Pełnia lata to czas, który najchętniej wybieramy na urlopy i różne wyjazdy. Dobry plan i doskonała organizacja wycieczki pozwolą uniknąć w ich trakcie niemiłych niespodzianek.
Podczas urlopu marzymy o tym, by odpocząć od pracy, pobyć z rodziną, nacieszyć się słońcem, odnowić kontakt z naturą. Niezależnie czy zwiedzamy miasto, odpoczywamy w górach lub nad morzem, wyjazd to doskonała okazja do zdystansowania się od nużącej codzienności. Planując eskapadę chcielibyśmy dopiąć wszystko na ostatni guzik. Często jednak popełniamy szkolne błędy, które mogą popsuć wypoczynek poza domem.
Aby urlop był przyjemny i obfitował w dobre wspomnienia, warto przemyśleć wcześniej kilka istotnych spraw.
Pierwsze, o czym należy pamiętać, to zrobienie listy rzeczy koniecznych do zabrania. Może nie jest to czynność specjalnie pociągająca, ale naprawdę szczegółowa lista gwarantuje pełną kontrolę nad procesem pakowania i bezstresowy wyjazd na wakacje. Zrób osobną listę dla rzeczy do bagażu podręcznego oraz tych, które przewieziesz bez konieczności zatrzymywania się na poboczu i wyciągania dużych walizek z bagażnika auta.
Wysoko na liście powinna znaleźć się apteczka. Bezpieczniej jest założyć, że nad jeziorem czy w górach, nie będzie w pobliżu punktu aptecznego czy też sklepu, w którym można kupić leki bez recepty. Należy się zaopatrzyć w tabletki przeciwbólowe czy rozkurczowe, probiotyki, opatrunki i płyn do dezynfekcji, opatrunki. Absolutną koniecznością jest zapas leków, które przyjmowane są na stałe. Nie zaszkodzi również zapakować środki zabezpieczające przed owadami, pęsety do wyciągania kleszczy, filtry przeciwsłoneczne, leki przeciw alergii, które nie tylko ułatwią, ale w kryzysowych sytuacjach uratują pobyt poza domem.
Sprawdź koniecznie, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty, czy w bagażu znajduje się zapas baterii, power bank lub ładowarki do telefonu, aparatu czy choćby latarki, która niezbędna jest pod namiotami.
Przed wyjazdem poświęć chwilę, aby wyprasować i poukładać dokładnie ubrania, by dotrwały do celu podróży w dobrej formie. Przecież na wakacje jedziesz nie po to, by każdy dzień rozpoczynać od stania nad deską do prasowania. Na pogodę nie masz większego wpływu, ale mądrze jest sprawdzić prognozę, by wiedzieć, czego się spodziewać i zaplanować ilość oraz rodzaj garderoby.
Jeśli planujesz spędzić urlop na łonie natury, ogranicz ilość kosmetyków do niezbędnego minimum. Odpoczywając pod chmurką warto postawić na naturalną pielęgnację i wygląd, by dać troszkę odpocząć skórze od codziennego makijażu. Przybory, takie jak: szczotka do włosów, szczoteczka i pasta do zębów, szampon, żel pod prysznic czy płyn do higieny intymnej, dezodorant i krem, powinny wystarczyć.
Wybierając się np. pod namioty czy na domki letniskowe, nie przesadzaj z ilością ubrań. Wybierz wygodne stroje, a jeśli planujesz dużo zwiedzać, spakuj dwie pary wygodnych, rozchodzonych butów, by uniknąć otarć i bólu stóp.
Bezpieczeństwo nad wodą
Spędzając urlop nad wodą chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych. Pamiętaj więc o regularnym stosowaniu kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym, aby uniknąć poparzenia skóry. Unikaj drzemek w pełnym słońcu, które grożą udarem cieplnym. Nie wolno również dla ochłody wchodzić do wody z rozgrzanym ciałem, by zapobiec wystąpieniu niebezpiecznego dla życia szoku termicznego. Ponieważ nad wodą bytuje szczególnie dużo meszek i komarów, posiadanie środków na odstraszenie owadów oraz złagodzenie ewentualnych ukąszeń, to konieczność.
I najważniejsze. Nawet gdy dane jezioro lub rzeczkę znasz bardzo dobrze, zrezygnuj z nadmiernych szaleństw i skoków do wody na tzw. główkę. Nigdy nie wiadomo, czy struktura dna nie uległa zmianie od ostatniej wizyty.
W górach
Góry zachwycają swoim pięknem i potęgą, ale mogą być niebezpieczne, gdy warunki pogodowe gwałtownie się pogorszą. Wybierając się na szlak warto mieć przy sobie aktualną mapę, trzymać się wytyczonych ścieżek i zadbać o to, by dostosować strój do warunków pogodowych. Na wszelki wypadek warto mieć pelerynę lub kurtkę przeciwdeszczową. Posiadanie przy sobie naładowanego telefonu komórkowego, pozostawienie informacji o kierunku wędrówki poza np. schronisko to podstawa bezpiecznego wyjścia w góry. Warto mieć przy sobie jedzenie i wodę, bo wycieczka może trwać dłużej, niż początkowo zostało to zaplanowane. Zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary.
Niezależnie od miejsca wakacyjnego odpoczynku, należy zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy również o szacunku do przyrody, zadbajmy, by po naszym pobycie w danym miejscu pozostały nie śmieci, ale wyłącznie miłe wspomnienia.
Pani Kasi mogłabym słuchać cały czas. Bardzo fajny wywiad,czekam na kolejne!