Ciąża 5 sierpnia 2021

Co dziecko dziedziczy po mamie, a co po tacie?

Kwestia dziedziczności jest tematem, który zawsze będzie ciekawił. Niejednokrotnie rodzice słyszą pytanie o to, do kogo dziecko jest podobne. Bo nosek na pewno ma po mamusi, czupryna po tatusiu, podobnie jak uzdolnienia artystyczne lub talenty sportowe. A co tak naprawdę dziecko dziedziczy po mamie lub po tacie jest zapisane w genach.

Co dziecko dziedziczy po mamie?

Inteligencję — co dziecko dziedziczy?

Czy wiecie, że inteligencję warunkują dwa chromosomy X od matki i jeden od ojca? Badania wskazują, że właśnie ta dysproporcja może mieć dominujący wpływ na poziom inteligencji dziecka.

Dominującą rękę

Mutacja genu PCSK6 ze strony matki najpewniej ma wpływ na to, czy dziecko będzie lewo, czy praworęczne. 

Sposób spania

Dotychczas poczynione obserwacje i badania pozwoliły naukowcom stwierdzić, że ulubiona pozycja do spania, zamiłowanie do drzemek, a nawet jakość snu przekazywana jest dziecku przez geny matki. U mężczyzn nie stwierdzono takiej zależności.

Migreny — Co dziecko dziedziczy?

Niestety te trudne do okiełznania bóle głowy dziedziczone są częściej po matce niż po ojcu. 

Czas wystąpienia menopauzy

Nie od dziś wiadomo, że istnieje wyraźny związek między wiekiem wystąpienia menopauzy u kobiet i ich matek.

Co dziecko dziedziczy / “dostaje w prezencie” w genach po tatusiu?

Płeć

To wiadomo nie od dziś. Dzieje się tak, ponieważ kobiety posiadające chromosom XX przekazują dziecku tylko jeden chromosom X, natomiast mężczyźni z zestawem chromosomem XY, w zależności od tego, czy plemnik zawiera chromosom X, czy Y, przekazuje jeden z nich. Podczas zapłodnienia komórki jajowej, gdy spotkają się dwa chromosomy XX, rozwija się dziewczynka. W przypadku spotkania chromosomów X od kobiety i Y od mężczyzny rozwija się chłopiec. 

Ryzyko choroby serca

To męski chromosom Y może warunkować większą podatność panów do choroby wieńcowej serca. Potwierdziły to badania brytyjsko-australijskich naukowców, przedstawione na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie.

Wzrost — Co dziecko dziedziczy 

Wg brytyjskich naukowców większy wpływ na niski lub wysoki wzrost dziecka ma wzrost ojca. Z kolei geny przekazywane przez kobietę silniej warunkują wagę dziecka.

A co dziecko może odziedziczyć po obu rodzicach? 

Nie oszukujmy się, dziedziczenie jest niczym gra w totka — nigdy nie ma pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z nadzieją. W końcu dziecko otrzymuje zestaw 23 chromosomów od ojca i 23 od matki, a wraz z nimi geny recesywne i dominujące. Te drugie dają większą szansę na dziedziczenie określonych cech przez dziecko. 

A lista jest spora. Do cech dominujących należą m.in.:

  • ciemne lub kręcone włosy;
  • brązowy kolor oczu;
  • grupa krwi Rh+;
  • zgarbiony nos;
  • odstające uszy;
  • skłonność do piegów;
  • charakterystyczne dołeczki w policzkach.

 

A jakie cechy odziedziczyło Wasze dziecko 😉 ? 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 2 sierpnia 2021

Co dać w prezencie na chrzest dla dziewczynki?

Niedawno pojawił się na świecie nowy członek Twojej rodziny i świeżo upieczeni rodzice organizują chrzciny, na które jesteś zaproszony. W tym dniu tradycyjnie wręcza się maluchowi podarunek. Jeśli niemowlę jest płci żeńskiej, poniżej znajdziesz kilka propozycji, co kupić na chrzest dla dziewczynki.

Praktyczny prezent na chrzciny dla małej dziewczynki

Chrzciny dziecka odbywają się, gdy jest ono na etapie niemowlęcym swojego rozwoju. W związku z tym, jeśli chcesz podarować dziecku coś, co przyda mu się wkrótce po chrzcinach i co sprawi frajdę maluchowi, pamiętaj, by odpowiednio dobrać podarunek do okresu życia. Maluszek w czasie chrzcin ma zazwyczaj 3-4 miesiące. Upewnij się, że jest to funkcjonalna zabawka, która dostarczy niemowlęciu mnóstwo zabawy i pomoże w jego prawidłowym rozwoju.

Gryzak sensoryczny – ukoi ból i trud ząbkowania, pobudzi rozwój malucha

Świetny pomysł na prezent dla niemowlaczka w okresie chrztu to gryzak sensoryczny, który z pewnością przyda się dziecku (i rodzicom!) w zbliżającym się okresie ząbkowania. Jak powszechnie wiadomo, proces ten wiąże się z dużym bólem i dyskomfortem, co skutkuje niepokojem i częstym płaczem dziecka. Możliwość podgryzania i przesuwania miękkiej zabawki w jamie ustnej ukoi podrażnione dziąsła niemowlęcia. Przy okazji, wyraziste kolory i różnorodność kształtów i materiałów będą pobudzać rozwój percepcji i wzroku chrześniaczki. Efekty dźwiękowe będą stymulować dziecko do zabawy.

Karuzela lub pozytywka – zaciekawi dziecko i zagra piękną, uspokajającą melodię

W wieku, w którym przyjmuje się chrzest, kilkumiesięczne niemowlę jest już w stanie wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Dzięki temu obracająca się kolorowa karuzela pomoże mu ćwiczyć mięśnie oczu i rozwijać koordynację wzrokową. Przyjemne, spokojne melodie pomogą wyciszyć dziecko i przygotować je do snu. Urocze, kolorowe zwierzątka na karuzeli świetnie nadają się jako upominek dla dziewczynki.

Uniwersalny podarunek dla dziewczynki na chrzest

Jeśli rodzice są osobami religijnymi i praktykującymi wiarę, możesz podarować malutkiej dziewczynce medalik na łańcuszku. Inne sprawdzone pomysł to kuferek na drobne dziecięce skarby, które gromadzą rodzice, takie jak pierwszy ząbek czy pierwszy obcięty pukiel włosków. Dla dziewczynki możesz też kupić uroczy, elegancki kaftanik do kompletu z opaską na główkę i bucikami. Upewnij się, że kupujesz właściwy rozmiar – najlepiej podpytaj o niego dyskretnie mamę dziewczynki.

Oryginalny prezent na chrzciny dla dziewczynki – co wybrać?

Mniej powszechne prezenty na chrzest to np. srebrna grzechotka z wygrawerowanymi życzeniami i dedykacją – oczywiście mała dziewczynka nie przeczyta jej i nie zrozumie, jednak na pewno docenią ją rodzice dziecka, a po latach będzie wzruszającą pamiątką także dla małej. Wciąż dość oryginalne są też prezenty niematerialne. Może to być np. profesjonalna sesja fotograficzna dla niemowlęcia. Rodzice na pewno się ucieszą, a maluch na pewno doceni je, gdy podrośnie.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym inspiracjom będzie ci łatwiej znaleźć oryginalny prezent na chrzciny dla dziewczynki. Za niektóre prezenty mała chrześniaczka podziękuje ci dopiero za jakiś czas, dla tej chwili warto jednak przygotować dla niej coś wyjątkowego! W poszukiwaniu idealnego prezentu możesz zajrzeć na stronę empik.com: https://www.empik.com/zabawki/zabawki-dla-najmlodszych

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 30 lipca 2021

Kobieto, daj sobie przyzwolenie na bycie nieperfekcyjną!

Według badania zrealizowanego w ramach kampanii #wKobiecejGłowie 70% ankietowanych kobiet przyznało, że media społecznościowe i publikowane w nich treści mają wpływ na ich samoocenę [1]. Presja bycia idealną matką, żoną, córką, siostrą czy przyjaciółką może prowadzić do problemów natury psychicznej. W ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego kobiet #wKobiecejGłowie eksperci zostali zapytani w jaki sposób odpuścić i odrzucić presję bycia perfekcyjną oraz jak wygospodarować czas na relaks i odpoczynek niezbędny do zachowania odpowiedniego balansu psychicznego.

Presja perfekcji

Kobiety ze wszystkich stron dostają komunikat „bądź perfekcyjna”. Dajmy sobie przyzwolenie do tego, by mieć zły dzień, by wyrzucić swoje tłumione emocje, by nie mieć siły zrobić obiadu czy prania, by leżeć cały dzień w łóżku i w końcu do tego, by nie być chodzącym ideałem.

„Powinnyśmy zrozumieć, że perfekcja często eksponowana w mediach społecznościowych nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nie ma ideałów. Właśnie na tym polega nasza prawdziwość i wyjątkowość. Chciałabym, aby kobiety nauczyły się dawać sobie przyzwolenie na popełnianie błędów. Popełniłaś błąd podczas ważnej prezentacji? Zapomniałaś zawieźć swoje dziecko na zajęcia dodatkowe? Spokojnie, przecież świat się nie zawalił, a życie toczy się dalej. Jesteśmy tylko ludźmi! Sama na co dzień pełnię kilka ról i wiem, jak ciężko jest pogodzić pewne obowiązki. Potknięcia zdarzają się każdej z nas, ale w takiej sytuacji najlepsze, co możemy zrobić, to zapytać się samej siebie – jaką lekcję wyciągnę z tej sytuacji? Co zrobić, aby drugi raz nie popełnić tego samego błędu? Cieszę się, że jako Gedeon Richter Polska jesteśmy głównym partnerem kampanii #wKobiecejGłowie i możemy wesprzeć kobiety w byciu perfekcyjnie nieperfekcyjnymi” – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Odpuść, odetchnij, odpocznij

Co zatem zrobić by nie dusić w sobie emocji, nauczyć się odpuszczać i dać sobie zgodę na bycie nieidealną? Zacznijmy od wyodrębnienia swoich mocnych stron i podziękujmy sobie za to, co już osiągnęłyśmy. Stwórzmy „skrzynkę z narzędziami”, która będzie składać się z mocnych stron, zalet czy cech osobowości, których użyłyśmy w trudnych sytuacjach podczas ich rozwiązywania. Taka „skrzynka” (która może zostać spisana na kartce) będzie nam przypominała o tym, żeby nie oceniać własnej osoby przez pryzmat gorszego, mniej produktywnego dnia. Pamiętajmy, że porażka, popełniony błąd czy emocje nas nie definiują.

Dobrym sposobem będzie również autorefleksja. Zastanówmy się, czy to, do czego się wciąż porównujemy, co rodzi w nas presję perfekcyjności, jest prawdziwe, czy może jest to jedynie złudna rzeczywistość?

„Każda z nas, niezależnie od wieku, potrzebuje czasu dla siebie, aby naładować baterie, zatrzymać natłok myśli w głowie, zyskać nową perspektywę czy po prostu – pobyć sama ze sobą. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie dla każdej kobiety może być to łatwe, aby znaleźć w ciągu dnia chociaż chwilę dla siebie – a nawet, kiedy już ją znajdzie, jest po prostu zmęczona po całym dniu i jedyne o czym marzy, to aby położyć się do łóżka i zasnąć. Chciałabym również zaznaczyć, że czas wolny nie musi oznaczać wykonywania jakichś wyszukanych aktywności. Obserwując to, co dzieje się w mediach społecznościowych, odnoszę wrażenie, że treści, które tam się pojawiają mogą rodzić w kobietach presję spędzania swojego czasu wolnego bądź dobierania swoich pasji tak, aby były one jak najbardziej >>na czasie<<. To jednak my – kobiety – najlepiej wiemy, co sprawia nam największą przyjemność i to, w jaki sposób spędzamy swój wolny czas, powinno być zgodne z nami samymi. Jeżeli czytanie książki w domowym zaciszu budzi w nas największą radość – róbmy to i nie sugerujmy się tym, że ktoś inny w tym samym czasie robi coś, co w naszym uznaniu może być bardziej >>cool<<. Bądźmy sobą i nie porównujmy się do innych” – mówi Jagna Ambroziak, psycholożka z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii. I dodaje: – Kiedy nie dajemy sobie przyzwolenia na zasłużony odpoczynek bądź najprościej w świecie zaczyna nam brakować czasu na relaks, pojawia się stres, przeciążenie organizmu, zmęczenie, co może prowadzić do wielu zaburzeń zdrowia psychicznego. Jeżeli nasze dni są intensywne, poświęćmy chociaż 5 minut na to, aby się zatrzymać i skoncentrować całą uwagę na sobie.

Możliwości, aby poświęcić chociaż kilka chwil samej sobie w ciągu dnia jest wiele. Ważne, aby zrobić coś, co sprawi nam przyjemność. Znalezienie tej chwili jest oznaką szacunku i dbania o własne potrzeby. Zatrzymajmy się więc, odpocznijmy i zrezygnujmy z wyścigu o bycie idealną”.

#wkobiecejGŁOWIE to kampania edukacyjno-społeczna realizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, której misją jest zwrócenie uwagi na zdrowie kobiet jako grupy społecznej szczególnie narażonej na zaburzenia psychiczne. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Instytut LB Medical. Partnerzy: Gedeon Richter, Warszawski Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii oraz Instytut Badawczy SW Research. Więcej informacji: https://naszawtymglowa.pl/kampania-spoleczna-w-kobiecej-glowie/ oraz na FB: @wkobiecejglowie I IG: @w_kobiecej_glowie.

[1] Badanie „Profilaktyka zdrowotna w czasach COVID-19 i wpływ mediów społecznościowych na samoocenę kobiet” przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical. Badanie zostało zrealizowane w dn. 2-3 marca 2021 przez agencję SW Research, n=805, metoda badawcza CAWI.

Źródło informacji: Instytut LB Medical

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close