Jak zadbać o uzębienie maluszków?
Krytycznym problemem z punktu widzenia profilaktyki chorób zębów i przyzębia u dzieci okazuje się próchnica, która to nie tyle ma związek ze specjalnymi predyspozycjami: kserostomią, niedoborami immunoglobulin lub zaburzeniami składu śliny, co z nieprawidłową dietą, brakiem higieny zębów oraz innymi współtowarzyszącymi patologiami w obrębie uzębienia. U dzieci próchnica zaczyna się często rozwijać od pierwszych ząbków, co przejawia się najmocniej w występującej u populacji pediatrycznej próchnicy butelkowej.
Dlaczego warto działać?
Zapewne mało kto wie, jak zadbać o zęby najmłodszych. Po pierwsze, wdrażanie pewnych pozytywnych nawyków odnośnie zdrowia i higieny jamy ustnej na pewno zaprocentuje na przyszłość. Po drugie, należy uwzględnić fakt, iż zachowanie zdrowego uzębienia to nie tylko ekonomiczna oszczędność, redukująca ryzyko konieczności zastosowania kosztownego leczenia stomatologiczne, ale i troska o ogólne zdrowie dziecka i jakość jego aparatu zębowego w przyszłości.
Braki w wiedzy i szkodliwe nawyki?
Jednym z podstawowych czynników przyczyniających się bezpośrednio do występowania natężonej próchnicy u dzieci jest niewiedza rodziców. Rodzice bagatelizują mleko jako jeden z głównych składników predestynujących do powstania próchnicy. Jest to dla rodziców pewna sprzeczność, gdyż wszystkie media „trąbią’ o pozytywnym wpływie wapnia i fosforu (podstawowych składników mleka) na jakość i zdrowie uzębienia.
Problemem w klasycznym mleku nie są tyle elektrolity, co zawarta w nim laktoza, która niezwykle mocno potrafi przylegać do uzębienia dziecka i generuje jeszcze lepsze namnażanie się takich bakterii, jak Fusobacterium, Micrococcus i innych rodzin bakterii beztlenowych. Jakże powszechnym jest widok matek i ich dzieci, które to zasypiają najczęściej z butelką w buzi.
Należy dokładnie uświadamiać społeczeństwo na temat zdrowych nawyków stomatologicznych, w tym uwzględniając szczególne potrzeby najmłodszych pacjentów. Ograniczenie ekspozycji na laktozę, eliminacja słodyczy z diety dziecka oraz wypracowywanie codziennej, samodzielnej higieny to klucz do zdrowych i ładnie wyglądających zębów.
Kontrole i przeglądy
Doroczny przegląd stomatologiczny, lakowanie zębów, wraz z fluoryzacją maja zbawienny wpływ dla zapobieganie rozwojowi próchnicy. Tylko profilaktyka oparta o racjonalne zachowania, kontrole medyczne i codzienną higienę jest w stanie coś zmodyfikować w podejściu społeczeństwa do kwestii chorób zębów i przyzębia.
Codzienne postępowanie przekłada się na aktualny i przyszły stan uzębienia dziecka. Nie można absolutnie wyeliminować konieczności mycia zębów oraz właściwej, ubogiej w cukry proste diety!
Wizyty adaptacyjne
Uwzględniając profilaktykę pierwotną, przeprowadzanie lekcji adaptacyjnych w ramach przedszkoli i szkół ma kolosalne znaczenie. Możliwe jest ograniczenie ewentualnych traumatycznych doznań w trakcie leczenia, co przekłada się niesamowicie korzystnie na dalszą współpracę pomiędzy pacjentem a stomatologiem! Każdy przedszkolak musi obejrzeć gabinet i wiedzieć, jak to tutaj wygląda!
Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit |
Czesto najpierw czwórki a potem trójki czy jakoś tak
U nas też rok minął,i trójki się nie ruszają…. Jedynki i dwójki wszystkie….
dużo zależy od tego, kiedy wyszły pierwsze zęby, u nas bardzo późno, rok miała i dopiero ząb wyszedł, dlatego też późno wypadają
ale ta roczna przerwa jakoś mnie niepokoi
e tam 😉
u Marcinka (6,5 lat) poszły już jedynki na górze i jedna na dole.
6 latka – wypadł pierwszy ząb stały