Ciąża 18 stycznia 2019

Ciąża pozamaciczna – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Jeśli wierzyć statystykom, ciąża pozamaciczna to około 1% wszystkich ciąż. Dla kobiety oznacza dramat i konieczność pożegnania się z nienarodzonym dzieckiem. Przed ciążą pozamaciczną nie można się zabezpieczyć, ale warto znać jej objawy i wiedzieć, czy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Do najpowszechniejszych przyczyn ciąży pozamacicznej należą:

– nieprawidłowa budowa jajowodu,

– nieprawidłowa budowa macicy,

– zmiany powstałe na skutek endometriozy,

– przebyte zapalenie przydatków,

– niedrożność jajowodów.

Ciąża pozamaciczna może przydarzyć się każdej kobiecie bez względu na wiek i stan zdrowia, jednak w niektórych przypadkach można mówić o większym prawdopodobieństwie jej wystąpienia. Należą do nich:

– poprzednia ciąża pozamaciczna,

– przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie jajowodów,

– założona wkładka domaciczna.

Objawy ciąży pozamacicznej i objawy pęknięcia jajowodu

Objawy ciąży pozamacicznej:

– brunatna lub krwista wydzielina wydostająca się z dróg rodnych,

– tępy lub kłujący ból po jednej stronie brzucha – źródłem jest poszerzający się jajowód, czasem ból może promieniować na cały brzuch,

– ból brzucha podczas badania ginekologicznego w początkowym etapie ciąży,

– ból miednicy.

 

Objawy pęknięcia jajowodu:

– ostry ból brzucha,

– ból ramion i barków,

– spadek ciśnienia,

– przyspieszony puls,

– nadmierna potliwość,

– kłucie przy oddychaniu.

Jeśli ciężarna rozpoznaje u siebie powyższe objawy, powinna niezwłocznie wezwać pogotowie. W żadnym razie nie może sama siadać za kierownicą i jechać do szpitala.

W zdiagnozowaniu ciąży pozamacicznej pomocne jest badanie USG, jednak nie zawsze daje ono jednoznaczną odpowiedź, dlatego coraz częściej mówi się w takich sytuacjach o konieczności wykonania rezonansu magnetycznego.

Rodzaje ciąży pozamacicznej

Chociaż wydaje się, że droga jajeczka z jajnika do macicy jest prosta, ciąża pozamaciczna potrafi rozwijać się w różnych miejscach.

Najpowszechniejsza jest ciąża jajowodowa. Zapłodnione jajeczko nie może przedostać się do macicy, więc rozwija się w jajowodzie. Ciąża jajowodowa to aż 99% przypadków wszystkich ciąż pozamacicznych.

Pozostałe przypadki to:

ciąża jajnikowa – jajeczko nie opuszcza jajnika, ale zaczyna się w nim dzielić i tam dochodzi do rozwoju ciąży,

ciąża szyjkowa – jajeczko umiejscawia się w szyjce macicy,

ciąża brzuszna – rozwija się w powłokach brzusznych, w miejscach bardzo nietypowych, np. w jelicie lub na powierzchni wyrostka robaczkowego, poza jamą otrzewnową. Taka ciąża, ze względu na rzadkie umiejscowienie jest bardzo trudna do zdiagnozowania i usunięcia.

Ciąża pozamaciczna – szanse na donoszenie

Historia medycyny zna kilka przypadków donoszenia ciąży pozamacicznej. W jednym z nich dopiero zabieg operacyjny ujawnił, że ciąża rozwinęła się poza macicą. Na świat przyszło zdrowe dziecko. Jednak lekarze są zgodni: ciąża pozamaciczna zagraża życiu kobiety i powinna być jak najszybciej przerwana. Pojedyncze przypadki donoszenia ciąży bez konsekwencji zdrowotnych dla matki traktowane są w kategorii cudu.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close