Ciąża pozamaciczna – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
Jeśli wierzyć statystykom, ciąża pozamaciczna to około 1% wszystkich ciąż. Dla kobiety oznacza dramat i konieczność pożegnania się z nienarodzonym dzieckiem. Przed ciążą pozamaciczną nie można się zabezpieczyć, ale warto znać jej objawy i wiedzieć, czy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.
Przyczyny ciąży pozamacicznej
Do najpowszechniejszych przyczyn ciąży pozamacicznej należą:
– nieprawidłowa budowa jajowodu,
– nieprawidłowa budowa macicy,
– zmiany powstałe na skutek endometriozy,
– przebyte zapalenie przydatków,
– niedrożność jajowodów.
Ciąża pozamaciczna może przydarzyć się każdej kobiecie bez względu na wiek i stan zdrowia, jednak w niektórych przypadkach można mówić o większym prawdopodobieństwie jej wystąpienia. Należą do nich:
– poprzednia ciąża pozamaciczna,
– przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie jajowodów,
– założona wkładka domaciczna.
Objawy ciąży pozamacicznej i objawy pęknięcia jajowodu
Objawy ciąży pozamacicznej:
– brunatna lub krwista wydzielina wydostająca się z dróg rodnych,
– tępy lub kłujący ból po jednej stronie brzucha – źródłem jest poszerzający się jajowód, czasem ból może promieniować na cały brzuch,
– ból brzucha podczas badania ginekologicznego w początkowym etapie ciąży,
– ból miednicy.
Objawy pęknięcia jajowodu:
– ostry ból brzucha,
– ból ramion i barków,
– spadek ciśnienia,
– przyspieszony puls,
– nadmierna potliwość,
– kłucie przy oddychaniu.
Jeśli ciężarna rozpoznaje u siebie powyższe objawy, powinna niezwłocznie wezwać pogotowie. W żadnym razie nie może sama siadać za kierownicą i jechać do szpitala.
W zdiagnozowaniu ciąży pozamacicznej pomocne jest badanie USG, jednak nie zawsze daje ono jednoznaczną odpowiedź, dlatego coraz częściej mówi się w takich sytuacjach o konieczności wykonania rezonansu magnetycznego.
Rodzaje ciąży pozamacicznej
Chociaż wydaje się, że droga jajeczka z jajnika do macicy jest prosta, ciąża pozamaciczna potrafi rozwijać się w różnych miejscach.
Najpowszechniejsza jest ciąża jajowodowa. Zapłodnione jajeczko nie może przedostać się do macicy, więc rozwija się w jajowodzie. Ciąża jajowodowa to aż 99% przypadków wszystkich ciąż pozamacicznych.
Pozostałe przypadki to:
– ciąża jajnikowa – jajeczko nie opuszcza jajnika, ale zaczyna się w nim dzielić i tam dochodzi do rozwoju ciąży,
– ciąża szyjkowa – jajeczko umiejscawia się w szyjce macicy,
– ciąża brzuszna – rozwija się w powłokach brzusznych, w miejscach bardzo nietypowych, np. w jelicie lub na powierzchni wyrostka robaczkowego, poza jamą otrzewnową. Taka ciąża, ze względu na rzadkie umiejscowienie jest bardzo trudna do zdiagnozowania i usunięcia.
Ciąża pozamaciczna – szanse na donoszenie
Historia medycyny zna kilka przypadków donoszenia ciąży pozamacicznej. W jednym z nich dopiero zabieg operacyjny ujawnił, że ciąża rozwinęła się poza macicą. Na świat przyszło zdrowe dziecko. Jednak lekarze są zgodni: ciąża pozamaciczna zagraża życiu kobiety i powinna być jak najszybciej przerwana. Pojedyncze przypadki donoszenia ciąży bez konsekwencji zdrowotnych dla matki traktowane są w kategorii cudu.