Kampanie społeczne 23 grudnia 2022

Czego pragną dzieci na Święta ?

Jak co roku, ogarnia nas przedświąteczny nastrój. Połączenie ekscytacji, stresu, niecierpliwości, przyjemności i wielu innych emocji. Pamiętajmy aby w tym szczególnym czasie, nie tracić uważności na nasze dzieci.
Naszym marzeniem jest, aby te święta nie tylko skłaniały nas do wybaczenia i wzmacniania więzi rodzinnych, ale także by były czasem, który da naszym dzieciom głębokie przekonanie o ważności, sprawi, że wspomnienie tych świąt będzie wypełnione wspólną zabawą, rozmowami, uśmiechem – będzie budulcem pięknej relacji.

Świąteczny spot Kampanii “Odłącz się – Połącz się”

Podsumowania Kampanii „Odłącz się – Połącz się” 2022

Od marca 2022 możemy śledzić działania Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Odłącz się – Połącz się, której głównym celem jest uwrażliwienie dorosłych na kwestię ryzyka dziecięcych uzależnień od technologii, co zwykle zaczyna się od nieodpowiedniego i nadmiernego korzystania z urządzeń ekranowych przez najmłodszych. 

Kampanię uruchomiło i prowadzi Stowarzyszenie Strefa Wsparcia, organizacja od lat wspierająca rodziców i nauczycieli, która tworzy i realizuje również programy profilaktyczne, by chronić dzieci przed e-uzależnieniami. 

Cele Kampanii to:

– promowanie dobrych nawyków i sposobów na zapobieganie kłopotom z technologią w polskich rodzinach 

– uwrażliwienie dorosłych na problem nadmiernej obecności ekranów w życiu dzieci,

– pokazanie rodzicom, jak ważna jest uważność i obecność w relacji z dzieckiem 

Działania Kampanii są wspierane przez tysiące szkół i przedszkoli, które należą do programu Re@lnie Odpowiedzialni. Ten bezpłatny program edukacyjny został stworzony właśnie dla placówek oświatowych, aby ułatwić im opiekę nad naszymi dziećmi. 

Przedszkola i szkoły Re@lnie Odpowiedzialne – mają dostęp do eksperckich materiałów dla nauczycieli, uczniów i rodziców, dostęp do szkoleń, biorą udział w konferencjach, a także w konkursach angażujących swoich uczniów i przekazujących wiedzę i hasła Kampanii. Dzieci w prosty sposób otrzymują informacje jak ważne są dla nich samych aktywności poza ekranowe – w prawdziwym życiu. 

I edycja programu zakończyła się 13 października b.r. Konferencją Re@lnie Odpowiedzialni. Wydarzenie odbyło się w klimatycznych wnętrzach warszawskiego Teatru Kamienica. Podczas konferencji nauczyciele mogli wysłuchać inspirujących wykładów ekspertów, a gościem specjalnym była Małgorzata Majewska – autorka książki „Dziecko na cyfrowym odwyku”. Każda szkoła/przedszkole biorące udział w programie otrzymało certyfikat placówki Re@lnie Odpowiedzialnej.

Podczas Konferencji certyfikaty otrzymały również firmy i organizacje wspierające działania Kampanii Odłącz się – Połącz się, bez których realizowanie działań Kampanii byłoby niemożliwe. 

Obecnie trwa nabór do kolejnej edycji programu Re@lnie Odpowiedzialni dla szkół, przedszkoli, a także w tej edycji zupełna nowość – dla żłobków.

Link do zgłoszeń szkoły i przedszkola https://forms.gle/vv6NiYcj7dQHXDsf9

Link do zgłoszeń żłobki https://forms.gle/riGBGBAh1Kjcbdkd6

Jednym z sukcesów Kampanii jest utworzenie platformy edukacyjnej dla rodziców https://odlaczsie-polaczsie.pl/ .

Dzięki tej stronie internetowej, każdy rodzic  ma dostęp do bezpłatnej wiedzy, a także inspiracji i gotowych pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi bez ekranów. Materiały umieszczane są w różnych formach, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Znajdziemy tam liczne podcasty, wywiady, które poruszają  m.in. następującą tematykę: 

  • e-uzależnienia wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, 

  • problem z odłożeniem smartfona, tabletu przez dzieci,

  • jak rozmawiać z dziećmi o ekranach? 

  • jakie bajki są odpowiednie dla jakiego wieku?

  • jak budować relacje z dziećmi? 

  • jakie gry są odpowiednie, dla dzieci w jakim wieku, a także na co zwrócić uwagę, przy wyborze gry

  • co wpływa na jakość snu dzieci? rozwój integracji sensorycznej, a technologia? 

  • propozycję zasad ekranowych, a także porady jak je wprowadzić w domu

Duże zainteresowanie odbiorców wzbudził bezpłatny ebook dla rodziców i nauczycieli „Co dorośli powinni wiedzieć na temat korzystania z nowych technologii? Mini poradnik dla rodziców i nauczycieli”.  https://odlaczsie-polaczsie.pl/e-book-do-pobrania/

Ogólnopolską Kampanię Społeczną „Odłącz się – Połącz się”, możemy oglądać również w telewizji. Od 3 czerwca w telewizji TVP ABC, a także innych stacjach telewizji publicznej można zobaczyć spot Kampanii (link do spotu). Kolejne emisje planowane są do 2024.

Dotarcie do rodziców to również szereg spotkań bezpośrednich podczas zorganizowanych imprez. Kampanię „Odłącz się – Połącz się” mogliśmy spotkać m.in. na Targach MAMAVILLE w Warszawie, w Krakowie i w Gdańsku, podczas eventów na Farmie Iluzji oraz w JuraPark Krasiejów.

Dzięki tym wszystkim działaniom kampanii poziom świadomości rodziców wzrasta i coraz większa liczba dorosłych:

  1. Wie, jak świadomie i bezpiecznie wprowadzać nowe technologie w życie dzieci. 

  2. Wie, jak ograniczyć ekrany i ustalić wspólny czas ekranowy.

  3. Wie, co zrobić, by odciągnąć dziecko od smartfona, „oderwać” od bajki.

  4. Poznaje zasady używania telefonów przez małe dzieci.

  5. Potrafi poznać, czy dziecko za dużo spędza czasu przed bajką, czy jest uzależnione od grania, kiedy powinno skończyć grać, 

  6. Umie poznać, kiedy dziecko ma problem z graniem, ma nadmiar telefonu, kiedy należy ograniczyć komputer.

  7. Dowiedziało się, co robić kiedy dziecko nie chce zakończyć gry, oglądania bajki.

Specjalne podziękowania dla naszych Re@lnie Odpowiedzialnych firm https://odlaczsie-polaczsie.pl/wspieraja-nas/

Działania kampanii możemy śledzić również w social mediach, a także na kanale youtube. 

https://www.facebook.com/odlaczsiepolaczsie

https://www.instagram.com/odlacz_sie_polacz_sie/

https://www.youtube.com/@odaczsie-poaczsie5200

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 18 grudnia 2022

Miasta Luny – gra kafelkowa

Miasta Luny to kosmiczna gra kafelkowa od Galakty. Dosłownie kosmiczna, bo polega na założeniu pozaziemskich kolonii na Księżycu przez różnego rodzaju inżynierów, naukowców, egzorolników czy górników. Zadanie nie jest łatwe, ale jest o co walczyć. Najbardziej imponująca stacja kosmiczna zostanie stolicą nowej kolonii.

Otwierając średniej wielkości pudełko (a jak mnie znacie, to wiecie, że to dość istotna dla mnie kwestia), zobaczyłam całą masę elementów. W pierwszej chwili pomyślałam: Oho! Będzie się działo! W drugiej zaś nieco przeraziłam się, kiedy zobaczyłam instrukcję, a właściwie kilkustronicową książeczkę. Nie wiem, co miało być większym wyzwaniem – zrozumienie i zapamiętanie zasad, czy stworzenie Miasta Luny. 

Zanim jednak przystąpiliśmy do rozgrywki, musieliśmy przygotować elementy gry, a jak wspomniałam, jest ich całkiem sporo. Należało złożyć wieżę projektów, organizer, znacznik pierwszego gracza, podajnik na karty… Postępujemy tu zgodnie z załączoną dodatkową rozpiską.

 

Zawartość pudełka:

  • 68 kart obszarów 
  • 24 karty koncesji karty punktacji
  • 1 podajnik na karty
  • 4 kafelki sponsorów 
  • 8 znaczników księżycowych robotów 
  • 1 wieża projektów
  • 1 znacznik ostatecznej dostawy 
  • 12 znaczników sponsorów
  • 1 znacznik pierwszego gracza
  • 165 kafelków projektów 
  • 1 notes punktacji
  • 4 żetony redystrybucji 
  • dwustronna plansza 

Cel i zasady gry

W ciągu dwunastu rund gracze muszą stworzyć swoje własne miasto. Ten, który zgromadzi najwięcej punktów, zostanie zwyciązcą. 

Przygotowanie do gry 

W pierwszej kolejności należy oddzielić karty obszarów od kart koncesji, a te z kolei podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe. Następnie należy je potasować i utworzyć trzy zakryte talie.

Każdy gracz otrzymuje trzy karty obszarów, jedną kartę punktacji i jeden zestaw: kafelek sponsora (który kładzie przed sobą, zaznaczając tym samym swój kolor) i odpowiadający jemu znacznik. 

Planszę układamy odpowiednią stroną – dla wielu graczy (4 pola na karty) lub do gry solo (3 pola na karty). Na polach układamy po jednej odkrytej karcie, resztę wkładamy do podajnika, tak żeby nie wiedzieć, co się na nich znajduje. Znacznik ostatniej dostawy układamy na karcie znajdującej najbliżej karty obszarów. 

W kolejnym kroku dobieramy jedną kartę długoterminowej koncesji i dwie krótko, i układamy je powyżej kart obszarów, w taki sposób, aby były widoczne dla wszystkich graczy. 

Znaczniki robotów i żetony redystrybucji powinny być w zasięgu uczestników. 

Karty projektów dzielimy na grupy, według oznaczeń na rewersach. 

W przypadku gry dwóch osób musimy odłożyć do pudełka kafelki, na których widnieją dwie lub trzy kropki (jeżeli jest trzech graczy, chowamy te z trzema kropkami).  

Tasujemy grupy kafelków projektów, te z fazy B i C odkładamy na bok. Oznaczone literą A losujemy i układamy pod każdą kartą obszaru znajdującą się na planszy. Pozostałe powinny trafić do wieży projektów.

Ostatnim krokiem jest ustalenie pierwszego gracza. 

Rodzaje kafelków

Podczas budowania Miast Luny używa się różnych kafelków projektów, każdy z nich ma swoje zadanie, na końcu rozgrywki określa liczbę zdobytych punktów. Możemy korzystać z takich kafelków, jak: 

 

  • Moduły podstawowe:
  • Kolektory i kondensatory 
  • Szklarnie
  • Budowle:
  • Moduły mieszkalne
  • Kosmiczne apartamenty
  • Lądowiska księżycowe
  • Biura sprzedaży
  • Rozbiórka
  • Księżycowe roboty 
  • Meteoryty
  • Redystrybucja 

 

Zasady gry

Cała rozgrywka to trzy fazy (A, B, C), które z kolei składają się z czterech rund. Oznacza to, że przed graczami jest aż dwanaście tur. 

Każdy z uczestników indywidualnie rozgrywa wszystkie swoje rundy. Tworząc swoje miasta, gracze rozkładają przed sobą karty obszarów, które podzielone są na cztery działki. Modernizacja polega na układaniu na nich kafelków projektów. Dzięki temu zdobywa się punkty. 

Na samym początku tury gracz bierze jeden spośród czterech dostępnych na planszy zestawów (czyli karty obszaru i ukrytego pod nią kafelka projektu). Wybiera jedną kartę (ze swoich i tej dobranej) i umieszcza ją w swoim mieście, pamiętając o kilku zasadach. Karta nie może niczego zasłaniać, musi stykać się dwoma rogami z inną kartą, nie można tworzyć więcej niż trzech rzędów kart, a te z kolei muszą być układane według rosnącej numeracji. Pozostaje teraz umieścić kafelki projektów na dowolnej karcie.

Kiedy gracz zakończy swoją turę, uzupełnia planszę o karty, żetony oraz znacznik z puli i układa we właściwym miejscu. Tym samym rozpoczyna się runda kolejnego gracza. 

Po wykonaniu przez wszystkich swoich rozgrywek dodajemy jeden kafelek projektu. W związku z tym w pierwszej rundzie mamy jeden kafelek, w drugiej dwa itd. 

Na końcu następuje sprawdzenie przez graczy, czy spełnili warunki koncesji. Jeżeli to się uda, uczestnik umieszcza swój znacznik sponsora na wierzchu kart, przy której nie ma jeszcze takiego oznaczenia. 

Po rozegraniu fazy C gra dobiega końca i następuje zliczanie punktów według zamieszczonego w instrukcji schematu.

 

Nasze wrażenia

Choć reguły gry mogą wydawać się skomplikowane nawet po próbie uproszczenia i ich streszczenia, myślę, że już po pierwszej rozgrywce łatwo będzie zrozumieć cały mechanizm. 

Nie odkryję Ameryki, pisząc, że praktyka czyni mistrza, a tej wcale nie trzeba mieć dużo, żeby płynnie, bez zaglądania w instrukcję rozegrać całą partię. 

Przyznaję, że początkowo bałam się, że szybko zrazimy się i odłożymy Miasta Luny na półkę, albo, co gorsze, będziemy chcieli wysłać je na Księżyc, ale czasami strach ma wielkie oczy. 

Rozgrywka nie jest długa, myślę, że zmieścimy się w przedziale 30-60 minut, w zależności od wprawy i oczywiście liczby uczestników. Miasta Luny to gra dla jednego do czterech graczy. Bardzo fajnie, że można prowadzić rozgrywki samemu. Wersja solo jest bardzo ciekawa i mogłabym nawet postawić tezę, że ciekawsza od gry z kilkoma uczestnikami. 

To, na co zwróciłam uwagę i uważam za ogromny plus, to jakość wykonania. A ta jest na naprawdę wysokim poziomie: od pudełka, instrukcję, po wszystkie elementy. Do tego bardzo fajne, nieco retro grafiki. 

Sam mechanizm nie jest trudny i jeśli nie zrazi nikogo kilkustronicowa instrukcja, to z pewnością będzie bawił się co najmniej dobrze. 

 

Tytuł: Miasta Luny

Wiek: +8lat

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 30+ minut

Wydawca: Galakta

Dziękuję wydawnictwu Galakta za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika Jastrzębska
Dominika Jastrzębska
1 rok temu

Bardzo lubię kafelkowe gry. Wydaje się fajna.

Kulinaria 17 grudnia 2022

Choinki z ciasta francuskiego

Okres okołoświąteczny obfituje w obowiązki, dlatego warto mieć pod ręką przepis na choinki z ciasta francuskiego. Polecam go, ponieważ jest prosty, wykonanie ekspresowe a efekt końcowy zaskakujący. Przepis szybki, więc od razu się nim z Wami podzielę:)

Choinki z ciasta francuskiego – SKŁADNIKI:

  • dwa opakowania ciasta francuskiego
  • 2-3 łyżki Nutelli
  • drewniane patyczki do szaszłyków

PRZYGOTOWANIE:

1) Na początku rozwijam jedno opakowanie ciasta francuskiego, po czym smaruję je Nutellą, i przykrywam drugim ciastem.

2) Następnie kroję ciasto przełożone Nutellą na paski o grubości około 1,5 centymetra.

3) Paski nabijam na patyczki, zwracając uwagę, aby pierwszy zwój był najdłuższy, a każdy kolejny krótszy od poprzedniego.

4) W międzyczasie włączam piekarnik na 200 stopni, aby był już nagrzany, gdy będę wkładać do niego ciasto.

5) Kolejne warstwy choinki nie muszą ściśle do siebie przylegać, ponieważ ciasto podczas pieczenia wyrośnie i połączy kolejne piętra naszych choinek.

6) Wykonane choinki układałam na blaszce, na której położyłam papier do pieczenia. Należy zwrócić uwagę, by choinki się ze sobą nie stykały, ponieważ ciasto wyrasta i mogłyby się połączyć, psując efekt końcowy.

7) Przygotowane choinki wkładam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piekę około 15 minut. Ponieważ każdy piekarnik może nieco inaczej się nagrzewać, proponuję zerkać co jakiś czas.

 

Choinki są gotowe, gdy mają rumiany kolor.

Po wystudzeniu razem z dziećmi ozdobiłam ciastka.

 

Nasze choinki trafiły do szkoły na „Słodką środę”:), jednak sprawdzą się przy każdej okazji. A ze względu na prostotę w wykonaniu i składnikach, są świetne na nagłe zachcianki.

Choinki w innej odsłonie

Dodam jeszcze, że Nutellę można zastąpić dżemem, mieszanką cukru z cynamonem. Można również przygotować choinki z dodatkiem sosu pomidorowego i sera. Tutaj ogranicza Was tylko wyobraźnia:)

 

Smacznego!

 

Fot. Choinki z ciasta francuskiego

Fot. Choinki z ciasta francuskiego

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close