Dziecko w przedszkolu. Czy pomoc w nauce i pakiety edukacyjne mają sens?
Od września mój drugi syn pójdzie do przedszkola. Czekałam na tę chwilę cały rok, ponieważ jako trzylatek nie dostał się, z powodu braku miejsc. Teraz jest inaczej i Wojtek od września stanie się prawdziwym przedszkolakiem. Nie martwię się o to, jak sobie poradzi. Jestem pewna, że pójdzie mu świetnie, bo to mądre, otwarte na ludzi i zdolne do kompromisu dziecko. Ale mam trochę inne obawy, bo mimo wszystko rok spędzony w domu, patrząc na dzieciaki, które przechodzą z grupą wyżej, to rok nie w pełni wykorzystany. W przedszkolu dzieci uczą się więcej, zauważyłam to przy moim starszym synu.
Teraz pojawiło się pytanie, jak można ułatwić dziecku start w tę dziecięcą edukację? Z Bartkiem (starszym synem), myślałam, że nic nie muszę przyspieszać, bo nie chcę go wpychać do dziecięcego wyścigu szczurów. Tak wtedy widziałam poświęcenie dodatkowego czasu z dzieckiem nad kartami pracy, rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiadomości. Teraz patrzę na to inaczej. To nie wyścig szczurów, ale ułatwienie dziecku wejścia w etap edukacji przedszkolnej. Praca wykonana teraz, zaowocuje w przyszłości, warto więc sięgać po wsparcie, które poprzez zabawę oraz dobrze dobrane do wieku i możliwości dziecka zadania, pozwolą mu się rozwijać.
A teraz ciekawostka. Czy wiecie, że mózg 3-latka jest ponad dwa razy bardziej aktywny od mózgu osoby dorosłej? Wiedziałam, że połączenia nerwowe w nim tworzą się intensywnie, ale nie myślałam, że jest ich dwukrotnie więcej, niż dziecko potrzebuje. Co więcej, między 2 a 5 rokiem najefektywniej kształtuje się inteligencja emocjonalna, spostrzeganie wzrokowe oraz zdolności ruchowe, a pierwsze 10 lat życia człowieka to najlepszy czas na naukę języka obcego. W takim przypadku jedynie “zaprzęgnięcie” główki malucha do pracy, przynosi rewelacyjne efekty.
W przedszkolu panie, które edukują maluchy, są wykwalifikowane i doświadczone w tej materii, natomiast my, rodzice, mamy trudniej. Staramy się, bo przecież kupujemy książeczki, kolorowanki, pomoce do nauki itp. Zapewne niejedna z nas sięga również po karty pracy dedykowane przedszkolakom. I bardzo dobrze, ponieważ profesjonalne materiały przygotowane przez profesjonalnych wydawców, najlepiej wspierają rozwój ogólny dziecka 3- i 4-letniego.
Karty pracy przedszkolaków obejmują treści, które wpływają na rozwój dziecka w różnych sferach:
- Sprawność manualna – różnorodne, dostosowane do wieku i możliwości dziecka, zadania ćwiczą rączkę w sposób, który jest niełatwy do osiągnięcia bez odpowiednich pomocy.
- Logiczne myślenie – istotny aspekt w rozwoju maluchów, który umożliwia głębsze zrozumienie problemu i poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań.
- Percepcja wzrokowa – poprzez dobór ćwiczeń rozwijających spostrzegawczość, orientację przestrzenną i orientację na kartce.
- Koncentracja uwagi – dzięki zróżnicowanym treściom zdecydowanie łatwiejsze jest stawianie dziecku wymagań możliwych do zrealizowania, zgodnych z jego poziomem rozwoju psychofizycznego.
- Inteligencja emocjonalna – ze szczególnym naciskiem na istotną w dalszych etapach edukacji naukę empatii i współpracy w grupie.
- Aktywność twórcza – która ma ogromny wpływ na rozwój wyobraźni i kreatywności maluchów.
Każdy, kto ma świadomość zalet takich materiałów, powinien po nie sięgnąć. Maluchy lepiej przygotowane pod kątem umiejętności i zastosowania wiedzy, łatwiej poradzą sobie w grupie. Nie wszystkie dzieciaki mają taką samą lekkość uczenia się, ale każde z nich ma głowę otwartą na wiedzę. Jeśli tylko pomożemy w tym procesie, możemy być mile zaskoczeni zakresem, w jaki zostanie wykorzystany potencjał malucha.
P.S. Ja mam przygotowane dla Wojtka karty pracy, zasiądę do nich w wakacje. Nie chodzi o to, by nadrobić stracony czas, ale jestem przekonana, że ułatwimy mu start w przedszkolnej edukacji. Jeśli Wy również chcecie wiedzieć więcej o tym, jak odpowiednio stymulować dzieci w młodszym wieku przedszkolnym, by szybko i efektywnie zdobywały nowe umiejętności, zajrzyjcie na www.mac.pl/postawnatrzylatka.
Miłej edukacji 🙂
Korzystamy. W wakacje też nie zapominamy o ćwiczeniach z logopedii.
Dziękujemy za zaufanie 🙂
Moim zdaniem przedszkole potrafi naprawdę dobrze nauczyć dziecko pod wieloma względami.
Intelektualnym, ruchowym, artystycznym.
Zauważyłam to dzięki Przedszkolu Ene Due Rabe Stalowa Wola.