Lifestyle 29 lipca 2024

Dlaczego powinieneś unikać pożyczek bez weryfikacji w bazach dłużników?

W Internecie można spotkać oferty pożyczek, w przypadku których potencjalny klient nie jest weryfikowany w bazach dłużników. Takie produkty są kierowane przede wszystkim do osób z problemami finansowymi, które nie mają innej szansy na pozytywną decyzję w sprawie przyznania dodatkowych środków. Unikaj pożyczek bez weryfikacji, jeśli podchodzisz do swoich finansów rozsądnie. Dowiedz się, dlaczego dobra historia kredytowa jest tak ważna.

Czym są bazy dłużników typu BIK?

Bazy dłużników to rejestry, w których są gromadzone dane na temat osób spłacających zobowiązania np.: kredyty, czy pożyczki. Do najpopularniejszych należą te prowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej.

„BIK (Biuro Informacji Kredytowej) zbiera i udostępnia informacje o zobowiązaniach kredytowych osób fizycznych i prawnych. W rejestrze znajdują się dane o zobowiązaniach zaciągniętych w bankach, instytucjach pożyczkowych i SKOK-ach. BIK gromadzi szczegóły dotyczące wszystkich dłużników – a nie tylko tych, którzy zanotowali opóźnienia w płatnościach – wskazuje Iwona Łozińska ekspert Providenta. – Do rejestru trafiasz już w momencie składania wniosku o finansowanie. Dzięki temu baza ta stanowi dobre miejsce do weryfikacji potencjalnych klientów przez pożyczkodawców” – dodaje ekspert.

Czy BIK to to samo co BIG?

BIK stosunkowo często mylony jest BIG. Jego profil działalności jest jednak nieco inny.

Biuro Informacji Gospodarczej gromadzi i udostępnia dane o wiarygodności płatniczej konsumentów i przedsiębiorców. W rejestrze BIG znajdują się informacje m.in. o niespłaconych w terminie kredytach, o nieopłaconych fakturach, rachunkach za energię, alimentach czy ratach zero procent. Przekazanie przez wierzycieli danych do Biura Informacji Gospodarczej odbywa się na podstawie umów podpisywanych np.: z dostawcami gazu i energii.

W jakim celu pożyczkodawcy sprawdzają historię zadłużenia potencjalnych klientów?

Weryfikacja potencjalnych klientów to standard w przypadku wiarygodnych pożyczkodawców. Pierwszy krok to sprawdzenie poprawności danych podanych we wniosku o pożyczkę, drugi to zbadanie historii kredytowej.

Podstawowym celem weryfikacji potencjalnych pożyczkobiorców w bazach dłużników jest sprawdzenie, czy dana osoba będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Jeśli okaże się, że w przeszłości miały już miejsce dłuższe opóźnienia w płatnościach, dla instytucji pożyczkowej to znak, że wiarygodność pożyczkobiorcy jest ograniczona. W takiej sytuacji pożyczkodawca może odmówić udzielenia pożyczki.

Stali klienci firm pożyczkowych mają szansę na szybsze zakończenie procedur. Jeśli zaciągasz pożyczki w danej instytucji regularnie, pożyczkodawca ma już Twoje dane oraz – o ile dotychczasowe zobowiązania spłacałeś w terminie – jesteś dla niego wiarygodny. W przypadku niektórych pożyczkodawców formalności mogą być wtedy ograniczone.

Jak przebiega weryfikacja pożyczkobiorcy?

Weryfikacja potencjalnych klientów pod kątem historii kredytowej w firmach pożyczkowych może przebiegać dwutorowo.

Pierwszy sposób weryfikacji to sprawdzenie potencjalnych pożyczkobiorców w wewnętrznych rejestrach firmy pożyczkowej. Jeśli okaże się, że dana osoba ma już historię pożyczkową i nie jest ona wystarczająco dobra, decyzja odmowna będzie formalnością. Równie dobrze może się jednak okazać, że klient korzystał już z oferty danej instytucji i zawsze terminowo spłacał raty i ma szansę na otrzymanie kolejnej oferty.

Drugi kanał weryfikacji to zewnętrzne bazy dłużników. Pożyczkodawcy sprawdzają je po potwierdzeniu tożsamości potencjalnego klienta. Do pobrania raportu na temat danej osoby jest potrzebne upoważnienie. W raportach z baz zewnętrznych znajdą się dane nie tylko o pożyczkach i kredytach, ale również mandatach czy rachunkach za telefon. Informacje pozyskane w ten sposób pozwalają ustalić, jak wysokie ryzyko wiąże się z przekazaniem środków klientowi.

Czy można zaciągnąć pożyczkę bez weryfikacji w bazach dłużników?

Pożyczka bez BIK czy BIG to inaczej pożyczka bez weryfikacji w bazach dłużników. Taki produkt daje możliwość uzyskania finansowania, ale pożyczkodawca nie weryfikuje Twojej historii kredytowej. To właśnie odróżnia go od standardowych pożyczek.

W przypadku pożyczkodawców weryfikujących potencjalnych klientów w bazach dłużników informacje o terminowości spłaty dotychczasowych zobowiązań są sprawdzane w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Jeśli nie miałeś opóźnień, Twoje szanse na pozytywną decyzję się zwiększają. Pożyczki bez weryfikacji są więc dedykowane osobom, które w przeszłości miały problem z terminowością spłaty pożyczek i kredytów lub alimentów, abonamentu telekomunikacyjnego czy mandatów. Provident nie udziela takich pożyczek, a podobne oferty zawsze powinny wzbudzić czujność pożyczkobiorcy.

Dlaczego nie warto korzystać z ofert pożyczek bez weryfikacji?

Mimo że oferta pożyczek bez weryfikacji może się na pierwszy rzut oka wydawać korzystna, to wśród osób rozsądnie podchodzących do swoich finansów od razu powinna wzbudzić czujność.

Osoby zadłużone mają świadomość, że weryfikacja w rejestrze dłużników przekreśli ich szanse na udzielenie zwykłej pożyczki. Tacy klienci za wszelką cenę szukają więc ofert bez BIK czy BIG. Nawet jeśli znajdą odpowiedni produkt, to koszt całkowity takiej pożyczki będzie znacznie wyższy.

„Wiarygodne instytucje pożyczkowe weryfikują Twoją historię kredytową przed wydaniem decyzji w sprawie finansowania z jednej strony po to, aby zminimalizować ryzyko braku odzyskania pożyczonych środków, a z drugiej – dla bezpieczeństwa potencjalnego klienta – podkreśla Dominik Kłodawski ekspert Providenta. – Jeśli wnioskodawca nie jest w stanie spłacać obecnych zobowiązań, to kolejny dług może wciągnąć go w spiralę długów. To ogromne zagrożenie, ponieważ z takiej sytuacji trudno się uwolnić” – dodaje ekspert.

Podsumowanie

Pożyczki bez weryfikacji w bazach dłużników to zagrożenie dla pożyczkobiorców. Mimo że obecnie liczba tego typu ofert znacznie się zmniejszyła, to w czasie wyboru oferty finansowania warto zachować ostrożność. Aby nie mieć problemów z uzyskaniem finansowania, dbaj o swoją historię kredytową i pilnuj terminu spłaty zobowiązań.

Artykuł sponsorowany przez Provident Polska SA

 

 

Źródło informacji: Provident Polska

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 28 lipca 2024

MC: Dlaczego na zmianę statusu zastrzeżenia PESEL trzeba czekać? (komunikat)

Ministerstwo Cyfryzacji informuje: Gdy mamy zastrzeżony numer PESEL, zabezpieczamy się przed tym, że ktoś bezprawnie go wykorzysta. Warto zatem, aby nasz PESEL był stale zastrzeżony i cofać zastrzeżenie tylko wtedy, gdy chce się załatwić za jego pomocą jakąś sprawę. Wówczas nikt nie wykorzysta naszego numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin. Dziś wyjaśnimy dlaczego!

Na zmianę statusu zastrzeżenia PESEL trzeba poczekać

Dzięki usłudze Zastrzeż PESEL w aplikacji łatwo i szybko można zadecydować o jego statusie. Można wybrać jedną z dwóch opcji:

– bezterminowo cofnąć zastrzeżenie – oznacza, że nasz PESEL przestanie być chroniony aż do czasu, gdy ponownie go zastrzeżemy,- czasowo cofnąć zastrzeżenie – w tej opcji aplikacja poprosi nas o to, by wyznaczyć dzień i godzinę, kiedy to PESEL ma zostać automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, by ponownie włączyć ochronę.

Jeśli bezterminowo cofnie się zastrzeżenie numeru PESEL, na zmianę statusu zastrzeżenia trzeba będzie poczekać. Wyjaśnimy, dlaczego na podstawie prostej historii.

Historia Ani i Marcina

Ania i Marcin to małżeństwo, które zdecydowało się zastrzec swoje numery PESEL. Pewnego dnia Ania musiała szybko cofnąć zastrzeżenie, aby kupić telewizor na raty. Z kolei Marcin chciał wypłacić dużą sumę z banku. Oto ich historie i powody oczekiwania.

Półgodzinna przerwa: Ania

Ania cofnęła zastrzeżenie PESEL, by kupić wymarzony sprzęt AGD. Jednak po wyjściu ze sklepu musiała poczekać 30 minut, by ponownie móc zastrzec swój numer PESEL. Ta przerwa jest niezbędna, aby system działał sprawnie i aby zapobiec nadużyciom. Wyobraźmy sobie, że każda instytucja musiałaby co chwilę aktualizować dane. Mogłoby to prowadzić do błędów, które zagrażałaby bezpieczeństwu naszych danych. W innym przypadku ktoś mógłby udostępnić swoje dane do Profilu Zaufanego innej osobie podczas załatwiania kredytu. Druga osoba mogłaby wtedy szybko zastrzec PESEL, wprowadzić w błąd pożyczkodawcę i tym samym próbować uniknąć spłaty kredytu Dzięki tej przerwie instytucje mają czas na to, by właściwie zaktualizować status, przeciwdziałać ewentualnym nadużyciom a nasze dane są bezpieczne.

Dwunastogodzinna przerwa: Marcin

Marcin zapomniał, że ma zastrzeżony PESEL i chciał wypłacić 12 900 zł. Bank poinformował go, że na wypłatę musi poczekać 12 godzin. To zabezpieczenie przed oszustwami metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” jest kluczowe. Wyobraźmy sobie, że ktoś próbuje wypłacić nasze pieniądze, podszywając się pod nas albo bliska nam osoba zostaje zmanipulowana i próbuje wypłacić duże środki ze swojego konta i przekazać je oszustom, którzy podszywają się pod członka rodziny albo policjanta. Dwunastogodzinna przerwa daje czas bankowi na to, by dokładnie sprawdzić transakcję, a nam na to, by potwierdzić, że decyzja jest przemyślana. Dzięki temu nasze pieniądze są bezpieczne, a my mamy czas, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Dlaczego przerwy są ważne?

Przysłowia są mądrością narodu – a jak głosi stare polskie przysłowie: co nagle, to po diable. Przerwy w zmianie statusu PESEL pomagają utrzymać bezpieczeństwo naszych danych i zapobiegają nadużyciom. Dzięki nim mamy pewność, że każda zmiana jest dobrze przemyślana i że nasze dane są chronione. W ten sposób tworzymy bezpieczny, nowoczesny i przyjazny system, który ułatwia życie obywatelom. Działamy, aby Polska była krajem, gdzie cyfrowe usługi są proste, bezpieczne i dostępne dla wszystkich, bo dla nas obywatel jest zawsze najważniejszy.

Więcej informacji w mediach społecznościowych ministerstwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ek/ js/

Źródło informacji: Ministerstwo Cyfryzacji

Obraz Max z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 27 lipca 2024

Crystal Lagoons rozszerza działalność w Europie dzięki nowemu projektowi Public Access Lagoons® realizowanemu w Sewilli

Crystal Lagoons wciąż rewolucjonizuje miasta na całym świecie, tworząc w nich tropikalny klimat, dzięki modelowi Public Access Lagoons®, znanemu również jako model PAL®. Proces globalnej ekspansji międzynarodowej firmy innowacyjnej, która realizuje 1000 projektów w 60 krajach na różnych etapach rozwoju i negocjacji, objął także Europę. Oparty na nowym projekcie firmy kompleks powstający w Sewilli – śródziemnomorskim mieście, jednym z najbardziej kultowych i atrakcyjnych miast w Hiszpanii – będzie oferował prawdziwie karaibską atmosferę.

Na terenie kompleksu, wokół krystalicznej laguny idealnej do pływania i uprawiania sportów wodnych, dostępnej dla wszystkich osób, które zakupią bilety wstępu, powstaną także budynki mieszkalne, hotel, sklepy i restauracje. Zapewniona zostanie również infrastruktura handlowa i rozrywkowa, czyli wszystko to, co stanowi kwintesencję modelu PAL®.

Dzięki nowej inwestycji Crystal Lagoons kontynuuje ekspansję w Europie. Dotychczas firma zaznaczyła swoją obecność w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Czechach, Polsce, Rumunii i na Węgrzech, realizując projekty na różnych etapach rozwoju i negocjacji. Wśród kompleksów w Hiszpanii wyróżniają się dwa projekty w Murcji i jeden na Costa del Sol.

Inwestycja w Sewilli jest częścią projektów, które Crystal Lagoons realizuje we współpracy z wielokrotnie nagradzaną rumuńską firmą Forty Management w różnych miastach Europy, w tym w niedawno otwartym Lagoon Park Bucharest w stolicy Rumunii. Projekt PAL® z ogromnym powodzeniem zrewolucjonizował miasto, a bilety wyprzedały się na tydzień przed otwarciem.

„Klimat w Sewilli jest jednym z najlepszych w Europie, co pozwoli przez cały rok cieszyć się możliwościami, jakie oferuje projekt PAL®, dodatkowo zwiększając walory miasta turystycznego, będącego jednym z najpopularniejszych w Hiszpanii i Europie, notującym miliony odwiedzających rocznie. Ta inwestycja zmieni życie milionów mieszkańców Sewilli, ustanawiając nowy standard rozrywki” – powiedział Jean Pierre Juanchich, dyrektor ds. globalnej działalności Crystal Lagoons.

Projekty PAL® docenia się za ich wkład w ochronę środowiska, ponieważ pozwalają zmniejszyć równowartość 40% śladu węglowego w sektorze turystycznym i transportowym, pozwalając cieszyć się atmosferą plaży z turkusową wodą i białym piaskiem w miejscach położonych blisko domu, unikając w ten sposób długich podróży samochodem lub samolotem.

Crystal Lagoons

Crystal Lagoons to firma wielonarodowa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która stworzyła technologię budowy krystalicznych lagun bez ograniczeń wielkościowo-lokalizacyjnych przy bardzo niskich kosztach eksploatacji i utrzymania. Crystal Lagoons realizuje ponad 1000 inwestycji na całym świecie na różnych etapach rozwoju i negocjacji.

Firma posiada ponad 2,9 tys. patentów w 180 państwach, a jej zrównoważone obiekty zużywają do 100 razy mniej środków chemicznych i tylko 2% energii zużywanej przez tradycyjne baseny. Towarzystwo klasyfikacyjne Bureau Veritas potwierdziło, że technologia Crystal Lagoon zapewnia wydajne zużycie wody. Jego badania wykazały, że laguna o powierzchni 1 ha zużywa 33 razy mniej wody niż pole golfowe i 40% mniej wody niż park tej samej wielkości. Obiekty Crystal Lagoons® mogą korzystać z bogatych zasobów nieużywanej do innych celów wody morskiej, słodkiej i brachicznej.

Źródło: Crystal Lagoons

KONTAKT:

e-mail: press@crystal-lagoons.com

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2469415/Foto.jpg

 

 

Źródło informacji: PR Newswire

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close