24 lipca 2019

321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat – Mathilda Masters

Tytuł: 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat
Autor: Mathilda Masters
Tłumaczenie: Alicja Oczko
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Oprawa: twarda
Ilustracje: Louize Pedieus
Liczba stron: 288, strony szyte

Tak, tytuł książki serio brzmi: “321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat”. Trochę nietypowo, ale na pewno intrygująco –  człowiek od razu myśli, czego nie wie, a powinien, skoro skończył już zdecydowanie więcej lat, niż 13.

“321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” ma tak niewiarygodny przekrój przedstawionych ciekawostek, że nawet nie wiem, od czego miałabym zacząć i na czym skończyć.

321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat

Bo jednak kilkaset faktów to nie jakaś betka, tylko poważna bomba informacyjna. Zamieszczono tu morze ciekawostek dotyczących postaci historycznych i współczesnych, które w jakiś sposób zapisały się w historii świata. 

Np. dowiedziałam się, że Charlie Chaplin przegrał zawody w naśladowaniu samego siebie – niestety, jako swój własny sobowtór zajął dopiero siódme miejsce. Byli lepsi. Albo, że Romulus Augustulus – ostatni rzymski cesarz – po napaści Germanów zachował swoje życie tylko dlatego, że był piękny jak z obrazka. Wiecie – jestem historykiem i nawet dla mnie ta informacja była niemałym zaskoczeniem. Nie sądziłam, że barbarzyńscy wzruszą się pięknem obalonego władcy. A jednak – człowiek uczy się przez całe życie.

Ale nie o samych wielkich lub ciekawych osobach tu napisano. Jest i o zwierzętach, o sporcie, nauce, sztuce, ludzkim ciele … no po prostu wszystko, o co mogłyby zapytać dzieci, żeby obnażyć niedoinformowanie rodzica ;). 

321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat

Mój syn był wniebowzięty, gdy pojawił się temat kloaki i grzebiących w niej archeologów. I zaskoczony, gdy dowiedział się, że uszy człowieka rosną całe życie – “mamo, to jak wielkie one będą na koniec”? Albo, że co piąte dziecko lunatykuje. Na szczęście on akurat może spać spokojnie, bo jedyne, co robi w nocy, to gada przez sen :)

Autorzy serio potraktowali potencjalnych czytelników, serwując im wiedzę na wysokim poziomie – to prawie 300 stron ciekawej lektury.  A sama książka wygląda tak jakby luksusowo :) Zawdzięczamy to wydaniu na grubszym, kremowym papierze i twardej oprawie, która przyciąga wzrok. Książka prezentuje się perfekcyjnie i wręcz woła “kup mnie, kup, jestem tu specjalnie dla ciebie!”. Strony są szyte, a nie klejone, co dodatkowo gwarantuje trwałość publikacji. Same ciekawostki to nie tylko linijka czy dwie informacji, ale satysfakcjonujące rozwinięcie każdego zagadnienia. Grafika obrazująca fakty jest raczej skromna, kojarzy mi się z obrazkami ze starych podręczników do biologii lub geografii ze szkoły podstawowej przełomu lat 80/90`. Ale umówmy się – sięgając po tę książkę chcesz zaczerpnąć wiedzy, a nie pocieszyć się obrazkami jak z telewizyjnej animowanej bajki dla dzieci.

“321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” od A do Z wygląda wspaniale i prezentuje treści, które zainteresują każdego dzieciaka – także tego, który dawno skończył wspomniane w tytule trzynaście lat. Jestem pod jej ogromnym wrażeniem i jeśli zastanawiacie się nad kupnem, to uczciwie Was do tego zachęcam.

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close