każdy rodzic obawia się bezdechu sennego dziecka. Oprócz przyczyn wspomnianych w artykule warto dodać, żeby zadbać o odpowiedni i zdrowy sen dziecka poprzez dobór odpowiedniej pościeli. Pamiętajmy, żeby pod główką dziecka było płasko. Puchate poduszki są niebezpieczne i zagrażają życiu dziecka.

Targi 16 września 2022

Targi Mamaville jesień 2022

Nostalgiczna jesień nie zawsze zachęca do długotrwałych spacerów, jest natomiast doskonałym czasem na zakupy! W związku z tym mamy dobrą wiadomość. Startuje kolejna już jesienna edycja Targów Mamaville 2022. Tym razem miasteczko Mamaville odwiedzi cztery duże miasta: Warszawę, Kraków, Wrocław i Katowice.

 

Targi Mamaville 2022 – Strefa Zakupów

Strefa Zakupów jest najważniejszą częścią wydarzeń wchodzących w skład Targów. To tu swoje autorskie projekty prezentują przede wszystkim (co jest swego rodzaju ewenementem) polscy wystawcy, w tym mamy, które początkowo łączyły macierzyństwo z pasją, a dziś uczyniły ją sposobem na życie. Tegoroczne targi to blisko stu wystawców, w tym debiutanci. Daje to dostęp do produktów niedostępnych nigdzie indziej.

Ponadto wystawcy szykują premierowe kolekcje na jesienne Targi. Będzie się działo!

Na Targach Mamaville jak zwykle będzie można kupić wszystko, co jest szeroko związane z rodzicielstwem i macierzyństwem – akcesoria dla mam i dzieci, ubrania dla niemowląt i nastolatków, ubrania dla kobiet w ciąży i mam karmiących, zabawki, łóżeczka, wózki, nosidełka, chusty, książki traktujące o tematyce pielęgnacji i wychowania dziecka. Nie zabraknie też niespodzianek dla młodszych i starszych.

W tym roku na Targach Mamaville pojawią się też dostawcy szeroko pojętych usług dla dzieci i rodziców.

 

Jesień Mamaville 2022 – Strefa Edukacyjna

Zakupy połączone z edukacją to tradycja Targów Mamaville. W tym roku obok wykładów dla rodziców odbędą się też różnorakie warsztaty dla dzieci. Szczegółów trzeba szukać na stronach konkretnych wydarzeń. Linki podane są niżej.

 

Mamaville dla najmłodszych – Strefa Atrakcji

Jak powszechnie wiadomo, dzieci najlepiej regenerują siły w czasie zabawy, dlatego podczas jesiennej edycji Targów Mamaville nie może zabraknąć Strefy Atrakcji, w której znajdzie się wszystko to, co dzieciaki kochają, a więc dmuchańce, klocki, gry i zabawy kreatywne, animacje i niespodzianki. Jedno jest pewne – najmłodsi na pewno nie będą się na Targach Mamaville nudzić.

 

Mamaville dla rodziców – Strefa Chillout

Każdy potrzebuje odpocząć, dlatego organizatorzy zadbali o stworzenie Strefy Chillout przeznaczonej dla rodziców. Znajdzie się też osobny kącik dla mamy z niemowlęciem.

 

Kalendarz jesiennej edycji Targów Mamaville

 

18 września 2022 Warszawa – Hala EXPO XXI, Prądzyńskiego 12/14

godziny otwarcia: 10 – 17

Wstęp: wolny

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/419238066764979

 

25 września 2022 Kraków – Hala Cracovia, al. Marszałka Ferdinanda Focha 40

godziny otwarcia: 10 – 17

Wstęp: wolny

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/732769161342712

 

1-2.10.2022 Wrocław – Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

godziny otwarcia: 11 – 19

Wstęp: 10 zł, dzieci do lat 12 wstęp wolny.

Impreza odbędzie się łącznie z Targami Rzeczy Ładnych

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/766403307723028

 

16 października 2022 Katowice – Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Plac Sławika i Antalla 1

godziny otwarcia: 10 – 17

Wstęp: wolny

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/380419347450155

 

W Roli Mamy tradycyjnie obejmuje kolejną edycję Targów Mamaville patronatem medialnym

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 15 września 2022

Różyczka w ciąży. Jak można jej uniknąć i co trzeba wiedzieć?

Różyczka w ciąży, przechorowana w pierwszym trymestrze, może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne u płodu, jeśli matka nie została przeciwko niej zaszczepiona. W innych przypadkach jej przebieg zazwyczaj jest łagodny i nie powoduje powikłań. Co powinny wiedzieć o tej chorobie przyszłe mamy?

Czym jest różyczka?

Różyczka to zakaźna choroba wirusowa, która najczęściej pojawia się u dzieci i ma zwykle łagodny charakter. Wirusy przenoszą się drogą powietrzną lub kropelkową. Nosiciel wirusa może zakażać mniej więcej przez dwa tygodnie — od 7. dnia przed pojawianiem się wysypki, do co najmniej 7. dnia jej występowania. 

U dzieci wysypka przybiera postać plamisto-grudkową, o czerwonym zabarwieniu. Uwidacznia się najpierw na twarzy i rozszerza na całe ciało w dół, do stóp. Znika po upływie trzech dni, w kolejności odwrotnej od tej, w której się pojawiła. U starszaków i osób dorosłych może pojawić się przed wysypką  gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, gorsze samopoczucie. Jej przebieg jest łagodny, choć rzadko mogą pojawić się też powikłania jak zapalenie opon mózgowych u dzieci lub zapalenie stawów u dorosłych. 

Inaczej sytuacja ma się w przypadku zachorowania na różyczkę przez kobietę w ciąży. Choroba jest szczególnie niebezpieczna w pierwszych 16 tygodniach. Może skutkować rozwojem poważnych wad u dziecka, doprowadzić do poronienia, porodu przedwczesnego, czy śmierci płodu.   

Różyczka w ciąży. Kiedy jest najbardziej groźna?

Najpoważniejsze powikłania pojawiają się, jeśli do zakażenia dojdzie w pierwszych czterech miesiącach ciąży. Statystyki pokazują, że jeśli ciężarna zachorowała na różyczkę w pierwszych 11 tygodniach ciąży, wady wrodzone pojawią się u około 90%. Nie wszystkie można rozpoznać od razu, część diagnozowana jest z opóźnieniem. 

Zazwyczaj u dzieci stwierdza się po narodzinach:

  • głuchotę;
  • wady oczu (zaćma, jaskra, uszkodzenie siatkówki, małoocze). 

Rzadziej pojawiają się:

  • wady układu sercowo-naczyniowego;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • małogłowie;
  • upośledzenie umysłowe.  

Jeśli do zakażenia dojdzie po 16. tygodniu ciąży ryzyko pojawienia się wad wrodzonych praktycznie nie istnieje. Natomiast przechorowanie różyczki w III trymestrze uznawane jest za niezagrażające dziecku. 

Różyczka w ciąży — postępowanie 

Najpierw konieczne jest zdiagnozowanie choroby, ponieważ część przypadków może przebiegać bezobjawowo. Przy podejrzeniu różyczki u kobiet w ciąży należy potwierdzić obecność wirusa (m.in. we krwi, moczu, wydzielinie z nosa lub gardła). Należy jednak pamiętać, że choroba matki nie zawsze oznacza, że doszło do zakażenia wewnątrzmacicznego, i nie u w każdym przypadku wystąpią wady u dziecka. 

Statystyki pokazują, że u 90% kobiet zaszczepionych przeciwko wirusowi różyczki przed ciążą, lub tych, które ją przechorowały, stwierdza się pełną odporność, a co za tym idzie, minimalne ryzyko reinfekcji w ciąży. Istnieje jednak zalecenie, by w przypadku ciąż trwających krócej niż 13 tygodni wykonać badania serologiczne. 

U przyszłych mam, które nie były szczepione i zachorowały na różyczkę, wykonuje się badania serologiczne, zwłaszcza gdy ciąża jest młodsza niż 16 tygodni.

Różyczka w ciąży a szczepienie

Jedynym sposobem na uniknięcie ryzyka zachorowania w ciąży i wystąpienia powikłań u dziecka jest wcześniejsze szczepienie przeciwko różyczce. Obecnie  w Polsce szczepienie przeciwko różyczce jest obowiązkowe. Najczęściej pierwszą dawkę MMR (szczepionka skojarzona ze szczepieniem przeciwko odrze i śwince) otrzymuje się w 13.-15. miesiącu życia, a drugą- w 6. roku życia.

Młode kobiety (również nieplanujące ciąży), powinny zdecydować się na szczepienie przeciwko różyczce, jeśli nie zostały zaszczepione w 13. roku życia lub gdy od szczepienia minęło więcej niż 10 lat.

 

Źródło: mp.pl

Źródło zdjęcia: https://unsplash.com/photos/87ev1NvhDsU

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close