Ciąża 20 czerwca 2022

Jetlag – zwariowana gra towarzyska od Rebel

Jetlag to zwariowana gra towarzyska — dlaczego? Śpieszę z wyjaśnieniem! Zanim jednak do tego przejdę, kilka słów o tym, czym jest zjawisko jetlag.

Lecieliście kiedyś samolotem, zmieniając strefę czasową? Tak, jetlag to nic innego, jak rozregulowanie rytmu dobowego organizmu. Inaczej, jest to zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Czyli pomieszanie z poplątaniem, więc dokładnie tak jak w naszej grze!

 

Zawartość pudełka:

 • 56 kart
 • klepsydra
 • instrukcja

Jetlag to zwariowana gra towarzyska

 

Cel i zasady gry:

Twoim zadaniem jest udzielenie odpowiedzi na pytania lub dokończenie zadania z różnych kategorii. W tej zabawie niezbędna będzie rozległa wiedza z zakresu filmoznawstwa, geografii, matematyki, logiki… No dobrze, trochę zbyt poważnie to przedstawiam 😉 Tak naprawdę to pytania dotyczące wiedzy ogólnej. Im więcej prawidłowych odpowiedzi udzielisz, tym więcej punktów zdobywa Twoja drużyna. 

 

Przygotowanie do gry:

Do rozpoczęcia rozgrywki potrzebne będą potasowane karty, klepsydra oraz dwie drużyny. Opcjonalnie coś do zapisywania punktacji lub…. miseczka cukierków 😀

Jetlag to zwariowana gra towarzyska

Przebieg gry:

Gracz (narrator) bierze kartę ze stosiku i odczytuje kategorie do wyboru (biały pasek po lewej stronie) wybranej osobie ze swojej drużyny. Gdy partner jest gotowy, narrator czyta kolejno pytania. Ale uwaga! Odpowiedzi na pierwsze pytanie można udzielić dopiero w momencie odczytywania pytania drugiego! 

 

Krok 1.
Narrator czyta pierwsze pytanie.

Krok 2
Narrator odwraca klepsydrę i czyta drugie pytanie. W tym czasie partner udziela odpowiedzi na pierwsze pytanie. 

Krok 3
Narrator czyta pytania dopóty, dopóki padają właściwe odpowiedzi lub do momentu przesypania się piasku w klepsydrze. 

 

Całej rozgrywce przygląda się przedstawiciel drużyny przeciwnej, sprawdzając, czy padają właściwe odpowiedzi. Zarówno narratorowi, jak i partnerowi ciężko byłoby nad tym zapanować. 

 

Weźmy na przykład kartę z kategorii “dokładnie 3 litery”. Zadaniem gracza jest odpowiedzieć na pytanie, a konkretnie zadaną frazę, używając trzyliterowych słów:

 

Pytanie                  Odpowiedź

Owad
Ptak                                Ćma
Imię męskie                 Kos
Wielki kot                     Jan
                                        Lew

Jetlag to zwariowana gra towarzyskaPytań jest dziesięć, za które maksymalnie można zdobyć 3 punkty, w zależności od osiągniętego poziomu. Następnie swoją partię rozgrywa drużyna przeciwna. Takich rund łącznie jest pięć i punkty tej ostatniej liczone są podwójnie!

 

Wskazówki:

 • Słowa zapisane kursywą nie stanowią hasła, a opis. 

Pytanie                                                                       Odpowiedź

Owoc dębu
Osoba, która siedzi po Twojej prawej stronie                Żołądź
Warzywo, z którego robi się frytki                                    Imię osoby z prawej strony
                                                                                                  Ziemniak

 • Na niektóre pytania można odpowiedzieć w różny sposób i gracze sami mogą zadecydować czy zaliczyć propozycję, czy sztywno trzymać się podpowiedzi na kartach.

Jetlag to zwariowana gra towarzyska

Zasady gry dla 3 osób:

 • Każdy z uczestników gra indywidualnie.
 • Punkty zdobywają zarówno gracz, jak i narrator.
 • Kolejność: narrator zostaje graczem, gracz sprawdza odpowiedzi, sprawdzający jest narratorem.
 • Partia składa się z 9 rund.

 

Jetlag to pewnego rodzaju wersja kalamburów, ale nieco skomplikowana. Potrzeba tutaj sporo uwagi, a właściwie jej podzielności. Udzielanie odpowiedzi z równoczesnym słuchaniem pytania kolejnego i uciekający czas potrafią nieco namieszać w głowie. Gra idealnie nadaje się na urozmaicenie spotkań z przyjaciółmi. Do tego jest kieszonkowa, w metalowym pudełeczku, więc można ją po prostu wrzucić do torby czy plecaka i czekać na odpowiedni moment 🙂 Jedynym minusem jest wielkość klepsydry. Niestety nie mieści się w pudełeczku, ale kto by się tym przejmował? W końcu szczęśliwi czasu nie liczą!

.

 

Typ gry: towarzyska

Czas gry:  15-25 minut

Ilość graczy: 3-8

Wiek graczy: 12 +

Wydawca: Rebel

 

Dziękuję Wydawnictwu Rebel za egzemplarz do recenzji.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 20 czerwca 2022

Bezpieczne wakacje w ciąży, czyli o czym przyszła mama wiedzieć powinna

Kobiety w ciąży, ze względu na swój wyjątkowy stan, powinny jeszcze staranniej niż zwykle przygotować się do podróży – uważnie ją zaplanować i zabrać ze sobą np. kopie ostatnich badań, albo… mobilne KTG. Bezpieczeństwo przyszłej mamy i maluszka jest bowiem najważniejsze! O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się na urlop, podpowiada doświadczona położna!

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, przyszła mama czuje się dobrze, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwskazań, żeby wyjechać – można to zrobić! Noszenie dziecka w łonie nie jest bowiem samo w sobie powodem, dla którego trzeba pozostać w domu. – Rozmawiając o urlopie z pacjentkami oczekującymi dziecka, często spotykam się z dwoma skrajnymi postawami. Panie, albo podchodzą do siebie zbyt surowo, w myśl zasady „ciąża to nie choroba”, albo za bardzo przejmują się swoim stanem i rezygnują ze wszelkich aktywności urlopowych. Tymczasem trzeba po prostu słuchać swojego organizmu i w ten sposób odnaleźć wakacyjny złoty środek – mówi Anna Suchecka-Marut, położna Pregnabit.

Droga w pełnym komforcie

Planując podróż, trzeba wziąć pod uwagę potrzebę komfortu ciężarnej, która może być bardzo indywidualna i nieoczywista. – Paradoksalnie, dla niektórych kobiet oczekujących dziecka, bardziej komfortowy będzie pociąg niż samochód, choćby dlatego, że można w nim rozprostować nogi bez konieczności postoju. Pociąg jedzie także zdecydowanie spokojniej niż samochód, co może mieć kluczowe znaczenie dla pań, które cierpią na ciążowe nudności – mówi Anna Suchecka-Marut. – Jeśli chodzi o samolot to wbrew obiegowej opinii nie jest on z góry zakazanym środkiem transportu dla ciężarnych. Zanim jednak się na niego zdecydujemy, warto skonsultować się z lekarzem. Panie po 32. tygodniu ciąży powinny także wziąć od niego zaświadczenie o braku przeciwskazań do lotu, tego bowiem może wymagać przewoźnik – dodaje położna Pregnabit.

Niezbędniki w wakacyjnym bagażu przyszłej mamy

Poza ręcznikiem plażowym i wygodnymi, letnimi ubraniami, przyszła mama powinna pamiętać o zabraniu ze sobą kopii ostatnich wyników badań, w razie konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej na miejscu. Niezbędny będzie także zapas przyjmowanych leków. Butelka wody również powinna stać się stałym towarzyszem podróży kobiety w ciąży, bo upał może doskwierać jej znacznie bardziej. Woda przyda się nie tylko do picia, ale także do schłodzenia karku czy twarzy, dlatego nie wolno o niej zapominać. Do torby podróżnej można spakować także sprzyjającą bezpieczeństwu dziecka i spokojowi mamy zdobycz najnowszej technologii – mobilne urządzenie do badania KTG, które można wypożyczyć. Badanie można wykonać w każdym miejscu i o dowolnej porze, a przy tym mieć gwarancję, że otrzymany zapis zostanie szybko – bo zdalnie – przeanalizowany przez specjalistę medycznego, który uspokoi przyszłą mamę lub udzieli jej instrukcji w razie otrzymania niepokojącego zapisu KTG. Dzięki temu można uniknąć nagłych, nerwowych wizyt lekarskich, których organizacja na wyjeździe zawsze wiąże się z dodatkowymi trudnościami i niepotrzebnym stresem.

Sprawdzaj, dowiaduj się – bądź bezpieczna

Jeśli wyjeżdżamy zagranicę, warto sprawdzić formalności, np. to, co dokładnie gwarantuje nam wykupione ubezpieczenie podróżne. – Zawsze zalecam swoim pacjentkom, żeby przed wyjazdem dowiedziały się także, jak wygląda opieka medyczna w kraju, do którego się wybierają. Czy w ich wakacyjnej miejscowości jest szpital, albo czy w hotelu stacjonuje lekarz lub pielęgniarka? To ważne informacje, które w ewentualnej kryzysowej sytuacji będą na wagę złota. Jeśli chodzi o kierunki wyjazdów to naszymi drogowskazami ponownie powinny być samopoczucie ciężarnej i zdrowy rozsądek. Dla Pań, które np. szybko się męczą w ciąży, wyjazd do upalnego kurortu albo ambitna wyprawa górska nie będą w mojej opinii najlepszym wyborem. Z kolei bardzo aktywne kobiety, które świetnie się czują, nie muszą obligatoryjnie spędzić dwóch tygodni tylko na plaży czy przy basenie – mogą zwiedzać i spacerować, czyli robić to, na co pozwala im samopoczucie i co sprawia przyjemność – tłumaczy położna Pregnabit.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 19 czerwca 2022

Alarm w muzeum! – łamigłówka od Rebel

Co musisz zrobić, jeśli usłyszysz “Alarm w muzeum”? To proste, sięgnij do pudełka po karty z zadaniami i zacznij główkować, jak uchronić cenne okazy, tworząc system alarmowy. Jeśli lubisz łamigłówki, a nie masz kompana do zabawy, to ta gra będzie świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Zawartość pudełka:

 • 5 przezroczystych kart laserów
 • składająca się z 4 części ramka
 • 32 dwustronne karty zadań (64 zadania)
 • instrukcja (zawierająca rozwiązania)


Cel i zasady gry:

Twoim zadaniem jest uchronienie cennych eksponatów przed złodziejami. W tym celu musisz umieścić karty z laserami we właściwy sposób tak, aby muzealne obiekty były chronione. Uważaj jednak, żeby żaden z laserów nie trafił w strażnika.

Przygotowanie do gry:

Złóż ramkę i umieść ją na środku stołu. Karty z laserami ułóż w prawidłowy sposób, każda z nich oznaczona jest literami A, B, C, D lub E. Połóż stosik kart z zadaniami obok ramki. 


Przebieg gry:

Każda karta przedstawia szachownicę, na której rozmieszczone są eksponaty oraz strażnicy.  W lewym dolnym rogu znajduje się kolorowy kwadrat z numeracją, określający poziom trudności,  informacją jakich kart laserów należy użyć. Na niektórych z nich podana jest większa liczba, niż można użyć, np ⅔ C,D,E, co oznacza, że możemy użyć tylko dwóch kart spośród trzech wybranych: C-D, C-E lub D-E. 

alarm w muzeum

15 karta, poziom pierwszy (zielony), możesz użyć dwóch z trzech wybranych laserów A, C, D.

 

Wybierz i umieść jedną kartę zadań w ramce. Spójrz, których laserów możesz użyć i zacznij główkować. Twoim zadaniem jest przykrycie czerwoną linią (laserem) wszystkich znajdujących się na planszy eksponatów. Manewruj przezroczystymi bloczkami, obracając je na wszystkie strony, uważaj jednak na pracujących tam strażników. Chyba nie chcesz zrobić im krzywdy? 🙂 

 

alarm w muzeum

 

Jeśli wszystkie obiekty zostały zakryte, a jednocześnie nie przecinają pola ze strażnikiem, oznacza to, że rozwiązałeś łamigłówkę i możesz obrócić kartę, odkrywając nowy rebus. “Alarm w muzeum” to aż 64 zadania!

Pamiętaj, im wyższy numer, tym robi się trudniej. Jednak jeśli będzie potrzebna pomoc, możesz sięgnąć do instrukcji. Tam znajdziesz wszystkie rozwiązania. 

alarm w muzeum

Chociaż instrukcja przewiduje zabawę dla jednego gracza (nie wspomina o innych osobach), nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagrać w parze czy grupie. Każdy będzie mógł zmierzyć się z własnym zadaniem. Zresztą, sugeruje to oznaczenie na pudełku (krzesełka). Jednak sama instrukcja o tym nie wspomina. Szkoda, że nie ma opisanej propozycji dla większej liczby graczy, punktacji czy możliwości gry na czas. Żeby było ciekawiej, myślę, że śmiało można ją samodzielnie rozbudować.

“Alarm w muzeum” przeznaczony jest dla osób w wieku od 7 do 99 lat i uważam, że dzięki różnorodności poziomów, każdy sobie poradzi, choć nie zawsze od razu!  Zasady gry są proste, a same zadania różnorakie. To kolejna z gier, które można zabrać ze sobą na wycieczkę. Niewielkie pudełko, czas rozgrywki zależy tak naprawdę od nas, to dokładnie to czego oczekuję od “turystycznej” gry. 

Bardzo lubimy gry typu łamigłówki, ale niestety wydaje mi się, że nieczęsto będziemy po nią sięgnąć. „Alarm w muzeum” choć jest grą ciekawą, to raczej po kilku rozgrywkach na długo trafi na półkę. Niemniej, może docenimy ją za jakiś czas, tak jak muzealne eksponaty? 

alarm w muzeum

 

Typ gry: łamigłówka

Czas gry:  zmienny

Ilość graczy: 1+

Wydawca: Rebel

 

Dziękuję Wydawnictwu Rebel za egzemplarz do recenzji.

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close