Zabawa 27 kwietnia 2022

Kampinoski Julinek Park zaprasza na Majówkę. Oficjalna inauguracja sezonu letniego przed nami!

Po długiej, zimowej przerwie, podwarszawski Julinek Park (Leszno k. Warszawy) ponownie powitał swoich gości. Miejsce aktywnego, rodzinnego wypoczynku wciąż zmienia swoje oblicze, a w tym roku przygotowano dodatkową moc jakościowej rozrywki! Z okazji wielkiej inauguracji nowego sezonu, która odbędzie się w Majówkę i potrwa aż 4 dni, przygotowano wiele niespodzianek, a wśród nich całkiem nowe atrakcje, w tym dodatkowe dmuchańce oraz karuzele. Szczegóły poniżej!

Julinek Park to wyjątkowe miejsce zlokalizowane na terenie dawnej bazy cyrkowej w samej otulinie Puszczy Kampinoskiej, ok. 30 km od Warszawy. Zaledwie krótka podróż wystarczy, żeby oderwać się od zgiełku metropolii i przenieść się w świat natury, ekologii oraz zieleni, połączony z beztroską zabawą dla osób w każdym wieku. Na obszarze prawie 30 ha dostępny jest szereg atrakcji, w tym m.in. największy w regionie park linowy, ścianka wspinaczkowa, wesołe miasteczko, kraina dmuchańców, pole do minigolfa czy ekologiczny plac zabaw. Co więcej, jeszcze w tym sezonie na terenie Julinka uruchomiony zostanie Park Wodny pod gołym niebem! Będzie to pierwsze tego typu miejsce w okolicy, pozwalające na jakościowy wypoczynek tak blisko natury. Bez wątpienia będzie on dużym hitem także dla nieco starszych gości.

Wielka inauguracja sezonu, czyli majówka w Julinek Park

Sztuka cyrkowa w bajkowym klimacie – tak w kilku słowach można opisać wielkie otwarcie sezonu letniego, które zaplanowano na majówkę. Magiczna inauguracja potrwa aż cztery dni, a rozpocznie się już w sobotę 30 kwietnia br. – Oficjalne otwarcie sezonu w Julinku to dzień, na który z utęsknieniem czekamy podczas każdej zimowej przerwy. Tym razem Julinek Park zmieni się w prawdziwą krainę bajek. Żonglujący Aladyn czy podniebny taniec inspirowany Alicją w Krainie Czarów to zaledwie część wszystkich przygotowanych atrakcji. Oprócz zaplanowanych pokazów, na gości czekać będzie szereg zupełnie nowych atrakcji w tym dodatkowe 4 dmuchańce oraz 3 karuzele. Do użytku już oddane zostały także tor tubingowy oraz trasa parku linowego dla młodszych dzieci. Jesteśmy przekonani, że wydarzenie zostanie w pamięci naszych gości na długo – mówi Karina Jarecka, kierownik działu marketingu Julinek Park.

W majówkę na Dużej Arenie pojawią się najwięksi polscy artyści cyrkowi. O odpowiednią dawkę emocji, ognia, pirotechniki i abstrakcyjnego humoru, podczas swojego premierowego show, zadbają artyści Fundacji Sztukmistrze, którzy do współpracy zaprosili poznanych podczas swoich licznych tournée mistrzów tańca z ogniem oraz akrobatów. Wiele radości sprawią również żonglerskie pokazy w klimacie azjatyckim w wykonaniu Jakuba Długosza, wcielającego się w rolę bajkowego Aladyna. W programie znajdą się numery z maczugami, pochodniami żonglerskimi oraz kapeluszami. Magicznych odczuć nie zabraknie także przy występie finalistki programu Mam Talent! – Dominiki Krzymowskiej. Pokaz w wykorzystaniem rekwizytów powietrznych do pięknej muzyki znanej z bajki „Alicja w Krainie Czarów” z pewnością oczaruje niejednego widza. Artystka wcielająca się w postać Alicji wykona podczas występu na szarfie wiele kręceń, kontrolowanych spadków oraz przejść tanecznych, co spowoduje, że przedstawienie stanie się jeszcze bardziej dynamiczne i wciągające.

Sezon letni pełen atrakcji

Przez cały sezon w Julinku czekać będą także dobrze już znane i uwielbiane atrakcje, gwarantujące wyjątkową, jakościową rozrywkę blisko natury. W parku działa również wypożyczalnia nowoczesnego sprzętu sportowego oraz jednośladów, dzięki czemu możliwe będą rodzinne wycieczki w samym sercu zielonej Puszczy Kampinoskiej. Ponadto, w restauracjach i licznych punktach gastronomicznych apetyt zaspokoją potrawy kuchni włoskiej, polskiej czy meksykańskiej oparte wyłącznie na ekologicznych i jakościowych produktach, a także lody rzemieślnicze. Tradycyjnie, w specjalnej strefie grillowej każdy znajdzie doskonały wybór burgerów i klasycznych dań z grilla. Na terenie parku niezmiennie znajduje się również obiekt noclegowy B&B Julinek Park dysponujący 60-cioma komfortowymi pokojami oraz apartamentami rodzinnymi.

Bilety do Julinek Park dostępne są zarówno online (na stronie internetowej www.julinek.com.pl), jak i na terenie parku – w kasie oraz biletomacie. Za wszystkie atrakcje można zapłacić także bonem turystycznym.

***

Julinek Park to miejsce oferujące jakościową rozrywkę dla całej rodziny położone w Lesznie, ok. 30 km od Warszawy, w samym sercu Puszczy Kampinoskiej. Park rozrywki zlokalizowany jest na terenie dawnej bazy cyrkowej na obszarze prawie 30 ha. Znajduje się tam szereg atrakcji dla gości w każdym wieku, m.in. największy w regionie park linowy, ścianka wspinaczkowa, kraina dmuchańców, pole do minigolfa czy ekologiczny plac zabaw. Do dyspozycji gości jest także wypożyczalnia rowerów i nowoczesnego sprzętu sportowego, strefa restauracji i punktów gastronomicznych oraz obiekt noclegowy B&B Julinek Park dysponujący 60-cioma komfortowymi pokojami oraz apartamentami rodzinnymi. W drugiej połowie 2022 roku oferta parku zostanie rozszerzona o nowoczesną strefę wodną pod gołym niebem. Julinek Park to także miejsce występów cyrkowych i teatralnych znanych artystów z telewizyjnych talent-show, cyrkowców, akrobatów i aktorów. Więcej informacji: https://www.julinek.com.pl/

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 24 kwietnia 2022

Księga cudów – kooperacja i niezapomniana przygoda w jednym!

Księga cudów to kooperacyjna gra przygodowa, od której nie sposób odejść. Jest pod każdym względem wyjątkowa, a otwierana księga i elementy 3D zaskakują i zachwycają niektórych, przywracając wspomnienia z dzieciństwa.

Oniria to kraina starożytnych smoków, niegdyś obfitująca w bujną roślinność, smocze arcydzieła, istny raj. Niestety po wielu latach Oniria znajduje się na skraju kryzysu, wyniszczona przez walkę Podziemia z Nadziemiem. Do tej krainy można dostać się tylko za pomocą Księgi cudów. Czy ruszycie jej na ratunek?

Byczek, Silna, Laser i Słodka odpowiadają na wezwanie i ruszają do tajemniczej krainy. Każdy z nich ma swój styl walki, inną wytrzymałoś i umiejętność. W trakcie rozgrywki będziecie mogli odblokowywać kolejne poziomy ich umiejętności.  W grę można grać solo do czterech osób. Zgodnie z informacją na pudełku gra przeznaczona jest dla osób powyżej dziesiątego roku życia, a pojedyncza rozgrywka może trwać nawet dziewięćdziesiąt minut. 

W pudełku znajdziemy:

  • rozkładaną książkę
  • 4 figurki bohaterów
  • 8 figurek zębaczy
  • 248 kart (6 talii rozdziałów)
  • 6 kart zębaczy
  • 16 kart skrawków
  • 5 kości
  • 17 znaczników iskier magii
  • 40 żetonów serc
  • 10 żetonów przeznaczenia
  • 8 żetonów oszołomienia
  • żeton mrocznej aury
  • 4 pierścienie do podstawek
  • kopertę skrzyni
  • instrukcję (pobierz).

Przygotowanie rozgrywki

Przede wszystkim nie otwierajcie księgi! Wiem, że kusi, ale można ją łatwo uszkodzić. Jeśli już koniecznie musicie zerknąć do środka, polecam przewrócić książkę na drugą stronę i dopiero wtedy ją otworzyć. W ten sposób magiczne drzewo otworzy się przed nami, bez uszczerbku na jego zdrowiu. Nie prostujcie też drzewa, ono specjalnie jest takie wykrzywione, a dlaczego poznacie w kolejnych rozdziałach. Tutaj każde zagięcie ma znaczenie. 

 

Do każdej rozgrywki przygotuje Was gra, postępujcie zgodnie z instrukcją zawartą na kartach danego rozdziału. Scenariusze należy rozgrywać w kolejności od pierwszego do szóstego, inaczej powstanie spore zamieszanie. Przed pierwszą rozgrywką warto zapoznać się z instrukcją. 

Poniżej na zdjęciu przygotowanie do pierwszej rozgrywki. Każdy z graczy wybiera figurkę swojego bohatera i jego kartę umiejętności. 

Fot. Księga cudów

Fot. Księga cudów

 

Zanim przejdziemy do rozgrywki, warto powiedzieć kilka słów o rodzajach kart, jakie pojawią się w taliach. Znajdziemy karty historii, które wprowadzą nas w tajemnice krainy Onirii i opowiedzą o wydarzeniach. Karty przedmiotów reprezentują przedmioty, na które możemy natrafić w trakcie rozgrywki, przyznam, że są bardzo pomocne. Ponadto w taliach znajdują się karty zasad specjalnych, karty oddziaływania oraz karty celów, które przydzielają zadania dla graczy. 

Księga cudów – jak grać?

Przede wszystkim dajcie się poprowadzić talii kart danego rozdziału. Nie podglądajcie ich oraz wspólnie podejmujcie wszystkie decyzję. Do rozgrywki będziecie potrzebować jeszcze ołówek lub długopis, by notować pewne hasła, które pojawią się w grze. Konsekwencje waszych wyborów w trakcie rozgrywki będą oddziaływać przez całą grę. 

Gra Księga cudów składa się z dwóch faz, gdzie pierwsza należy do graczy, a druga do zębaczy. 

W swojej turze każdy gracz może wykonać trzy akcje, a do wyboru ma:

  • ruch, czyli przesunięcie pionka o jeden obszar
  • zebrania iskry znajdującej się na tym samym polu co bohater
  • użycie swojej umiejętności, by np. przekazać innemu graczu iskrę, lub zaatakowanie większej liczby zębaczy
  • zaatakowanie zębaczy
  • oddziaływanie na zakrytą kartę
  • wzięcie lub przekazanie przedmiotu
  • wykonanie akcji specjalnej 
Fot. Księga cudów

Fot. Księga cudów

Warto tutaj zaznaczyć, że akcje mogą być wykonane w dowolnej kolejności, a jedną akcję, np. ruch można wykonać nawet trzy razy z rzędu. Zdarzają się momenty w grze, że bohaterzy otrzymują dodatkowy ruch, który nie wlicza się do puli trzech akcji. Ponadto nie ma z góry ustalonej kolejności, co gwarantuje większą współpracę całej grupy, by skupić się na celu i rozwiązać go, zanim dopadną nas zębacze.

Kiedy wszyscy gracze wykonali swoje ruchy, czas na turę mrocznych potworów, zwanych zębaczami. Najczęściej będziecie musieli odsłonić wierzchnią kartę z talii zębaczy i zastosować się do poleceń na niej opisanych, takich jak:

  • pojawienie się zębaczy na planszy
  • aktywacja zębaczy, czyli odzyskanie sił, jeśli jest oszołomiony po walce z danym graczem, przesunięcie się o jedno pole w kierunku najbliższego gracza. Jeśli jest na tym samym obszarze co bohater, atakuje go, zadając mu jeden cios. 

Pamiętajcie to gra kooperacyjna. Wygrać możecie wyłącznie razem albo wszyscy przegracie. 

Jeśli uda się Wam wspólnie dotrzeć do końca rozdziału, możecie cieszyć się z wygranej. Jednak przez całą grę musicie monitorować, czy wszystkie żetony przeznaczenia (klepsydry) są zakryte, jeśli tak przegraliście. Przed Wami czas na ponowne rozegranie gry. 

Księga cudów – nasze wrażenia

Po rozegraniu pierwszego rozdziału odnieśliśmy wrażenie, że Księga cudów to w dobrym znaczeniu pomieszanie trzech gier, Zombie Teenz, Karaka i Przygód Robin Hooda. Odnajdziemy w niej elementy, a także mechanikę znaną nam z tych gier.  

Autorzy jednak poszli o krok dalej, tworząc niesztampową historię ubraną w piękną grafikę. Nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się prostym rozwiązaniem, nim jest. Można wpaść w niezłe tarapaty. Nie do końca chodzi o to, aby wszystko odkryć. 

Fot. Księga cudów

Fot. Księga cudów

Na słowa uznania, achy i ochy zasługuje plansza, która powstanie poprzez otwarcie księgi. Każdy fragment jest wykorzystany, a ilość rozkładających się elementów zaskakuje. Księga cudów skrywa w sobie wiele tajemniczych miejsc, które poznajemy w trakcie rozgrywki. Gdzieś trzeba pociągnąć, coś wysunąć, rozłożyć. Wow. Do końca gra trzyma w napięciu i nigdy nie wiadomo, co odkryjemy w następnej części. To prawdziwa przygoda. 

Jeśli chodzi o wiek, to dziesięć lat jest jak najbardziej odpowiedni. Młodsi gracze mogą nie wytrzymać długości rozgrywki, choć chętnie będą bawić się elementami gry. 

Figurki bohaterów i zębaczy są wykonane z największą precyzją, dodając grze klimatu. Korci mnie, by je pomalować, ale na razie dzieci się nie zgadzają. Każdy element gry ma swoje miejsce w przygotowanej wydmuszce, co jest dużym plusem. Nie lubię, jak wszystko się wala po pudełku. Do tego rozkładane elementy 3D sprawiają, że gra jest wyjątkowa i warta swojej ceny. 

Jest to jedna z tych gier, która pobudza  skrajne emocje, buduje napięcie i kusi, by jej nie odkładać na półkę. Gracze szybko wcielają się w swoich bohaterów i nawet po rozgrywkach dalej grają swoje role. Niestety nie dane było mi zagrać wszystkimi bohaterami, bo dzieci tak łatwo nie oddały swoich figurek.

W Księdze cudów historia podzielona jest na sześć rozdziałów. Po ich rozegraniu jest pewien niedosyt. Czy to już koniec, nie ma już nic więcej? 

Brakowało mi wyraźnej informacji po rozpakowaniu pudełka, by nie otwierać książki, czy rozpakowywać kolejnych talii rozdziałów z folii. – ciekawość kluczem do zguby i pomieszania niechcący kart.

Dla kogo Księga cudów? Dla wszystkich żądnych przygód, gotowych na niespodziewane zwroty akcji, chętnych do rozwijania umiejętności swoich graczy z rozdziału na rozdział. Nie bojących się podejmować trudnych decyzji i walczyć do ostatniego tchu, by uratować Onirię. Gwarantuję, że nie tylko dzieciaki będą się dobrze bawić przy tej grze. 

Fot. Księga cudów

Fot. Księga cudów

Uwaga spojler: na koniec kilka słów od młodszego recenzenta, Marcina:

Gra ma bardzo fajną książkę, która otwiera się od środka, kryjąc wiele miejsc do odkrycia. Książka przedstawia trzy krainy: magiczne drzewo, Onirię i podziemie. Podobają mi się figurki i ulepszenia bohaterów. Najbardziej spodobały mi się miejsca ukrycia smoków i sposób ich rozkładania niczym origami. Księga cudów ma sześć rozdziałów z bardzo ciekawymi misjami. Gra bardzo mi się podoba. 

Tytuł: Księga cudów
Autor: Martino Chiacchiera, Michele Piccolini
Ilustracje: Dario Cestaro, Miguel Coimbra
Wiek: od 10 lat
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: ok. 90 min.
Wydawca: Rebel
Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Rebel

Fot. Księga cudów

Fot. Księga cudów

 

 

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/2335/ksiega-cudow

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 23 kwietnia 2022

Światowy Dzień Książki to nie jedyna okazja do celebrowania literatury. Sprawdź, kiedy jeszcze świętować!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to wielkie święto czytelnictwa, znane na całym świecie. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova. Jednak nie jest to jedyny dzień w roku, kiedy bardziej doceniamy literaturę. W kalendarzu widnieją także bardziej nietypowe okazje, takie jak Dzień Czytania Tolkiena czy Tydzień Zakazanych Książek. Dowiedz się, kiedy przypadają i w jaki sposób je celebrować.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku w celu promowania czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Miłośnicy literatury jednak wiedzą, że nie jest to jedyne książkowe święto! Przedstawiamy ciekawostki związane z czytaniem i celebrowaniem literatury.

Od Dnia Książki wywodzi się przyznawany przez UNESCO tytuł Światowej Stolicy Książki. Otrzymuje go miasto, które przedstawi najlepszy program promujący czytelnictwo. Co ciekawe, kilka lat temu uhonorowany tym wyróżnieniem został Wrocław jako jedyna polska miejscowość w historii tej nagrody – mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. – Takie dni zachęcające do czytania mają interesującą historię i wiąże się z nimi wiele ciekawostek, na przykład w Hiszpanii Światowy Dzień Książki jest związany z… zabiciem smoka! – dodaje ekspertka.

Światowy Dzień Książki jak walentynki

Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. W Hiszpanii Dzień Książki jest obchodzony oficjalnie od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Co ciekawe, w Katalonii 23 kwietnia to hucznie celebrowane święto jej patrona – Świętego Jerzego. Od wielu lat znana jest tam piękna tradycja mogąca konkurować z walentynkami: podczas Sant Jordi mężczyźni obdarowują ukochane kobiety czerwonymi różami, a panie odwdzięczają się książkami. Tradycja wywodzi się od legendy mówiącej o Świętym Jerzym, który pokonał smoka terroryzującego jedno z katalońskich miasteczek. Śmiałek zabił zwierzę, a w miejscu, gdzie rozlała się smocza krew wyrósł krzew różany. Z okazji Sant Jordi wiele miast, w tym Barcelona tonie w kwiatach, a na ulicach rozstawione są stoiska z książkami, gdzie można zakupić nowości, a nawet spotkać się z ulubionymi pisarzami. Carlos Ruiz Zafón, twórca słynnego na całym świecie „Cienia Wiatru”, nie tyko zobowiązał się wydawać swoje książki właśnie w Sant Jordi, ale także pisał o tym dniu w swoich utworach[1].

Dzień Książki dla Dzieci, czyli urodziny Andersena

Specjalne miejsce w kalendarzu ma święto literatury dla najmłodszych. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, czyli w rocznicę urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Co roku gospodarzem tego święta jest inne państwo. W Czechach, które były organizatorem w 2007 roku, narodziła się inicjatywa o nazwie „Noc z Andersenem”. Dzieci zostają wtedy na całą noc w bibliotekach czytając i słuchając bajek. W Polsce z okazji Dnia Książki dla Dzieci powstała kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która zachęca do czytania najmłodszym codziennie przez przynajmniej 20 minut – mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Wyjątkowe święto dla fanów Tolkiena

Miłośnicy “Władcy Pierścieni” i “Hobbita” z pewnością wiedzą, że 25 marca przypada Dzień Czytania Tolkiena, świętowany w wielu krajach. Organizowane są wtedy spotkania literackie i wydarzenia kulturalne związane z fantastyką. Niewątpliwie John Ronald Reuel Tolkien zasługuje na “swój dzień” w kalendarzu z racji wkładu w literaturę i naukę. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury, a także współpracował przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie światowej, Oxford English Dictionary. W jego życiorysie znajdziemy wiele ciekawostek: był Anglikiem, jednak urodził się w Afryce, a niektórzy twierdzą, że nazwisko Tolkien pochodzi od mazurskiej wsi Tołkiny! Jako dziecko został ukąszony przez tarantulę – nie zamienił się po tym w superbohatera, jednak w jego twórczości pająki pojawiają się jako uosobienie zła i mroku. Był poliglotą i posługiwał się ponad 30 językami, co z pewnością było pomocne, gdy na potrzeby swojej twórczości wymyślał własne języki.

Lektury z czarnej listy, czyli Tydzień Zakazanych Książek

Tydzień Zakazanych Książek to nietypowa akcja organizowana od 1982 roku przez Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich. Jest to odpowiedź na cenzurę i zakazywanie wielu książek w szkołach i bibliotekach z racji na ich “niewłaściwe” treści[2].

W Polsce Tydzień Zakazanych książek znany jest od kilku lat, a w czasie jego trwania organizowane są spotkania literackie i dyskusje na temat książek, które były lub nadal są na czarnej liście. Najwybitniejsze dzieła światowej literatury były cenzurowane na przestrzeni lat z racji na wulgarny język, rasizm, przedstawianie pewnych postaw i zachowań, czy krytyczne podejście do władzy. Przykładem jest tu „Archipelag GUŁag”, za którego napisanie Aleksandr Sołżenicyn (późniejszy laureat literackiej Nagrody Nobla) został aresztowany, pozbawiony radzieckiego obywatelstwa i skazany na wygnanie. W USA w wielu szkołach i bibliotekach były zakazane takie pozycje jak „Buszujący w zbożu”, „Kolor purpury”, „Paragraf 22” czy „Zabić Drozda” – mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypadający na 23 kwietnia, a także wszelkie inne święta związane z literaturą są doskonałą okazją do ponownego sięgnięcia po ulubioną lekturę lub powiększenia swojej biblioteczki o nowości. Nawyk czytania powinno się wyrabiać u dzieci i pielęgnować go w dorosłym życiu, dlatego warto znać i celebrować również takie święta jak Dzień Miłośników Książek (9 sierpnia) czy Światowy Dzień Głośnego Czytania i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29 września).

TaniaKsiazka.pl to istniejąca od 2006 roku, prężnie rozwijająca się księgarnia online z siedzibą w Białymstoku. TaniaKsiazka.pl to marka należąca do spółki Glosel. Jej misją jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i poszerzanie grona polskich czytelników. W asortymencie sklepu znajduje się ponad 400 tys. produktów, wśród których dostępne są m.in. książki, gry i zabawki. TaniaKsiazka.pl stale powiększa sieć punktów odbioru zamówień online. Obecnie w całej Polsce jest ich 20, w tym 9 księgarni stacjonarnych i 11 partnerskich lokalizacji, w których można bezpłatnie odebrać przesyłki. Do końca roku firma planuje kilka kolejnych otwarć. Od 2020 roku marka organizuje TargiKsiążki.Online. Ostatnia edycja przyjęła formę festiwalu literackiego WyCzytOn, w którym wzięło udział ponad 3 miliony czytelników.

[1] https://www.barcelonacheckin.com/pl/r/barcelona_przewodnik/inne_wydarzenia/sant-jordi-barcelona.php

[2] https://www.ala.org/advocacy/bbooks/banned-books-qa

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close