Dom 9 stycznia 2018

Kobieto, koniec z propagandą, że powinnaś być perfekcyjna

Niby mamy dwudziesty pierwszy wiek, a ciągle jeszcze słyszę, że kobieta – żona – matka powinna tamto, czy siamto! I wiecie co, najczęściej pada to z ust nas samych. Na szczęście nie wszystkich!

Czy aby Ty nie jesteś osobą, która podświadomie wyznaje poglądy wbijane kobietom przez pokolenia do głowy, a przeciw którymi nasza płeć się wciąż buntowała? Czujesz się w obowiązku wobec męża, dzieci, domu — być niczym perfekcyjna pani domu i superniania w jednej osobie – istota nie z tej ziemi? W pewnym momencie swojego życia weszłaś w role społeczne, które tak Cię zdominowały i wrosły w Ciebie tak mocno, że zamiast sobą jesteś żoną swojego męża i matką swoich dzieci? Czy jest Ci dobrze, gdy małżeństwo i macierzyństwo są jedynym słusznym punktem odniesienia?

Role społeczne, o których piszę, są piękne i sama dumnie je wypełniam każdego dnia. Ale nie dominują nad moim życiem i nie ograniczają dopływu tlenu. Nie jestem na każde zawołanie i to obojętnie, czy ktoś woła, czy wcale nie. Nie padam na twarz, by innym uchylić nieba, pozwalam sobie na nicnierobienie, gdy tego właśnie potrzebuję. Dzielę się domowymi zadaniami i nie ulegam przekonaniu, że jeśli sama czegoś nie zrobię, to nie będzie to porządnie wykonane. Praktyka czyni mistrza i dotyczy to każdego, więc dlaczego tak wiele kobiet wierzy, że ich mężowie mają dwie lewe ręce i lepiej wyręczyć dzieci niż czekać aż same coś zrobią? One — oddane i stale obecne, oni i potomstwo — cały ich świat!

Nie czekam każdego dnia z obiadem na mojego męża, bo oboje pracujemy. Raz gotuje on, raz ja, czasami wspólnie – ma to dodatkowe korzyści, bo nasze menu jest bardziej urozmaicone, każdy ma inne popisowe potrawy. Śmieci, jak w każdym domu, nie wynoszą się same – raz idę z nimi sama, raz mąż, raz syn – na kogo wypadnie (pełny kosz) na tego bęc. Wspólnie sprzątamy – tak jest nie tylko szybciej, ale i jakoś raźniej, weselej. Cieszę się, że w naszej rodzinie każdy ma też przestrzeń dla siebie, by się realizować, ale i odpocząć od siebie nawzajem, zatęsknić. A ile razy słyszałam od koleżanki – rówieśniczki, że bez męża to ona nigdzie, taki mają układ – zawsze razem. Trochę mi wtedy smutno, gdy w gronie innych koleżanek śmiejemy się lub żalimy, a jej nie ma, bo w jej życiu jest jedna główna rola, nie ma miejsca na inne. A przecież jak zaczynasz być żoną, to nie przestajesz z automatu być przyjaciółką. To tak nie działa, to jest wybór, który należy do nas.

Proszę Was, korzystajmy z tej wolności wyboru i nie dążmy do perfekcji za wszelką cenę, nie oczekujmy od siebie samych, byśmy były idealne. Żyjemy w społeczeństwie, w którym nie musimy nakrywać głowy burką, więc same nie narzucajmy sobie takiej niewidzialnej zasłony. Nie zamykajmy się, nie ograniczajmy, nie ulegajmy stereotypom. Bądźmy sobą – tą nieidealną sobą, zwyczajną, z prawem do chwili słabości, własnego zdania, czasu i przestrzeni dla siebie. I jeszcze jedno, zawsze jest dobry moment i nigdy nie jest za późno na to, aby coś w swoim życiu zmienić.

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Madziu Madziu
6 lat temu

Czy jeszcze takie istnieja? moja mama zawsze taka byla , ja daje sobie troche wiecej luzu

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Madziu Madziu

Cieszę się, że pytasz, czy jeszcze taka istnieje, bo to znaczy, że w Twoim najbliższym otoczeniu jej nie ma. I bardzo, bardzo dobrze!

Ewa Guzowska
6 lat temu
Reply to  Madziu Madziu

Istnieje i to nie jedna.Wstaje o 5 rano bo szkoda czasu a jest na emeryturze.Śniadanie dla męża emeryta i pracującego syna.Cały dzień spędza na sprzątaniu i gotowaniu.Bo obiad ma być na czas bo mąż będzie się dasal .Obiad oczywiście z dwóch dań .Nawet na zakupy nie wychodzi a nie mówiąc o tym żeby się przejść przewietrzyć Bo przecież szkoda czasu.Ale uważa że jest wzorem do naśladowania ze wszystkie kobiety powinny tak postępować.

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Madziu Madziu

Aż ciarki przechodzą… ale tak niestety bywa.
Często na własne życzenie.

Karolina Bylina
6 lat temu

To nie ja

W roli mamy - wrolimamy.pl

Uff 😉

Agnieszka Ochnik
6 lat temu

W pewnym momencie mając 2 malych dzieci pomyślałam tak ze w d…ie mam ze mój zlew jest pełny garnków wole z dziećmi iść na spacer. A naczynia umyje nawet w nocy.

Katarzyna Giezek
6 lat temu

A naczynia umyje mąż!

Dom 8 stycznia 2018

Odkrywamy tajemnice zmywarki. Ekspert odpowiada na wasze pytania

Nie wiem, czy to złośliwość sprzętu, że zawsze psuje się on w najmniej oczekiwanym momencie? W wigilijny wieczór zepsuł się bojler i z tego powodu nie mieliśmy ciepłej wody. A co z naczyniami, talerzami, garnkami? Przecież są święta, a jest nas wszystkich dziesięcioro? Kto będzie wszystko mył w zimnej wodzie?

Zmywarka uratowała nasze ręce przed myciem tej sterty naczyń.

Zmywarka to nieoceniona pomoc w każdej kuchni, więc warto wiedzieć, jak o nią dbać, by zachować w doskonałym stanie i jak sobie radzić w awaryjnej sytuacji. Zebraliśmy więc wasze pytania i przekazaliśmy do naszego eksperta. Gotowi na odpowiedzi?

Dlaczego tabletka w zmywarce nie rozpuszcza się cała?

Piotr Topa, ekspert Sharp Home Poland (PT):  Są trzy główne powody: niskiej jakości tabletka do zmywania, zbyt niska temperatura zmywania (zły dobór programu) oraz złe ustawienie twardości wody (woda jest zbyt twarda). Dodatkowo bardzo modne jest używanie programów krótkich, a niestety nie jest modne czytanie instrukcji obsługi, więc mało kto wie, że programy krótkie są przeznaczone do mniej zabrudzonych naczyń i najczęściej do mniejszej ilości kompletów niż maksymalna pojemność zmywarki.

Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?

PT: Są dwa główne powody, dla których sprawna zmywarka nie odprowadza wody: zatkany filtr (ten znajdujący się wewnątrz, należy go wykręcić, wyjąć i wyczyścić). Wyczyszczenie zmywarki powinno pomóc. Druga przyczyna to zbyt wysoko umiejscowiony odpływ nieczystości ze zmywarki. Jeżeli odpływ ścieków od zmywarki znajduje się za wysoko, nie będzie ona w stanie ich wypompować. Tu warto sprawdzić informacje zawarte w instrukcji obsługi.

Dlaczego moja zmywarka nie suszy naczyń i po skończonym myciu naczynia śmierdzą wilgocią? Wszystko jest: sól, nabłyszczacz i nawet jakiś zapach wisi, czyszczę ją raz na miesiąc i nie mam zielonego pojęcia co mogłoby być przyczyną?

PT: . Znów kilka powodów: niska temperatura zmywania, złe dopasowanie programu do załadowanych brudnych naczyń. Należy pamiętać, też, że naczynia z plastiku szybciej stygną i dlatego też mogą pozostawać bardziej mokre niż naczynia ceramiczne czy metalowe. Tu należy wspomnieć jak suszarki suszą naczynia. Otóż jest to prosta sprawa, czyli po myciu i płukaniu naczynia są polewane gorącą wodą przez co są nagrzewane, a potem ciepłe/gorące naczynia odparowują wodę. Skuteczność suszenia zależy od tego, jak szybko para zostanie usunięta z wnętrza zmywarki. Tu wW produktach SHARP oferujemy trzy systemy usuwania pary: Active Drying, Turbo Drying oraz AutoDoor. Active drying usuwa parę grawitacyjnie, Turbo Drying dodatkowo wymusza usuwanie pary poprzez pracę wentylarora. Autodoor to funkcja, która pod koniec suszenia otwiera drzwi i para jest usuwana na zewnątrz urządzenia. W temacie brzydkiego zapachu, warto pamiętać o czyszczeniu zmywarki oraz o niepozostawianiu naczyń po umyciu zbyt długo w zamkniętej zmywarce.

Czy zmywarkę też trzeba czyścić? – mycie, bez naczyń?

PT: Tak trzeba i tu podobnie jak w przypadku pralek częstotliwość mycia zależy od tego jak często myjemy naczynia w jakich temperaturach i jakich programów używamy. Zasada ta sama, im niższe temperatury, im bardziej brudne naczynia, im krótsze programy tym częściej należy myć/czyścić zmywarkę. Dobrze jest też używać raz na jakiś czas (np. tydzień) programu o wysokiej temperaturze. Modne ostatnio programy Eco także nie mają najlepszego wpływu na czystość zmywarki.

Czy pranie w zmywarce np. czapki z daszkiem lub butów jej nie zaszkodzi? Nie chcę prać ich w pralce, bo mogą się zniszczyć.

PT: Pranie w zmywarce… jak to ładnie brzmi ☺ W przypadku zmywarki używamy nieco innych detergentów niżeli w pralce, czyszczenie/pranie/mycie w nich butów czy czapki z daszkiem nie powinno zaszkodzić samej zmywarce. Jest natomiast duże prawdopodobieństwo, że uszkodzeniu ulegną buty lub czapka. W przypadku butów zdecydowanie lepiej je wyprać w pralce. Oczywiście należy pamiętać o sprawdzeniu zaleceń producenta obuwia, wyjęciu sznurówek ustawieniu odpowiedniego programu oraz dołożeniu czegoś do pralki, aby nie prać samych butów. Tu idealnie sprawdzą się stare bawełniane ręczniki. Oczywiste jest również, że wszelkiego rodzaju „grubsze” zabrudzenia, jak np. błoto należy usunąć wcześniej ręcznie. W przypadku czapki także lepiej jest wyprać ją w pralce. Także w tym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta czapki. Daszki takich czapek są bardzo często tekturowe
i w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne tak, aby nie namoczyć zbytnio daszka oraz go nie zdeformować.

Czy otwieranie zmywarki w trakcie mycia by dołożyć coś, nie szkodzi?

PT: Samo otwieranie zmywarek raczej jej nie szkodzi. Można także coś dołożyć. Znów należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Zmywarka, podobnie jak pralka ma zaprogramowany tryb/przebieg mycia – używając dużego uproszczenia: namaczanie, mycie wstępne, mycie zasadnicze, płukanie, suszenie. Tu, jeżeli zapragniemy dodać coś do pralki po dłuższym okresie czasu od jej uruchomienia, może okazać się, że nasze „zapominalskie” brudne naczynie trafi do zmywarki już podczas fazy płukania
i po prostu nie zostanie domyte. W skrajnym przypadku „podzieli” się swoim zabrudzeniem z resztą naczyń i całość mycia będzie na nic. Niestety lub na całe szczęście zakup zmywarki kończy się powiększeniem ilości kompletów naczyń
w naszych domach. Szczerze powiedziawszy najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie takiego „zapominalskiego” naczynia do kolejnego mycia – chyba że zmywarka została dopiero co uruchomiona.

Czy tryb ekonomiczny naprawdę jest tak ekonomiczny, czy to ściema?

PT: Tryb ekonomiczny to realny program, którego zadaniem jest osiągnąć takie same efekty mycia jak programu standardowego, ale przy jednoczesnym zmniejszonym zużyciu wody, prądu. Jak to jest osiągane – otóż jest wydłużany nieco czas przez jaki naczynia są namaczane i myte. Do poprawnego umycia naczyń, generalizując, potrzebne są trzy rzeczy, woda, energia i czas. Jeżeli chcemy zużyć mniej wody i prądu musimy dać zmywarce więcej czasu. Niektóre urządzenia są także wyposażone w czujniki zabrudzenia wody. Dzięki nim zmywarka podczas mycia jest w stanie na bieżąco monitorować czystość wody i ewentualnie skrócić mycie oszczędzając czas, wodę i prąd. Kolejnymi rozwiązaniami ekonomicznymi są EcoBox czy Autodoor. EcoBox to funkcja ograniczająca zużycie wody. Woda
z ostatniego płukania wykorzystywana jest w kolejnym cyklu podczas mycia wstępnego. Autodoor umożliwia szybsze i sprawniejsze osuszenie naczyń. Po zakończeniu mycia drzwi zmywarki automatycznie się uchylają, aby uwolnić nagromadzoną parę. Pozwala to na zaoszczędzenie prądu potrzebnego do skutecznego suszenia, poprawia jakość samego suszenia i skraca czas całego cyklu.

Czy można za każdym razem myć w tym samym trybie? Czy trzeba np. raz na jakiś czas wybierać ten o 75 stopniach?

PT: Większość z nas kupując zmywarkę chce, aby urządzenie miało tysiące programów i funkcji. W rzeczywistości mało kto czyta instrukcje obsługi i używa jednej funkcji. W przypadku zmywarek sytuacja jest podobna. Dobre zmywarki wyposażone są w programy automatyczne. Te lepsze modele mają jeszcze komplety czujników sprawiając, że urządzenia robią się bardziej inteligentne – czy używając modnego słowa smart. I dobrze, jako producenci dokładamy wszelkich starań, aby urządzenia były łatwe, proste i miłe w obsłudze. Zmywarka w domu ma nas uwolnić od kłopotu, zmartwień z brudnymi naczyniami. Dziś modne jest używanie najkrótszych programów, niskich temperatur niezależnie od stopnia zabrudzenia naczyń. Takie postępowanie wpływa negatywnie na filtr zmywarki, czystość jej wnętrza czy serce całego systemu – pompę. Chyba pora na odpowiedź – Tak, pomimo automatyzacji zmywarek, ich inteligencji, należy jednak raz na jakiś czas uruchomić zmywarkę w programie Intense czy 75 stopni. Jest to dobre dla samej zmywarki. Wysoka temperatura umożliwia lepsze i bardziej dokładne nie tylko umycie naczyń, ale i samej zmywarki.

Czy używając tabletek “all in one” konieczne jest dodatkowe używanie nabłyszczacza i soli?

PT: Warto zacząć od początku. Przeczytać instrukcję obsługi lub dobry blog.  Sól
w zmywarce potrzebna jest do poprawnego działania systemu zmiękczania wody. Twarda woda obniża jakość i efektywność mycia. Ustawienie twardości wody
w zmywarce to bardzo ważny element wpływający nie tylko na to, jak dobrze zmywarka myje, ale i na to, czy zmywarka nie zacznie „niszczyć” szklanek i kieliszków. Ustawienie zbyt twardej wody powoduje uszkodzenie – demineralizację naczyń, najbardziej podatne na takie uszkodzenie są szklanki i kieliszki (im gorszej jakości szkło tym szybciej je uszkodzić). Natomiast ustawienie zbyt miękkiej wody może wpływać negatywnie na efekty mycia. Dlatego, też należy dobrze ustawić ten parametr, ewentualnie zaniżyć ustawienie.   

Nabłyszczacz natomiast odpowiada za brak „smug” czy „zacieków” na szklanych naczyniach. Dlaczego tyle tu o ustawieniach twardości – gdy już wszystko ustawimy poprawnie, zmywarka wie, z jaką wodą ma do czynienia i jest w stanie nie tylko dobrze umyć, ale także i nie matowić naszej zastawy. Wie też, ile i jak dozować sól i nabłyszczacz. Jeżeli mamy w zmywarce sól i nabłyszczacz, mamy już ją dobrze ustawioną, wybrany odpowiedni program i uruchomimy ją korzystając z tabletek 1000 w 1 to musimy się liczyć, że podczas mycia będzie więcej niż to potrzeba nabłyszczacza oraz woda będzie bardziej „zmiękczona” niż to potrzeba – możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego też, dobrze jest wybrać zmywarkę z trybem „tabletka”. Uruchamiając taki tryb zmywarka, wie, że dostanie „turbo” działkę zmiękczania i nabłyszczania. Druga ewentualność to sprawdzenie w instrukcji obsługi, jak należy ustawić twardość wody w przypadku takich tabletek.

Jakimi domowymi środkami można skutecznie myć zmywarkę omijając chemiczne środki dostępne na sklepowych półkach?

PT: Jak już była mowa, najlepiej uruchamiać zmywarkę raz na jakiś czas
w regularnym programie intensywnym w wysokiej temperaturze. Dodatkowo nie należy zapominać o czyszczeniu filtra (znajdującego się na dole, wewnątrz zmywarki). To powinno wystarczyć. Zmywarkę możemy także uruchomić „na pusto” – wtedy umyje się sama.

Szukacie dobrej zmywarki? Zapraszamy do zestawienia najlepszych zmywarek do zabudowy 60 cm

 

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena Kamińska
6 lat temu

Cenne rady

Niepoprawna Optymistka

Fajny tekst! Muszę podesłać teściowej :p

Artur
Artur
5 lat temu

Witam zmywarka umylanaczynia ale światełko nie zgaslo nie zauważy wszy otworzyłem drzwiczki zmywarki. Czy coś się mogło stać?

Bożena
Bożena
4 lat temu

Mam zmywarkę ,która się otwiera automatycznie.Boję się o drzwi zmywarki,gdy się otwierają to z wielkim hałasem.Drzwi otwierają się tak ,że wiszą na zawiasach

Krzysiek
Krzysiek
2 lat temu
Reply to  Bożena

Taka jest funkcja zmywarki, nic nie powinno się stać. U mnie otwiera się na ok 10cm I to mnie martwi, bo cała para idzie pod blat.

Znad kołyski 7 stycznia 2018

Nieprzespane noce i dnie, dlaczego niemowlę nie chce zasnąć?

Niemowlęta potrzebują znacznie więcej snu niż starsze dzieci i dorośli, a noworodki w ciągu doby śpią nawet 16 godzin. Pomimo tego wielu rodziców ma problemy z usypianiem swoich maluchów – niemowlę albo nie może zasnąć w ogóle albo szybko się wybudza. Jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Przyczyny kłopotów ze snem u niemowląt

 

W ciągu pierwszych kilkunastu tygodni niemowlę nie odróżnia nocy od dnia, a dodatkowo musi oswoić się z docierającymi do niego bodźcami. Ponieważ w tym czasie jego mózg pracuje na wysokich obrotach, potrzebuje częstszych drzemek, które jednak przerwać mogą potrzeba bliskości mamy czy uczucie głodu – noworodki wypijają podczas posiłku niewielkie ilości mleka i trawią je stosunkowo szybko. Wraz z upływem czasu maluch dostrzega coraz więcej bodźców płynących z otoczenia, co może przeszkadzać mu w zaśnięciu, łatwiej też się rozprasza podczas ssania piersi. Kiedy dziecko kończy pół roku, pojawia się lęk separacyjny, co jest dla niego powodem do niepokoju, a wyżynające się zęby dodatkowo wpływają na jego samopoczucie. Trudności z zaśnięciem często związane są ze skokami rozwojowymi i nie ma w tym nic niepokojącego. Kiedy jednak niemowlę nie chce spać lub ciągle budzi się w nocy, a tym samym nie pozwala rodzicom na zasłużony odpoczynek, warto sprawdzić, jak można sobie w takiej sytuacji pomóc.

Zadbaj o komfort niemowlaka

 

Kłopoty ze snem u niemowląt wcale nie muszą wynikać ze skoków rozwojowych, choroby czy ząbkowania. Zdarza się, że maluchowi jest po prostu niewygodnie. Sprawdź, czy nie uwiera go piżamka, zadbaj o to, by kołderka wykonana była z miękkiej i przewiewnej bawełny, a w sypialni ustaw temperaturę pomiędzy 20, a 22ºC – w ten sposób zyskasz pewność, że dziecku nie jest ani za ciepło ani też chłodno. Możesz dotknąć karku niemowlaka – spocony oznacza, że dziecku jest gorąco, a chłodny – że malca trzeba przykryć cieplejszą kołderką. Pomocne bywa też zawinięcie dziecka w kocyk. Ten sposób sprawdza się zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, szczególnie cierpiących z powodu kolki. Pamiętaj jednak, że nie każde niemowlę lubi być krępowane, dlatego też warto poznać preferencje malucha co do pozycji zajmowanej podczas snu. W pobliżu łóżeczka możesz umieścić niewielką lampkę, która będzie dawała rozproszone przytulne światło. Dzięki temu nakarmisz w nocy niemowlę lub zmienisz mu pieluchę bez konieczności zapalania ostrego światła górnego.

Rytm dnia i rytuały zasypiania

 

Niemowlę często nie chce spać w porach, które jego rodzice uważają za odpowiednie, z bardzo prostego powodu – nie potrafi odróżnić dnia od nocy. Trzymanie się stałego planu dnia pozwala w tym pomóc. Karmienie, zabawa, drzemki czy spacery o tych samych porach umożliwią maluchowi odróżnienie kiedy jest czas na aktywność, a kiedy na odpoczynek, i przyzwyczajenie się do snu o ustalonych godzinach. Nie mniej istotne jest też pilnowanie rytuału zasypiania – po wieczornej kąpieli możecie wykonać relaksujący masaż, który pomoże wyciszyć się dziecku. Zadbaj o odpowiednią atmosferę – możesz włączyć łagodną muzykę, np. kołysanki dla dzieci, ściemnij światło i dopilnuj, aby do sypialni nie docierały głośne hałasy. Wieczorem zrezygnujcie też z dynamicznym zabaw, które rozbudzą niemowlaka, na rzecz tych wyciszających.

Zachowaj spokój

 

Zmęczenie spowodowane niedoborami snu z pewnością nie poprawia samopoczucia, staraj się jednak zachować spokój. Dzieci wbrew pozorom bardzo dobrze wyczuwają nastroje dorosłych, dlatego Twój stres może udzielić się maluchowi i dodatkowo całe zadanie znacznie utrudnić. Jeśli więc niemowlę nie chce spać, nie podchodź do tej sytuacji emocjonalnie. Upewnij się, że maluchowi jest wygodnie, zadbaj o atmosferę w sypialni, która pomoże dziecku się wyciszyć i uspokoić. Zdarza się, że kłopoty z zasypianiem wynikają ze skoków rozwojowych dziecka, a wtedy najrozsądniej jest po prostu je przeczekać. Sprawdź też czy maluchowi nie przeszkadza zatkany nosek lub mokra pieluszka czy ból spowodowany wyrzynaniem się ząbków.

Subscribe
Powiadom o
guest

28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Niepoprawna Optymistka

Pierworodny przespał całą noc dopiero w okolicach 3 lat, natomiast młoda jak miała 1,5 roku 🙂

Patrycja Gaj
6 lat temu

„.. po odłożeniu do łóżeczka.” Jakim odłożeniu Synek, dziecko HNB był totalnie nieodkladalny, po tym jak mocno zasnął delikatny ruch próba podniesienia sie z np fotela, żeby go spróbować odłożyć kończyła sie budzeniem i wielkim, długim płaczem. W łóżeczku nie przespał nawet jednej nocy. Tali typ … Ma teraz 4,5 lat i nadal nie wiem co to przespana noc budzi sie min 3-4 x w nocy.

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Patrycja Gaj

Nie zazdroszczę. Pamiętam jak przy Marcinie do okolic 3 roku chodziliśmy nie wyspani. A czy śpi jeszcze w dzień?

Patrycja Gaj
6 lat temu
Reply to  Patrycja Gaj

Nie, nie spi ? On juz jako niemowlak w dzień bardzo mało spał. Taki „cyborg” z niego ? Dużo czytałam o dzieciach HNB i to mi pomogło, zrozumiałam inne zachowania niż u większości dzieci np. spanie tylko z rodzicami, mało snu, sen jak u zająca ledwo postawisz kawę na stoliku to ten „hałas” go budził ?

Natalia Twardowska-Wach
Reply to  Patrycja Gaj

Mi pani od laktacji pokazała, że mam na rękach przeczekać pierwszą fazę snu, kiedy to łatwo o wybudzenie i odłożyć. Śpi, jak zaklęty, w dzień 1,5-2h w nocy do 3 🙂

Małgorzata Sikora
6 lat temu
Reply to  Patrycja Gaj

Natalia Twardowska-Wach jak rozpoznać, że 1 faza snu się skończyła?

Małgorzata Kempa
6 lat temu
Reply to  Patrycja Gaj

Przy pierwszym też czekałam aż twardo zasnie, to było ok 30 min i robił się wtedy jak by wiotki ? nie reagował na dotyk. Przy drugim nie mogę pozwolić sobie na marnowanie czasu (za dużo obowiązków w domu) i czasem niestety przebudzi się przy odkładaniu. Młodszy 4 miesiące potrafi ciągiem przespać 7 godz ale zazwyczaj budzi się co 2-3 godz z powodu bólów brzuszka

Marta Marecka
6 lat temu

Nie wiem, co to są nieprzespane noce, co najmniej osiem godzin nieprzerwanego snu było od samego początku. Czasem tylko godziny były dziwne, np. 5 – 13 😛 ale nigdy nie chodziłam niewyspana przy dziecku

Anna Fornal
6 lat temu
Reply to  Marta Marecka

Pozazdrościć… mój synek ma 2.5 roczku I potrafi się obudzić ze 2 razy. ..a wcześniej to co 20 minut

Ian
Ian
1 rok temu
Reply to  Marta Marecka

To bardzo dziwne bo niemowlaka karmi się obowiązkowo co 4 godziny, czy śpi czy nie. Czyli w sumie to go głodziłaś. I nie ma znaczenia, że się nie obudził z głodu, niemowlęta potrafią przespać głód

Marta Sobczyk-Ziębińska

W zasadzie od poczatku, szybko nauczyla sie, ze noc jest od spania 🙂

Sonia Zając
6 lat temu

Nasza córka wczoraj skończyła 3miesiące, a od kilku dni przesypia ok 8-9h w nocy 🙂

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Sonia Zając

Pozazdrościć!

Anna Szydlowska
6 lat temu
Reply to  Sonia Zając

Corko generalnie lepiej sypiaja mam wrazenie. Moja majac 2 mce spala od 22 do 5/6 rano mleko i szpa dalej a syn ma 3 mce i budzi sie co 2 h

Ania Graczyk-Zwolik
6 lat temu
Reply to  Sonia Zając

Sonia ale Ci zazdroszczę ☺ Jasiek to tak 3, 4 razy w nocy wstaje ☺

Sonia Zając
6 lat temu
Reply to  Sonia Zając

Ania przerabialismy to jak Lena była malutka-my ją wtedy co 3h w nocy budziliśmy, potem sama zaczęla się budzić co 4, aż w końcu zaczęła spać jak suseł do rana. Na Was pewnie też przyjdzie pora jak mały stwierdzi, że czas się wyspać 😉

Anna Sztelak
6 lat temu

Od samego początku praktycznie było kapanie ok. 17.00 flacha i spanie. Pobudka ok. 8.00. Pierwszy tydzień czy dwa budziła się tylko raz w nocy na jedzenie, później już wcale. Trwało to ok. 5mies a później zaczęło się ząbkowanie teraz mamy 7.5 zasypia ok.18.00 wstaje o północy na jedzenie i pozniej kolo 5-tej. Spi raz do 8.00 raz do 7.00 niema reguły. Przez dzień spi w dwóch drzemkach od 3-4 godzin.

Anna Sztelak
6 lat temu
Reply to  Anna Sztelak

A starszy syn już teraz 6 latek… dwa pierwsze miesiące gehenna bo kolki. A jak się skończyły to znów chodził spać między 20.00-21.00 a budził się między 9.00-11.00 ? i to też było aż do okresu zabkowania. Ogólnie jeżeli moje dzieci nie chcą spać to już wiadomo że je coś boli☺ nurofen forte, żele, czopki zawsze pod reka?

Ilona Makuła
6 lat temu

U nas dziewczyny są mało ospale starsza jak była niemowlakiem potrafiła cały dzień nie spać każdy był w szoku to był okropny okres w nocy nie było lepiej budziła się co chwilę jak miała 4 lata zaczęła przesypic noce wtedy był rok odpoczynku i urodziła się druga córka jest lepiej teraz ma 18 miesięcy w dzień śpi 2-3 godz. Spać idzie o 20 i budzi się 2-3 razy także każde dziecko jest inne ale wydaję mi się że i my dorośli też z każdym dzieckiem jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i jeszcze nam tych nocek zarwanych będzie brakowało,

Sylwia Nowakowska
6 lat temu

3 lata i nadal wstaje…

Joanna Lewkowska
6 lat temu

U nas synek zaczal przesypiac noce jak skonczyl mniej wiecej roczek. Zazwyczaj spi od 20 do 6-7 chyba ze sie przebudzi to mamy pobudke. Teraz to juz zadko sie zdarza. Tak jak na poczatku czlowiek szybko sie przyzwyczail do nocnego wstawania na karmienia tak i teraz szybko sie przyzwyczaic mozna do przespanych nocy.

Joanna Piec
6 lat temu

Syn Zaczął przesypiać noce jak miał 5 miesięcy więc od miesiąca rodzice wyspani☺ tylko czasami jest to od 21 do 9na czasami od 1 w nocy do 11-12 ☺

Marlena Matysik
6 lat temu

Nasz zaczął przesypiac cale noce ( 21-6) jak skonczyl 1.5 miesiąca. ..obecnie ma 6 miesięcy i zdarza sie mu spac od 20 -22 do 8-9 rano tylko ze Nasz Synunio od skonczenia miesiąca jest na mm

Karina Król
6 lat temu

Córka do 1 miesiąca życia budziła się w nocy co trzy godziny na karmienie.
Dziś ma 3,5 miesiąca i przesypia całe noce bez karmienia od 22/23 – 8/9 🙂
Wieczorem mamy kąpiel, następnie mleko i włączamy kołysankę z YT (zawsze tę samą) , max 15 min i Córka śpi do rana 🙂

Monika Bednarek
6 lat temu

Mój syn za tydzien skończy rok I ani jednej przespanej nocy. Bywa że budzi sie co godzinę. Ogólnie jest bardzo żywiołowym dzieckiem I nawet przez sen ciągle robi jakieś salta bywa to bardzo męczące bo wiadomo w dzień szaleje a matka musi mu dotrzymać kroku a w nocy też nie daje odpocząć

Ela Włodarska
6 lat temu

Synek po 5 mscach dopiero spał po 5-6h do 5.00. A przez pierwsze 5 mscy to była jazda bez trzymanki w kwietniu rodzi sie braciszek, oby początki były łaskawsze jak z pierworodnym

Monika Banasek
6 lat temu

Mój 15 miesięczny syn przesypjał całe noce musiałam nastawiać budzik sobie na karmienie żeby go niezagłodzic teraz śpi od 20 do 8 9 rano bez przerw zaTo drógi syn ma teraz miesiąc i daje mi nieźle popalić w nocy i w dzień też równowaga musi być

Ula
Ula
6 lat temu

U nas tez był problem z zasypianiem i musieliśmy wymienić materac do łóżeczka. Dodatkowo zaopatrzyłam się także w szumisia i teraz nie ma problemów 🙂

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close