Karmienie 30 stycznia 2020

Jaka butelka do karmienia będzie odpowiednia dla noworodka?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo butelek do karmienia. Różnią się nie tylko kształtem, kolorem, ale również funkcjonalnością oraz technicznymi detalami. Jaka butelka do karmienia będzie odpowiednia dla noworodka?

Jaka butelka do karmienia będzie odpowiednia dla noworodka?

Wybór odpowiedniej butelki do karmienia nie jest wcale łatwym zadaniem, ze względu na mnogość modeli. Każda świeżo upieczona mama boryka się z tym problemem. Istnieje jednak kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o zakupie. Aby butelka do karmienia była jak najlepiej dopasowana, należy wziąć pod uwagę:  

1. Pojemność

Pojemność butelki zależna jest od wieku maluszka. Na samym początku wystarczy mała pojemność, 150 ml. Wraz z upływem czasy, gdy dziecko potrzebuje więcej mleka, trzeba wymienić butelkę na model o większej pojemności.

2. Materiał, z którego butelka została wykonana.

Kluczową kwestią w wyborze butelki jest materiał, z którego ją wykonany. Na rynku dostępne są modele ze szkła lub tworzywa sztucznego, silikonu i plastiku. Butelki szklane są zdecydowanie trwalsze i łatwiejsze w sterylizacji. Jednak ich minusem jest możliwość stłuczenia ich. Natomiast na korzyść plastikowych modeli przemawia ich odporność na zniszczenia i lekkość. Silikonowe są dodatkowo elastyczne, dzięki czemu są bardziej poręczne. Pamiętaj, że każda butelka, nieważne z jakiego materiału wykonana, musi posiadać certyfikat świadczący o bezpieczeństwie. Dokładnie jest to informacja o tym, że w składzie nie znajduje się żadna szkodliwa substancja.

3. Przeznaczenie butelki

Ważne jest również przeznaczenie butelki. Na rynku dostępne są butelki termiczne, które są idealnym rozwiązaniem na czas podróży. Utrzymują temperaturę do kilku godzin, dzięki czemu możliwe jest nakarmienie malucha nawet wtedy, gdy nie masz możliwości podgrzania posiłku. Ciekawe rozwiązanie ma butelka do karmienia niemowląt z funkcją aktywnego ssania. Ten rodzaj to doskonała opcja dla mam, które karmią piersią. Funkcja ta polega na aktywizowaniu tych samym mięśni jamy ustnej, których niemowlę używa podczas ssania piersi. Dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia dedykowane są butelki z uchwytem. Pozwalają one rozpocząć naukę samodzielnego spożywania posiłków i są dla maluszka ułatwieniem.

Butelka antykolkowa do karmienia – czy warto ją kupić?

W ostatnich czasach niezwykłą popularnością cieszą się butelki antykolkowe. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby do brzuszka maluszka wraz z pokarmem nie dostawało się powietrze. Istnieje kilka mechanizmów, które uniemożliwiają powstawanie pęcherzyków powietrza. Wyróżnia się:

  • Specjalny smoczek – w tym przypadku smoczek stanowi odrębną komorę, która w całości jest szczelnie wypełniona pokarmem przez cały okres karmienia. W ten sposób powietrze jest wypchnięte do butelki.
  • Specjalny system odpowietrzający – system ten ma na celu wyrównanie ciśnienia w butelce, a tym samym zmniejszenia ilości powietrza, które połyka dziecko. Dzięki temu zapobiega się uciążliwym kolkom.
  • Odpowiednio wyprofilowany kształt butelki.

Artykuł powstał we współpracy z Philips Avent

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 28 stycznia 2020

Kaszel u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Kaszel u dziecka ma różne przyczyny, zarówno te błahe, jak rozwijające się przeziębienie, jak i poważniejsze, zwiastujące, np. alergię. Zwykle można go leczyć samodzielnie, stosując domowe sposoby lub parafarmaceutyki z apteki, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u pediatry.

  1. Kaszel suchy czy mokry?
  2. Domowe sposoby na kaszel u dziecka
  3. Kaszel u dziecka a środki apteczne

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu. W ten sposób z dróg oddechowych usuwane są zanieczyszczenia – okruszki, płyny, kurz i wiele innych. U dzieci kaszel wymaga leczenia, jednak nie zawsze można je podjąć samodzielnie.

Kaszel suchy czy mokry?

Rozpoczęcie leczenia wymaga „zdiagnozowania” czy u dziecka wystąpił kaszel suchy czy mokry. Różnica tkwi w obecności wydzieliny – w pierwszym przypadku jej nie ma, w drugim występuje wydzielina, którą dziecko odkrztusza. Rodzaj kaszlu jest ważny, ponieważ każdy z nich leczy się innymi środkami. Wielu rodziców nie potrafi ocenić typu kaszlu – w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, szczególnie, jeśli objawy wystąpiły u noworodka lub niemowlęcia.

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Kaszel bywa bardzo męczący, a dodatkowo powoduje inne dolegliwości, jak ból i suchość w gardle lub chrypkę, dlatego rodzice w tym czasie powinni szczególnie zadbać o nawilżenie powietrza oraz wykonywać dziecku inhalacje. Te z soli fizjologicznej lub mieszaniny wody i olejków eterycznych szybko nawilżą gardło i złagodzą objawy. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka – im więcej będzie piło, tym szybciej poradzi sobie z kaszlem. W przypadku kaszlu mokrego może się sprawdzić oklepywanie dziecka – należy ułożyć je w pozycji półleżącej i delikatnie opukiwać plecy, zaczynając od żeber i kierując się w stronę ramion. Oklepywanie ułatwia odrywanie się wydzieliny, która później zostanie usunięta z dróg oddechowych.

Kaszel u dziecka a środki apteczne

Na rynku dostępnych jest wiele środków farmaceutycznych, które są w pełni bezpieczne dla dzieci i można je stosować już u niemowląt. Przed zastosowaniem każdego z nich warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiedni specyfik.

Najszerszą grupę parafarmaceutyków przeciwkaszlowych stanowią syropy. Standardowy syrop na kaszel dla dzieci ma naturalny skład, złożony z wyciągów z roślin i ziół, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę i pomagają ją usunąć, lub łagodzą kaszel. Te drugie często mogą być stosowane również na noc, umożliwiając dziecku spokojny sen. Zadaniem syropów wykrztuśnych jest ułatwianie odkrztuszania, dlatego w pierwszych godzinach po ich podaniu kaszel nasila się, jednak po czasie dziecko czuje się wyraźnie lepiej i swobodniej oddycha.

Na kaszel u dziecka najczęściej stosuje się syropy, jednak w aptekach dostępne są również inne środki, przeznaczone zarówno do leczenia samego kaszlu, jak i towarzyszących mu objawów. Leki te mają wygodną formę, np. proszku, który należy rozpuścić w wodzie i podać dziecku do picia. Dodatkowym atutem jest owocowy smak, dzięki któremu dzieci chętniej wypijają zawartość szklanki.

Podczas kaszlu u dziecka sprawdzają się również maści rozgrzewające. Smaruje się nimi klatkę piersiową malucha, na skutek czego miejsce to rozgrzewa się, a unoszące się olejki udrażniają nos, łagodzą katar i kaszel oraz ułatwiają oddychanie. Dziecku można także przygotować kąpiel z dodatkiem olejków, które uspokajają i odprężają – to pomoże mu zasnąć i zmniejszyć stres związany z trudnościami z oddychaniem na skutek kaszlu.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 24 stycznia 2020

Kiedy sięgnąć po kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Cera kobiety w każdym wieku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie warto przyzwyczajać się do jednego, uniwersalnego kremu przez całe życie. Współcześnie w drogeriach jest do wyboru tak ogromna ilość najwyższej klasy kosmetyków, że dobry krem nawilżający lub napinający, a do tego serum hialuronowe, to absolutne minimum, jakie każda z pań powinna mieć w swojej łazience – by zawsze prezentować się nienagannie!

Serum hialuronowe – ekspert nawilżania

Ten kosmetyk jest ekspertem do spraw nawilżania skóry, ponieważ zawiera skoncentrowany kwas hialuronowy. Jest to wysokiej jakości składnik wytwarzany przez nasz organizm, którego wytwarzanie jednak z biegiem czasu zanika – trzeba go więc uzupełniać. Jedna cząsteczka hialuronianu sodu jest w stanie wchłonąć i zatrzymać w sobie wielokrotnie więcej wody, niż sama waży! Dlatego też podczas stosowania kremów nawilżających warto zwrócić uwagę na kwas hialuronowy w swoich kosmetykach – pomoże on sprawić, aby nawilżanie było bardziej skuteczne – bo na dłużej! Dzięki temu, że kwas hialuronowy absorbuje cząsteczki wody w swoim wnętrzu, nie dopuszcza do ich wyparowania z powierzchni skóry, więc stale utrzymuje odpowiednią jędrność komórek.

Kiedy używać kosmetyków z kwasem hialuronowym?  

Już w wieku 20 lat warto zacząć używać kosmetyków, choć ich działanie powinno się skupiać przede wszystkim na nawilżaniu – aby jak najdłużej utrzymać skórę w dobrej kondycji. Z biegiem czasu można przerzucić się na stosowanie kremów zawierających kwas hialuronowy – pomogą one zatrzymywać wilgoć i zapobiegną przedwczesnemu starzeniu się skóry. Gdy skóra jest już wiotka i wysuszona, dobrze jest zafundować sobie koktajl witaminowo-nawilżający w postaci dobrego serum nawilżającego, a następnego dnia zaaplikować sobie serum hialuronowe, które pomoże utrzymać ten wysoki poziom nawilżenia. Ten kosmetyk ma za zadanie natychmiastowo, w ciągu kilku godzin, wyraźnie wygładzić i napiąć skórę, sprawiając, by wyglądała lepiej. Można więc stosować serum hialuronowe na dzień, przed nałożeniem makijażu, aby lepiej się on prezentował na wygładzonej, świeżej twarzy. Można także użyć serum na oczyszczoną skórę twarzy na noc, aby mógł osiągnąć pełnię swoich możliwości i rano zaprezentował nowe, gładsze oblicze! Kwas hialuronowy jest dedykowany głównie skórze dojrzałej, z uwagi na stopniowe jego zanikanie w organizmie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć go stosować już wcześniej – to w końcu czysta, naturalna substancja, którą nasza skóra wprost uwielbia!

Materiał przesłany przez partnera

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close