Ile ważył najcięższy noworodek w Polsce i na świecie? Te wartości robią wrażenie
Ile ważył najcięższy noworodek w Polsce i na świecie?
Świeżo upieczeni rodzice chętnie dzielą się informacjami na temat wagi i długości ciała ich pociech. Wartości są przeróżne, bo jedne dzieci rodzą się drobne i lekkie, a inne znacznie większe i cięższe. Zazwyczaj dziewczynki są mniejsze i lżejsze od chłopców. Co jakiś czas można usłyszeć też o prawdziwych rekordzistach, których masa robi wrażenie nawet na personelu szpitala.
Dlaczego niektóre dzieci rodzą się bardzo duże?
Makrosomia to fachowe określenie na sytuację, w której noworodek przychodzi na świat zbyt duży w stosunku do wieku płodowego. Wyróżniamy trzy stopnie makrosomii:
- makrosomia 1. stopnia — dotyczy dziecka o masie większej niż 4000 g;
- makrosomia 2. stopnia — dotyczy dziecka o masie większej niż 4500 g;
- makrosomia 3. stopnia — dotyczy dziecka o masie większej niż 5000 g.
Taka sytuacja najczęściej występuje u dzieci matek chorych na cukrzycę, szczególnie gdy chorowały jeszcze przed ciążą. Makrosomię stwierdza się dwukrotnie częściej u dzieci matek diabetyczek niż u dzieci matek niechorujących. Wpływ na dużą masę płodu mają także czynniki genetyczne i etniczne.
Nie taki maluszek, czyli ile ważył najcięższy noworodek w Polsce?
Według statystyk polskie noworodki zazwyczaj ważą pomiędzy 3250 a 3400 g. Oczywiście to tylko statystyki, bo życie nie zawsze przestrzega reguł i zdarza się, że dzieci mocno odbiegają od nich w jedną lub w drugą stronę.
Największym nowo narodzonym chłopcem w Polsce był Kacper. Malec przyszedł na świat w szpitalu w Szczecinie. Musiał wywrzeć ogromne wrażenie na rodzicach i personelu medycznym obecnym przy porodzie, ponieważ ważył aż 7 kg i mierzył 66 centymetrów! Wręcz trudno sobie wyobrazić noworodka o takich gabarytach. Wrażenie robi też fakt, że jego mama wydała go na świat własnymi siłami, i to w niecałe pół godziny.
Z kolei najcięższą dziewczynką urodzoną w Polsce jest Maja, która przyszła na świat w Piekarskim Centrum Medycznym. Maja nie ustępowała szczególnie Kacprowi, ponieważ w chwili narodzin ważyła 6860 gramów i również mierzyła aż 66 centymetrów.
Ile ważył najcięższy noworodek na świecie?
Informacje o polskich „małych gigantach” robią wrażenie, ale za granicą też nie brakuje prawdziwych rekordzistów. Miano najcięższego noworodka na świecie przypadło chłopcu, który na świat przyszedł we Włoszech w 1995 r. Dziecko ważyło aż 10,2 kg! Od tamtego czasu żaden noworodek nie pobił rekordu z Włoch.
Czy szacowana duża waga dziecka zawsze oznacza konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia?
Przyszli rodzice, słysząc, że mogą spodziewać się narodzin dużego dziecka, martwią się, że czeka ich poród przy pomocy cesarskiego cięcia. Wiele przyszłych mam też po prostu wolałoby w takiej sytuacji nie rodzić siłami natury. Warto wiedzieć, że cesarskie cięcie nie jest konieczne przy dużym dziecku, ale bywa po prostu wskazane dla bezpieczeństwa matki i noworodka.
źródło: mamotoja.pl, mp.pl
źródło zdjęcia: Jonathan Borba/Unsplash
- Poród kleszczowy — wskazania, przebieg, konsekwencje. Co trzeba o nim wiedzieć?
- Na czym polega poród vacuum (przy pomocy próżnociągu)?
- Szycie krocza po porodzie. Na czym polega i jak długo rozpuszczają się szwy?
- Odchody połogowe — co trzeba o nich wiedzieć?
- SN i CC po mojemu
- Konflikt serologiczny – na czym polega, kiedy występuje, jak mu zapobiegać
- Poród lotosowy. W jaki sposób przebiega i czy jest bezpieczny?