Domowe sposoby na sińce, opuchliznę i inne dolegliwości oczu
Oczy, czy tego chcemy, czy nie, potrafią wiele zdradzić o naszym zdrowiu i stylu życia. Zmęczenie, zarwana nocka, mocno zakrapiana impreza, przepłakany wieczór, nieodpowiednia dieta, wszystko to widoczne jest w naszym spojrzeniu, jak na dłoni.
Ale nic się nie bój, przekrwione oczy, podkrążone lub opuchnięte powieki,to nie koniec świata. Można temu zaradzić domowymi sposobami – o ile dolegliwości nie są efektem jakiejś choroby.
Najczęściej spotykane dolegliwości oczu…
PIECZENIE I ZACZERWIENIENIE
Przyczyny takiego stanu mogą być błahe i łatwe do wyeliminowania, np. zbyt długie oglądanie telewizji lub praca przy komputerze, przebywanie w zadymionym bądź zakurzonym pomieszczeniu, za długi czas noszenia soczewek kontaktowych, czy uczulenie na kosmetyk, zarówno do pielęgnacji cery, jak i makijażu.
Dolegliwości te mogą być również oznaką zmęczenia, braku snu, nadmiaru nikotyny, alkoholu, działania wiatru, promieni słonecznych, nadmiernego ogrzewania pomieszczeń zimą (co sprzyja wysuszaniu śluzówki oka), alergii, czy infekcji oczu.
Jak radzić sobie z tym problemem?
Po pierwsze należy wyeliminować przyczyny, następnie położyć na oczy kompres i zapewnić im (oraz całemu organizmowi) odpowiednią ilość snu i wypoczynku.
Kompres najlepiej przygotować z ziół typu rumianek, koper włoski, czy świetlik lekarski.
Rumianek bowiem wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Koper włoski nawilża, łagodzi, odżywia i ochrania. Z kolei ziele świetlika działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie.
OPUCHLIZNA POWIEK
Przyczyną opuchlizny w okolicach powiek jest gromadzenie się wody w tkankach, najczęściej spowodowane przemęczeniem i niewyspaniem. Jednak warto wiedzieć, że stale opuchnięte powieki mogą być oznaką pewnych zaburzeń, np. krążenia lub świadczyć o chorobie nerek. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Natomiast na doraźne opuchnięcia sprawdzą się domowe sposoby, czyli zimne okłady. Można do tego wykorzystać kostki lodu zawinięte w gazę, czy ściereczkę lub schłodzone w lodówce plasterki ogórka zielonego lub awokado.
CIENIE POD OCZAMI
Cienie lub tzw. sińce pod oczami mogą być wynikiem braku snu, zmęczenia, nieodpowiedniej diety, deficytu witamin i żelaza. Mogą również świadczyć o zaburzeniach usuwania zanieczyszczeń z organizmu lub być po prostu indywidualną, wrodzoną cechą – u osób z cienką i płytko unaczynioną skórą.
By zlikwidować cienie pod oczami należy zwiększyć ilość snu i wypoczynku oraz urozmaicić swoją dietę (wprowadzić produkty zawierające witaminy C i K). Ponadto warto stosować kremy zawierające arnikę, wyciągi z bławatka, kasztanowca lub liści miłorzębu japońskiego.
W gabinecie kosmetycznym (lub w domowym zaciszu) zaleca się wykonywanie drenażu limfatycznego, ktòry poprawia krążenie. Można również wykonywać różnego rodzaju zabiegi mające na celu uszczelnienie naczyń krwionośnych i przywrócenie im elastyczności.
Ponadto dobrze jest pić codziennie sok z cytryny (można do niego dodawać miód i rozcieńczać przegotowaną wodą), spacery na świeżym powietrzu oraz kompresy, np. z czarnej herbaty. Zawarte w niej garbniki działają ściągająco, tonizująco i łagodząco, z kolei kofeina poprawia krążenie.
Poza tym warto zaprzyjaźnić się z ziołami, które wykazują działanie przeciwobrzękowe, np. kasztanowiec, nagietek, bluszcz zwyczajny, kwiat lipy czy arnika.
Pamiętaj też, że na stan i wygląd oczu (oraz ich okolic) ma wpływ demakijaż. Należy go wykonywać codziennie i starannie, a po jego wykonaniu warto przemyć oczy lub położyć na nie kompresy z naparu herbaty, rumianku, świetlika lekarskiego lub chabra (bławatka). Jeśli masz tendencje do rozszerzania się naczynek,do codziennej pielęgnacji możesz włączyć okłady z kory dębu lub rumianku.