Gry planszowe i nie tylko 28 kwietnia 2016

Chcesz rozwinąć spostrzegawczość u swojego dziecka? Graj z nim w gry

Dzieci są niezwykle bystrymi obserwatorami. To co zauważą, zapamiętają doskonale i wykorzystają w poznaniu i zrozumieniu otaczającego je świata. Najczęściej maluchy zaskakują nas bystrym okiem, zarzucając pytaniami “a widziałaś?”, “a co to?”. Z łatwością odnajdują ciekawe szczegóły, które niejednokrotnie nam, dorosłym umykają gdzieś spod uwagi.

Spostrzegawczość to cecha, którą warto rozwijać u dziecka

Staje się zauważalna, gdy maluch rośnie i szybko uczy się łatwego spostrzegania różnych szczegółów, które go zainteresowały. Nawet jeśli samo z siebie ciekawi się wszystkim dokoła, zawsze można rozwinąć jego umiejętności i to w prosty sposób. Musisz jedynie pamiętać, żeby zapewnić warunki do takiej zabawy i możliwości koncentracji, wyłączając telewizor, nie przeszkadzając toczącą się w pokoju głośnią rozmową. Ważne jest również, by nie bawić się z dzieckiem w pośpiechu, spoglądając nerwowo na zegarek. Taka atmosfera nie sprzyja ani zabawie ani ćwiczeniu.

Jak wpłynąć na rozwój spostrzegawczości u dziecka?

Są różne możliwości pracy z dzieckiem, ważne jest by nauka odbywała się przez zabawę, razem z rodzicem. Dodatkowy aspekt bliskości i wspólnie spędzonego czasu, jest dla więzów rodzinnych bardzo ważny. Jeśli chciałabyś wraz z dzieckiem sprawdzić jego refleks i spostrzegawczość, zaproponuj mu:

  • puzzle
  • odnajdywanie różnic na obrazkach
  • dobieranie par wśród różnych przedmiotów, grupowanie ich
  • zabawę w ukrywanie przedmiotów i odgadywanie, co zmieniło położenie np na stole czy w pokoju
  • “określ”, “wymień” czyli zabawę w spostrzegawczość za pomogą obrazku w książce, tak aby wymieniło jak najwięcej przedmiotów w danym kolorze, lub nazw na daną literkę
  • gry planszowe – o czym warto wspomnieć szerzej

Gry planszowe doskonale wyostrzają spostrzegawczość oraz refleks

Dzieci kochają grać w planszówki. To dla nich nie tylko możliwość wspólnej zabawy z bliskimi, ale okazji do rozwoju i nauki. Mały człowiek uczy się liczenia, rozpoznawania cyferek, liter, rozszerza umiejętność rozróżniania kolorów, kształtów, grupowania danych przedmiotów. Równolegle rozwija percepcję, koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową, co ma niebagatelny wpływ na sprawność manualną dzieci. Podczas wspólnej gry, można zaobserwować zachowanie dziecka, oraz jego talenty.

Są także szczególne gry, dedykowane dzieciom, które lubią wykorzystywać swoją spostrzegawczość i umiejętność koncentracji. Jedną z takich gier jest Dobble.

Fot. Agnieszka J.

 

Dobble – kto pierwszy ten lepszy!

Co prawda nie jest to klasyczna planszówka, bowiem gra nie toczy się na planszy, a gdziekolwiek, gdzie można położyć kupki okrągłych kart. Ale swoje założenie spełnia genialnie, dając równe szanse starszym i młodszym graczom.

Fot. Agnieszka J.

 

Dobble to gra na spostrzegawczość, refleks i percepcję, w której gracze ścigają się, by jak najszybciej odnaleźć na dwóch kartach takie same obrazki. Aby utrudnić zabawę mogą one być odwrócone i mieć inne rozmiary. Same karty są okrągłe i pełne kolorowych ilustracji roślin, postaci i przedmiotów, a każda z nich jest unikalna i łączy się z innymi kartami wyłącznie jednym symbolem. Dobble nie prędko się nudzą graczom, ponieważ to nie jest typowa planszówka, a raczej kilka zbliżonych do siebie gier w jednym opakowaniu, co zwiększa jej atrakcyjność. Różne warianty pozwalają dostosować grę do wymagań uczestników. Rozgrywka jest bardzo szybka, emocjonująca, przy stole dużo się dzieje, każdy krzyczy starając się jakoś nazwać pasujące obrazki i być przy tym szybszym od innych graczy. 

Fot. Agnieszka J.

 

Uwaga! W Dobble ostatnio grali u mnie obaj synowie – 2,5 latek oraz 5,5 latek, nawet młodszy radził sobie z rozpoznawaniem podobieństw, choć na ćwiczenie refleksu przyjdzie jeszcze czas. Podobało się obojgu, nam – rodzicom, również. Myślę, że ochota na dobrą, wspólną zabawę z nutką rywalizacji, prędko nie przejdzie. Zresztą, sprawdźcie sami!

Gra Dobble polecana jest  dla osób w każdym wieku, nic nie stoi na przeszkodzie, by zmierzył się choćby wnuczek z dziadkiem. To solidna dawka doskonałego humoru oraz  testu na refleks i spostrzegawczość.

Fot. Agnieszka J.

Fot. Agnieszka J.

Fot. Agnieszka J.

 

Wpis jest elementem współpracy z Rebel.pl

Zdjęcia: A. Jelinek

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/299/dobble

 

Subscribe
Powiadom o
guest

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Maćkiewicz
8 lat temu

Fajna ta gra 😉

W roli mamy - wrolimamy.pl
Katarzyna Piasecka
8 lat temu

Mamy i gramy

Anna Szpak Marcinkiewicz

Mamy też 🙂 i polecamy!

Agata Wawrow
Agata Wawrow
8 lat temu

Również polecam ?

Karolina Bylina
8 lat temu

Tomasz Żelazko nasza gra 😀

Milena Kamińska
8 lat temu

Mamy rozne gry i gramy

Olga Bomba
8 lat temu

A jakies rady co robić z dwulatkiem? Oczywiscie rozwijajacego 🙂

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Olga Bomba

Odkrywanie dwóch kart i szukanie tych samych symboli 😉 oraz nazywanie ich.

Olga Bomba
8 lat temu
Reply to  Olga Bomba

Nie mam kart 🙂 musze kupic. Dzieki:) chociaz nie wiem czy moj syn jest w stanie sie na tym skupic ?

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Olga Bomba

Małymi kroczkami

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Olga Bomba

Wybacz, źle Cię zrozumiałam. Dla dwu latka polecam rowerek biegowy, tablicę do ćwiczenia motoryki małej , którą możesz sama zrobić

Olga Bomba
8 lat temu
Reply to  Olga Bomba

kazalam mezowi zrobic ? musze mu przypomniec. Rowerek ma oczywiscie 🙂 konika i quada ☺️

Olga Pacholczyk
8 lat temu

Świetna gra!

Natalia Kapczuk
8 lat temu

Rewelacyjna!

asia/wkawiarence.pl
asia/wkawiarence.pl
8 lat temu

gry, które rozwijają, uczą i bawią należa do ulubionych chyba wszystkich. Zarówno tych małych i tych większych. Tych młodszych i trochę starszych. Są lepsze niż telewizor, niż tablet i wszystkie nowoczesności współczesnego świata, które technika nam serwuje

Olga Stępień
8 lat temu

Super miło spędzić czas z dzieckiem przy tej grze mamy polecamy a dorośli bawią się też super przy niej

Dom 26 kwietnia 2016

Moje dzieci to nie kozy, nie jedzą wszystkiego

Naprawdę wiele jestem wstanie zrozumieć, ale dlaczego mimo wielu próśb i tłumaczeń, w kierunku moich dzieci, wyciągane są słodycze? Myślicie, że histeryzuję, bo przecież to tylko lizak w aptece, cukierek w banku, na poczcie, darmowy ekstra wafelek w lodziarni.

Z pozoru niewinny spacer, wyjście na miasto czy plac zabaw, czasem sprawia, że mam już wszystkiego dość. Któregoś dnia po powrocie  z takiego spaceru w kieszonce dziecka, mogłam przebierać w kolorach i smakach.  O co ten krzyk? O słodycze rozdawane naszym dzieciom prawie na każdym kroku. Niby ludzie słuchają, kiedy odmawiam, a jednak jak grochem o ścianę. Przecież ci Państwo chcieli dobrze, chcieli być gościnni więc proszę poczęstuj się, jakie grzeczne dziecko, weź jeszcze jeden….

Potem nie dziwię się, że dziecko nie chce zjeść obiadu, a co dopiero warzyw. Jestem świadoma, że dziecko ma prawo nie mieć w tej chwili apetytu. Problem tylko, że on ma apetyt nie na obiad, a cukier pod postacią żelków, lizaków, itp. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale największym narkotykiem na naszym świecie jest właśnie cukier. Chcąc nie chcąc, jesteśmy od niego mniej lub bardziej uzależnieni. Jest on naprawdę wszędzie.

Mam dla was małe zadanie. Podejdźcie do szafki, lodówki i wybierzcie pierwsze trzy produkty. Sprawdźcie na którym miejscu jest cukier. Ja wzięłam do ręki kupiony w sklepie syrop malinowy. Pierwsza pozycja w składzie – cukier.  Zdziwieni? Naukowcy zalecają unikanie produktów, w których cukier jest w pierwszej trójce. Niestety producenci także to wiedzą i ukrywają cukier pod innymi nazwami, np. syrop glukozowo-fruktozowy, maltodekstryna a takich substancji jest  ponad 30. Nie dajcie się zwieść produktom, które niby “nie zawierają cukru” – np. taki Kubuś dla dziecka (0,3l) zawiera aż 5-6 łyżeczek! Jeśli uważacie, że to mało posłodźcie sobie herbatę w kubku, czy szklance 5 łyżeczkami. Ktoś chętny wypije?

Zobaczcie zresztą na zdjęcie poniżej. Zanim kupicie dziecku colę, lub inny napój przypomnijcie sobie, ile jest w nim cukru i czy aby na pewno chcecie aby wasze dziecko to wypiło. O wiele zdrowiej jest zrobić sok, lub koktajl z owoców w domu. To dopiero zastrzyk energii i witamin.

cukier-w-napojach

Może ktoś nazwie mnie wyrodną matką, która wzbrania dziecku słodyczy, która pozbawia go szczęśliwego dzieciństwa. Nie martwcie się, moje dziecko wie jak smakują mordoklejki, czy żelki, ale potrafi je jeść z umiarem. Od pewnego czasu wprowadziliśmy pewną zasadę – mamy ustaloną jedną porę dnia, kiedy wspólnie jemy coś słodkiego -domowe ciasto, owoce, czy tabliczka czekolady.  Dlatego następnym razem, gdy chcecie dać obcemu, znajomemu dziecku słodycze, zastanówcie się, czy aby nikt nie będzie miał wobec tego sprzeciwu. To na nas rodzicach, ciąży odpowiedzialność by nauczyć nasze dzieci dobrych nawyków.

Subscribe
Powiadom o
guest

37 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lidia Ambroziak
8 lat temu

Ja juz się Poddałam… To walka z wiatrakami…

W roli mamy - wrolimamy.pl

Ja jeszcze próbuję 🙂

Lidia Ambroziak
8 lat temu

U nas ostatnio wszystkie słodycze przejmuje mąż 😉 może to jest jakaś metoda hehe 😉

W roli mamy - wrolimamy.pl

Mamy zatem podobną technikę :p

Veronika Kate
8 lat temu

mam tak samo, szlag mnie trafia, szczegolnie, ze moje moga slodycze tylko w weekendy, nie zmoge scierpiec tego, a wez tu powiedz nie, jak ktos pod nosem im daje..

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Veronika Kate

Dokładnie! I niestety nie pomagają wyjaśnienia. Ma ktoś na to lekarstwo?

Edyta Skrzydło
8 lat temu

Hehe u nas nie ma problemu , krótko nie , dziękuję .Lub a masz może banana ? Słodycze, także lubią , ale jakoś nie bez przesady …

Edyta Skrzydło
8 lat temu

Słodycze w szafce na najniższym poziomie , chętnych brak 😉

W roli mamy - wrolimamy.pl

U mnie by nie przeszło 🙂

Edyta Skrzydło
8 lat temu

A u nas leży i leży ….. Ale o szpinak , czy paprykę to bić się będą ?

W roli mamy - wrolimamy.pl
Marta Obtułowicz
8 lat temu

Hehe a to nie wiecie, ze nikt tak dobrze nie nakarmi i nie wychowa Twojego dziecka jak babcia/ciocia dobra rada

Karolina Bylina
8 lat temu

Moja corka je slodycze okazjonalnie i nie tknie bez pozwolenia. Faszerowanie przez rodzine doprowadza mnie do ostatecznosci i ale zawsze walcze ze lepiej kupic owoc.

Maria Mirowska-Jon
8 lat temu

ja denerwuję się obecnością miseczki z cukierkami w poczekalni u dentystki…

W roli mamy - wrolimamy.pl

Są także w banku, na poczcie, w przychodni … itd.

Maria Mirowska-Jon
8 lat temu

tak tylko w tych inny „ustawodawczych instytucjach” za chwilę nikt nie będzie mi albo moim dzieciom leczył zębów zepsutych od słodyczy 😉

Stafin Katarzyna
8 lat temu

No przecież trzeba dbać o interes klientów nie może brakować ?

Anna Sarnacka
8 lat temu

U nas słodycze sa dostępne dla Synka odkąd skończył ok.2 lata. Lubi i zje czasem, ale szału nie ma 🙂 Także nie mamy problemu ze słodkościami.

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Anna Sarnacka

Moje dziecko też nie ma problemu ze słodyczami. Ja jestem wściekła na innych, którzy częstują bez mojej wiedzy moje dzieci cukierkami

Anna Sarnacka
8 lat temu
Reply to  Anna Sarnacka

Rozumiem. Ja też za tym nie przepadam, ale tłumaczę sobie, że inni nie robia tego ze złej woli, tylko chca byc mili 🙂

Kamila Szymańska
8 lat temu

Ja też

Magda Zuza Go
8 lat temu

A najlepsze tekst „woooody mu dajesz daj mu coś lepszego do picia” pytam co to znaczy lepsze? Cola? ! Dziecku 1.5 roczne mi.

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Magda Zuza Go

Jakie prawdziwe :p

Ewa Reszka
8 lat temu
Reply to  Magda Zuza Go

Skądś to znam

(nie)Magda(lena)
(nie)Magda(lena)
8 lat temu

Mamy szafke ze słodyczami, ostatnio wrzucałam te z 2014 roku 😉
Jakoś pomijane jest to miejsce, ale nie żałuję

Milena Kamińska
8 lat temu

Ja nerwicy się nabawie tym bardziej ze naprawdę moje dzieci uwielbiaja owoce a ciągle mają proponowane słodycze

Klaudia Prz
8 lat temu

Syn po czekoladzie dostaje wysypki… Ale mozesz tlumaczyc ze nie dajesz, zdziwione miny i ten bezcenny wyraz twarzy ” ale jak to? Przeciez jest duzy skonczyl rok i nie je batonikow kinder?”

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Klaudia Prz

Oj znam to z autopsji. 🙁

Izabela Ł-ka
8 lat temu

Nastała nowa moda, wczoraj byłam z dziećmi na zakupach i lizaki dostały w sklepie mięsnym, w aptece oraz w kwiaciarni!! Tydzień wcześniej to samo przy cmentarzu…oszalec idzie!! Z rodziną zagadasz ale w sklepach kiedy panie dają dziecku do ręki..:-(

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Izabela Ł-ka

I wytłumacz dziecku że nie powinno brać słodyczy od obcych.

Izabela Ł-ka
8 lat temu
Reply to  Izabela Ł-ka

No właśnie…no i że 3 lizaki to za dużo…:-P

Monika Binkowska
8 lat temu

Mi udalo sie wywalczyc tyle ze jak ktos przychodzi do nas w odwiedziny to zamiast czekoladek, gum rozpuszczalnych itp przynosi musy owocowe albo soki. Powiedzialam wprost ze i tak dzieci tego nie zjadaja. Mlodsza ma rok wiec nie dostaje a starsza je okazjonalnie ale nie ma z tym problemu. Lubi slodycze ale wie ze to nic zdrowego i nie upomina sie zbyt czesto.

Go Sia
8 lat temu

U nas zakazu na słodycze , ani jedzenia ich za pozwoleniem nie ma , wiadomo , zakazany owoc najlepiej smakuje .. Mój synek po prostu wie , że w pierwszej kolejności jest obiad , przed obiadem nawet nie pyta o najmniejszy kawałek czekolady .. Jak dostanie słodycze z jakiekolwiek okazji (urodziny, święta) to leżą w jego pokoju na biurku , nieraz potrafią tam leżeć tygodniami .. Dlatego jakoś nie wpadam w furię kiedy ktoś kiedyś gdzieś poczęstuje go jednym cukierkiem , w końcu to tylko jeden cukierek , a nie torba słodyczy .. Każdy z nas od czasu do czasu… Czytaj więcej »

Kasia Janus
8 lat temu

Kazdy sie dziwi i dziwne na nas patrzy kiedy mowimy ze nasza corka wogole nie dostaje slodyczy , to az takie dziwne ?

Cherrywood - lifestyle i rodzicielskie inspiracje

Też mnie to irytuje. Albo wypuszczam synka na plac zabaw z babcią, mają wrócić przed obiadem, a tu synek wraca dokarmiony chrupkami, żelkami czy owocami – bo przecież inne dzieci coś jedzą na dworze, to czemu moje ma być gorsze? A potem obiadu ruszyć nie chce… :/ A tu drożdżóweczka, a tu coś innego… Bo przekąska być musi, bo głodne dziecko to zaniedbane dziecko…

Anna Kogut
8 lat temu

Bylam dzieckiem i najbardziej pamietam dopieszczanie przez dziadkow. Wszystko można w ramach rozsądku.

Agnieszka Widnicka
8 lat temu

Ja uslyszalam na spacerze ze jestem wyrodna matka bo zamiast dac dzieciom czekolady to dalam wafle ryzowe

Gry 24 kwietnia 2016

Gra „Domek”, czyli budujemy swój wymarzony dom – patronat medialny

Wychowałam się w domu wielopokoleniowym z dużym ogrodem. Teraz razem z mężem i dziećmi mieszkamy w bloku z widokiem na plac zabaw, a mój rodzinny dom odwiedzamy co jakiś czas wpadając do dziadków. Marzenie o własnym domu już nie jest zarezerwowane tylko dla mnie, a to za sprawą nowości, gry rodzinnej „Domek” od Rebel.

Prosta, zrozumiała nazwa ukrywa pod swoją postacią najskrytsze marzenia dorosłych i dzieci. Ta gra przenosi nas w nowy wymiar, gdzie planowanie wymarzonego domku nie będzie już takie trudne.

Zatem jak będzie wyglądał Twój wymarzony dom?

Domek-plansza-gracza

Od ciebie zależy co wybierzesz, jak urządzisz swój dom. Marzy ci się duża sypialnia z ekskluzywnym łóżkiem z baldachimem, a może przestronny salon, w którym bez trudu zmieści się pianino? Pamiętaj, by przy projektowaniu swojego „Domku” dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, gdyż później niezwykle trudno wprowadzić zmiany!

Domek
W ciągu dwunastu rund zbierzesz tyle kart, by zapełnić swoją planszę pokojami, wybrać kolor dachu i znaleźć miejsce na stylowe lub praktyczne dodatki, tworząc tym samym niepowtarzalny „Domek” z charakterem. Na koniec gracze porównują swoje dzieła i zliczają punkty za funkcjonalność, dobry projekt, jakość dachu i wykończenie całości.

domek-w-grze

Pięknie graficznie i różnorodność kart (prawie 100 unikalnych grafik) potęgują przyjemność płynącą z każdej rozgrywki. Przejrzysta i bardzo spójna z tematem mechanika daje możliwość podejmowania za każdym razem nowych, ciekawych decyzji i budzi chęć zagrania w „Domek” po raz kolejny… i kolejny.

Patronat medialny nad grą „Domek” objęło W Roli Mamy oraz ZnadPlanszy.

domek-pokoj

Domek-pokoje

domek-pudełko

 

Informacje o grze na stronie wydawnictwa: http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,697/Domek.html

Premiera: 19-22 maja 2016 roku na Warszawskich Targach Książki
Autor gry: Klemens Kalicki
Ilustracje: Bartłomiej Kordowski
Liczba graczy: 2 – 4
Czas gry: 20 – 40 minut
Sugerowana cena detaliczna: 99,95 zł

Wykorzystano materiały prasowe od Rebel.pl

Wpis jest elementem współpracy z Rebel.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika Grabska
8 lat temu

Od jakiego wieku dziecka jest przeznaczona gra ?

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Monika Grabska

od 7 lat, ale z pomocą rodzica myślę, że 5 latek też da radę 🙂

Milena Kamińska
8 lat temu

Rewelacja

Gandalf.com.pl
Gandalf.com.pl
7 lat temu

My moglibyśmy grać tak kolejny, kolejny i… kolejny raz! 🙂 Świetny projekt, świetne ilustracje, świetna gra i świetna recenzja! Takie czytamy z przyjemnością! 🙂

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close