Karmienie 30 stycznia 2020

Jaka butelka do karmienia będzie odpowiednia dla noworodka?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo butelek do karmienia. Różnią się nie tylko kształtem, kolorem, ale również funkcjonalnością oraz technicznymi detalami. Jaka butelka do karmienia będzie odpowiednia dla noworodka?

Jaka butelka do karmienia będzie odpowiednia dla noworodka?

Wybór odpowiedniej butelki do karmienia nie jest wcale łatwym zadaniem, ze względu na mnogość modeli. Każda świeżo upieczona mama boryka się z tym problemem. Istnieje jednak kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o zakupie. Aby butelka do karmienia była jak najlepiej dopasowana, należy wziąć pod uwagę:  

1. Pojemność

Pojemność butelki zależna jest od wieku maluszka. Na samym początku wystarczy mała pojemność, 150 ml. Wraz z upływem czasy, gdy dziecko potrzebuje więcej mleka, trzeba wymienić butelkę na model o większej pojemności.

2. Materiał, z którego butelka została wykonana.

Kluczową kwestią w wyborze butelki jest materiał, z którego ją wykonany. Na rynku dostępne są modele ze szkła lub tworzywa sztucznego, silikonu i plastiku. Butelki szklane są zdecydowanie trwalsze i łatwiejsze w sterylizacji. Jednak ich minusem jest możliwość stłuczenia ich. Natomiast na korzyść plastikowych modeli przemawia ich odporność na zniszczenia i lekkość. Silikonowe są dodatkowo elastyczne, dzięki czemu są bardziej poręczne. Pamiętaj, że każda butelka, nieważne z jakiego materiału wykonana, musi posiadać certyfikat świadczący o bezpieczeństwie. Dokładnie jest to informacja o tym, że w składzie nie znajduje się żadna szkodliwa substancja.

3. Przeznaczenie butelki

Ważne jest również przeznaczenie butelki. Na rynku dostępne są butelki termiczne, które są idealnym rozwiązaniem na czas podróży. Utrzymują temperaturę do kilku godzin, dzięki czemu możliwe jest nakarmienie malucha nawet wtedy, gdy nie masz możliwości podgrzania posiłku. Ciekawe rozwiązanie ma butelka do karmienia niemowląt z funkcją aktywnego ssania. Ten rodzaj to doskonała opcja dla mam, które karmią piersią. Funkcja ta polega na aktywizowaniu tych samym mięśni jamy ustnej, których niemowlę używa podczas ssania piersi. Dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia dedykowane są butelki z uchwytem. Pozwalają one rozpocząć naukę samodzielnego spożywania posiłków i są dla maluszka ułatwieniem.

Butelka antykolkowa do karmienia – czy warto ją kupić?

W ostatnich czasach niezwykłą popularnością cieszą się butelki antykolkowe. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby do brzuszka maluszka wraz z pokarmem nie dostawało się powietrze. Istnieje kilka mechanizmów, które uniemożliwiają powstawanie pęcherzyków powietrza. Wyróżnia się:

  • Specjalny smoczek – w tym przypadku smoczek stanowi odrębną komorę, która w całości jest szczelnie wypełniona pokarmem przez cały okres karmienia. W ten sposób powietrze jest wypchnięte do butelki.
  • Specjalny system odpowietrzający – system ten ma na celu wyrównanie ciśnienia w butelce, a tym samym zmniejszenia ilości powietrza, które połyka dziecko. Dzięki temu zapobiega się uciążliwym kolkom.
  • Odpowiednio wyprofilowany kształt butelki.

Artykuł powstał we współpracy z Philips Avent

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close