22 maja 2012

Królewna Lenka nie chce być grzeczna

Tytuł:  „Królewna Lenka nie chce być grzeczna”

Autor: Aneta Krell – Moch

Wydawnictwo: Wydawnictwo Skrzat

Rok wydania: 2012

Format: 20×19 cm

Okładka: miękka

Ilość stron: 36

Średnia cena: ok. 6 zł

Królewna Lenka, jak na prawdziwą królewnę przystało mieszkała w pałacu, w pięknej Rozległej Krainie. Wydawać by się mogło, że ta Mała Księżniczka była słodką, miłą, uśmiechniętą i grzeczną dziewczynką. Nic bardziej mylnego. Lenka od urodzenia brykała, psociła i sprawiała rodzicom przykrości. Można by pomyśleć, że robienie na złość wszystkim dookoła sprawiało Lence radość. Ona jednak wcale nie wyglądała na szczęśliwą. Najczęściej się dąsała i chodziła z obrażoną miną. Nikt i nic nie mogło uszczęśliwić rozkapryszonej dziewczynki. Zdesperowani rodzice obdarowywali ją najróżniejszymi prezentami, te jednak nie sprawiały, że Lanka była choć przez chwilkę grzeczniejsza.

Na dworze Króla gromadzili się przeróżni doradcy, który mieli wymyślić jak odmienić przykry charakter Królewny. Propozycji było wiele, a każda dziwniejsza. Jeden proponował nie karmić królewny, inny chciał ją uwięzić w wieży, kolejny zaś sugerował wywiezienie do lasu. Rodzice Lenki, oczywiście nie słuchali tak wątpliwych porad. Woleli raczyć się syropkami na uspokojenie.

Pewnego dnia, podczas zabawy z nianią, usłyszała rozmowę córki kucharki i syna królewskiego strażnika. Mieli oni nie najlepsze zdanie na temat Królewny. Wytykali jej wady i cieszyli się, że nie muszą się bawić z taką kapryśnicą. Słowa te dotarły głęboko do serca Lenki. Zamiast kolejnej awantury, zaczęła ona myśleć o swoim zachowaniu. Nie spała całą noc. Rozmyślała i rozmyślała… A kiedy nadszedł świt, wiedziała, że zostanie dziewczynką, z którą dzieci będą chciały się bawić…

Podczas tej jednej nocy, Lenka uświadomiła sobie jak złą była dziewczynką. Zrozumiała ile przykrości sprawiała ludziom ze swojego otoczenia. Taka posłyszana rozmowa dzieci, które są najszczersze w swoich opiniach, dała jej lekcję, którą zapamiętała i postanowiła się zmienić. Z dnia na dzień stała się grzeczną, miłą i radosną dziewczynką, z którą wszyscy chcieli się bawić.

Jest to książeczka ucząca grzeczności, będąca przestrogą dla małych psotników. Dzięki niej łatwiej będzie, nam rodzicom, wyjaśnić dzieciom dlaczego powinny być miłe, uśmiechnięte, pogodne. Opowiadanie napisane jest bardzo łatwym językiem, bezpośrednio określającym dane cechy. Czyta się je z lekkością, a w trakcie może wiele spraw tłumaczyć małemu psotnikowi. I wydaje mi się, że książeczkę mogą również czytać mali książeta, nie tylko psotne księżniczki.

Ta mała książeczka jest bardzo kolorowa, piękna szata graficzna od razu przyciąga spojrzenie. Ilustracje są doskonale wkomponowane w tekst, są narysowane techniką, która sprawia, że są delikatne i bardzo czytelne. Przejawia się w nich akcent humoru. Gdzie nie gdzie możemy znaleźć śmieszne komentarze.

Przeznaczona jest dla dzieci od 3 lat (oznaczenie to znajduje się na okładce, co rzadko się zdarza), jednakże młodsze pociechy również skorzystają z przesłania jakie ze sobą niesie. A obrazki na pewno przyciągną ich uwagę.

Szczerze polecam rodzicom tych niegrzecznych oraz tych grzecznych księżniczek i książąt.

Magdalena 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Skrzat za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki !

 

0 odpowiedzi na “Królewna Lenka nie chce być grzeczna”

  1. Posiadamy tę i jeszcze jedną książeczkę z serii o Lence („Królewna Lenka ma zmartwienie”) . Książeczki są niedrogie (ok. 10 zł), cienkie, ale mają śliczne ilustracje i ciekawą treść. Problemy, które porusza autorka dotyczą każdego malucha – w niniejszej książeczce pisze np. o tym, jak fajnie być grzecznym – w sposób bardzo przystępny, interesujący i zabawny. Julka zna już te 2 książeczki na pamięć i ciągle domaga się ich czytania. Historie napisane przez Anetę Krella – Moch są też wspaniałym tłem do rozmów na poruszane w nich tematy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close