W szkole 10 marca 2022

Co robić, gdy dziecko pali papierosy

Dlaczego nastolatkowie palą papierosy? Presja otoczenia, przykład rodziców, chęć bycia dorosłym, rodzaj buntu. Powody można mnożyć. I chociaż papierosy mogą wydawać się niewinne, problem jest poważny. Podejrzewasz, że twoje dziecko pali papierosy? Reaguj! 

Po czym poznać, że dziecko pali papierosy 

Jeśli chodzi o klasyczną używkę, to problem właściwie nie istnieje. Zapach, a właściwie smród papierosów, jest tak silny i charakterystyczny, że nie da się go nie zauważyć. Do jego zamaskowania nie wystarczy guma do żucia. Dym papierosowy skutecznie wnika w ubranie, ale też we włosy. Tak naprawdę wystarczy stanąć obok dziecka, by poczuć, że coś jest na rzeczy. 

W przypadku e-papierosów jest trochę trudniej, bo ich odór nie jest tak intensywny, chociaż sam e-papieros uzależnia tak samo, jak tradycyjny. Są jednak wyraźne sygnały świadczące o tym, że dziecko może palić papierosy:

– nagle pokochało gumę do żucia i praktycznie się z nią nie rozstaje,

– permanentnie brakuje mu pieniędzy i próbuje wynegocjować wyższe kieszonkowe lub prosi o pieniądze między ustalonymi wypłatami,

– chętnie wyrzuca śmieci, nawet gdy pogoda za oknem nie nastraja do wychodzenia – to nie tylko okazja do zapalenia, ale i pozbycia się „dowodów zbrodni”,

– często wychodzi z domu pod pretekstami, które wydają się naciągane, 

– używa w pokoju odświeżacza powietrza lub często się perfumuje,

– reaguje nerwowo na nagłe otwarcie drzwi jego pokoju.

Oczywiście wszystkie powyższe sygnały nie muszą oznaczać, że nastolatek pali papierosy, jednak w każdym przypadku są na tyle niepokojące (szczególnie gdy występują razem), że rodzice powinni wzmóc czujność. 

 

Twoje dziecko pali papierosy? Zachowaj spokój!

Awantura to najgorsza rzecz, jaką można zrobić, chociaż wydaje się w pełni uzasadniona. Jednak nastolatkowie mają zadziwiającą umiejętność lekceważenia wszelakich słów, które uważają za „trucie”. Zamiast więc wykrzykiwać bez sensu frazesy o tym, jakie to szkodliwe jest palenie, trzeba spróbować zachować spokój i porozmawiać z dzieckiem. 

Przede wszystkim warto się dowiedzieć, czemu nastolatek sięgnął po papierosy. Najczęstsze powody to chęć dorównania palącym kolegom, potrzeba zaspokojenia ciekawości (no bo co takiego jest w papierosach, że tyle osób je pali?), chęć eksperymentowania, szczególnie z e-papierosami, manifestacja buntu okresu dojrzewania, chęć poczucia się dorosłym (wszak dzieci nie palą). 

Bywa jednak i tak, że palenie papierosów jest jedynie zewnętrznym objawem głębszych problemów i ma być dla nastolatka wentylem bezpieczeństwa, sposobem na odreagowanie. Dlatego właśnie warto powściągnąć emocje i zdobyć się na szczerą oraz życzliwą rozmowę. 

 

Co zrobić, gdy dziecko pali papierosy

Młodzi ludzie rzadko widzą ciąg przyczynowo-skutkowy między paleniem papierosów a stanem ich zdrowia oraz urody. Tym bardziej nie przejmują się skutkami długofalowymi. Zachorują na raka za dwadzieścia lat? Wydaje im się to równie możliwe, co inwazja kosmitów na Ziemię. Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni i nawet jeśli zdają sobie sprawę z istnienia różnorakich schorzeń i wpływie papierosów na zdrowie, to żyją w złudnym przekonaniu, że ich to nie dotyczy. Rolą rodzica w tym momencie jest uświadomienie dziecku, że palenie papierosów:

– wpływa niekorzystnie na stan skóry, włosów i paznokci (to chyba najłagodniejszy ze skutków ubocznych, ale najszybciej pojawiający się, więc jest szansa, że zadziała na wyobraźnię młodego człowieka),

– powoduje różnorakie choroby, począwszy od częstych infekcji dróg oddechowych, skończywszy na chorobach serca i nowotworach, 

– w przyszłości może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania i problemów z erekcją,

– może powodować problemy ze strony układu pokarmowego,

– obniża koncentrację, działa negatywnie na pamięć, utrudnia naukę,

– pogłębia różnorakie problemy zdrowotne, pozornie niezwiązane z paleniem – np. wady wzroku.

Sama rozmowa może nie wystarczyć, warto więc poszukać wsparcia gdzie indziej, np. w kampaniach społecznych, filmach, literaturze itp. Dobrym sposobem na przekonanie młodego człowieka jest zorganizowanie rozmowy z dorosłym, który na własnej skórze odczuł negatywne skutki palenia papierosów. Można też umówić dziecko na rozmowę z psychologiem lub grupą wsparcia dla uzależnionych od nikotyny. 

Jak oduczyć dziecko palenia papierosów?

Przede wszystkim papierosy na drzewach nie rosną, więc najprostszą metodą wydaje się wstrzymanie kieszonkowego. Jeśli dziecko nie ma za co kupić, to nie będzie palić. Nie jest to do końca prawda, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto poczęstuje, ale częstotliwość palenia na pewno spadnie. 

Innym „domowym” sposobem na oduczenie dziecka palenia jest przymuszenie go do wypalenia kilku papierosów jeden po drugim. Nie ma jednak gwarancji, że przyniesie to oczekiwany skutek. 

 

Jeśli cierpliwe rozmowy, tłumaczenia, wstrzymanie kieszonkowego i „nastraszenie” konsekwencjami nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć udanie się z dzieckiem do poradni leczenia uzależnień. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 8 marca 2022

Targi Mamaville wiosna 2022

Wiosna to doskonały czas na porządki, wietrzenie szaf i… zakupy! To też doskonały moment na kolejne spotkanie w realu z Targami Mamaville! Po cyklu wydarzeń handlowych online znowu można zrobić zakupy dla mamy i dziecka na żywo! Wiosenna edycja Targów Mamaville 2022 obejmie pięć miast: Warszawę, Wrocław, Katowice, Kraków i Gdańsk.

 

Mamaville – wydarzenie dla całej rodziny

Mamaville to właściwie coś więcej niż tylko targi, to wydarzenie, które obejmuje strefę zakupów i edukacji, a także umożliwia obecnym na imprezie mamom z małymi dziećmi komfortowy odpoczynek w strefie chillout. To też okazja do spędzenia dnia w wyjątkowy sposób, bez pośpiechu, na zakupach innych, niż wszystkie. Prezentowane tu wyroby są bowiem niepowtarzalne, projektowane przez młode mamy, które na urlopie macierzyńskim chcą być aktywne zawodowo.

Strefa zakupów to ponad 150 wystawców. Będą tu marki znane od lat, a także debiutanci. Zaoferują wszystko, co będzie potrzebne rodzicom i dzieciom. Na Targach Mamaville można kupić wszelakie akcesoria dla noworodka łącznie z wózkiem i mebelkami do pokoju dziecięcego, ubranka, zabawki, a także ubrania ciążowe i akcesoria dla mamy karmiącej. Zdecydowana większość produktów została zaprojektowana i wyprodukowana w Polsce przy użyciu naszych rodzimych surowców. To nie tylko ukłon w stronę wspierania polskiej produkcji, ale też pewność wysokiej jakości. Produkty, które są oferowane na Targach Mamaville, w pełni zasługują na zaufanie mam i dzieci. Możliwość ich kupna jest w pewnym sensie wyjątkowa, bo tych artykułów nie znajdziemy w marketach. Dostępne są jedynie w wąskich kanałach sprzedaży.

Strefa edukacyjna to wykłady dla rodziców, czyli kolejna porcja wiedzy na temat pielęgnacji i rozwoju maluchów oraz sposoby wspierania ich w trakcie beztroskiej zabawy. Wszystkie wykłady są darmowe, obowiązuje kolejność zapisów. Informacji na ten temat poszczególnych wykładów i możliwości zapisu należy szukać na stronie wydarzeń na Facebooku. Lista poniżej.

Strefa chillout to dyskretny pokój, w którym mama może nakarmić i przewinąć dziecko.

 

Terminarz Mamaville wiosna 2022

 

W czasie poszczególnych wydarzeń będą prowadzone zbiórki darów rzeczowych dla potrzebujących mam i dzieci z Ukrainy.

 

13 marca, Warszawa – Expo XXI

https://www.facebook.com/

20 marca, Wrocław – Tarczyński Arena /Stadion Wrocław

https://www.facebook.com/

03 kwietnia, Katowice – MCK

https://www.facebook.com/

10 kwietnia, Kraków – Hala Cracovia

https://www.facebook.com/

14 maja, Gdańsk – Galeria Forum

 

Wszystkie wydarzenia odbędą się w godzinach 10 – 17. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.mamaville.pl i na stronach poszczególnych wydarzeń na Facebooku.

 

Portal W Roli Mamy tradycyjnie obejmuje Targi Mamaville patronatem medialnym. Chętnie wspieramy inicjatywy przedsiębiorczych mam 😉

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 7 marca 2022

Bohaterki literackie, które inspirują. Poznaj ich historie!

Literatura jest świetnym źródłem inspiracji dla osób, które chcą pracować nad swoim charakterem, pragną wprowadzać pozytywne zmiany w życiu i z jeszcze większą siłą dążyć do wyznaczonych celów. Mowa nie tylko o książkach o samorozwoju lub poradnikach, ale także o znanych powieściach, które być może masz na swojej półce! Znajdziesz w nich bohaterki, które nie przepraszają za to kim są, pewnym krokiem idą po swoje i mimo, że w rzeczywistości nie istnieją, warto brać z nich przykład w wielu aspektach życia. Nie bez powodu są znane w popkulturze na całym świecie, a każdą z nich można zobaczyć nie tylko w książkach, ale i na ekranie! O kim mowa?

– Odważna, silna, pewna siebie, biorąca sprawy w swoje ręce – wiele kobiet chciałoby opisać się takimi słowami, lecz czasem coś je powstrzymuje. Warto wzorować się na rzeczywistych autorytetach, bohaterkach z prawdziwego życia, takich jak obrończynie praw człowieka, naukowczynie, działaczki społeczne. Literatura również dostarcza nam silnych postaci kobiecych, które od lat są inspiracją do zmian nawet na swoim małym podwórku, w codzienności, która czasem przytłacza i nie pozwala ruszyć z miejsca – mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Które bohaterki literackie będą świetną motywacją w dążeniu do celu i życiową inspiracją? Poznaj trzy silne charaktery z książek i filmów – może staną się Twoimi idolkami!

Wytrwała i mądra – Yennefer z Vengerbergu

Czarodziejka z serii książek o Wiedźminie nie miała łatwego życia: urodziła się zdeformowana, a jako dziecko nie zaznała rodzinnego ciepła i miłości. Została oddana przez matkę do szkoły dla czarodziejek, gdzie przeszła trudne szkolenie i próbę samobójczą, jednak mimo wszystko stała się potężną czarodziejką. Jej determinacja i wytrwałość mogą inspirować wszystkie kobiety do podejmowania działań i dążenia do swoich celów. Yennefer jest bystra, ma cięty język i wybuchowy charakter. Nie warto mieć w niej wroga, gdyż przebiegłość i intelekt dają jej przewagę we wszelkich potyczkach. Poza tym ma oczywiście magiczne moce – szkoda, że takie umiejętności istnieją tylko w świecie fantastyki, bo przydałaby się wielu z nas!

– Yennefer wzbudza sporo kontrowersji wśród czytelników – niektórzy mają ją za wyrachowaną i chłodną, jednak w stosunku do swoich bliskich jest kochająca i troskliwa. Mimo wielu romansów jedyną prawdziwą miłością Yennefer był Geralt, a młodą Ciri traktowała jak córkę. Nie mogła mieć dzieci, dlatego swoje uczucia macierzyńskie przelała na podopieczną – chciała nauczyć ją wszystkiego, co sama umiała i wychować ją na mądrą kobietę, odważną wojowniczkę i mądrą czarodziejkę – mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

Nie zawsze w życiu dostajemy to, czego pragniemy, jednak za przykładem Yennefer możesz wytrwale dążyć do swoich celów lub znaleźć inny sposób na szczęście i spełnienie. Czarodziejka z książek Andrzeja Sapkowskiego to świetna inspiracja dla kobiet, które potrzebują impulsu do podjęcia działań dla dobra swojego i swoich bliskich.

Lisbeth Salander, czyli dziewczyna z tatuażem smoka

Lisbeth Salander to bohaterka cyklu powieści Millennium stworzonej przez Stiega Larssona. Młoda, drobna, zamknięta w sobie dziewczyna jest hakerką i swego rodzaju wojowniczką – demaskuje i wymierza kary mężczyznom znęcającym się nad kobietami. Przeżyła traumatyczne dzieciństwo, jest gniewna i ma skłonności do agresji, jednak potrafi odróżniać dobro od zła i kieruje się wewnętrznym kodeksem moralnym. Niewątpliwie jest to postać skomplikowana i nie każdemu przypadnie do gustu, jednak warto znać jej historię i tak jak ona, kroczyć przez życie z odwagą. Oczywiście nie chodzi dosłownie o to, byś zrobiła sobie tatuaż! Jednak, jeśli chcesz wyrazić siebie poprzez swój wygląd, a powstrzymuje cię strach przed opinią innych – weź przykład z Lisbeth Salander, która dumnie nosi swoje kolczyki i tatuaże, jeździ na motocyklu i trenuje boks. Nie przepraszaj za to jak wyglądasz i jaka jesteś – ubieraj się i podejmuj działania w zgodzie ze sobą. Lisbeth to także doskonały przykład osoby zdeterminowanej i dążącej do wyznaczonych celów – warto zauważyć, że jest przygotowana na każdą sytuację i działa według wcześniej opracowanego planu. Jeśli miewasz problemy z realizowaniem do końca swoich przedsięwzięć, zainspiruj się nią i działaj zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Bohaterka mimo przeciwności losu potrafi zadbać o siebie, ma wewnętrzną siłę oraz inteligencję i spryt, dzięki którym radzi sobie w brutalnym świecie opisanym w Millennium. Co ciekawe, inspiracją dla Stiega Larssona do stworzenia postaci Lisbeth Salander była inna szwedzka bohaterka literacka – Pippi Langstrumpf – mała feministka o niezwykłej sile, która nie znosiła wszelkich nakazów i zakazów. Czyż nie brzmi to znajomo?

Silna i zdeterminowana jak Scarlett O’Hara

Despotyczna, rozkapryszona kokietka czy kobieta pełna pasji, z głową do interesów, potrafiąca zapewnić byt rodzinie? Wszystkie te cechy po trochu łączy w sobie Scarlett O’Hara z powieści Przeminęło z wiatrem autorstwa Margaret Mitchell. Książka została wydana 1936 roku, a jej główna bohaterka nadal wzbudza emocje i kontrowersje wśród czytelniczek oraz kinomaniaczek. Ekranizacja z Vivien Leigh w roli głównej zdobyła 9 statuetek Oscara.

– Scarlett pragnęła miłości, ale też uwielbienia, swojego wdzięku używała, by zgromadzić wokół siebie adoratorów. Jednak powieść nie jest wyłącznie książką o miłości – jest to historia życia kobiety na tle historycznych zawirowań. Scarlett jest bohaterką z krwi i kości, ma wiele wad, popełnia błędy i często musi się zmagać z odrzuceniem, samotnością i wielkimi tragediami, takimi jak śmierć bliskich. Kobiety na całym świecie podziwiają jej silny charakter i upór w dążeniu do celu, a także to w jaki sposób znosiła niepowodzenia – jedno z najsłynniejszych jej powiedzonek brzmi “pomyślę o tym jutro”. W tym przypadku można brać przykład z bohaterki i w obliczu złej passy dać sobie czas na zdystansowanie się do problemu i obmyślenie rozwiązania po opadnięciu emocji – mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

Szukając motywacji do działania i wprowadzania zmian w swoim życiu warto brać przykład nie tylko z osób, które nas otaczają, ale też z postaci z literatury czy filmu. Często są to bohaterowie i bohaterki niemal z krwi i kości, przedstawieni w obliczu problemów i tragedii, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Jeśli potrzebujesz inspiracji, podniesienia na duchu i poczucia, że nie jesteś sama – zdecydowanie sięgnij po książki i filmy z silną postacią kobiecą w roli głównej.

TaniaKsiazka.pl to istniejąca od 2006 roku, prężnie rozwijająca się księgarnia online z siedzibą w Białymstoku. TaniaKsiazka.pl to marka należąca do spółki Glosel. Jej misją jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i poszerzanie grona polskich czytelników. W asortymencie sklepu znajduje się ponad 400 tys. produktów, wśród których dostępne są m.in. książki, gry i zabawki. TaniaKsiazka.pl stale powiększa sieć punktów odbioru zamówień online. Obecnie w całej Polsce jest ich 22, w tym 9 księgarni stacjonarnych i 13 partnerskich lokalizacji, w których można odebrać przesyłki. Do końca roku firma planuje kilka kolejnych otwarć. Od 2020 roku marka organizuje TargiKsiążki.Online. Ostatnia edycja przyjęła formę festiwalu literackiego WyCzytOn, w którym wzięło udział ponad 3 miliony czytelników.

Glosel to firma specjalizująca się głównie w obszarach sprzedaży książek oraz produktów FMCG w internecie. Pod jej parasolem działają marki, takie jak TaniaKsiazka.pl i Bee.pl. Siedziba firmy mieści się w industrialnie urządzonym biurze w Białymstoku. Dodatkowo spółka posiada już ok. 9 tys. mkw. powierzchni magazynów w nowoczesnym kompleksie Panattoni Park, z którego realizuje zamówienia. Glosel zarządza także 5 księgarniami zlokalizowanymi w północno-wschodniej Polsce.

Materiał i zdjęcie przesłane przez zewnętrznego partnera

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close